Reklama

.

.

neděle 18. ledna 2015

Ještě k Janu Palachovi (polemika s Břetislavem Olšerem)

 Luděk Prokop
18. 1. 2015
Břetislav Olšer v jeho článku na webu Nová republika „Josef Mašín: Upálení Palacha? Jenom čin psychicky nemocného člověka“, jak již je jeho zvykem dává do souvislostí protichůdné skutečnosti jsoucí v příkrých rozporech s monolitem a vehemencí dnešní propagandy, tolik připomínající monolitnost i vehemenci, někdejší propagandy totalitní. 


Dlužno dodat, tvořenou a šířenou zaměstnanci masmédií, charakterově totožných s charaktery jejich totalitních předchůdců. Články Břetislava Olšera považuji za velmi žádoucí. Jsou informačně obsažné a jejich přísná snaha o objektivitu, vede a nabádá čtenáře k zamyšlení a přemýšlení, nejen o lžích a podlostech u nás působících masmédií.

Dovolím si připojit k článku Břetislava Olšera, můj subjektivní pohled, se snahou oprostit se od lží, včetně amatérského posuzování psychiky Jana Palacha. Neméně iritující, jako někdejší manipulativní mediální výroky o činu Jana Palacha v tehdejší době, jsou překrucování a manipulace věrných nástupců a pokračovatelů, tehdejších masmediálních „tvořitelů“ veřejného mínění, tvůrci téhož, z doby současné. Co najdeme v odkazu Jana Palacha? Marně budeme hledat nenávist k socialismu a lásku ke kapitalismu, marně. Nenávist k okupaci jistě ano. Především ale nalezneme jeho beznaděj vůči lhostejnosti lidí a související vztek na tuto lhostejnost. Včetně nenávisti ke lžím a k pokrytectví. V článku Břetislava Olšera, mne mimo jiné, zaujala pasáž: Novinář a fotograf portálu Čítárna Mik Herman napsal: „Co na tu Palachovu společenskou paranoiu říct? Jen to, že způsob, jak většina lidí samozřejmě přejímá oficiální názor Palach-hrdina, mi silně připomíná dobu socialismu. Paradoxně … A tak mě napadá, co se vlastně změnilo…? Ještě, že jeho tvář není na lízátkách…“

Při mediální záplavě bohapustých kydů o (nesporném) hrdinství, z hlediska daných dnešních skutečností a klopotně vylhaně, zkreslovaném odkazu Jana Palacha, vzhledem ke společenské paranoie,(viz slova z portálu Čítárna Mik Herman), není možné rodičům vykroutit se z diskuze s vlastními dětmi jsoucími ve věku Jana Palacha a z otázky „jak se na to díváš ty tati?“ Něco málo než rok po té, co jsem si přetrpěl nepopsatelné úzkosti, kdy můj syn po operaci, po embolii, takřka měsíc doslova zápolil o život, jsem řekl a trvám stále na tom. Čin Jana Palacha, je to, co je ze všeho myslitelného, to absolutně nejhorší, co může syn jeho rodičům provést. Ve věci celkového společenského dění, je pak konečný výsledek a dopad nulový. Postačí k tomu opakovaně odložit volby.V odložených volbách pak náš národ, (raději ani nezmiňovat dnešní nejapné kydy a vrcholně trapná tlachání o odkazu a přínosu činu Jana Palacha), při účasti 99,45% oprávněných voličů, z nich pak bez pár desetinek procenta, takřka sto procenty, stvrdil legitimitu jak režimu, tak i okupace. Takové samovolné ponížení sebe sama, vlastní zbabělostí, (přitom nic moc nehrozilo, mohu osobně dosvědčit), vyústilo v dnešní nenávist mnoha nenávistníků, snažících se zbavit někdejšího vlastního ponížení, razancí nenávisti scestně nasměrované. Ze sebe, na nevinné viníky. A lhostejnost, proti které Jan Palach vedl hrůzný akt? Ta, jak vidno ze zmíněných opakovaných voleb a je dnes vidno ze současné stádní smířlivosti s bezprávím, s pokrytectvím a lžemi, ze smířlivosti s evidentími projevy ukrajinských fašistických zvěrstev, ona lhostejnost vzdor činu Jana Palacha kvete bez zábran dál a dál. A zřejmě bude kvést až do skonání světa.

28 komentářů :

 1. Za vůbec nejhorší považuji zneuctění památky tohoto čistého člověka jednou z nejhnusnějších českých kreatur, Karlem Swancemberkem.
  K. Svoboda.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. ... a zasranými preláty, kteří se ho snaží ukrást, i když byl nevěřící a sebevrah ...

   Vymazat
 2. Hádáte se o kokotinách a podstatné vám uniká.

  OdpovědětVymazat
 3. .pane,kdyz uz jste hloupy,tak alespon drzte hubu.!!!!!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Vážený, nevím, zda patříte k těm minulým, ale už patrně těm budoucím, kteří vždy okřikovali druhé AŤ DRŽÍ HUBU! Nevím, kdo vám sdělil, že jste zrovna chytrý vy, ale zjevně jste k tomu došel úplně sám :))

   Vymazat
 4. Většina obyvatel tohoto podivného státu vskutku hubu drží. Ano, to vadilo Janu Palachovi a možná i těm, kteří jej následovali a byli rovněž označováni za psychicky nemocné.

  OdpovědětVymazat
 5. Rád bych k tomu dořekl to svoje hlavní.
  Vždycky je možnost vystoupit z davu a vykonat hrdinský čin podle chuti.
  Pokud spášu sebevraždu ze stejných důvodů, jako Palach, tak vlastně takový čin nevykonám a to čeho jsem sám nebyl schopen, vlastně házím na ty ostatní, aby to udělali za mně.
  Proto Palachův čin tak odsuzovali Mašínové ... tragédie bez následků a bolest pro nejbližší.
  Oni byli "akční".
  Tenkrát bylo sebeupálení ve Vietnamu budhistickou módou.
  Pokud bych miloval teorie spiknutí, tak bych prohlásil, že to bylo dobře připravené "vědecké" experimentování, kam až je možno stlačit normálního mladého člověka, zmasírovaného šikovnou propagandou zprava i zleva. Možná takovou studii už tenkrát někdo moc potřeboval.
  Možná....

  Jířa

  OdpovědětVymazat
 6. Napsal jsem odpověď pod první diskuzní příspěvek původního článku. Opakuji, že Palach ublížil neodpustitelným způsobem především svým rodičům. Kdo zná umírání někoho blízkého z rodiny, pak řeči o památce čistého člověka mohou jenom naštvat. Příbuzní prožívají stres a jsou vděční za každý den, kdy se smrt oddálí. Teď se podívejme, za koho se vlastně Palach obětoval. Jeho rodina nepatřila k vesnickým boháčům, měli omšelý rodinný dům a snad kus pole, což není žádný majetek, který mohli ztratit a za který by se měl Palach obětovat. Z pohledu událostí, které svou sebevraždou rozjitřil a které trvaly 45 roků, jeho rodina vlastně nic moc nezískala v porovnání s restituenty a zloději, kteří shromáždili miliardové majetky a jejichž jména každý zná. Oni nehnuli prstem, aby riskovali život. Nastrčili poblázněného studenta, který se obětoval za ně. Kníže Schwarzenberg si pobýval v Rakousku a my jsme mu tady udržovali majetek. Někdo může namítnout, že jsem sobecký a závistivý. Mým rodičům za první republiky také nikdo nepomáhal a prožili si své, když jim z nemocnice vrátili syna v rakvi s podivným způsobem úmrtí. S okupací to vypadá také jinak, než se v roce 1968 zdálo. Většina z nás cítila ponížení, ale co když nám to zajistilo dvacet let života bez půl milionu nezaměstnaných, milionu a půl chudých, milionu stíhaných exekutory a doby, kdy svobodné matky na severu měly pro své děti na školní obědy, jak uvádí Foldynův seznam. Ruští vojáci byli zavřeni v kasárnách a důstojníci kšeftovali s nedostatkovým zbožím. Ruské vojáky nasazovali brigádnicky na pracoviště jako je lakovna, kde Češi nechtěli pracovat. Jsem zvědav, že bychom si něco podobného mohli dovolit s Američany. Chybělo málo a měli jsme tady Američany. Americká armáda sedí dosud v Německu a dalších státech a místní obyvatelstvo to musí snášet. Po 25 létech zkušeností s reálným kapitalismem se mi zdají abstraktní řeči o svobodě, demokracii a lidských právech falešné. V souhrnu mohu říci, že tyto výdobytky jsem měl také před srpnem 68 a převratem 89. Svobodu krást, lhát a podvádět jsem nepotřeboval.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. A kdyby např. Židé protestovali proti Hitlerovi stejným způsobem, jako Jan Palach proti ruské okupace a naší lhostejnosti k ní, mohla III. říše hodně ušetřit.

   Vymazat
  2. Je mi 70 a tak si lecos z té doby pamatuji a tak mi nezbývá, než s Vámi plně souhlasit. Jako byste mi četl myšlenky.

   Vymazat
  3. Celé jsem to prožil a za Husáka tu byl nejlepší život ! Tedy souhlas !

   Vymazat
 7. Jan Palach poskytl oběť za nás za všechny.
  Nic za tím nehledejte.
  Děkuji a cítím dodnes s jeho rodinou za tuto oběť..
  Dík za to, že byl......  OdpovědětVymazat
 8. Nesrovávejme-Jana-Palacha-s-Mašíny-a-spol.Mašínovci-měli-na-totalitu-50.let-posilující-vliv(vraždy-a-sabotáže-posílily-tehdejší-moc)a-na-veřejnosti
  zůstaly-bez-odezvy.Po-překonání-státní-hranice-ztratili-o-dění-v-Českoslovesku-zájem,do-politiky-nezasáhli-ani-krátkodobě.

  OdpovědětVymazat
 9. Stavění pomníků sebevrahům není nejlepší příklad pro děti. Máte snad někdo takový dojem, že by vás učinilo šťastné, kdyby některé z vašich děti příkladu Jana Palacha následovalo?

  OdpovědětVymazat
 10. Citace z článku: "Sebeupálení Jana Palacha spustilo v tehdejším Československu úplnou vlnu podobných sebevražd. Od jeho smrti v lednu 1969 do dubna téhož roku se u nás upálilo dalších dvacet devět lidí, kteří se k Palachovi hlásili. Politické důvody však měl jenom Jan Zajíc. Lékaři tehdy mluvili o “epidemii”.

  A lékaři měli svým způsobem pravdu. Příklady táhnou, to je známá věc a psychicky labilní potom mohou být "svedeni" k následování příkladu špatného, což se také stalo. A těm 29ti devíti lidem už to život nevrátí.

  OdpovědětVymazat
 11. Nechtějte po mě psychologickou analýzu, bylo by to na delší a nudné a nelíbivé čtení. Mnohem snazší je vzít to prostě tak jak to je, že to nebyl čin hodný nějakého oslavování, tím bychom se dostali skutečně až kamsi k sebevražedným útokům islámských fundamentalistů, byť samozřejmě Jan Palach přímo nikoho neohrozil. Nepřímo, objektivně, však byl jazýčkem na vahách pro čin dalších 29ti osob, tudíž je to v důsledku prakticky totéž, jako kdyby šel opásaný dynamitem do nějaké větší restaurace a tam se odpálil.

  OdpovědětVymazat
 12. V době, kdy Jan Palach vykonal svůj čin mi bylo nějakých 10 let. V té době jsem z toho nechápal nic. Nemohu říci, že dnes, po bezmála 50 letech, jeho čin chápu. Bydlím v Ostravě a tak se při svých výletech tu a tam dostanu do Vítkova, kde odpočívá svůj věčný sen druhý z Janů, Jan Zajíc. Ani jeho čin pro mne není pochopitelný. A protože nejsem politik a nepotřebuji se, při výročích jejich sebeupálení a sebeobětování, cpát tu před objektivy kamer a fotoaparátů a tu zase s hraným patosem lkát nad jejich zmařenými mladými životy, vždy jen pokorně pokleknu u hrobu Jana Zajíce a modlím se za duše obou Janů. A i v této době jim oběma přeji jen jediné : "Odpočinutí věčné dej jim o Pane a světlo věčné ať jim svítí, ať odpočívají ve svatém pokoji." Netrapte jejich pozůstalé hloupým a nicotným filozofováním. Proč to udělali a jaké byly jejich myšlenky v posledních chvílích života - to vědí snad jen oni.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Nemám nic proti tomu že chodíte k hrobu Jana Zajíce. Tady se případ sebevrahů vzpomíná, abychom se poučili. Dobře víte, že oba nešťastníci se stali palicí na zabití historické pravdy. Když přidal Grebeníček v parlamentu vzpomínku na Palacha, tak ho málem upálili.

   Vymazat
 13. Spousta trapných příměrů a dohadů -proč? Prokazuje se, že se tehdy upálilo mnohem více lidí -proč se účelově skotačí jen kolem Palacha? Myslí si snad někdo, že trpěl víc? Jaké měl skutečně pohnutky, nikdo neví, vyvstaly i spekulace, že měl nešťastnou lásku v té době. Zajímá snad někoho, kolik lidí od roku 1990 skočilo pod vlak ( taky hnusná smrt) skočilo z okna, upálilo se, a skončilo rukama demokracií zkažených vrahů? Proč se o tyto oběti nikdo nezajímá, a nemají ani nárok na symbolickou vzpomínku v mediích - třeba minutu ticha za oběti polistopadové zdivočelé privatizace, za oběti zkorumpovaných politiků a soudců, za oběti, které politici nechali zbídačit a pak je dorazily smečky exekutorů? Ne každý má na to, aby se spokojil se životem v kanálu, chlastal krabičák a čekal na smrt - tedy - většina lidí na to nemá a končí život vlastní rukou. To nejsou oběti režimu a systému a dalšího bla bla bla? A co tedy jsou?

  OdpovědětVymazat
 14. Neodbytná otázka se vtírá, jak mohli zrádci, co při pražském jaru pozvali okupační vojska, jak mohli vědět, kam půjde vývoj společnosti? Někteří soudruzi v listopadu, taky lecos předvídali ale Václav, šéf přes pravdu a lásku, tehdy říkal, že nám lžou a že nás straší a budou strašit. Že sami uvidíme co a jak. Tak už to s válkou přede dveřmi, už to vidíme.

  OdpovědětVymazat
 15. jste byl zase dolů tak mnoho společnosti či banky bez nosolution. jste v nouzi naléhavé půjčky na zřízení podnikání v tomto novém roce. nabízíme jakýkoli typ úvěru ke všem části světa. pokud jste v nouzi naléhavé půjčky na zřízení soukromé obchodní laskavou e-mail: williamjacksonloan30@gmail.com

  OdpovědětVymazat
 16. Anonyme v 17:16 ... ši ši ši ši ši..šiblo vám?

  OdpovědětVymazat
 17. Hele.. 17:16 je typický google překlad
  pro lepší pochopení vyžaduje další překlad z češtiny do češtiny, jak už to u Google překladače bývá.
  Samotný obsah je mimo mísu.

  OdpovědětVymazat
 18. -
  Dobrý den,

  Chcete-li správně, abych se představil, já jsem slečna Rose soukromé věřitele i poskytnout úvěr ve výši 2% ročně. Tato finanční příležitosti na vaše dveře krok, se ještě dnes a získejte úvěr rychle. Existuje mnoho příležitostí tam hledají finanční pomoc a všude, a dokonce i teď, že stále ještě nejsou schopni se dostat. Ale to finanční příležitost u vašich dveří krok, a jako takový si nemůže dovolit nechat ujít tuto příležitost. Tato služba bude poskytovat jak pro jednotlivce, firmy, obchodní mužů a žen. Výše úvěru se pohybuje k dispozici z libovolného počtu dle vašeho výběru pro více informací, prosím, kontaktujte nás na e-mailu: missroseloanfirm@hotmail.com
  Formulář k vyplnění žádosti o úvěr a vrátit.

  Celé jméno ....................................

  Osobní telefonní číslo ............................

  Země ...........................................

  Adresa ......................................

  Státní ..............................

  Věk .............................................

  Už jste použili předtím? ................... - ....

  Stav .................................

  Výše úvěru potřebné jako půjčka .....................................

  Půjčka termín .................................

  Povolání ....................................

  Měsíční příjem .............................


  Potvrzení tyto podrobnosti, budeme Vám zašleme naše podmínky spolu se splátkovým kalendářem, a pokud souhlasíte, jste získat půjčku do 48 hodin. Záleží na závažnosti a naléhavosti při získávání úvěru.
  Jsem rád, aby předal vaše rychlé odpovědi,

  S pozdravem,

  Slečna Rose

  OdpovědětVymazat
 19. ahoj všichni jsem přišel sem, aby svědčil o velikost a dobré skutky Stella Rene, že jsem tady, abych všem na fóru, že tato firma je skutečná, protože jsem právě inkasoval Moje půjčka dnes bez stresu poté, co jsem byl podveden různými falešnými věřitelů a dnes jsem byl úspěšný, protože opravdu jsem našel svou půjčku dnes a chci poskytnout jakékoli ten, který je v každém finančním problému, který existuje jen půjčka firma, měli byste věřit a koho e-mail a informace níže, e-mail (mrsstellareneloanfirm@hotmail.com) a Facebook pod (stell.rene.14@facebook.com), takže si s tím spojené Detaily dnes a téměř připraven, že tento úvěr je 100% jistý, protože tato firma je skutečné a ona je důvěryhodný a zkouší, protože dnes jsem si uvědomil, že tam je stále legitimní společnost stále se můžete svěřit Stella René úvěru firmy dnes.

  Daniel.I. kowsjwskiCza

  OdpovědětVymazat
 20. Kolikátý měsíc v roce je říjen?

  OdpovědětVymazat
 21. Zdravím,
  Jste s problém půjčit peníze od banky?
  Máte dluhy? Neplacení nájemného nebo jste odmítli půjčku v bance?
  Myslíte si, usilovat o půjčku podpořit vaše podnikání?
  Můžeme vám pomoci vyřešit problém Rychlejší a snazší ve výši 2% procent méně zvýšit vaše podnikání, neplacené odd nebo pronájem.
  Jsme ochotni poskytnout financování pro svůj projekt a pomůže vám dostat se ven z vašeho dluhu. Hledáme způsoby, jak rozšířit a diverzifikovat naše obchodní zájmy v životaschopných projektů, obchodní nabídky a v procesu pomohli jednotlivce nebo společnosti, které potřebují úvěr nebo financování.
  Použít pro jednotlivé úvěry pro rychlé, snadné a nejrychlejší úvěry za pouhé 2% za pouhých 24 hodin ... Neexistuje žádná kontrola kreditu nebo kreditní historii.
  Pro více Další informace o tom aplikovat a dostat své půjčky, neváhejte nás kontaktovat prostřednictvím e-mailu 24 hodin - mortgagekapitalcredit @ gmail. com nebo na Facebook
  (Facebook.com/klement.antonin.7).
  (+ 1) 213-533-9806


  S pozdravem,
  Klement Richard Antonín
  Mistopredseda predstavenstva,
  Lidé Mortgage Kapital Credit & Development Corporation

  OdpovědětVymazat