Reklama

.

.

čtvrtek 8. ledna 2015

Hej rado ČT! A cenzura vypadá jak?


8. 1. 2015, Petr Ďoubalík


Včera zasedla Rada České televize, aby prozkoumala, co se to vlastně stalo, když editor vystřihnul z projevu prezidenta jméno miliardáře. Škoda, že porada nebyla 31. 12., jistě by to byl zlatý hřeb silvestrovské taškařice! Jen si představte ty kamenné tváře, kterak zcela vážně hlasují, zda to byla


a) chyba
b) závažná chyba
c) hrubá chyba

To je napínavé, co!? Z toho by se jednomu mozek zavařil... Raději to zkraťme - "bé" je správně. A opovažte se, aby vás někoho napadlo, že to byla prachsprostá (nepřípustná) cenzura! Nebyla. I na tom se rada usnesla. A já bych teď potřeboval od rady poradit: Jak by musela vypadat cenzura, aby to byla cenzura?

Ona chybička se občas vloudí každému. Obyčejná, závažná, někdy i hrubá. Společným znakem našich chyb je ale to, že je udělat nechceme. Lze však jako chybu označit, když operatér přesně řízne skalpelem, odoperuje zanícené slepé střevo, vše pěkně zkontroluje a pečlivě zašije, aby ani jizvička nebyla patrná? Tomu se říká precizně odvedená práce profesionála - chirurga. A je tedy chybou, když editor ČT přesně označí "bolavé místo" prezidentova projevu, najede kurzorem a s chirurgickou přesností ho odřízne na obou koncích, a toto místo, kde by ústa prezidenta klapala na prázdno, promyšleně překryje jiným záběrem? Ne, to je precizně odvedená práce profesionála - CENZORA ČT.

Dlužno podotknout, že nejtrestuhodnější formou cenzury ČT je cílená ignorace některých informací. V prošlém roce se stalo tolik zásadních věcí, o kterých ČT "taktně" pomlčela!
Marsz Niepodleglosci u našich sousedů v Polsku tradičně uniká pozorovatelům ČT

Informaci o výdajích na armádu by nebylo špatné divákům občas připomínat

V Ruské federaci je mnoho velkých médií, která jsou stejně "objektivní, nezávislá a vyvážená", jako ta naše, včetně ČT. Státní televizi si tam ale ještě nikdo cizí nekoupil.

ČT nám jistě brzy poskytne rozhovor s Udo Ulfkottem...

Jak vypadali mírumilovní demonstranti za demokracii na Majdanu nám ČT bohužel ještě nestihla ukázat

Tati, a odkud jsem se já vzal? Z vagíny. (vždyť říkat pravdu je tak snadné)

Ve světě lidé nemlčí. Mlčí ČT.

asi tak nějak...

uhlazené úsměvy, ze kterých nám už ten náš dávno ztuhnul

Jedni nezapomenou, jiní nevzpomenou (Ivo Stejskal padl v Novorossii)


Básničky Samariny z ukrajinské Poltavy bych ČT doporučil třeba pro obnovení pořadu "Nedělní chvilka poezie". Když to Rada ČT neschválí, tak ji najdete brzy opět na Novérepublice.

Ukázat, jak se daří vraždit obyvatele jihovýchodní Ukrajiny, to se ČT do krámu nehodí.

Jeden by si myslel, že existuje nějaká solidarita mezi kolegy novináři. Možná ano. Ale ne mezi presstituty. O zabitých ruských novinářích ani slovo...

Byli to vaši kolegové z branže. Oni položili život při práci, vy byste mohli o nich z teplíčka a od kafíčka alespoň informovat...


Kolik jste nám toho řekli o referendu a volbách na jihovýchodě Ukrajiny. Bylo by lépe mlčet a ukázat. Divák není tak hloupý a názor by si na "zfalšované volební frašky pod hlavněmi samopalů" určitě udělal sám.
 
Oděsa 2. 5. 2014: způsob, jakým informovala ČT o masakru v domě odborů, bude jednou v učebnicích o manipulaci a propagandě

Ukrajinka Viktoria Šilová a její Antivojna: až dostane slovo v ČT, spadnu pod stůl

Slyšeli jste z ČT, že slovenští Pokojní bojovníci pořádají sbírku pro oběti ukrajinské války?

To bylo jen úplnou namátkou vybraných pár věcí, které by nám mohla státní televize ukázat. Dalo by se pokračovat podvodnou reportáží o odpůrci separatistů zaplněném stadionu Šachťaru Doněck, o podprahových švindlech při informování o humanitárních konvojích z RF (už jede jedenáctý!), o dalších a dalších zamlčených událostech... Petr Dvořák, jako generální ředitel ČT a Rada ČT, z mého pohledu, zcela zklamali, měli by být odvoláni a nejen to, měli by se zodpovídat. Kým a komu? Ach jo.

9 komentářů :

 1. "Ryba smrdí od hlavy", říkávala vždy moje babička. A když se v té hlavě ještě usídlí strach z toho, že kritickým slovem bych mohl přijít o lukrativní post, třeba ministra zahraničí, tak je vymalováno. Jestliže našeho ministra zahraničí ponechávají slovní útoky a invence jakéhosi velvyslance Ukrajiny, proti výrokům našeho prezidenta, ledově chladným, nesmíme se pak divit veřejno-právní ČT. Jestliže naše novinářské "selebryty" cítí za zadkem podporu vládních činitelů, nesmíme žasnout, že adorace Bandery na Ukrajině je nezaznamenáni hodná epizodka oproti tomu, že pan Mynář koupil vybydlenou ruinu pod cenou. Tomu se ve včerejším zpravodajství až s masochistickou rozkoší naše novinářská žumpa věnovala neuvěřitelně podrobně. Rozpoutat vášně prostřednictvím pana Mynáře proti našemu prezidentovi, který má o našich novinářích jasno, to je oč tu běží, vážení. Uznejte přece sami, že pražská redakce zpravodajství ČT se přece nemůže znelíbit pražské straně (rozuměj TOP 09) a vládě. (rozuměj naplaveninám z celé republiky, které si ze "služby občanům" udělaly sakra dobrý kšeft.)Zaráží mne také afektovaný ječivý kvikot představitelů výše jmenované pražské strany nad otevřeností pana poslance Foldyny, který navrhuje kopnout příslušného velvyslance pěkně do zádele. Věřte mi, že tady u nás na ostravsku bychom se vyjádřili možná ještě jadrněji. To by asi pražská kavárna s afektovaným ječením upadala přímo do mdlob. Vždyť zvěrsta jimi ospravedlňovaného hrdiny Bandery jsou celkem zanedbatelná oproti jednomu kopanci diplomatovi spřátelené země. Když se člověk nad tím vším zamyslí napadají ho už jen slova jednoho generála z již téměř kultovního filmu : "Chce se mi zvracet". Daniel

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Neříká se "selebrity" ani "celebrity", ale vzhledem k jejich kvalitě s e r e b l i t y ...

   Vymazat
  2. Mlynář je stejný případ jako Gross. To tehdy pravice potřebovala exemplární případ nějakého socana, který je zkorumpovaný, tak si vybrala Grosse. Nechala ho zázračně zbohatnout v době, kdy už po něm v socdem ani pes neštěkl a stejně se to pořád používá proti socdem při každé vhodné chvíli. Stejně to bude s Mynářem. Ten je jasně na odpis, proto si chtěl ještě přilepšit, než bude pan Nula, takže se nechal zkorumpovat. A teď se to se Zemanem povleče další roky. Nejvíc se o tom bude mluvit před druhou volbou. Divím se, že mu to nedošlo a že se Mynáře okamžitě nezbaví. Ale Zeman je tak bohorovný, že si myslí, že mu to neuškodi. Ale uškodí.

   Vymazat
  3. "Uškodí, neuškodí" ? Myslíte, že se v politice někdo tak ptá ?
   Pokud se ukáže, že to s Mynářem "zapáchá", tak Mynář zmizí, dřív nebo později, z Hradu rychlostí, že se tomu bude sám divit ....

   Vymazat
  4. Výraz "selebryta" jsem použil úmyslně. Daniel

   Vymazat
  5. Ale to je chyba, správně to má být hezky československy "celevriti".

   Vymazat
  6. Sereblity...

   Vymazat
 2. No, tak dlouho si budeme mediálně i jinak "lhát do kapsy", až se jednoho rána vzbudíme a z jedné strany budou pochodovat náckové a z druhé islamisté. Nebudeme vědět, koho dřív přivítat chlebem a solí, než nám setnou hlavu a zbytek zapálí...Ale co s tím, proboha? Zoufalství.

  OdpovědětVymazat
 3. Dnes nás také moderátoři ČT v souvislosti s atentátem v Paříži
  vehementně informovali jak důležitá je svoboda slova. A věřte nebo nevěřte, ani se při tom nezačervenali. Zřejmě je chrání mejkap. Nebo jim chybí stud?

  OdpovědětVymazat