Reklama

pátek 2. ledna 2015

Moskva pod sankcemi je plná nových myšlenek

Gajane Chanova
25. 1. 2015 ruvr.ru
V Moskvě se konala Mezinárodní konference ruskojazyčných zahraničních masmédií, kterou uspořádala vláda hlavního města. Mezi jejími účastníky byla ředitelka Mezinárodního slovenského rozhlasu (Radio Slovakia International) Mária Mikušová. Sdělila nám své dojmy:


- V současné době v Evropě pozorně sledují dění v Rusku. Všechny zajímá otázka, jak ovlivňují sankce život občanů Ruska a ruských měst. Co se děje v obchodě, ve stavebnictví, ve velkých projektech se zahraniční účastí. Na konferenci vystoupili před novináři ruskojazyčných masmédií mj. prezidenti obchodně průmyslových komor USA, Německa, Francie a EU. A všichni říkali, že v Rusku vznikla nyní jedinečná situace pro nové investice. Společnosti, které se nevylekají západních sankcí a výkyvů kurzu ruble, neustoupí, ale začnou zvyšovat svůj potenciál v Rusku, v nejbližší budoucnosti vyhrají. Ti, kdo přežijí těžké časy, bude moci počítat s upevněním a rozvojem svého byznysu v Rusku.

O reálné situaci v hlavním městě nám vyprávěli představitelé moskevské vlády. Oznámili například, že také nyní kupuje Moskva potraviny na 20 miliard USD. Velkoměsto tedy žije prakticky jako dříve.

A navíc energicky rozvíjí nové projekty. Člověk to může vidět, když vyjde na procházku po městě. Navštívili jsme obyčejnou řetězcovou prodejnu. Ano, nenajdete tam, jako před rokem, francouzské sýry a jogurty, už není tam ani španělský jamón, ani polská jablka, ani norský losos. Jako alternativa se však objevily levné potraviny ze Srbska, Argentiny a Uruguaje. Slovensko mj. také kupuje argentinské maso. Neviděla jsem žádný nedostatek potravin, obchody jsou plné zboží. Nějaké zboží sice zmizelo – třeba sodovky z Evropy. Závod Pepsi v Rusku ale zvyšuje své kapacity a objemy dodávek. Vyhrávají ty západní společnosti, které rozmístily svou výrobu v Rusku.

Jsou vidět v Moskvě nějaké změny, a jak ji ovlivnily sankce?

- Byla jsem tu před rokem, a mohu odpovědět na vaši otázku takto. Za prvé, v hlavní moskevské ulici – Tverské – zmizela z fasád budov dotěrná reklama, která zakrývala jedinečnou zdejší architekturu. Je jasné, že moskevské úřady se o to postaraly. Zjistila jsem, že teď probíhá naplno restaurace starých vil v centru města. Jak nám oznámili, to je také zvláštní městský program. Moskva chce se stát pro turisty lákavější. V této dost těžké době se tu rozpracovávají velmi zajímavé projekty. Jeden z nich se týká vodní magistrály – řeky Moskvy. Městská rada schválila rozhodnutí o jejím celoročním využití jako turistické trasy a pro zábavu obyvatel města. V zimě ale řeka pochopitelně zamrzá. A proto se užívá ledoborců, které razí cestu pro výletní lodě. Další novinka: ruská metropole dostala na výstavě v Lipsku medaili za projekt restaurace „stalinských“ budov – domů postavených ve stylu „stalinského empíru“. Jejich rekonstrukce je dalším zajímavým moskevským projektem, který si zasluhuje podle mého názoru světovou pozornost. A konečně kulturní život. Ten probíhá nejen v tradičních muzeích, divadlech a koncertních síních. V Moskvě bylo během krátké doby otevřeno 10 nových galerií moderního umění ve starých průmyslových halách. Využití průmyslových prostorů pro umělecké projekty je přece populární evropský trend. Avšak 10 podobných galerií v jednom městě a najednou – to je opravdu obdivuhodné! Nepochybuji o tom, že turisté tam rádi půjdou. A majitelé galerií a umělci z celého světa tam budou rádi vystavovat své sbírky, což přinese městu dobrý zisk.

8 komentářů :

 1. Rusku můžeme jen závidět ten tlak, který Rusko jednotí. Globální velmocenské spolčení kapitálu používá jako nejsilnější zbraň CHIMÉRY, strachy, které vypouští do éteru a udržuje obyvatelstvo vyděšené. Rusko se nezaleklo a vidí realitu. O to lépe se jim žije, protože znají faleš, kterou globální iluzionisté používají, a pomocí které vládnou.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Zrovna dneska jsem si říkala, že by nám takové americké sankce docela přišly vhod, i se všemi důsledky, jako by bylo neuzavření TTIP, vyhoštění páté kolony a všech podezřelých neziskovek. Možná by se nám konečně začalo dařit...

   Smazat
  2. Děkuji Vám, velice si toho povzbuzení vážím. Dvořák

   Smazat
 2. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. rada a pred cestou ma mozes bozat v rit

   Smazat
  2. I já se tam určitě pojedu podívat. A snad se mi pak bude chtít domů...

   Smazat
 3. Líbilo by se mi, kdybychom mohli být stejně hrdí na naši vládu a parlament. Zatím dělá větší část lidí (protilidová fronta) v těchto institucích všechno pro to, abychom jimi pohrdali.

  OdpovědětSmazat
 4. demokrad Barel2. ledna 2015 20:24

  Vstavaj strana ogromnaja, vstavaj na smertnyj boj!
  S fašistskoj siloj tjomnoju, s prokljatoju ordoj!

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.