Reklama

středa 28. ledna 2015

Dolejšího vlk se nažral a ruská koza zůstala naštěstí celá

Jiří Baťa
28. 1. 2015  CzechFreePress


Pan Karel Dolejší z Britských listů, když nic jiného, pak kope jámu ve vodě. Ve svém pozoruhodném komentáři (http://www.blisty.cz/art/76237.html) se marně pokouší analyzovat charakter bojujících stran na Ukrajině, ale chybí mu k tomu podstatný faktor a tím je alespoň snaha po objektivitě, když už ne objektivita sama. V úvodu zmiňuje relevantní zprávu o bojích o město Mariupol.


Jenže nebyl by to pan Dolejší, aby jak vychází z logiky věci zmínil, že k probíhajícím válečným bojům bez patří 2, slovy „dvě“ bojující strany. V komentáři pana Dolejšího však v bojích o města Mariupol bojuje zřejmě jedna strana sama se sebou,protože pan Dolejší ani slovem nezmiňuje druhou bojující stranu, tedy Ukrajinskou armádu, ale jen tu (pro)ruskou! Nebo že by tam vůbec UA nebyla? Ale proč by potom separatristé město vojensky dobývali? Podle sdělení ukrajinského ministerstva vnitra, které zveřejnila agenura AFP, je však město Mariupol pod kontrolou Ukrajinské armády! Tak přece jenom se na bojích účastňují dvě bojující strany, ale proč to pan Dolejší zatajuje? Zřejmě mu tato maličkost nedopatřením unikla.Na druhé straně pan Dolejší neopomíná zmínit humánní ztráty: zemřely desítky civilistů. Ovšem konstatovat, že v bojích zemřeli lidé, je dost irelevantní, protože ti lidé buďto byli bezporstředně v důsledku bojů zabiti, nebo podlehli na následky těžkých zranění. Přesné počty mrtvých pan Dolejší neuvádí, ony ani přesné nikdy nejsou a nebudou, ale přesto není od věci počet padlých cilistů upřesnit, protože ostřelování přímořského města si vyžádalo nejméně 15 mrtvých a 46 zraněných. Novou bilanci oznámilo ukrajinské ministerstvo vnitra, uvádí agentura AFP. Nakolik a na jak dlouho tyto počty mrtvých a raněných budou relevantní, si netroufám ani odhadnout.Je však zřejmé, že už nyní tomu bude určitě jinak.

Když víme, že na bojích u města Mariupol vedou bitvu dvě strany, očekávalo by se, že pan Dolejší bude objektivně informovat o obou zúčastněných stranách, tedy jak o (pro)ruských separatistech, tak o Ukrajinské armádě. Jenže pan Dolejší i nadále vychází více méně z faktu, že boje vede pouze jedna a to „(pro)ruská“ strana proti virtuálnímu nepříteli a tou je v reálu Ukrajinská armáda. Proto si také pan Dolejší neodpustí řadu informací, které jdou výhradně na vrub (pro)ruské straně. Co chce pan Dolejší naznačit tím, že dosud běžně označovanou bojující stranu za separatisty označuje za (pro)ruské, resp. proč používá závorky, když chce zcela nepokrytě naznačit, že jde o „rusky“, nebo lépe „prorusky“ (bez závorek) orientované bojovníky? Je to až tak těžké pochopit, že když občané Doněcka nebo Luhanska nesouhlasí s politikou Kyjeva, kterému se postavili vojensky na odpor, aby neinklinovali k těm, kteří jsou ochotni jim pomáhat? Občané těchto oblastí nemají žádné důvody vidět v Rusku nepřítele zvláště, když je mezi nimi velká část občanů s ruskou národností, takže ona „proruská/ orientace je zcela pochopitelná. Tedy až pro pana Dolejšího a některé další.

Stesky pana Dolejšího budou mít zřejmě hlubší význam. Jednak události nejdou v duchu jeho představ a proto smutně konstatuje, že Západ na milou Ukrajinu hodil „bobek“, místo aby jí vydatně pomáhal, vojensky samozřejmě. Nějaké finanční dotace snad Ukrajina dostává, nicméně očekávání představitelů Ukrajiny, pánů Jaceňuka a Porošenka o toku stovek miliard dolarů, zůstává na bázi zbožného přání a zřejmě tomu ani nebude jinak. Ukrajinská armáda, by potřebovala poněkud významnější pomoc ze zahraničí, ale slíbený americký výcvik pro Národní gardu, má začít až na jaře. Jenže to už možná nebude koho cvičit, konstatuje smutně pan Dolejší.

Pozoruhodné ovšem je, jak se pan Dolejší trápí skutečností, že v minulých měsících v České republice někteří občané úpěnlivě varovali před "fašistickým Kyjevem", "krvežíznivými Jaceňukem a Porošenkem", kteří prý chtějí válčit s Ruskem, pročež prý nemá být Ukrajině poskytnuta ani asociační dohoda s EU a už vůbec ne umožněn vstup do NATO! Abychom si rozuměli, nejde ani tak o obyčejné občany, ale o řadu významných lidí, jako politologové, sociologové, ekonomové, historici, objektivní zpravodajci a novináři (těch je bohužel poskrovnu), obchodníci, lidé s vlastními poznatky a zkušenostmi atd., kteří varovali a stále varují, v lepším případě alespoň otevřeně tyto skutečnosti konstatují. Pan Dolejší, místo toho, aby své dedukce mohl opřít o osobní zkušenosti z místa dějů, oblažuje čtenáře BL výplody své fantazie a zbožného přání. Nepochybuji však, že jej tímto konstatováním nejspíše podceňuji a možná i urážím, protože jsem přesvědčen o tom, že „proruské“ názory řady osobností jsou mu známé a proto zcela vědomě, ne-li provokativně, pláče nad nesprávným hrobem. Je to sice od něho nefér, dělat z lidí pitomce už třeba proto, že pitomce ze sebe dělá hlavně on sám!

Že budu mít nejspíše pravdu, dokazují tato slova pana Dolejšího, cituji: Nechci psát o tom, co si o takto zaujatých osobách soukromě myslím, protože to je jednoduše nepublikovatelné (totéž platí co si myslí občané o panu Dolejším, pozn. autora) Nicméně očekával bych minimálně, že budou alespoň předstírat osobní integritu, že nyní budou proti zabíjení civilistů protestovat stejně nahlas, jako když umírali v rámci operací ukrajinských ozbrojených sil. Že odsoudí nedodržování mezinárodních dohod a budou volat po míru nejméně stejně naléhavě, jako když se ukrajinská armáda pokoušela vytlačit (pro)ruské jednotky tam, kam patří, tedy na území Ruské federace.

Chce tím snad pan Karel Dolejší říct, že občané ČR jsou natolik otrlí, že jim snad nevadí zabíjení obyvatel Ukrajiny, notabene Doněckých a Luhanských civilistů, nalézající smrt především v rámci operací ukrajinských ozbrojených sil? Cožpak je ze strany českých občanů málo hlasů, vyzývajících k zastavení bojů? Pan Dolejší tímto neopodstatněným podezřením uráží řadu českých občanů a opravdu nechápu, na co si pan Dolejší hraje, když rozdává rady a rozumy a hlavně, komu jsou určeny! Opět velmi jednostranně a neobjektivně glosuje potřebu odsouzení nedodržování mezinárodních dohod, čímž má samozřejmě na mysli anexi Krymu, ale už záměrně opomíjí skutečnost, že anexe Krymu, stejně jako boje v Doněcku a Luhansku jsou jen důsledkem nerespektování lidských práv a svobod občanů východní Ukrajiny. Tedy to, po čem tolik volají všichni ti Schwarzenberci, Štětinové, Urbanové, Bursíci, Kocábové atd. Pan Dolejší se ani v náznaku nesnaží přiznat, že na ukrajinské kauze participují USA, NATO i EU a všechny jeho výtky jdou pokrytecky jen na účet Ruska. Pan Dolejší není rusofil, on je rusobijce!

Zatímco začal útok v Donbasu, na Krymu a v Podněstří paralelně probíhají ruské manévry, stěžuje si pan Dolejší, ale že se v Pobaltí zabydlují jednotky NATO, že i ony provádějí své strategické cvičení a manévry stejně cílené, jako ty ruské, panu Dolejšímu nepřijde ani na mysl. Jenže rozdíl je v tom, že zatímco ruská vojska provádějí svá cvičení a manévry doma, na svém vlastním území, jednotky NATO jsou etablovány na území cizího státu a jistě tam nejsou jen na ukázku jako důkaz vyspělé vojenské technologie armád NATO!

Nejednou jsem zde zmínil, že v analýzách, konstatováních a názorech pana Dolejšího se hrubě nedostává objektivity a pravdy. Důkazem jeho vrcholného pokrytectví je však výzva, popisovat, co se na Ukrajině děje, bez ideologických brýlí a ekonomických kalkulací vypaseného Západu, který si ve své pohodlnosti odmítá připustit, že válka s Ruskem - v tom smyslu, jak nyní Rusko podle nové vojenské doktríny válku definuje - dávno probíhá! Ví pan Dolejší, o čem a co píše? Nebo jinak, koho chce vlastně kritizovat, osočovat, komu dává zapravdu a kdo tady mate a lže? Pan Dolejší se svým neobjektivním klackem bije hlava nehlava na všechny strany, ale najít v tom alespoň něco málo relevantního, pozitivního, reálného, stavu věci odpovídajícího pravdivého konstatování, je bez Dolejším zmíněných „ideologických brýlí“, dost velký problém. Jeho snaha alibisticky osočovat Rusko nejen z porušování mezinárodních dohod, ale i z podpory povstalců, či jak je pan Dolejší poněkud konfrontačně pojmenovává (pro)ruské síly, alias separatisty a tím dát těmto bojům rádoby punc započaté oficiální války Ukrajiny s Ruskem. Ve snaze rádoby objektivity a zachování si „neutrální tváře“ (!), nebojácně vytýká Západu a českým „mírotvůrcům“, že se na Ukrajinu „ vybodli“ a nechali ji se plácat v tom, v čem je! Čemu se proboha diví? Což pro něj není Ukrajina problém?

Pan Dolejší se snaží rozplétat složitost současné Ukrajiny, ale používá k tomu jemu vlastní rétoriku a neobjektivitu. Složitost a problematika současné Ukrajiny, resp. její vojensko-politická analýza, geopolitický popis jako státu, nacházejícího se mezi dvěma mlýnskými kameny Západu a Východu je mnohdy i nad síly renomovaných politologů a jiných odborníků. Ukrajinský oheň, který vznikl Majdanem, má sice své původce, ale jen málokdo z řad lidí podobných panu Dolejšímu je ochoten přiznat, že „zápalky“ (sirky) nesou značku „made in USA“. Že polínka do tohoto ohně přikládali neofašisté, pravičáci, nacionalisté, banderovci a s požehnáním nejen představitelů církve, ale i „krvelačných“ Jaceňuka i prezidenta Porošenka. Kdo v těchto geopolitických hrách najde „prsty“ Ruska, resp. Putina, měl by dostat Nobelovu cenu za odhalení největšího zločinu tohoto století.

Na druhé straně je skutečností, že do vzniklé situace bylo nechtěně také vtaženo a později zainteresováno také Rusko, které na situaci a vzniku neblahých událostí na Ukrajině nemá žádný vliv. Dnes víme, že Majdan měl být odrazovým můstkem pro ekonomické odříznutí Ruska od Evropy a Ukrajina k tomu měla posloužit jako užitečný idiot. Podařilo se! Obviňování Ruska o porušení mezinárodních dohod v podobě anexe Krymu má rovněž své specifické, logické a opodstaněné (bezpečnostní) důvody. Kdo chce, ten je uzná, kde ne, bude tvrdit, že je Rusko agresor! Nemá smysl opakovat příklad, jak by se zachovaly USA, kdyby se na hranicích USA a Mexika shromažďovaly či seskupovaly vojenské jednotky a vojenská technika Ruské armády a Obama se svými jestřáby by to blahosklonně trpěli, aniž by se tomu nějak bránili! Mají být Rusko, Putin, Lavrov a další za blbce jen proto, že někomu není vhod skutečnost, že se i Rusko umí adekvátně, takticky a racionálně bránit proti připravovaným militantním plánům, kdy se NATO připravovalo „vlámat“ se do států kolem Ruska? Tento způsob vojenské obrany ze strany USA a NATO lze rovněž považovat za jistý druh anexe jen s tím rozdílem, že vlády těchto zemí (zřejmě) daly USA a NATO souhlas, s největší pravděpodobností bez vědomí občanů země. Je snad málo důkazů, v jakém počtu má ta která strana (USA-Rusko) ve světě své vojenské základny? Odkud tedy hrozí větší nebezpečí, z Ruska, nebo tzv. „obranného štítu“ NATO, jehož akvizice jsou de facto po celém světě a jejíž aktivity jsou více útočné, než obranné. Toto všechno pan Dolejší zajisté moc dobře ví, ale proč se vyjadřovat pravdivě, přímočaře, objektivně, když se lze v rámci konstatování „vykecávat“ o všem možném a je jedno, zda to je či není pravdivé nebo objektivní. Vždyť o čem by vlastně psal, když by musel psát pravdu, resp. nemohl chytračit? Psát objektivně a pravdivě se dnes mezi novináři ( z velké části) nenosí, ovšem čest výjimkám! Ale kdo jim to bude věřit, když většina píše úplně o něčem jiném, že? Jak je na tom s důvěrou pan Dolejší, ponechávám na čtenářích BL, které tímto zároveň i lituji.

22 komentářů :

 1. Od té doby co je na BL p.Dolejší už na ně "nechodím"jsou neobjektivní .Měli by zaniknout,nedávejte, žádné sponsorské dary,p.Čulík je agent MI6

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Plně souhlasím a udělal jsem totéž. p. Dolejší je posedlý rusofób. Na druhou stranu BL se musí ztotožnit se západními názory, jinak Čulík příjde o peníze (Univerzita). Jinak většina rozumných autorů už z BL odešla.

   Smazat
  2. Už čtu Dolejšího od roku 2008, tehdy ještě psal pravdivě. Ale on tehdy přiznal, že studuje vysokou, asi sociologii, a až jí dokončil, úplně otočil názorově. Zdá se, že mu nabídli dobře placenou práci v nějaký "neziskovce", takže ho asi přesvědčili, za ty peníze (koho chleba jíš, toho píseň.....)

   Smazat
  3. Já jsem Britské listy vymazal z oblíbených položek již před rokem. Píší tam nýmandi.

   Smazat
 2. BL-já tomu říkám blicí listy.Palmer.

  OdpovědětSmazat
 3. Dolejsiho uz nectu. Blisty jsou z 90 procent zaplevelene....
  Neco se tam stalo, mozna panu Culikovi chteli zavrit katedru a s nim spojene Blisty jak sam o tom psal.... a najednou je to poslušný klucina
  pekne v lajně....
  Tam se něco stalo.....a muzeme se jenom dohadovat....

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. V lajně nebo v lejně? Ono asi v obojím.
   J. Hruška

   Smazat
 4. Jen bych si dovolil poznamenat, že roztrhat na kusy takového vola, jako je pan Dolejší je až příliš snadné. Na druhé straně je užitečné se od něčeho odrazit, když chceme znovu připomenout, jak je to doopravdy.
  J. Hruška

  OdpovědětSmazat
 5. Přesně tak je to pátá kolona Brusele .

  OdpovědětSmazat
 6. Blisty jsem platil. Málo, ale trvale, nějakých 30,- měsíčně.
  + několikrát na naléhavou výzvu nárazově pár stovek.
  + jednou na sbírku, kterou bl zorganizovaly.
  Teď už tam taky nechodím, ale nemyslím, že by to panu šéfredaktorovi nějak vadilo. Dokonce ani nemyslím, že to vůbec zaznamenal.

  Oni mu tam jistě začali chodit zase jiní,..

  karpi

  OdpovědětSmazat
 7. Jen 3 poznámky:
  1) V Pobaltí neoperují "pouze anonymní jednotky NATO" - ostatně pobaltské země jsou členy NATO a tudíž i jejich armáda je tvořena jednotkami NATO (stejně tak AČR) - ale operují tam konkrétní jednotky USA - takže klademe rovnítko mezi NATO a USA?
  2) Nevyrovnanost prohlášení týkajících se zabíjení civilistů lze vytknout oběma stranám - zatímco "rusofilové" hořekovali nad zabíjením donbaských civilistů "zřejmě" jednotkami prokyjevskými (ne nutně UK armády, ale možná různými "dobrovolnickými") tak dnes nad zabíjením civilistů v Mariupolu zřejmě opolčenskými jednotkami "mlčí" a obráceně to platí pro rusofoby. Přitom ať "fandíme" komukoliv - v každé válce umírají lidé a málokdy jen vojáci...

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Zapomněl jsem tu třetí poznámku - 3) BL nikdo rozumný nepovažuje za objektivní zdroj informací....

   Smazat
  2. Atnonymní28. ledna 2015 10:53
   Studente Palmere. Tak tentrokrát už trollíš lépe...tedy jen velmi jemně zavádějící příspěvek.
   Na všechny tzv. 3. poznámky stačí logická odpověď. Nehledat důsledek, ale příčinu. Jak jednoduché.
   VM

   Smazat
  3. Problém je, že řada lidí má záznam dopadu raket z gradů zaznamenaných na registratorech aut a existuje i několik lidí, kteří útok zaznamenali na mobil přímo ve městě. Řada obyvatel Mariupolu je přesvědčena, že ví které grady a odkud střílely. Každopádně je podivné, že blokposty na ostřelované straně města opustily ukrajinské jednotky dlouho před dopadem raket a poté se zase vrátily na místo.

   Smazat
 8. Fašistický mozek kašpara Dolejšího nepokrytě hořekuje nad oddalováním 3. světové války, kterou jsou dle paskřivce Dolejšího, USA povinovány, v zájmu světové svobody a demokracie pod vedením USA, mírotvorně prpstčednictvím války s Ruskem co nejdříve rozpoutat.Blisty jsou fakt na blití.

  OdpovědětSmazat
 9. Obdivuji autora článku, Jiřího Baťu, že ještě dokáže přečíst články toho Dolejšího. Natožpak ještě pitvat jeho jednostranné bláboly.
  Je to škoda času. Protože důležitejším úkolem je přinášet lidem objektivní informace, ne vyvracet lži kdejakého zaprodance.
  Opluštil

  OdpovědětSmazat
 10. Doufám, že se Dolejší nažral ale kozy zůstaly celý.

  OdpovědětSmazat
 11. Připojuji se k názoru , že se něco s BL stalo . Snaha o objektivitu , která byla ještě cca před rokem znát se vytratila hlavně s tím , jak stále větší prostor dostává pro své ideologické žvásty pan. Dolejší.
  Pokud jde o p. Čulíka , tak on je tím , kvůli kterému tam ještě chodím.
  Jeho názorů si vážím a plácání o agentovi MI6 by si měl autor tohoto nemyslu odpustit , nebo uvést zdroj či důkaz.

  OdpovědětSmazat
 12. Rovněž se cítím podveden a BL(y) "opuštěn". Před mnoha lety (kolem roku 2009) mi pomohly orientovat se doma a ve světě. Dokonce většina článků z pera K.Dolejšího vkusně rezonovala s počátky odstupujícího kultu V.Havla. Neumím datovat, a hlavně najít podstatnou příčinu, bodu plynulého obratu v myšlení a psaní p.Dolejše. Nápadný byl nárůst akademicky laděných témat se sílící intelektuálštinou. Další "regres" měl spíše podobu "sebeobdivujícího image" (rázem všichni jsme "vedle") což přerůstalo v poučování každého a všech - včetně J.Čulíka. Centristický přístup k analýze jevů zpravidla nemá dlouhé trvaní. Jakmile mi bylo zřejmé, že p.Dolejš se "překlopil" do utápění se v rusofobii, ztratil jsem o BL zájem. Škoda ztráty schopného redaktora, který jako jemu podobní nepochopili, že nelze být trvale rozkročen na obou březích širokého toku veleřeky života.
  J.A.Havlíček

  OdpovědětSmazat
 13. No jo no, pan Dolejší a BL, škoda slov…
  Snad jen že je až s podivem jak se jakoby mávnutím proutku pan Dolejší i s BL zařadili na stranu proamerické propagandy společně se všemi, kteří mají co dočinění s anglosaským světem a to i v případě jedinců, kteří si do té doby pečlivě pěstovali pověst jakože nezávislých intelektuálů.
  Zdr.
  JiB

  OdpovědětSmazat
 14. Aj ja sa pripájam ku názoru na Delejšiho.Bol v minulosti objektívnejší.Myslím si, že ho zmenil fašistický prevrat na Ukrajine a on sa postupne pridal na stranu fašistov. Pán Baťa, všetka česť Vám za rozsiahlu analytiku výtvorov Dolejšiho.Ten človek je už stratený neobjektívny a prepadol do siete američanov a pochybujem, že by o tom nevedel. Sám Dolejší bude príčinou krachu "britských listov."S ním nemajú šancu na záchranu. Ani ja už ich nečítam.

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.