Reklama

sobota 3. ledna 2015

Hysterie kolem útoku na rubl

Květa Pohlhammer Lauterbachová
3. 1. 2015  eRepublika

Ratingové agentury shazují rating Ruska jako země blížící se bankrotu. Přitom ponechávájí nejvyšší hodnocení zadluženým zemím jako USA, Velká Británie, Německo a Japonsko.

Ještě před několika dny plnily titulky novin hysterické výkřiky o definitivním pádu rublu jako „Rubl padá ke dnu“, „ Rusko na cestě k státnímu bankrotu,“ „Ruské ekonomice hrozí kolaps“. Dne 16. prosince se vrhli spekulanti na rubl, díky levným úvěrům nakoupili rubly. Pak se jich začali zběsile zbavovat, aby srazili kurz rublu proti dolaru a večer zase rubly levně nakoupili. Prostě divočina jako za zlatých časů Sorose při jeho útoku na libru a italskou liru před dvaceti lety. Někteří, kteří měli ve správný moment správné informace, hodně vydělali. Stádo, které sázelo na dlouhodobý pád kurzu rublu, však zaplakalo. Derivátové obchody financují banky. Jestliže prodělají, tak je tu přece daňový poplatník, dnes americký, evropský nebo japonský, který je má zachraňovat. Viz naše heslo "bankovní socialismus".

Rusové chtějí žít bez globálního Minotaura

Rusové by museli být padlí na hlavu, aby se řádně nepřipravili. Hrají si s ohněm a chystají vytvoření nového světového finančního systému. Tím se chtějí definitivně odpoutat od globálního Minotaura, což je hezký termín jednoho nezávislého řeckého ekonoma jménem Yanis Varoufakis. Koneckonců trénink na podobné útoky prodělala již řada zemí v minulosti. Politicky motivované útoky na země Latinské Ameriky by měly být součástí učebnic dějin peněz a finančnictví. Celkem 11% propad kurzu rublu dne 16. prosince neměl s hospodářstvím absolutně co do činění, a už vůbec ne se státním dluhem Ruské federace. Odražení útoku na rubl díky osvícené koordinaci vlády a ruské centrální banky se povedlo.

Rusové moc dobře vědí, že vyvázání centrální banky z rottschildovského vazalství není možné unáhleně, bez legislativní, ale zejména bez logistické přípravy. Musí připravit nový SWIFT, tedy zúčtovací finanční systém, který dovolí obejít ten planetárně platný SWIFT a zaručí základní fungování směnných operací v ekonomice. Příprava zúčtovacího systému ve spolupráci s Čínou a ostatními zeměmi BRICS potřebovala čas. A hlavně museli být pracovníci Ruské centrální banky ochotni spolupracovat s vládou, což se stalo.
Ruský měnový koncert

Elvira Naibullina je první ženou, která vede centrální banku od června 2013 a vůbec první ženou ve vedení centrální banky zemí G8. Předtím radila od roku 2007 Putinovi, jak postavit zemi postupně ekonomicky na nohy a vedla ruské ministerstvo pro hospodářský rozvoj až do roku 2012. Intervence Ruské centrální banky byla úspěšná. V minulém týdnu nasadila centrální banka v Moskvě na podporu rublu 15,7 miliardy dolarů. Aby udržela kurz a vyhnula se turbulencím, provedla intervence v celkové výši 80 miliard dolarů. O pozdvižení ve Švýcarsku jen pro srovnání. Švýcaři vynaložili pouze na záchranu jedné jediné banky 70 miliard dolarů a nafukují svoji bilanci a znehodnocují frank, aby podrželi euro a svůj export.

A státní bankrot? Nové údaje hovoří o 16% státním dluhu Ruska k HDP. Viz náš článek Ruský státní dluh: mýty a realita, který popisuje stav z května 2014. Výkon ekonomiky v poměru k HDP je 1:8, ale poměr dluhu na hlavu je 1:29. Takže rating by se měl snížit spíše někomu jinému. Ale žijeme v období korporátního fašismu, kdy na podobné ekonomické úvahy není místo. Je jen škoda, že si S&P nedal vedle sebe tyto dvě tabulky.
Takže se ptejme: Co je to proti 18 bilionům dolarů „oficiálních státních dluhů“ a 240 bilionů dolarů neprofinancovaných amerických závazků? Viz oba grafy zadlužení USA i Ruska z května 2014, které máte v uvedeném článku. A navíc platí, že hospodářský výkon celé planety je odhadován na 60 bilionů dolarů. A co je to proti 210% zadlužení Japonska a 90% zadlužení Německa! Samozřejmě o tom média nebudou hlásat, běží studená válka. Ale my o tom psát musíme, všichni lhát nemohou, jsme přece lidi. Měnová krize rublu je u konce, vážení. Spekulanti se museli stáhnout. Kurz rublu se opět stabilizoval, viz graf zde, dle www.divoch.net:Položit Rusko touto cestou, pokud bude mít za zády Čínu, je naivita nejvyššího stupně. Čína může položit dolar téměř okamžitě, i když se přitom poškodí částečně také sama. Zatím provádí velmi obezřetnou politiku a rozpouští devizové dolarové rezervy tak, aby ztráty minimalizovala.

Samozřejmě manipulace s cenou ropy ruskou státní pokladnu oslabí, ale ne na dlouho. Jestlipak nám už pan Babiš spočítal, jaké ztráty utrpí česká státní pokladna díky propadu výběru daně z DPH u benzínových čerpadel? A není guvernér České národní banky nešťastný, že mu manipulace s cenou ropy a plynu nejde do karet a ovlivní jím stanovenou výši inflace směrem dolů? Protože inflace 2 % je podle něj snad přírodním zákonem? Anebo nám ČNB zase upraví kurz koruny k euru, aby se inflace přece jen zvýšila?

Ratingová agentura Standard and Poor´s shazuje rating Ruska jako země, blížící se bankrotu a přitom ponechává nejvyšší hodnocení zemím jako USA, Velká Británie, Německo a Japonsko. Ekonomická fakta hovoří zcela jinak. Přejme si, aby spojení medvěda a draka umožnilo nastolit v mezinárodních vztazích rovnováhu a zabránit šílencům rozpoutat válku, o které Einstein řekl: "Nevím, jakými zbraněmi bude vedena Třetí světová válka, ale vím, že ta čtvrtá bude vedena kyji a kameny."

A já se ptám, kdy konečně nastoupí i v Česku nějaká Nabiullina místo těch obtloustlých blahobytných a zkorumpovaných „expertů“ z ČNB. Ale toho se asi dočkáme až po celkovém krachu. Zato Rusko svou paní Bankéřku již má.

- - - 


Související články (1)

Související články (2)

26 komentářů :

 1. Paranoidní Květa jako obvykle zcela mimo, seriozní Ungerman níže je daleko blíže pravdě.
  Ano, rubl se stabilizoval, ale o 40% níže než před půl rokem.
  Oslavuje guvernérku Ruské centrální banky a pomlouvá naše centrální bankéře. Ať si tato dáma srovná inflaci v Rusku a v ČR za jakékoli období. atd atd. Prostě zcela mimo.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Viete hovno,pretože ste nebol nikdy ďalej ako v riti!A diskutujte aj naďalej,akurát robíte smrad!Na to stačí poriadne vyvetrať!
   romanA

   Smazat
  2. Ale vždyť si počkejme na ten "kolaps" Ruska, na který někteří tak netrpělivě čekáte. Čas ukáže, na čí straně byla pravda, žonglovat ciframi dle potřeby umí kde kdo. A je jasné, že jednomu z nás dvou se ta pravda líbit nebude!

   Smazat
  3. 18:00

   Budíčeeek :-D Kolaps a bankrot Ruska už proběhl v roce 1999 ne ten už nemusí nikdo čekat.
   A víš co? Mě je úplně u zadku jestli se Rusku bude dařit nebo ne. To jen vy tady si od toho pořád něco slibujete, snad že vám začne Putin posílat pečené holuby, nebo co. Proberte se už.

   Smazat
 2. Výborný článek a jasné informace v přiložených grafech.
  Ten se samozřejmě nebude líbit zakukleným henleinovcům a primitivním tupounům.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Proč by se mi to nemělo líbit?
   Zdražení potravin v Rusku 15% za rok
   Ropa, hlavní zdroj přijmů Ruska spadla za půl roku ze 110 na 56 dolarů
   Rubl spadl za stejnou dobu ze 34 za dolar na 60.
   Pokud ropa letos nezačne zdražovat tak HDP klesne o 5-6% a inflace bude okolo 20%. Prostě vše jde podle plánu geniálního šachisty...

   S láskou,
   tvůj primitivní tupoun

   Smazat
  2. Tak potrefená husa zakejhala.

   Smazat
  3. 20:29

   Na nic víc se nezmůžeš? Já vím, že ne. Tobě stačí tvá víra v božského šachistu.

   Smazat
 3. Rozdíl mezi Ruskem a USA je v tom, že Rusko musí splatit svoje závazky do poslední kopějky, ale na dluh USA se složí celý svět a USA nikomu nedají ani cent. Díky světovému platidlu, které sami tiknou.

  OdpovědětSmazat
 4. Definice mezinárodního obchodu = když USA vyrábějí dolary a z celého světa za tento svůj výrobek dostávají nezbytné produkty k žití.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Rychle tohle "moudro" utíkej zvěstovat Číňanům kteří do USA posílají celých 20% veškerého svého exportu. Povyprávěj jim jací jsou pitomci a aby téhle hlouposti okamžitě nechali, že se jim to nevyplatí. Uvídíme kam tě s tímhle "moudrem" pošlou, chytrolíne.

   Smazat
  2. Číňané vědí, že se dostali do dolarové pasti. Podle některých zdrojů mají v (bez)cenných dolarových dluhopisech až 4 bilióny dolarů. Za ty by si také rádi v USA něcou koupili, ale jako na potvoru skoro vše na co si ukážou najednou představuje bezpečnostní riziko (pro Ameriku). Takže jim nezbývá utrácet po celém světě. Ze zoufalství si stavějí svůj panamák v Nikaragui atd. Až se zbaví dostatečného počtu těchto "cenných" papírů, pošlou dolar přes palubu. Jinak do Číny vysílají USA pravidelně své emisary, kteří v předklonu (a to včetně Obamy) prosí čínské komunisty, aby si ještě něco koupili. USA jim to splácí potravina (ty z GMO Čína vrací) a železným šrotem. To, že se to nedočtete v iHeute (jinak také iHnojte, či iDěs), to je váš problém, takže chytrolín jste vy sám. Hovgh!

   Smazat
  3. Možná si koupí firmu Westinghouse, protože to ve skutečnosti vůbec není firma americká, ale patří japonské Toshibě. V ČR se to ale nehodilo kvůli havárii Fukushimy (a tendru na dostavbu Temelína).

   Smazat
  4. 20:58

   Podle zdrojů které jsis právě vymyslel. Čína vlastní dluhopisů jen za něco přes bilion dolarů tzn asi jen 7%. Stejně tak jako druhé Japonsko, které je samo nejzadluženější zemí světa. Důkaz místo žvástů:
   http://www.forbes.com/sites/kenrapoza/2014/08/18/china-cuts-u-s-debt-holdings-again/
   Rozhodně do Číny nejezdí nikdo v předklonu o něco prosit, snad krom Zemana. A zbytek jsou už jen tvé úplné fantasmagorie.

   A hlavně uvědom si, že právě USA a Západ vytáhli Čínu před 30-40 lety ze středověku po řádění komouše Maa. Bez jejich know how a obřích investic by tam ještě dnes žrali číňani trávu.

   Smazat
  5. Všichni operují pouze odhady, protože oficiální čínské statistice (stejně jako té americké) už dávno věřit nelze. Právě Čína je podezírána z velkých nepřesností ve statistice, které se právě u obligací hodí i Americe. USA maximálně zveřejní aktuální roční prodeje Číně, ale Čína neprezentuje světu celkově držené objemy (přece se nebude chlubit držbou dolarového dluhu). Stejné je to se zlatem, kde se podle zdroje liší odhady v tisících tun v řádech!

   Smazat
  6. Jeden bilión nebo čtyři, to je přece šumák. Pokud platí nižší částka, pak to znamená, že konec dolaru coby světového platidla je blíž.

   Smazat
 5. Amerika má tři tiskárny dolarů, které jedou na tři směny. Dvě tisknou v USA a třetí kupodivu na území úhlavního (ne)přítele v KLDR asi 60 km od hlavního města Pchjongjang. Důvody jsou zejména dva: a) žádná země na světě nedokáže ohlídat zaměstnance tiskárny tak důkladně jako KLDR v tomto lágru, b) až půjde do tuhého, budou dolary z tiskárny v KLDR označeny za padělky a USA je nebudou uznávat jako svoje platidlo. Prostě, kdo umí ten umí! A ostatní jen čumí.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Zdravím. S tou KLDR tiskárnou je to pravda. Dolary se tam skutečně tisknou. To bude masakr, pokud je prohlásí za falešné. Snad nebudeme čumět, pokud se jich včas zbavíme.

   Smazat
 6. Hezký článek!, díky paní autorko!
  I toto vše ale šéfová ruské banky (Nabiullina) musela jistě očekávat.
  Pakliže ratingová agentura Standard and Poor´s (uměle) shazuje rating Ruska, je na místě otázka, kým je za to vlastně ta "nezávislá" agentura placena? Ta ani náhodou není nezávislým orgánem. Spíše je filiálkou Rothschilda a tedy jeho loutek v US administrativě.
  Ta ratingová agentura nebyla založena proto, aby podporovala rubl proti US žabím kůžím. Právě naopak ...!!
  A se závěrem článku vřele souhlasím, ty Singery je potřeba z ČNB vyhnat vidlemi. Už i tak napáchali škod. O zašantročeném zlatě raději ani nemluvit..
  Opluštil

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Singer and co. ještě musí nakoupit dostatek dolarů, prodat eura, prodat zbytek zlata (von se nějakej šikmovokej zájemce o těch 11 tun určitě najde). Pak už nebude co hlídat a lze se odebrat do telých krajů.

   Smazat
  2. Všechny tři ratingové agentury poslouchají USA, je to jenom takovej nástroj, stejně jako SB nebo MMF.

   Smazat
 7. demokrad Barel3. ledna 2015 23:04

  Jinak do Číny vysílají USA pravidelně své emisary, kteří v předklonu (a to včetně Obamy) prosí čínské komunisty, aby si ještě něco koupili.
  xxxxxxxxxxx
  jo to je fakt, o tom předklonu jsem četl, že prý museli ušatýmu Obamovi
  vykopat příkop, aby se mohl pořádně s těma ušima předklonit před čínským politbyrem při tom žebrání. Psali o tom v Žen-min Ž-pao.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Měli byste si kuci sladit noty. Jeden říká, že Obama jezdí žebrat do Číny o půjčky a druhej zase, že USA si mohou natisknout dolarů kolik chtějí. Tak proč by tam teda jezdil o cokoliv žebrat? Máte v tom kuci zřejmě dost hokej a vaše fantazie pracuje na vyšší výkon než ty domnělé rotačky :-D.

   Smazat
  2. No, jedna věc je si natisknout dolary a druhá je, aby si za to ten Číňaň něco koupil. Rád jsem vysvětlil.

   Smazat
  3. Mas to pekne pomatene5. ledna 2015 2:23

   Demokrate Barel, jsi na tom tak myslenkove spatne a nebo si delas legraci?
   US dluhopisy se prodavaji proto ze US plati uroky. Cinska produkce do USA je 20% celkove, Bez Americkeho trhu by Cinska ekonomie zkrachovala. Proto se plati v US$, jelikoz je to svetovaa hlavne stabilni mena, ne jak nejaky Rubl. Cinsky Juan (Kwai) je kolem 6 za dollar, ne jako ten smejd rubl. Proto ani Kazachstan a Belorusko nechce rubl ani videt. Kryz 40% Ruskeho hospodarstvi zavisi na Sibirskem plynu a nafte, je treba kopnout predsedu vlady do duchodu za riskovani narodda.

   Smazat
 8. Co to jsou tady za nesmysly5. ledna 2015 2:11

  Ruska ekonomie je zhruba na urovni Italie. Necela 1/8 US. ani Cina nehodla pouzit rubl jako platidlo s Ruskem.
  Rusko je pouze velika zeme z vetsi casti neobydlena a velice nevyspela. Jen si zajedte par Km za Moskvu kde lidi ziji v chudobe jak za cara.

  Porad jen chteji aby je svet respektoval jako velmoc. WWII valka jim pomohla hospodarsky skocit o desitky let dopredu jinak to tam stagnovalo jako dnes. Ziji s plynu a ropy, Cinani ziji z toho co pro zbytek sveta vyrobi a jejich zivotni uroven je vyssi nez v Rusku a jsou daleko chytrejsi. Rusko akorat hrozi svetu atomovymi zbranemi, pri tom by to bylo Rusko ktere by prestalo existovat kdy by se zacalo strilet. To i Putin vi !

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.