Reklama

středa 21. ledna 2015

Kuba chce být před obnovením vztahů s USA vymazána ze seznamu sponzorů terorismu

21. 1. 2015 Pan Armenian a Money CNN

Kubánští představitelé řeknou svým americkým protějškům, že chtějí, aby byla před obnovením diplomatických vztahů Kuba odstraněna ze seznamu sponzorů terorismu.

Učiní tak na setkání obou zemí, které se koná dnes a zítra v Havaně.

Kubánští představitelé řekli, že umístění jejich země na seznam sponzorů terorismu bylo nespravedlivé.

„Nemůžeme obnovit diplomatické vztahy, dokud jsme na tom seznamu. Nedává to smysl, abychom obnovili styky a Kuba zůstala na seznamu,“ řekl reportérům kubánský představitel.

Na seznam sponzorů terorismu se Kuba dostala kvůli údajné podpoře separatistické skupiny ETA (baskitská separatistická organizace - pozn. NR) a kolumbijských ozbrojenců ze skupiny FARC. Obě skupiny zařadily USA na seznam teroristických organizací v roce 1997.

Označení země za "terorismus podporující" s sebou nese i ekonomické sankce pro podnikatelské subjekty, které s takovou zemí obchodují. Například loni francouzská banka BNP Paribas zaplatila rekordní pokutu ve výši 8.9
Mld. USD.


14 komentářů :

 1. Podľa chápania vyspelej západnej civilizácie ? je označený za teroristu každý bojovník za sebaurčenie, slobodu, vládu nad vlastnou krajinou a vlastné chápanie demokracie.
  Kubánci, prosím Vás nenechajte si zriadiť Americké veľvyslanectvo. Vyhnete sa tisíckam mrtvych na majdane.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Proboha, kdo ty jsi že si dovoluješ něco radit Castrovi nebo Kubáncům? Má tady ještě někdo aspoň nějaký zbytek soudnosti?

   Vymazat
  2. Myslím si, že obnovení tzv. "spolupráce" s USA je to nejhorší, co by mohlo Kubu potkat.

   Vymazat
  3. Kubu nic "nepotká". To jen už ani největší revolucionář a komunista Castro neví kudy kam a jak jinak zabránit totálnímu kolapsu. Nebo si myslíte, že se s úhlavním nepřítelem druží jen tak ze srandy?

   Vymazat
  4. tisicum mrtvych na "kubanskem majdanu" se vyhnout nemohou. USA maji strach z pripadneho vlivu Ruska na Kubu a z ruske vojenske zakladny na Kube. Proto ted zkouseji nalakat Raula a nepřestanou dokud nedosáhnout svého. potlačují každý jiný názor - nejprve lživou proagandou a pak klidně i vojensky. Např. po druhé svět. válce napadli 17 suverénních států a rozšířili sféru svého vlivu o země východní Evropy. Zastavit se nedají ale snad je může zbrzdit hrozba jaderného konfliktu. Ale ani to není v současnosti jisté protože US Army si myslí, že i případnou jadernou válku mohou vyhrát.

   Vymazat
 2. Kuba se musí opravdu polepšit-samosebou,že všechno co si najmenoval,svobodné volby ale až po privatizaci kubánské televize a veškerého tisku, aby volby byli opravdu,ale opravdu svobodné!
  Pak restituce,privatizace,rehabilitace batistovců...a z kubánců se stanou znova rikšové a kuliové a vrátní u hotelů a kasin!
  Pár tisíc lidí zmizí beze stopy,kastrovci možná přežijí, ale budou rychle zapomenuti.
  Z naší slavné popučistiské historie víme,že lidi za pár šlupek prodají vlastní matku do psích konzerv a ženy a dcery do tureckých bordelů a jednoduší kubánci za hrst dolarů udělají totéž!
  A je to!Jinak to ani nemůže skončit!Kubě zatím vládnou senilní starci a s nima nebude těžká práce!
  Rusáci ještě budou litovat ten odpuštěný dluh!
  roman

  OdpovědětVymazat
 3. Mám obavy, aby Kuba po obnovení vztahů nebyla vskutku "vymazána"!

  OdpovědětVymazat
 4. Kuba musi obnovit obcanske svobody a vratit ukradeny majetek. Uz vidim, jak se z toho komunisti na Nove republice poserou vztekem.

  OdpovědětVymazat
 5. USA je potřeba v celosvětovém měřítku zapsat na seznam sponzorů teroristů a jako hlavního ideologa všech teroristických organizací světa. Zárověn by tento negativní jev současného společnosti měl být zahrnut, jako povinný předmět na středních a vysokých školách všech typů a to i církevních.

  OdpovědětVymazat
 6. Už vidím ako sa sprivatizuje televízia a rozhlas, sila peńazí zvýťazí. Americké spoločnosti to kúpia a zbohom sloboda. Pane a aké vrátenie majetku máte na mysli. Koloniálne plantáže trstiny, alebo tie desiatky hotelov ktoré vybudovali bohatý pre bohatých. Kuba bola otrokárskou kolóniou a rekreačným strediskom. Podľa Vášho chápania sveta, sa majú proste vrátiť o sto rokov nazad a zohnúť chrbát. Aby sa Kuba stala novou Panamou a Filipínami. Neoficiálnymi štátmi USA.
  Nech idú vlastnou cestou, aj keď možno bolestivou, ale čo koho do toho. To je podľa mňa demokracia.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. No vždyť oni jdou vlastní cestou. Tak proč jim do ní kecáte, pane chytrej? Vy tam snad žijete? Co o životech běžných Kubánců víte mimo jakýchsi vašich ideologických blábolů vyčtených kdoví odkud? Jste větší komunista a revolucionář než Castro? Lidi jako vy nemají špetku soudnosti...

   Vymazat
 7. A vy o životě běžných Kubánců něco víte? A o tom, jak se dnes žije mnohým Čechům něco víte?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jasně že vím. Milion z desetimilionové Kuby jich zdrhlo z toho marasmu v kocábkách na Floridu, tisíce se po cestě utopili.

   Každý Čech si žije tak jak se sám postaral a zasloužil. Nebo vy jste nesvéprávná ovce? Nebo jste na vozíku?

   Vymazat
  2. Tak to toho opravdu o Kubě moc nevíš. Nejdříve si tam zaleť alespoň na dovču a pak něco piš.
   Jak se "sám postaral" to zní hezky, kdyby se pod tímhle heslem neskrývali miliardoví zloději typu Kožený. Nebo si myslíš, že můžeme krást a "starat se" úplně všichni?
   Děkuji nechci a nebudu.

   Vymazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.