Reklama

úterý 20. ledna 2015

Diplomacie po kyjevsku: tvářit se jako oběť

Igor Sileckij
20. 1. 2015 ruvr.ru
Další kolo jednání o urovnání konfliktu na východě Ukrajiny zmařil Kyjev. Ukrajinské úřady nejen že nereagovaly na plán odsunu těžkých zbraní, navržený ruským prezidentem, ale daly naopak rozkaz k hromadnému útoku.Na Donbasu opět umírají civilní obyvatelé, avšak západní kurátoři Kyjeva se tváří, jako by se nic nedělo. Ruské ministerstvo zahraničních věcí a úřady Doněcké a Luhanské lidové republiky vyzývají světové společenství, aby zapůsobilo na ukrajinské úřady a přimělo je k zastavení vojenských akcí.


Ruský prezident Vladimir Putin zaslal už 15. ledna ukrajinskému prezidentovi Petru Porošenkovi plán odsunu těžkého dělostřelectva oběma stranami zapojenými do konfliktu na Ukrajině. Následující den se měla v Minsku konat schůzka kontaktní skupiny pro urovnání krize. Ta ale byla zmařena. Odpovědnost za to padá v plné míře na Kyjev, prohlásil zástupce Doněcké lidové republiky Denis Pušilin: „Schůzka byla zmařena a zmařena byla ukrajinskou stranou. My jsme přijeli a udělali jsme všechno pro to, aby jednací proces pokračoval. Až do poslední chvíle jsme byli ve spojení s OBSE – žádná zpráva o oficiálním zrušení schůzky se neobjevila.

Kyjev nejen že odmítl projednávat plán navržený Vladimirem Putinem, ale zahájil naopak hromadný útok na pozice donbaské domobrany. O minulém víkendu už granáty a náboje vybuchovaly ve středu Doněcku, opět umírali civilní obyvatelé. Zuřivé boje se sváděly o doněcké letiště. Příslušníci silových složek podnikli několik tankových útoků, které domobrana odrazila. V Horlivce dopadl granát na zastávku veřejné dopravy ve středu města, dva lidé zahynuli, desítky byly zraněny. Kromě toho shazovaly ukrajinské bombardéry Su-24 na město pětisetkilogramové letecké bomby. Jak podotkl nejvyšší představitel Doněcké lidové republiky Alexandr Zacharčenko, je naprosto jasné, že Kyjev využil příměří k přeskupení své armády a zvyšování počtu svých těžkých zbraní.

Tiskový mluvčí ruského prezidenta zdůraznil při komentování situace, že Moskva je mimořádně znepokojena takovým vývojem událostí. Podle slov Dmitrije Peskova jsme svědky absolutní degradace situace na jihovýchodě Ukrajiny. Přitom stejně jako dřív udivuje postoj západních ochránců Kyjeva, kteří buď ignorují smrt civilních obyvatel Donbasu, nebo z toho obviňují Moskvu. Přestože se v poslední době nedá hovořit o žádné jednotě mezi nimi, zdůrazňuje stálý zástupce Ruska při OBSE Andrej Kelin: „Evropa teď není v tomto smyslu jednotná. Svůj názor mají Anglosasové, jak jim někdy říkáme, a sice USA, Kanada a Velká Británie, kteří schvalují všechno, co dělá Kyjev. Ne ale všichni, musím říct, že jsem slyšel i hlasy jiných velvyslanců, členů Evropské unie, kteří hovořili o tom, že je co nejdřív třeba navázat politické kontakty a zahájit jednací proces. Téhož názoru je i řada zástupců zemí Evropské unie, mezi nimiž jsem slyšel i hlas Francie“.

Jak vyšlo najevo, masovým útokem na Donbas ale překvapení ve vývoji situace na Ukrajině teprve začala. V noci na pondělí Kyjev najednou sám navrhl Moskvě podepsání rozvrhu plnění minských dohod a zajištění příměří už od 19. ledna. Tento mazaný tah ukrajinských úřadů vysvětlil předseda zahraničního výboru horní komory ruského parlamentu Konstantin Kosačov. Podle jeho názoru dělá Kyjev všechno pro to, aby udělal z Ruska jednu ze stran konfliktu. Existence hrozivého vnějšího nepřítele poskytuje šanci na to, aby byly všechny vnitřní omyly svaleny na nutnost čelit tak zvanému „agresorovi“ a vyhnout se otázkám týkajícím se použití síly proti civilnímu obyvatelstvu. Kromě toho je Kosačov přesvědčen o tom, že Ukrajina tvářící se jako oběť může snáz získat podporu zvenčí, od jestřábů v Evropě a Americe.

20 komentářů :

 1. Rusky prezident nema co navrhovat. Jedine co muze Putler udelat je stahnout sve hrdlorezy a tezke zbrane z Ukrajiny. Nema tam zmrd co pohledavat.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Běž si používat tyhle výrazy domů hloupý kluku.

   Vymazat
  2. Nechceš sem dát fotku, případně to napsat přímo Putinovi!? "Hrdino". To by ses ale strachy po...... Takoví tupani mezi nám, ajaj.

   Vymazat
  3. Nejednodušší je papuškovat to, co říkají v TV, že? Samostatné myšlení je zřejmě příliš namáhavé. V tomto konfliktu nejde ani tak o Putina nebo Rusko, jako o to, co je na té zemi o kterou se bojuje, takového, že o to někdo tolik stojí.

   Vymazat
  4. hlavně že CIA podporovaná psychopatama z USA jsou všude ve světě vítáni s otevřenou náručí......hlavně od dob Vietnamského konfliktu!!!!!!!!!!!!!!!!!

   Vymazat
  5. Další mediální oběť?

   Vymazat
  6. Putinovu propagandu muze dnes po vsech tech pruserech papouskovat leda tak naprosty a dokonaly komunisticky idiot s mozkem velikosti prvohorni zizaly.

   Vymazat
  7. Palmere odkud máš informace, že v Kyjevě jsou Putinovi hrdlořezi. Pokud vím, podporuje je USA, NATO a EU. Vysvětli mi to prosím.

   Vymazat
 2. Kdyby se lidé chovali na úrovni 21.století,tak nějaké hranice ztrácejí smysl. Ale vracíme se na počátek 20. století, kdy se dostal k moci Hitler. Situace se skoro opakuje. V Česku mnoho lidí neví na jaké straně fronty vůbec je. Když by se lidé řídili instinktem místo pitomostmi z ČT, tak to bude OK. Není to dobrá situace a může se nehezky zvrtnout kamkoliv.

  OdpovědětVymazat
 3. Porošenko je válečný analfabet!

  Poslat tanky a děla do ulic plných ostřelovačů s protitankovými zbraněmi, tanky zničí civilní budovy když tam jiné nejsou, zabijí spoustu dětí, žen a starců, kteří nemají kam utéct a pak padnou pod prvním zásahem domobrany.

  Posléze přileze Porošenko s prosíkem o milost a čas, aby mohl poslat na smrt další?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Reknete to Putlerovi. Ce delaji jeho hrdlorezove na Ukrajine ?

   Vymazat
  2. Jedno staré přísloví na Valašsku říká "Pane Bože proč jsi dal dušu do Barana"

   Vymazat
  3. Tak to je blbé přísloví. Co takový baran komu dělá? Pase se a béká. Nechme zvířata na pokoji, mají mnohem víc rozumu než my.

   Vymazat
  4. Putin je "Baran" ? Ja bych ho typoval spis na skunka.

   Vymazat
  5. Reknete to Obamovi. Ce delaji jeho hrdlorezove na Ukrajine ?
   VM

   Vymazat
 4. Prosím , na toho idiota Palmera nikdo nereagujte , ignorujte ho ! Snad potom zaleze a dá pokoj .

  OdpovědětVymazat
 5. Ale to je přece fajn,že jsou ruští vojáci neoficiálně v Novorusku,čím jich tam bude víc a s lepší výzbrojí tím lépe!Chrání své bratry a sestry,co je na tom špatného-opak by byl zlý!
  Židoukrouši nemají jinou možnost než prohrát,to bylo jasné všem od počátku!Novorusko už nikdy nebude součástí ukrajiny,
  Až sociální marazmus donutí ukrajince vyhnat židostoupy a nácky,tak se zákonitě dostanou do vedení pragmatičtější lidé!
  Pokud nevypukne poslední světová,pak už bude vsjo odno!
  roman

  OdpovědětVymazat
 6. Ukol od USA provokovat a snažit se vtáhnout Rusy do války.Na všech válkách ti američtí šmejdi vydělávali.Někteří tady budou namítat, že Rusům pomáhali materiálně, to je pravda ale životy položily Rusové.

  OdpovědětVymazat
 7. Anonymu z 13.31 v prvohorách žížaly nebyly,chytráčku

  OdpovědětVymazat
 8. demokrad Barel20. ledna 2015 22:59

  Chtělo by to boje přenést do Kyjeva, na mejdan, ono by to fašisty rychle přešlo, to jejich bojové nadšení. Pár těch parchantů pověsit za kule, a bylo by po válce.

  OdpovědětVymazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.