Reklama

pátek 23. ledna 2015

Jak velkobanky bez války ničí Evropu

Květa Pohlhammer Lauterbachová
23. 1. 2015  eRepublika

Nic z toho, co se dalo ale od roku 2008 udělat, aby se krize vyřešila, se nestalo. Evropa je plně v rukou hochů z Goldman Sachs a ti ji ženou do otrokářství, pod bičem ECB.

Ne 50, ale 60 miliard eur měsíčně bude tisknout Evropská centrální banka po dnešním zasedání a bude vykupovat od soukromých bank šrot. Tím zdánlivě pomůže bankám, ale zničí měnu a úspory jedné generace. Viz článek Euro ve světle ekonomických fakt.

ECB pod tichým vedením velkobank z USA bude vykupovat tzv. ABS deriváty. Ty jsou z bankovního hledisky vysoce toxické a banky jich mají díky své honbě za rychlým ziskem plná sklepení. Jakou tyto papírky mají skutečnou hodnotu, to si můžete spočítat sami. Šéf ECB Mario Draghi už normálně počítat neumí, tak kupuje za naše úspory americký a evropský šrot. Pak existují dluhopisy států eurozóny, zejména ty, o které finanční trh již nestojí. Proč tyto zběsilé a nesmyslné nákupy finančních nesmyslů? Aby nespadlo bankovní letadlo. Pozor, bankovní letadlo, nikoliv ekonomické. Státy nejsou schopny už splácet ani úroky, natož dluhy. A jde především o země jižní eurozóny, hlavně Itálii, Francii, Řecko, Španělsko, Portugalsko, Irsko, a dál uvidíme… Ty se pochopitelně budou radovat, na rozdíl od Německa, Rakouska a Holandska. Než i těmto zemím dojde, že tudy cesta k blahobytu nevede. Program má běžet do konce roku 2016. Ale to už bude jiná Evropa, v každém případě.

Toto šílenství bankéřů je navíc zcela nelegitimní vzhledem k Lisabonské smlouvě, viz trojdílnou analýzu Nekrofilní nebo biofilní Evropa? Volby do EU. Rozhodnutím Evropského soudu dochází ke zespolečenštění dluhů v eurozóně, a to nedemokratickou cestou. Například holandský parlament nechce přistoupit na výkup dluhopisů a šrotu. Ale politici prý mají být zticha a nemají se plést do toho, čemu nerozumí. Experti „nezávislé centrální banky Evropy ECB“ vědí, co je pro nás dobře. To je oficiální linie korporátního tisku v EU. Riziko za nesplacené dluhy mají nést daňoví poplatníci eurozóny z 20%, zní z Frankfurtu. Slováci, Lotyši, Litevci, Estonci – ti všichni se budou radovat, jak budou přispívat poklesem své životní úrovně bankéřům. Dobře jim tak: „Kdo chce tam, tedy do eurozóny, pomožme mu tam!“ Například Island už jasně prohlásil, že do eurozóny nechce.

Prý se bankám uvolní ruce, dostanou čerstvé peníze a mohou roztočit ekonomiku prostřednictvím nového kola zadlužování. Pohádka Jedné a tisíc noci pro hloupé politiky. Ano, výkup dluhopisů je možný, je možné nastartovat ekonomiku i za pomoci centrálních bank, pokud by spolupracovaly s vládou. Ale to bychom museli mít u kormidla jiné formáty politiků, než máme dnes. To by musel přijít nový D. F. Roosevelt a proti bankám navrhnout New Deal pro 21. století. A musel by k tomu mít i tým spolupracovníků, kterým by nešlo o to, nakrást si co nejvíc, ale stabilizovat ekonomiku a dát perspektivu mladé generaci a zaručit se, že to nebude na úkor životního prostředí. A všechna rozhodnutí by musela být přijata na základě demokratického rozhodnutí občanů Evropy. Nic z toho, co se dalo ale od roku 2008 udělat, aby se krize vyřešila, se nestalo. Evropa je plně v rukou hochů z Goldman Sachs a ti ji ženou do otrokářství, pod bičem ECB.

Uvolněním stavidel tisku peněz na způsob Výmarské republiky před nástupem fašismu dojde ke zničení úspor celé jedné generace. Na to poukazují dnes německé finanční ústavy, zejména prezident Svazu německých spořitelen Georg Fahrenschon. Ty se nechtějí stát rybičkami v otevřeném chřtánu žraloků z Wall Street. Ale Wall Street je ovládán z London City,na to nezapomínejme. Politika ECB ukončí definitivně filosofii typu: „Kdo šetří, má za tři“. Švýcarská obchodní banka Lombard Odier již zavádí od čtvrtka poplatek ve výši 0,75 % z úspor obyvatel nad 100 tisíc franků. Jde jim především o udržení síly franku a tak rozhodnutí Švýcarské národní banky je okamžitě přenášeno na kapsy klientů bank. Nejenom těch velkých. Viz dvojdílný článek Tanec zlata, propad eura a švýcarský frank.

A Němci mají máslo na hlavě. Zvolili si svobodně Angelu Merkelovou, která vysloveně podrážela Jense Weidmanna, guvernéra německé Bundesbanky. Ten se stavěl proti totalitním praktikám ECB. Mario Draghi přistoupil k osvědčenému modelu: „Kdo nekrade, nejde s námi“ a z eura udělal liru. Teď už nebude potřeba vytáček centrálních bankéřů, že svou monetární politikou znehodnocování peněz bojují proti deflaci. Problém je vyřešen. Jens Weidman tak zůstává na bojišti jako poslední mohykán a zřejmě i poslední šéf německé centrální banky. Ta teď může být klidně privatizována stejně jako byla privatizována italská národní banka, nebo francouzská centrální banka. Stačí přece ta jedna banka bank ve Frankfurtu, která za naše úspory skoupí všechen bankovní šrot Evropy.

Pokud nedojde k nějakému zázraku, jsme svědky nástupu korporátní fašistické finanční diktatury v Evropě. Končí jedna historická etapa. Demokracie bude „vypnuta“ stejně, jako se „vypínají“ bez zatčení a soudu tzv. podezřelí z terorismu. Elity se sjednotily a začaly realizovat „revoluci shora“.
 
Související články: 

44 komentářů :

 1. Pohádkářka Květa zase v akci. Zajímavé, že Fed v USA provedl quantitative easin už před 5 lety ve 3 vlnách a žádné znehodnocení úspor se nekonalo a ekonomika USA teď jede. nemluvě o tom že my v ČR máme korunu takže kroky ECB nemohou naše úspory znehodnotit ani teoreticky.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. ČNB stejným způsobem minulý rok devalvovala Korunu a ČNB bude stejné kroky činit k udržení kurzu, jsou to spojité nádoby, není úniku.

   Vymazat
  2. Jenomže k žádnému znehodnocení úspor nedošlo, inflace je stále blízké nule a hospodářství (nejen) to očividně pomohlo.

   Vymazat
  3. aúúú to bolí...
   kdy jsi byl naposledy nakupovat??
   a co třeba ceny pozemků a nemovitostí???
   aúúúú svatá prostato, ....co to je za exota...

   Vymazat
  4. 16:07
   Ježiš, kdybych měl brát výkřiky podobné tomu vašemu za realitu, tak by platy už deset let nerostli a ceny se zvyšovaly každý rok o 20%. Běžte s takovými bláboly někam, tady máte fakta

   http://www.czso.cz/csu/csu.nsf/informace/cisc010915.docx

   Vymazat
  5. ke komentáři z 15:28:
   Je mi líto, ale s Vašim uvažováním to není v pořádku, jak říkáte, ani teoreticky. Nemám rád sousloví "finanční gramotnost", když o fungování systému se nesmíte dozvědět nic, opakuji NIC, ani v té nejvyšší škole, která kdy byla postavena. To by samozřejmě podvod tohoto rozměru nešlo rozběhnout. Teď už je to ale jedno. Systém "funguje", lépe řečeno pracuje k dosažení určeného cíle, bez ohledu na to, co kdo ví, nebo neví. Čert to všechno vem. Ve své výbavě však mám jednu mezeru, totiž neumím pochopit (fakt, upřímě) kde se berou ty nekonečné zástupy užitečných systémových idiotů, kteří jsou ochotni tomu sloužit. Leda, že by byla pravda to co je napsáno v jakýchsi protokolech, že totiž gojímové jsou dobytek. Pro mne totiž být vědomým idiotem znamená vrchol ponížení a dehonestace. To jsem si asi na tuto Zemi "odskočil z jiné planety". Jak to asi může dopadnout, když tomu lidé tak ochotně slouží a co si asi jiného, než zcela distopickou budoucnost zaslouží?

   Vymazat
  6. Jeden užitečnej systémovej idiot se se mnou nedávno hádal, jak je nízká inflace, že o tom hovoří "tvrdá statistická data". Když jsem reagoval, že používám zásadně pouze "měkká statistická data", tak ho trefil šlak. Jedno z mých dat je totiž maloobchodní cena kostky jihočeského másla z Madety - před rokem za 29,- Kč a dnes za 46,- Kč

   Vymazat
  7. Za komunistů byly ceny vytištěné na obalu, který se měnil jednou za pět let. :-)

   Vymazat
  8. 20:35

   Tak to holt musíš víc vydělávat když ti tak chutná máslo. Zkus raději brambory nebo jabka. Ty výrazně zlevnily a z jejich nadměrné konzumace tě navíc netrefí šlak.

   Vymazat
  9. Jak kde zlevnili, a o kolik. K nám se všechno dováží, takže žádná sláva. A hlavně, jsou převážně z Polska, dotované a s cenou dole, protože je odmítl odebírat kdo? No Rusko, bambulo! Český zemědělec jde na nákladovou cenu, a stejně na to nedosáhne.Přesto, mám-li tu možnost, kupuji naše produkty. A ty idiotské kecy o vyšším výdělku vyprávěj z "oka do oka" mladým rodinám, které chodí poctivě do zaměstnání, a přidáno už nedostali pět let. Vsadím se, že do pěti minut budeš bez zubů a s rozkopanou prdelí. Nejen máslo, mléko z 11 ti korun na 19. Jogurty, ovocné šťávy, atd. atp. Ty pitomá bramboro nadívaná jabkem. Ježiš to je neskutečnej vůl.

   Vymazat
  10. Mě je ale úplně jedno kolik vyděláváš, osle. Jestli se ti zdá málo tak běž dělat jinam, nebo změň profesi, nebo zační žvnostničit nebo podnikat a vyplácej si kolik chceš. Nebo odjeď vydělávat do zahraničí. Máš nekonečně mnoho možností. Ty ale budeš raději neustále fňukat že ti všichni ubližují a nadávat jak stará kurva. Na víc se nikdy nezmůžeš ty nulo. Tedy krom výhružek o vyražení zubů a ruzkopání prdele. Takový loser...

   Vymazat
  11. To som zvedaví koľko máš možností, keď máš rodinu a decká a chceš tie decká vychovať a dať im pocit zázemia rodiny, lásku, cit a domov. Na to treba v prvom rade čas a kde ho vezmeš, keď musíš robiť viac aby ste nepokapali od hladu, prípadne si nútený za prácou odísť a nechať rodinu a výchovu na manželku, ktorá nestíha ani vlastné srání, nakoľko je všetko sama. Teraz buď múdry demente.

   Vymazat
  12. Tenhle idiot nebude "múdry" nikdy. A nezmoudří, ani když ho život opravdu nakope do prdele. Buď je to produkt našeho současného školství, které učí že úspěch se dá vyšmelit, nikoliv získat prací. A nebo kretén, co se dostal bůhví jak k majetku, a teď vykřikuje, kolik živí nevděčných krků. Případně manažer "cyklista", co před šéfy hrbí hřbet, a dole do lidí šlape. Takových jsem už potkal. A dost jich skončilo špatně. Na druhou stranu znám dost přátel, kteří opravdu něco umí, vypracovali se, a nemusí počítat každou korunu, ale chápou, že každý nemá na to být manažer, nebo podnikatel. A chovají se podle toho.Každý nemůže, a ani nechce, honit se za základní obživou po světě. Nornální člověk chce být se svou rodinou, a někam patřit. Stačí jen trvale udržitelný, důstojný život. Takovým fanatikům trhů bez přívlastku to však zřejmě nikdo slušným a racionálním způsobem nevysvětlí. Takže, jako už vícekrát v historii, to nakonec pochopí, až jim opravdu ti, co nebudou mít co ztratit opravdu rozkopou prdele a vyrazí zuby. V tom příznivějším případě. Protože historické zkušenosti ukazují, že existuje ještě několik, nikoliv však nekonečně mnoho, horších možností. Člověk by řekl, že jsme se už jako společnost poučili. Takoví tupci, keří tu opruzují a urážejí slušné lidí, však bohužel, dokazují, že si ty trpké zkušenosti asi budeme muset prožít znova.

   Vymazat
 2. Euro k Dolaru

  http://i.imgur.com/TQqWRVa.png

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Rubl k dolaru

   http://www.xe.com/currencycharts/?from=USD&to=RUB&view=10Y

   Vymazat
  2. Prostě dolar krachuje. Přesně podle vašich předpovědí :-D

   Vymazat
  3. https://www.youtube.com/watch?v=xPZigWFyK2o

   Vymazat
 3. Albert Einstein

  Americký národ je výborným příkladem národa, který přešel od barbarství k dekadenci, aniž by poznal civilizaci.

  OdpovědětVymazat
 4. Aa dalsi trouba, co nevi nic k tematu .
  Palmer

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Pojďme si to povědět až po explozi Hvězdy Smrti.

   Vymazat
  2. K "Palmerovi" z 23.1.-17.13h
   Tím troubou, to jste myslel sama sebe nebo Einsteina?
   Ještě k "silné pozici" dolaru a "výborné kondici" americké ekonomiky : jeden významný představitel investiční "elity" se neudržel a řekl, že když "oni" se rozhodnou (pardon - "svobodné světové trhy") srazit Rusko na kolena, že Rusko nemá šanci. A o to teď celou svou silou nadnárodních, globálních korporací usilují. Pokud Rusové budou hrát tuto jejich hru, podle jejich pravidel, je to docela možné, viz Soros a anglická libra (též mimo jiné proto, že si nechali vnutit model Národní banky vlastněné soukromým kapitálem),. A pak budeme všichni biti. Včetně Vás, ať už jste jimi placený za sabotování diskuzí nebo jste jen fanatik.
   Ale to neznamená, že dolar by měl vyšší hodnotu než toaletní papír a americká ekonomika že není jen vybrakovaná honosná skořápka.
   Pokud ji nepodrží ekonomická nebo skutečná válka, rozletí se na spoustu střepů. Tedy to, co Vám už řekl O.Dvořák
   Pavel p

   Vymazat
  3. neustale se tady hadate a presvedcujete o bankach a sankcich atd. Srazeni Ruska "na kolena", co to vlastne znamena: poslat 150 milionu lidi do bidy a hladu ( tech bohatych se tak nejak netyka, zchudnou ale nechcipnou hlady), to je to spravne, to je to demokraticke atd. je to k bliti, tady se prece nejedna o par "hajzlu" kteri se dohodli ovladnout nasi Zemi, tady jde o 6 mld lidi, tak proc okolo toho takova scenka, kdyz je nepotrebujou, tak at nas vyvrazdi, stejne nemuzeme nic proti tomu delat.

   Vymazat
 5. Jakoze ruske centralni banky?
  Palmer

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ruská centrální banka je vlajková loď rebelů. Český národ vytváří svojí měnou - Korunou - ochranný štít pro "Deathstar".

   Vymazat
 6. Je potřeba SABOTOVAT ČNB!!!

  OdpovědětVymazat
 7. Ale asi mu to mysli vice nez tobe. Ty mu asi trochu zavidis, ze?
  Palmer

  OdpovědětVymazat
 8. Nic mu nezávidím, bavím se dobře u svojí hry. http://i.imgur.com/m3rQNif.png

  OdpovědětVymazat
 9. .pani Kveta ma na rozdil od chytrolinu ekonomicke vzdelani a asi o financich neco vi,pokud ma na jeji rozbory nekdo jiny nazor,tak at predlozi neco rozumneho..ty vykriky do tmy jsou trapne a svedci o naproste financni negramotnosti ..

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ekonomickým vzděláním myslíte nástavbu gymplu VŠE, kterou navíc dle vlastních slov vystudovala nedobrovolně? Už před 40 lety? A od té doby nějaká praxe ve finančních institucích rovna nule? Aha, tak to potom jo.

   Vymazat
  2. A co máš ty?

   Vymazat
  3. To je snad jedno co mám já. Singer nebo kdokoli z rady ČNB kde jsou všichni doktoři nebo dokonce profesoři v oboru strčí tu bábu vzděláním a hlavně dlouholetou praxí v oboru do kapsy a sfouknou ji kdykoli jako svíčku.

   Vymazat
  4. Jak to víš? Podle mně jsou to nájemné prostitutky nadnárodních lichvářů. Dělají co jim jejich páni poručí a o reálné ekonomii vědí úplné hovno. V životě seděli pouze v burzovním kasinu anebo "makali" ve virtuální ekonomice.

   Vymazat
 10. .nejhorsi je srazka s blbcem a jeho frazemi..

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To máte pravdu,tipoval bych že jste rabín,proto nemůžete uvést své vzděláním

   Vymazat
 11. ...oprava: reálné ekonomice...

  OdpovědětVymazat
 12. Paní Lauterbachová v celku logicky shrnuje podstatu a důvod tzv. vykupování dluhů bank. A dovozuje, že směřuje k nástupu korporátní fašistické finanční diktatury v Evropě. Dluh zůstane dluhem, ten je odkoupen za peníze daňových poplatníků EU (kde jinde by ECB asi vzala prostředky?)a bude zase splácen z peněz nás, daňových poplatníků EU.Ovšem tentokrát už bez vlivu a možné obrany vlád a centrálních bank jednotlivých států.A podle podmínek, nařízených ECB. A protože se jedná o dluhy nespatitelné, budou jednotlivé země splácet a splácet a držet hubu a krok. Otázka je ovšem z čeho. Bohaté není dovoleno danit, protože je to trestání za úspěch, a střední třída nikdy nedosáhne takových příjmů, aby to zmohla za stát splatit. Splatit ne, ale bude platit! Pořád a více, a od státu dostávat za své peníze stále méně. "Rozmařilý sociální stát" bude třeba utlumit. Žádné bezplatné školství a dostupné zdravotnictví, slušné důchody či sociální péči. Ještě nemáte splacené ani staré dluhy holoto, tak smůla. Nasušte si na zimu šťovík, seno a jitrocel. A rychle, než ho taky zdaníme. Vodu si nachytejte do klobouku, ale bacha na poplatek za srážkové vody.
  To není legrace, jen trapný pokus o sarkastickou prognózu budoucnosti.
  Banky které neumí hospodařit se nesmí sanovat.Musí zkrachovat a musí to odskákat jejich akcionáři. Dokud to bude neustále sanovat stát, tak kde to skončí? Ale kdo se odváží?
  Je tragickou skutečností, že v ČR není ani jedna!!! jediná komerční banka v rukou státu nebo alespoň českého vlastníka. Všechny obchodní operace, platy zaměstnanců a úspory obyvatel mají "pod palcem" zahraniční majitelé. Když se dohodnou, že nám "napraví hlavy a morálku", tak stačí, aby se domluvili, a přestali na měsíc provádět jakékoliv transakce a vyplácet hotovost. A je po odporu. Myslíte, že je to až tak nemožné? Při prodejnosti našich politiků? Při posranosti a vlezdoprdelectví některých spoluobčanů, například takových, co nám tu na diskusi zvrací svoje fanatické zhovadilosti a urážky?
  Stát, který nemá v ruce vlastní měnu a její oběh, nemá pod kontrolou vlastní bankovní systém, si přímo přímo koleduje o konec v propasti. Kecy okolo, o růstu, ratingu, trzích a podobných hovadinách jsou na nic. Rozhodují o nás jinde, nikoliv v ČNB. Tak to prostě je. J.B.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Perfektní.
   Jen mě napadá,že se to děje spíš ve prospěch USA a ne ve prospěch Evropy.Kde asi jsou ty Americké dluhopisy?

   Vymazat
 13. *SPRAVEDLIVÝ*:
  Vy takzvaní ekonomové běžte se bodnout vaše vzdělání má hodnotu 00 !!!!
  POUČKY SI STRČTE ZA KLOBOUK - PROTOŽE NEPLATÍ
  JELIKOŽ SI PRIVILEGOVANÁ VRSTVA DOTISKNE PENÍZE KDY JE NAPADNE - PAK NEPLATÍ ZÁKON TRHU ALE MAFIE !!!
  ***
  Tak už NELŽETE A JDĚTE KOPAT KANÁLY - VAŠE "FUNDOVANÉ PROGNÓZY" JSOU NA H*VNO !!!!!
  ***
  Tady jsou FAKTA JAK FUNGUJE KAPITALIZMUS:
  Za 25 let kapitalizmu : 1,5 miliónu Čechů pod hranicí chudoby, 2 milióny lidí bez práce, 100 tisíc Čechů bez domova, 2 milióny Čechů v exekuci, nájemné až 30x vyšší než tehdy…
  ***
  PRYČ S ŽIDÁCKÝMI BANKSTERY, A TRAPNÝMI EKONOMY
  PRYČ S USSA A DOLAREM
  PRYČ S OTROKÁŘSKÝM KAPITALIZMEM
  ***
  AŤ ŽIJE HETERO-RODINA, DĚLNICKÁ TŘÍDA, OBNOVENÉ STÁTNÍ VLASTNICTVÍ A PŘÍMÁ DEMOKRACIE !!!!

  OdpovědětVymazat
 14. TAK PALMERE TO SE MŮŽEŠ PŘIHLÁSIT K POROŠENKOVI ZA DOBROVOLNÍKA.

  V zoně ATO ti jeho fašisti uřežou rezivým nožem pravé ucho na znamení,že jsi ten pravý nacek a kdž tě chytí bolševici uřežou ti ucho levé.

  Teprve pak se můžeš dát vyfotit s POROŠENKEM a dát fotočku do našeho tisku.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Palmer je chytrý kluk, dostane rozum, opráší gumáky a vidle a půjde kydat hnůj.

   Vymazat
 15. Já ekonomický laik,jsem si myslel,že ECB bude nakupovat nové dluhopisy Evropských států.Když ale vícerý píšete,že se spíš jedná o překup starších dluhopisů států,které nesplácejí ani úroky,tak opravdu jen o pomoc bankám,které tyto dluhopisy vlastní a mám také obavu,že to rozjetí hospodářství EU moc nepomůže.Také někdo píše,že ECB bude také odkupovat Americké dluhopisy,proč asi,neschopnost splácet?Tak pánové s pravdou ven.Pokud jsou to jen,natištěné papírky,nepodložené ničím,tak to způsobí inflací,sice o něco později,ale určitě.Znehodnocování vkladů se děje neustále,jak inflací,tak i intervencí ČNB.kterou spíš řídí ECB,ale naše státní zájmy určitě ne.
  zemedelec.

  OdpovědětVymazat
 16. Petr Jihlava.

  Naprosto skvělý článek od autorky textu Květy Lauterbachové.
  Nejsem ekonom,ale zdravým selským rozumem a kritickým myšlením musím dát autorce ve všem za pravdu.
  Zbývá jen otázka,jak se proti tomu občané EU mají bránit ?

  OdpovědětVymazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.