Reklama

sobota 24. ledna 2015

Jak na zaměstnance

24. 1. 2015  Nautilus II - druhý ponor

Člověk se pořád učí a někdy je to šok.
Dnes jsem se dozvěděl o dvou „zajímavých“ metodách, jak „vydrbat“ se zaměstnancem.


Asi nejhorší ustanovení pro zaměstnavatele je odstupné při propouštění. Zaměstnancům se to jistě líbí, nicméně velká výše odstupného celkem blokuje pracovní trh a vyhrocuje vzájemné vztahy. Některé firmy tak prý nutí nově nastupující pracovníky současně s pracovní smlouvou podepsat i výpověď bez uvedení data. To pak firma doplní podle potřeby.

Docela zajímavý byl pro mne popis „hmotné zodpovědnosti“ v některých supermarketech. Mají ji všichni do poslední prodavačky a když manko přestoupí firmou stanovenou normu, rozdělí se mezi zaměstnance podle dohodnutého klíče, třeba podle výše platu. Dodejme, že v těchto firmách jsou odbory, a že v případě soudního řešení by firma s velkou pravděpodobností prohrála, protože nevytvořila podmínky (ani nemohla), které by umožnily mít nad svěřeným majetkem účinnou kontrolu. Vše je založeno na prostém strachu.

Přiznám se, že na popis metod, jak si smluvně ošetřit „pokladní na telefon“, volanou do práce ad hoc na počet hodin a v čase, který firma právě potřebuje nebo jak jim nařizovat přesčasy i nad zákonný rámec, jsem neměl žaludek. Podobné technologie těžby „lidských zdrojů“ jsou docela odporné.

Obvykle se pohybuji v oborech, kde si zaměstnavatelé svých zaměstnanců váží, už jen proto, že není tak jednoduché je nahradit. Nebo možná proto, že tvůrčí práci nejde dělat v kolektivu, který se navzájem nenávidí. Technici, montéři, kvalifikovaní dělníci, specializovaní obchodníci, řemeslníci, pracující manageři. Tam je podobný přístup nemyslitelný. Ani jsem netušil, že něco podobného je u nás možné a nezajímá to ani stát, a kupodivu ani odbory. Nevím, jestli takové otroctví bylo přesně to, za jsme v 89 zvonili klíči. Každopádně lidská důstojnost měla za onoho zločinného režimu větší cenu.

- - -

K tomuto článku byly přidány následující komentáře:
 • Základem úspěchu v kapitalismu je dobrý kapitalistický žaludek.
 •  Kapitalistický žaludek a tržní sílu!
Náhodou jsem před chvílí seděl u sousedky zaměstnané u restitučních zbohatlíků jako pomocná síla v kuchyni (nemocná ženská 50+, která porodila 3 kluky, nemá šanci sehnat dobře placenou práci). Historky, které nosí, mi zvedají žaludek – minimální mzda, něco málo bokem, 240 hodin měsíčně bez dovolené, to vše pod dohledem kamer a hrozbou pokut dle rozpoložení „madam majitelky“. Humus. Zákoník práce je k ničemu, když není prosazován.

 • Podívejte se do nemocnic, jak se tam pracuje a za jakých podmínek… pak nebudete překvapeni.

17 komentářů :

 1. A co tím chtěl autor říct? Jen si ulevit?
  Po roce 2030 už pro prodavačky v marketech nebude žádná práce, automatické pokladní systémy jsou na postupu. Pude pak autor spokojenější?
  To samé například řidiči atd.
  Co s tím a co bude s těmi nekvalifikovanými lidmi? Sám jsem na to zvědav. To ovšem není vina kapitalismu. Naopak.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Nechápete, jaký prasata jsou někteří manažeři v Čechách. Nejen mizerné platy zaměstnanců, ale ještě zkurvené pracovní podmínky a atmosféra jako na gestapu.

   Smazat
  2. Kdyby raději udělali automaty na doplňování regálů. Ale to ne, na ta místa budou pořád strkat otroky. I po tom vašem roce 2030.

   Smazat
  3. 23:52

   Nebojte, přijde to daleko dřív než si myslíta a otroci budou osvobozeni. Pak budete oni i vy spokojen.

   http://vimeo.com/113374910

   Smazat
  4. nebylo by možná od věci ty zkurvený manažery naučit slušnýmu chování systémem pana LYNCHE a když by to nepomohlo tak několikrát opakovat !!!!!!!!!!!!!!!!

   Smazat
  5. Je celkem jedno, co bude v roce 2030, důležité je, co je dnes. Podle Vás se mohu k dnes pokladním chovat jako hovado, když jejich povolání v budoucnu zanikne?

   cnemo

   Smazat
 2. Až budou všude automaty, je možno zbytečné lidi vystřílet? Myslím ty tzv. 'méně kvalifikované' než jste vy, nebo lépe 'jinak kvalifikované' - copak řidič nebo prodavačka není kvalifikace? Copak takhle se může o lidech uvažovat?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Nemělo by se. Všudypřítomný strach o tu trošku peněz, kterou jim přináší zaměstnanecký poměr, bohužel brání v narovnání hřbetu.

   Smazat
  2. Hej a co jako máme dělat, máme rodiny, děti na školách, já se uskrovním ale nejdřív musím umožnit dětem vyletět z hnízda, účty se pořád platí penězi a ne naturáliemi- jakože bych třeba šel porýt řediteli ČEZu zahradu? Určitý příjem pro přežití být musí a jen trošku vyšší nám umožní jen zaměstnanecký poměr- v dnešní době podnikat, začínat, no to není dobrý nápad.

   Smazat
 3. Vzdyt zádný kapitalismus nemáme. Stát se plete do vseho jako drív.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. EU je klientismus a nadnárodní firmy si stejně dělají co chtějí.

   Lidé by se neměli snižovat a pracovat pro ně za tak málo.
   A hmotná zodpovědnost?

   Jak může pokladní zodpovídat za to co třeba skladník špatně přebere..

   Smazat
 4. 23:39
  To jsi myslel vážně, co jsi napsal?
  Ve Tvém podání a vidění světa, by nebylo opravdu třeba nikoho v obchodech obsluhovat, protože těm pár jedincům v balíku ,by to zboží-pukud by už vůbec nějaké automaty vyrobily-také automaty cpaly až do krku i do zadečku. Tak že je jasně že odpadá podíl lidské práce, at už primitivní ,tak sofistikovanější a Ti co měli smůlu-tedy drtvá většina lidí co si popřípadně nenakradla a jinak na úkor druhých dostatečně se nezaopatřila -tedy těm by měla být udělena -EUTANAZIE?
  Bože jak daleko lidská blbost a bestialita může dojít,když někdo rozděluje lidi bez nároku a na ty vyvolené. Naštěstí to tady mnohokrát v historii bylo a vždycky to pro ty vyvolené nakonec dopadlo většinou tou eutanazií. Je jen škoda, že lidstvo má blbou pamět, a pořád opakuje stejné chyby v obměnách.
  A samozřejmě že za tento stav může tento systém-kapitalistický,-protože dovoluje, bez regulí a neomezeně hromadit výrobní prostředky a kapitál v rukou nemnohých jedinců. Navíc nastavuje takové mantinely ,kde na jedné straně straní silným globalistickým virtuálním finanančně-investičním monopolům a pomáhá rozvracet přirozené podmínky skutečných potřeb. Ale hlavně nezdanuje zisky ale zatěžuje lidský podíl práce.
  Tento mega rozpor dopadne na všechny bez rozdílu, zůstanou ve hře pouze ten opravdu bezskrupolozní silní jedinci a pozřou vše,-i ty co si myslí, že jsou -za vodou-, nejsou oni budou vysávat aty bohaté a i mezi sebou,-pokud to však včas nezastavíme a nezavedeme, něco lidštějšího než soupeření a pyramidovou hru nebo letadlo.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Co to meleš člověče? Jaká eutanázie? Jen popisuji realitu, její vývoj a směřování. Jestli máš s realitou problém tak vezmi kladivo a běž rozbíjet roboty, automaty, počítače. Střílej vědce, vývojáře, konstruktéry a programátory. Možná ti to nějak pomůže.

   Smazat
 5. Já přidám jednu perličku z Akademie věd: Za posledních 5 let klesala každý rok přímá státní podpora o 10%, což se řešilo propouštěním zbytných a posléze i nezbytných pracovníků. Samozřejmě všichni měli smlouvy na dobu určitou, takže nedostali odstupné. Prostě byli vyhozeni. Dnes, kdo nemá grant, tak nemá ani na podstatnou část platu, takže jsou běžné úvazky 0,5, 0,3 nebo dokonce 0,1 pracovní doby. A navíc, letos žádný z geovědních ústavů nedostal žádný grant z GAČRu (GFÚ, ÚSMH, GÚ) a ÚGN z Ostravy dostal jen jeden grant. Takže i nepřímá státní podpora se snížila na minimum. A vůči posudkům GAČRu není odvolání. Takže všichni pracovníci geovědních oborů mají perspektivu, jakou si zaslouží :-( Přibližně jako prodavačky v supermarketech. Jen s tím rozdílem, že vyškolení špičkového vědce trvá i několik desetiletí.

  OdpovědětSmazat
 6. Pane anonym (23:39, první komentář), jste dlouhodobým kritikem těchto stránek, už jste se psaním komentářů skoro bych řekl i nadřel. Vás to baví a proč to děláte? Někdy je část vašich argumentů dobrá a musím je ocenit. Jindy často oslovujete druhé hanlivě komunisty, můžete tedy Vy tady odpřísáhnout, že jste před rokem 1989 nebyl ani pionýr, ani jiskřička, ani jste nebyl v KSČ a nikdo z vašich rodičů ani prarodičů nebyl v KSČ? Já tak učinit mohu. A poprosil bych vás, aby jste to odpřísáhl "na svou smrt", přímo to tak napsal. Poté budete mít morální kredit a oprávněnost rozsévat zde komentáře. Děkuji. A nezapomeňte - na svou smrt.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Anonymní25. ledna 2015 11:31
   Jak se dalo očekávat anonymní 23.39 se neozval. Bojí se smrti!!!

   Smazat
 7. A kdo bude řídit auta, autobusy nebo trolejbusy ty blbče? Kdo ti ostříhá palici, onípe kuří oka z pracek, kdo ti píchne injekci do prdele až budeš chcípat? Kdo ti vypere a vyžehlí hadry? Kdo naučí tvoje spratky í-á? Kdo ti přinese dopis nebo balík? Jako - kdo bude na ty pitomý podnikatele dřít? Kdyby se úplně všichni lidi naráz domluvili na tom, že pár měsíců přežijí z podpor a soc. dávek a nepřišel do práce - NIKDO! tak se tisíce podnikatelskejch zmetků opovrhujících svými zaměstnanci posere! A za pár týdnů už by ta havěť špendlíčkem kopala a prstíčkem hrabala a podmínky by si kladli pracující - ne ti nafučení pitomci jako jsi ty!

  OdpovědětSmazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.