Reklama

sobota 31. ledna 2015

Může být Syriza pro nás nadějí?

Luděk Prokop
31. 1. 2015
Vzhledem k výraznému volebnímu vítězství řecké levicové strany Syriza, vzniklé z koalice menších politických stran levice, (viz historie jejího vzniku), určitě ano. Jen aby pro poslance z řecké levicové strany Syriza, nebylo příliš snadné zvyknout si na lukrativní posty a demokratické výdobytky k oněm postům náležící, jak je to vnímatelné a evidentní nejen u poslanců zavedených levicových parlamentních stran u nás – ale víceméně u celých těchto stran, jako takových. 

Jak často vidíme, pak se dostaví mocné obavy ze ztráty získaného, ústící do panických obav z jakýchkoli skutečných změn, úzce spjatými s obavami ze ztráty lukrativních prebend. Nastává slepota a hluchota k jakýmkoli společenským problémům, včetně problémů spjatých s nástupem fašismu. Viz dnešní ČSSD, KSČM i ČMKOS, jejíž předseda vyrůstá ve velice "obratného" politika, holt ani Falbr, ani Zavadil to není, dostává se na vyšší vývojový stupeň a lépe, než kdokoli jiný, chápe negace naší ukázkové demokracie, v níž lidé musí přinášet oběti za získanou svobodu-svoboděnku.

Pokud se někdo vyskytne, kdo hodlá prosadit nějaké, byť jenom dílčí - ale skutečné změny, které by mohli pohodlnou lehkost bytí (politických nebo odborářských - činovníků z profese), nějak narušit, například někdo jako Okamura, tak honem všichni společně, ruku v ruce se pustí do něho, protože jenom oni vědí, co lze a nelze realizovat, jeden přes druhého o překot, jej obviní z populismu a kdo ví, co všechno si navymýšlí, žádné podpásové finty jim pak nejsou cizí a s vydatnou pomocí médií, nenechají na něm nit suchou.

Nechají-li se lidé zblbnout mantrami o populismu, podpásovými manýrami masmédií a omílanými žvásty do pohodlných seslí zakotvených profesních činovníků všeho druhu, a sice o tom, že jinak, než tak jak to šlo doposud, jinak to prostě nejde, houpnou-li na dehonestace kohokoli, kdo srozumitelně a jasně vyznačí za cíl jakoukoli zásadní změnu, (např. uzákonění referenda), to znamená změnu, která by mohla hrubě a zásadním způsobem narušit pohodlí a stabilitu lukrativních postů, tedy změnu, která by přinutila činovníky i v nevolebním období nejenom naslouchat tomu, co lidé skutečně chtějí a požadují - ale dokonce podle toho i konat, aby si lukrativní posty zachovali i nadále. Holt dosavadní obrovské jistoty a tím i pohodlí, by museli oželet. Bez určitého znejistění dosavadní jistoty a stability volených lukrativních postů se nikdy, nikdy žádné změny nedočkáme.

A jsem přesvědčen, že toho si je vědom Tomio Okamura, stejně jako faktu, že kdyby otočil a odvrátil se od předvolebních slibů, podobně jako ČSSD, nastal by i pro něho pohodlný život všemi kolegy váženého politika, tedy alespoň do příštích voleb. A možná i o nějaký ten čas déle, jak vidno z příkladu zákona o setrvačnosti u ODS a bude vidět i u ČSSD. Aby se u nich pak stejně nic nezměnilo.

Mnohé ale nasvědčuje, že Úsvit pod vedením Okamury, skutečné a potřebné změny hodlá prosazovat. Žel, sotva k tomu může někde, nalevo nebo napravo, to je jedno, hledat spojence mezi zavedenými parlamentními stranami. Respektive je to zcela vyloučeno, viz výše uváděné důvody.

Možná mezi voliči, pokud jsou nespokojeni s tím, jak to u nás chodí a hlavně, především pokud se voliči nenechají zblbnout profesionálními lháři s těmi jejich průzkumy, provázené masivními mediálními kampaněmi, o tom, že srozumitelné jednoduché věci nejsou jednoduché ale naopak nemožně složité, a tisíci pádnými důvody, proč a proč - to či ono nijak nejde, tudíž je to naprostý nesmysl.Syriza může být nadějí pro každého, kdo si umí představit vznik koalice, namátkou například z hnutí „Úsvit“, „Nová republika“ a občanských iniciativ „Český ráj“ i dalších, které neznám. Dlužno dodat, nadějí podtrženou uzákoněním referenda, včetně srozumitelných, věcných pravidel stanovených pro odvolání zvoleného politika.

32 komentářů :

 1. OSV OBDIVUJE VAŠI SNAHU VYVOLAT SNAD CELONÁRODNÍ DISKUZI K ŘEŠENÍ PROBLÉMŮ REPUBLIKY.

  Zdá se však,že sám tento web i když jakoby v tomto směru propagoval cíle nemá o něco takového zájem.Vidíte,že váš článek,který by se měl jmenovat spíše NAVRHNĚTE V DISKUZI REPUBLICE POTŘEBNÉ A FUNKČNÍ ŘEŠENÍ je v mžiku pohřben zpravodajskými články.K tomu,aby se dalo vytořit řešení by bylo třeba pevné rubriky na př s názvem JE LIBO ALTERNATIVU, která by mohla být nahoře na př místo načisto zvadlého-napište nám.Jiné občanské weby už uvažují JAK NA TO,ale NR jak se zdá ještě tak daleko nedošla,nebo si myslíte,že ano?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Máte pravdu v tom, že v současné grafické úpravě články pohřbívají jeden druhý, a staré mizí jakoby v nenávratnu. Od koncem měsíce očekáváme změnu úpravy, grafiky a doufáme, že právě tato úprava zpřehlední náš web, vnese systém do tématických okruhů a podaří se aktuální problémy držet na hlavní stránce podstatně déle. Tak také patří ono asi nejpotřebnější: diskuse o novém směřování naší republiky ze současného marasmu. Díky za připomínku a zachovejte nám přízeň. Děláme to vše zdarma ve volném čase a bez peněz, takže vše u nás trvá trochu déle něž u profesionálů.

   Smazat
  2. OSV DĚKUJE ZA ODPOVĚD,MÁME TU HNED VÍCE DISKUZNÍCH PŘISPĚVKŮ K ČLÁNKU PANA PROKOPA

   ale v tomto podzemním vydání by to zapadlo.Připomínáme mu,že v projektu JE LIBO ALTERNATIVU vyrůstá v oblasti A.IDEOVÝ PROJEKT naprosto originálním způsobem kapitola za kapitolou prozatím pod článkem Je suis Charlie(?) www.oi-ceskyraj.cz

   Smazat
 2. evím jak daleko NR došla ale myslím, že snahy o něco takového, již začaly ještě před založením tohoto webu. Z aktivit Ivana Davida a sportovně založeného Petra Ďoubalíka, které znám pouze okrajově, se domnívám, doufám a chci věřit, určirě nejsem jediný, že naděje na větší tah na branku a reálný posun dle vzoru vzniku koalice Syriza, jsou na místě.
  L.P.

  OdpovědětSmazat
 3. Petr Jihlava.

  U politického hnutí Usvit mám řadu výhrad.,Od svého vzniku je evidentně nahnědlé a mezi levicovými občanskými iniciativami mělo vždy opráněnou nedůvěru.
  Vzpomeňme např. na varování dnes již zesnulého mluvčího Hnutí za Přímou Demokracii filozofa a humanistu Ph.Dr Milana Valacha.
  MV byl u nás expert na přímou demokracii a tuto myšlenku občansky prosazoval už od roku 1990.MV napsal na téma PD řadu odborných článku a knih.Za svého života varoval před pravicovými populisty a politiky jako např. pan Okamura,který může PD zneužít ve svůj politický prospěch.Argumenty a fakta,která MV na svá tvrzení uvedl byla přesvědčivá a pravdivá.
  Nezapomeňme na to,že ekonomický expert politického hnutí Úsvit je krajně pravicový ekonom Pavel Kohout.Bývalý člen NERVU za Nečasovy vlády.
  Pokud by se měla Nová republika a obč.iniciativy spojit s hnutím Úsvit moji důvěru toto spojení mít nebude.
  Nedovedu si např. představit jak se ekonomka Ilona Švihlíková shoduje s Pavlem Kohoutem.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. S hnutím 'Ústvit přímé demokracie' nespolupracujeme.

   Smazat
  2. Okamurův Úsvit je jediný v parlamentu, který stále prosazuje uzákonění použitelného referenda. Na rozdíl od Dienstbiera, který také chce zákon o referendu, ale osekaný k nepotřebě:
   http://www.vlada.cz/cz/clenove-vlady/pri-uradu-vlady/jiri-dienstbier/aktualne/ministr-dienstbier-dokoncil-ustavni-zakon-o-referendu-122376/
   Proto se domnívám, že je třeba p. Okamuru podporovat, neboť použitelné referendum je dost velká hodnota, která stojí za prosazení. Jak se domluví Švihlíková s Kohoutem, je záležitost nižšího řádu.
   Mínění o Okamurově údajně hnědé barvě, je vyvoláváno politiky hlavního prou-du. Jeho názory na tábor v Letech, který se snažili Dienstbier s Kalouskem tak hystericky ostrakizovat, uznal soud za relevantní. Už jenom ta jména oponentů o něčem hovoří. Možná si p. Okamura trošku naběhnul na vidle, radou vodit prasata k mešitám. Ale na druhou stranu, podpora většiny politických stran (vládních i opozičních, kromě Úsvitu) Ukrajinské bandě, představuje mnohem nebezpečnější hnědost.

   Smazat
  3. K té hnědé barvě Okamury - to musí být pravda, psali to v noivinách. Nenapsali ale konkrétně čím to lze doložit i když to muselo být něco hrozného, když fašistické projevy na Ukrajině jim absolutně unikají. Trošku přemýšlejme. O co jim asi tak jde? Pokud se někdo vyskytne, kdo hodlá prosadit nějaké, byť jenom dílčí - ale skutečné změny, které by mohli pohodlnou lehkost bytí (politických nebo odborářských - činovníků z profese), nějak narušit, například někdo jako Okamura, tak honem všichni společně, ruku v ruce se pustí do něho, protože jenom oni vědí, co lze a nelze realizovat, jeden přes druhého o překot, jej obviní z populismu a kdo ví, co všechno si navymýšlí, žádné podpásové finty jim pak nejsou cizí a s vydatnou pomocí médií, nenechají na něm nit suchou.

   Smazat
  4. Okamurův Úsvit je jediný v parlamentu, který stále prosazuje uzákonění použitelného referenda. Na rozdíl od Dienstbiera, který také chce zákon o referendu, ale osekaný k nepotřebě:
   http://www.vlada.cz/cz/clenove-vlady/pri-uradu-vlady/jiri-dienstbier/aktualne/ministr-dienstbier-dokoncil-ustavni-zakon-o-referendu-122376/
   Proto se domnívám, že je třeba p. Okamuru podporovat, neboť použitelné referendum je dost velká hodnota, která stojí za prosazení. Jak se domluví Švihlíková s Kohoutem, je záležitost nižšího řádu.
   Mínění o Okamurově údajně hnědé barvě, je vyvoláváno politiky hlavního prou-du. Jeho názory na tábor v Letech, který se snažili Dienstbier s Kalouskem tak hystericky ostrakizovat, uznal soud za relevantní. Už jenom ta jména oponentů o něčem hovoří. Možná si p. Okamura trošku naběhnul na vidle, radou vodit prasata k mešitám. Ale na druhou stranu, podpora většiny politických stran (vládních i opozičních, kromě Úsvitu) Ukrajinské bandě, představuje mnohem nebezpečnější hnědost.

   Smazat
 4. Petr Jihlava.

  Pane Dvořáku,děkuji za informaci.Vím dobře,že spolupráce mezi politickým hnutím Úsvit a Nová republika je nemožná a nereálná.NR má moji podporu a důvěru.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Mrzí mne ale já to nevím, pouze si mohu domýšlet, nicméně mé fabulace moc lichotivě nevycházejí, jako vždy, když konkrétní argumenty jaksi chybí.
   L.P.

   Smazat
 5. NEZAPOMENTE,ŽE PAN OKAMURA PROSAZUJE POUZE PRVKY PŘIMÉ DEMOKRACIE A TO JE MÁLO

  Naše budoucí NOVÁ REPUBLIKA potřebuje nový přiběh.Ten budeme asi muset napsat sami .Za života pona Valacha mělo OSV prostřednictvím svých ambasadorů s ním přimý tel.kontakt a vyjádřili jsme svůj názor,že pouze PRVKY budou stačit sice k jeho zvolení ale v důsledku toho,že v dalších bodech s voliči nijak pan Okamura nehodlá spolupracovat, asi havaruje.Ne NR,ale on očividně spolupracovat se svými voliči nechce,jinak by se tu mezi námi v NR diskuzi objevil.

  Ale z jiného soudku.Navrhovali jsme,aby vznikla nahoře rubrika JE LIBO ALTERNATIVU,která by měla stálé místo a možná by se tam daly i SEZBÍRAT nápady Nového přiběhu republiky.Napadlo nás tady,že by postup přispěvků zejména tam měl být od dnešního po včerejší.Mělo by to jít .Ono lidé si zvykli na tento web a kdoví jak vezmou novou versi.No byla by to drzost,kdyby z počátku zůstal i tento web v provozu.Škoda,že i o tom tady není diskuze...

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Při tvorbě nové verze webu dáváme pozor na to, aby byl přehlednější než ten dneění a aby tam byla samostatná rubrika pro tvorbu politického a ekonomického programu a velké místo pro kultivovanou diskusi.

   Smazat
 6. Aktivista a člen HzPD Marek Řezanka 24.4.2014 na Britských listech v jeho článku ,,Co přímou demokracii ani nezavání"(http://www.blisty.cz/art/72994.html) to vystih velmi přesně.

  Není potřeba komentáře našich politiků a novinářů,aby si veřejnost na veřejná vyjádření T.Okamury nedokázala udělat objektivní a nestranný názor,kdo je zde rasista a xenofób.Určití názorová část společnosti na rasistická a populistická vyjádření politiků jako je např.T.Okamura bohužel slyší.To nic nemění na tom,že většina poslanců za Úsvit to s přímou demokracií úplně vážně nemyslí.Občanský aktivisté (HzPD)mají o navrhovaném zákonu všelidovém referendu poslanci Úsvitu řadu výhrad.Politiky za KSČM a ČSSD a jejich přístup k naplňování PD to pochopitelně neomlouvá.Máme zde naštěstí občanskou levici a různá protestní a sociální hnutí,která alternativu k současné krizi zastupitelské demokracie vidí správně v participativní demokracii doplněné o prvky PD(např.Alternativa zdola,ProAlt,SocSol,HzPD).
  Pro objektivitu je potřeba říci,že z politických stran mají PD ve svém programu dlouhodobě Piráti,Klíčové hnutí Táni Fischerové a politické hnutí Změna Jana Korytáře.
  Možná by bylo dobré,kdyby NR téma politická a ekonomická PD na svých stránkách svým čtenářům a příznivcům více otevřelo.
  Voliči a sympatizanti politického hnutí Úsvit by si měli mimo jiné uvědomit,že PD není všelék na politický a hospodářský marasmus u nás.Prohlubování občanských a zaměstnaneckých práv pomocí nástrojů PD (politická a ekonomická) jsou důležité témata a podle mého názoru si zaslouží větší pozornost nezávislých médií.
  Velmi zajímavý program má např. Řecká Syriza.Ten by se měl stát ispirativní pro možnou budoucí Novou levici u nás.
  Syriza chce občanům vrátit možnost ovlivňovat nejen politiky, ale také politiku, kterou vykonávají.
  Popis čtvrtého pilíře Soluňského programu začíná prohlášením: „Již v prvním roce vlády zahájí kabinet Syrizy proces institucionální a demokratické rekonstrukce státu. Posílíme instituce zastupitelské demokracie a ustanovíme nové instituce demokracie přímé. Syriza slibuje reformy, které mají vést k navrácení důvěry v parlament: omezení poslanecké imunity a zrušení zvláštního právního systému, díky kterému se poslanci úspěšně vyhýbají stíhání.“ Strana Alexise Tsiprase chce navíc posílit nepřímou demokracii pomocí dalších reforem, které by činily práci parlamentu transparentnější, a také prostřednictvím podpory pluralizace mediální sféry. Jde především o obnovení státní televize a rozhlasu a také o vytvoření silnějších občanských médií jako protiváhy ke komerčním informačně-zábavním kanálům.
  Syriza dále slibuje směřování k decentralizaci – posílení pravomocí lokálních či městských vlád, včetně jejich větší ekonomické nezávislosti. To vše proto, aby mohly na lokální úrovni vykonávat samostatnou a efektivní politiku. K tomu se pojí mnohem přísnější normy, které mají zaručovat transparentnost městských a samosprávných orgánů.

  Avšak nejvýraznějším bodem demokratické agendy Syrizy jsou tři instituce přímé demokracie: občanská legislativní iniciativa, občanské veto a právo občanů na referendum. Na rozdíl od jiných variant, které existují v mnoha evropských zemích, mají být v Řecku tyto instituce povinné. Syriza se chystá udělat z občana aktivního zákonodárného činitele. Řekové budou moci navrhovat legislativní řešení, blokovat regulace, které jsou z hlediska občanů nevýhodné, a svolávat referenda ke každému případu, který jim přijde politicky podstatný.  OdpovědětSmazat
 7. OSV INTELEKTUÁLOVÉ SE DOMNÍVAJÍ,ŽE POLITICKÁ TŘIDA JE DOST SILNÁ A RABIJÁTSKÁ ABY ZABRÁNILA VŠEMU O ČEM SE DOMNÍVÁ,ŽE JÍ POŠKODÍ

  Jen se podívejte všichni jak obratně vodí za nos miliony ovčanů ve věci Zákona o referendu aj.Je načase nejit proti zdi a poučit se jak to dělají.To co dovedou oni dovedeme i my občané- voliči.Mezitím se pracuje na systému,který prozatím ŽÁDNÉ velké odchylky neobsahuje a využije se stávajícího systému.Prozatím se to daři OSV vyhrála už druhé volby a v projektu JE LIBO ALTERNATIVU je oddíl C.PROVÁDĚCÍ PLÁN ,který můžeme koncipovat tak,jako to dělají oni TEDY PŘIMO PŘED JEJICH NOSEM a ti hadrovníci se na to budou dívat jak tele na nová vrata a bude dosti dlouho trvat než vymyslí PROTIJED.

  MOC SE NESPOLÉHEJTE NA JINÉ,KTEŘI SYRIZU A ŠPANĚLY,MAJÍ JINÉ PODMÍNKY.Nejsme tu doufám žádné dvojky másla,i my máme své intelektuály,abychom když se do toho dáme nedali té zpupné polit.třidě vepřových rypáků na prdel.

  OdpovědětSmazat
 8. Petr Jihlava.

  Ke komentáři Anonyma 1. února 2015 17:29.
  Ať se nám to líbí ne,Syriza a Podemos představuje inspiraci a naději pro názorovou část společnosti,která je opráněně nespokojená s fungování EU v současné podobě včetně negativních dopadů na společnost a životní prostředí,které generuje neoliberální kapitalismus.
  Pouze demokratická levice,která dokáže přesvědčivě oslovit co nejšírší část společnosti může ve volbách výrazně uspět.
  Takovou demokratickou progresivní levici zde bohužel zatím nemáme.
  Syriza a Podemos je výzva pro levicové aktivisty,protestní a emancipační hnutí u nás.
  Od většiny politiků všech parlamentních politických stran a hnutí u nás nikdo nic zásadního očekávat nemůže.Jedině Piráti by mohli být takovou štikou v zatuhlém parlamentním rybníku.
  Já na vznik Nové levice v Česku věřím.
  Pro Novou levici by mohli vládního koaličního spojence v ČR klidně představovat Piráti a Zelení.Hodnotově a programově má demokratická levice k Zeleným a Pirátům hodně blízko.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. PANE JIHLAVA.INSPIRACE JE TO PĚKNÁ,ALE CO PŘINESE V PRAXI ČESKÉ REPUBLIKY.

   Rozebírejte to klidně dál,ale načisto levá levice,která se neumí sjednotit ani na jediném slově do prvního článku Ústavy,míním tím SOCIÁLNÍ STÁT;ktery tam chybi, to nevytrhne.Piráti tomu nedokáži pomoci,Okamura nemá zájem se pohnout a Zelení jsou naprosto neschopni něco dělat.
   NAPSAL JSEM JASNĚ-MUSÍ SE VYMYSLET NOVÝ PŘIBĚH

   Jakákoli připadně nově vzniklá strana potřebuje sílu a ta je občanům-voličům ukradena při volbách.To vám nestači jak si z OKAMURY vyrobili šaška a řvou z něho smíchy?

   OPAKUJI.Dovolím si tvrdit,že NR má možnost vymyslet co dál,ale i kdyby tady udělali ZLATÝ PROGRAM lze si jen těžko představit úspěch.

   Recko má dvojnásobnou minimální mzdu než Česko,vytunelovali německé a francouzké banky dluhem 321,7 miliard eur z toho 65,13 připadá na Německo,přičemž z jejich dluhu už chce REK část odpustit a skutečně agresivně žádá,aby jim Nemecko dalo 163 MILIARD které jim dluži z válečných reparací.

   NO ZKUSTE POSLAT TOMU NAŠEMU MINISTRU ZAHRANIČI DOPIS VE KTERÉM SE ZEPTÁTE KDY ZAČNE ON JEDNAT O NAŠICH REPARACÍCH.Ono to je snad třiapůl bilionu dnešních korun , plus úroky.To by bylo prima hrdinství . Co asi odpoví,že nemá čas protože musí tleskat zásilkám vagonů dynamitu a patron fašistům do KYJEVA.A takové si zvolíme přiště znovu,nebo si myslíte že ne?.

   Smazat
 9. Taky takovou demokratickou progresivní levici neměli a už mají !!!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. DOBRÁ DOBRÁ,
   uvědomujete si vůbec,že před řeckým Parlamentem byly odstraněny zátarasy teprve den po volbách.No a představte si nějakého dnešního vlezdoprdelistického novináře,který namaluje knírek MUTTI MERKEL,převleče ji do SA uniformy?To udélali Rekové a světe div se odpustili jim bleskově ČAST dluhu.
   TADY NEPOMŮŽE CVEKOPTIMIZMUS,ŽE ANO NEBO ANO?

   Smazat
 10. ABYCHOM SE VYHLI MLÁCENÍ PRÁZDNÉ SLÁMY,DOVOLUJE SO POPROSIT OSV-Občanská Společnost Voličů,ABY VÁŽENÍ DISKUTUJÍCÍ ZKUSILI VYTVOŘIT NÁVRHY NÁPADŮ

  Nebo celých kapitol do nově vznikajícího projektu s názvem JE LIBO ALTERNATIVU,přičemž jednotlivé bloky mají tuto strukturu

  A.IDEOVÝ PROJEKT
  B.FINANČNÍ PROJEKT
  C.PROVÁDĚCÍ PROJEKT

  Jako přiklad uvádím.Do kapitoly C.navrhuji,aby se spojily strany ÚSVIT,NOVÁ REPUBLIKA A ČESKÝ RÁJ pod tímto Pogramem.

  Vezmeme naši polit.třidu NEMOTORNÝCH OKUREK do zubů a odnesem ji na smetiště dějin.Uděláme demonstraci našich odborů v počtu pět a půl demonstranta pod ocasem koně na VÁCLAVÁKU,poté odejde pohlavár odborů s našim výborným panem KRADOUSKEM na pivo,aby se jí srdečně společně nasmáli.Ovšem zkuste vymyslet CO NEJPRAKTIČTĚJŠI NÁVODY A TO BEZE ŠVANDY

  WIKINGER PETR

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Petr Jihlava.

   Nová republika se jasně vyjádřila,že s hnutím Úsvit spolupracovat nebude.Podle mého názoru a přesvědčení je vyjádření NR správné.Rozumím a schvaluji důvody NR proč s hnutím Úsvit spolupracovat nechce.
   Prvky přímé demokracie se dají efektivně prosazovat i bez politického hnutí Úsvit.
   Občanská Společnost Voličů je pro drtivou část veřejnosti neznámá iniciativa.Podle mého názoru by mohla OSV být eventuélně možnou součástí nového politického hnutí.

   Smazat
 11. PANE JIHLAVA

  svým přispěvkem jasně potvrzujete,že pro republiku je třeba napsat úpně nový příběh.OSV je úplně jedno zda je pop star a i kdyby byla nebude to hrát ŽÁDNOU roli.Opakuji vám,že nemáme žádný zájem o mlácení prázdné slámy a uvítáme určitě všichni konkrétní návrhy DOPŘEDNÉHO POSTUPU.
  Aby jste rozuměl dám vám tu přiklad.
  Jako návrh pokládám za prioritní,aby se prosazoval ZÁKON O OBECNÉM REFERENDU ovšem ne s 250 000 podpisy na jeho vyvolání,ale s 50 000 podpisy-jako na presidenta.Tak nízký počet podpisů je nutný proto,aby konečně odradil našet zv zástupce od produkce šrot zákonů na př EXEKUČNÍHO či SLUŽEBNÍHO.Musíme totiž jako voliči živit své rodiny a nemáme čas co pět minut opravovat rabijátské zákony,které vyrábí Parlament jako na běžícím pásu.

  Doufám,že jste mi rozuměl a tady už můžete napsat jen ANO či NE a proč .Diskuzi jsem přenesl i na jiné občanské weby.S přátelským pozdravem

  WIKINGER PETR

  OdpovědětSmazat
 12. Petr Jihlava.

  Vaši podporu zákona o obecném referendu, jako dlouholetý sympatizant prvků přímé demokracie vítám.Sdílím Vaší kritiku Exekučního a Služebního zákona.S čím přicházíte o to usilují aktivně už dlouhodobě i jiné občanské iniciativy a neziskovky dávno před OSV.Např. to je:Rekonstrukce státu,Hnutí za Přímou Demokracii,Alternativa zdola,ProAlt,Socialistická solidarita.
  Proč zbytečně více tříštit síly na společným zájmu a cíli ?
  Nebo jste přesvědčen,že OSV dokáže být úspěšnější a oslovit větší část parlamentních politiků a veřejnosti než zmiňované iniciativy a neziskovky ? Na jakým základě tak soudíte ?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. NEVIDÍM TU POČTY HLASŮ K VYVOLÁNÍ REFERENDA

   bude li to u všech vyjmenovaných organizací 50 000 pak k žádnému třištění sil nedojde.OSV má v Desateru voliče bod ve kterém samozřejmě nejen ona,ale VŠICHNI voliči dokáži oslovit všechny politiky a jejich strany,pokud budou chtít.

   Smazat
 13. Petr Jihlava.

  HzPD má návrh zákona o všelidovém referendu fundovaně dávno vypracovaný.Na web.stránkách HzPD vše podstatné najdete,
  Vaše argumenty mi připadají hodně utopistické.Zapomínáte na řadu faktů.
  1,Přímá demokracie je mimo jiné založena na aktivní občanské společnosti.Ta je v Česku zatím slabá.
  2,Aby se občan mohl svobodně rozhodovat(volby,referenda) musí mít objektivní a nestranné informace.Chybí nám nezávislá a komunitní média.
  3,OSV by si měla vytvořit své web.stránky a snažit se oslovit veřejnost taky přímým kontaktem.
  4,OSV nepřichází s něčím progresivním nebo novým co u nás ještě nezaznělo.
  5,250 000,90 000 nebo 50 000 je věcí diskuze a názoru.
  6,HzPD o svém návrhu říká:
  Česká republika má v současné době necelých 8,5 milionů oprávněných voličů, tzn. na podání petice by bylo třeba 85 000 podpisů Ve Švýcarsku se počet oprávněných voličů pohybuje okolo 5-ti milionů, s používáním referend mají desítky let zkušenosti a přesto stačí pro vyvolání referenda k vetu zákona jen 50 000 podpisů. Každopádně , podle dosavadních zkušeností lidí, kteří se tímto již zabývali, k nasbírání i takového počtu podpisů je třeba nezměrná iniciativa a úsilí občanů.
  Vzhledem k tomu, že společnost určuje pravidla i pro menšiny, ať už etnické, náboženské nebo třeba sexuální, či právě teď profesní, je třeba aby i ony byly schopny svůj požadavek předložit.
  V současné době není žádná skupina, oprávněná k navrhování zákonů větší, než těch 84 000 členů, ani pokud bychom sečetli všechny členy parlamentních stran. viz např. diskuze zde
  O samotném výsledku referenda pak rozhoduje většina jeho účastníků, kde tedy má možnost se vyjádřit každý občan s volebním právem. Z tohoto pohledu není malé množství občanů vyvolajících hlasování rozhodně na závadu.
  7,Návrh zákona o všelidovém referendu mě oslovuje nejvíce a nemám žádný důvod na to měnit svůj názor.
  9,Zbývá to nejdůležitější.Jak dobrý zákon o všelidovém referendu v parlamentu prosadit ?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Vážený pane Petře,
   naprosto s vámi souhlasím. Ještě chybí jedna maličkost. Referendum ke stejné otázce by mohlo být vyvoláno až po delší lhůtě - např. 10 let.

   Smazat
  2. Pane Dvořáku,děkuji Vám za váš vyslovený názor.

   Smazat
 14. Petr Jihlava.
  S návrhem zákona všelidového referenda HzPD se ztotožňují i ostatní občanské iniciativy(ProAlt,Alternativa zdola,SocSol).Jsem taky přesvědčen o tom,že navrhovaný zákon od HzPD je jeden z nejlepších.
  Vládní návrh zákona považuji za špatný(250 000 podpisů pod petici).
  OSV ztrácí zbytečně čas a energii něčím,co už jiný dávno vypracovali a aktivisticky už dlouhodobě prosazují(semináře,petice,demonstrace,zveřejňují texty o PD atd).
  Tímto svoji diskuzi z mé strany končím.Vše podstatné bylo snad řečeno.

  OdpovědětSmazat
 15. PANE JIHLAVA SVOU DISKUZI MŮŽETE SKONČIT KDYKOLI

  ztotožnovat se můžete také s kým chcete.Ovšem zeptám se,když je tu takové množství iniciativ,jak je možné,že doposud tj celé čtvrtstoletí NENÍ ŽÁDNÝ ZÁKON O OBECNÉM REFERENDU k ruce a vládnoucí režim se návrhům iniciativ a jejich peticím chechtá a nadále si bude dělat z nich vrtuli viz bod 9..
  OSV nechápe i to proč chcete drobit iniciativu vznikem dalšich webů..

  A pane JIHLAVA hodně se roznemohlo psaní dopisů tomu Zvorálkovi,na př proč nehlasoval v OSN proti fašistům proč posílá šrot -tanky letadly kdoví kde a odpovědi pak visí na občanských webech,aby se hezky všichni s nimi seznámili pro dalši volby.

  No co kdybychom vám tu příležitostně předepsali další poselství tomu cirkus Humberto zahraničnímu ministrantovi, aby se postaral radši o TŘI A PŮL BILIONŮ,KTERÉ NÁM DLUŽI Z VÁLKY to Německo.Vždyt by stačilo,aby dal podepsat MUUTTI MERKEL mírovou smlouvu a hned by jsme tu měli opravdovou Evropanku MERKEL a ne vazala v okupačním režimu,který má za úkol splnit své historické poslání POTŘETÍ a upíct Evropu na grilu atom hřibů.

  OdpovědětSmazat
 16. PANE DVOŘÁKU,OSV VÍDÍ,ŽE TADY NA WEBU MÁTE CO ŘÍCI.NA VŠE CO SE MÁ PROSADIT JE ZAPOTŘEBÍ SILA

  někteří diskutující se už ptali od začátku ,kde se tedy vezme.Kritizovali i to,že je moc pěkné pořádat přednášky,a sdružovat se za účelem protestovat proti rabování ovčanů,přičemž se sejde pět a půl demostranta.

  OSV se domnívá,že to NIKDY stačit nebude a rádi o tom uvidíme diskuzi s celostátními návrhy JAK NA TO.Nemohli by prosím vás dát ZDEJŠI intelektuálové první představu,či jakýsi hrubý Program,který by se dalo v diskuzi rozvinout ?

  Zdá se totiž,že nám občanům bude vždy SÍLA ukradena volbami stran falešnými sliby,které strany nemají v úmyslu NIKDY splnit, a pak mezi volbami budeme jen bezmocně pozorovat jak tzv.ČERNÉ POZADÍ vládních stran realizuje naše rabování a výrobu vadných zákonů.

  UŽ NĚKOLIKRÁT JSEM TU DAL PRVNÍ NÁVRHY,ALE VŽDY BYLO ODPOVĚDÍ MLČENI.

  Když naši ambasadoři kontaktují polit.strany slyšíme tam skutečně povedený návrh ZALOŽTE SI VLASTNÍ STRANU-no a prý máme doplnit ten cirkus o dalši čislo.

  Váš WIKINGER PETR

  OdpovědětSmazat
 17. Pane Wikingere.
  Že nemáme dopusud uzákoněný zákon o všelidovém referendu není vina aktivistů za HzPD a dalších podobných iniciativ,který o to dlouhodobě občansky usilují.Příčinu a viníka hledejte jinde.
  Pokud to myslíte s PD u nás vážně a je to Vaše silné téma podpořte svým občanským aktivismem Hnutí za přímou demokracii (http://www.hzpd.cz/). HzPD každý dobrý nápad a iniciativu jak donutit naše zákonodárce k rychlému schválení kvalitního zákona o všelidovém referendu vítá.

  OdpovědětSmazat
 18. OSV NIKDE NEPODSUNOVALA NIKOMU VINU A HLAVNĚ NE HZPD-

  naopak,chceme prosazovat KONKRÉTNÍ BODY Desatera voliče,přičemž poukazuji zejména na to,že jeden z bodů by mohl být Nová ústava,namísto staré,která nebyla občany schválena v referendu a z toho důvodu se mnoho občanských aktivistů začalo domnívat,že snad ani neplatí a prý už dostala i název TUNELOVACÍ.

  Nebylo by špatné,kdyby jste tady napsali zda HZPD svůj návrh Ústavy už doplnila v prvním bodě o chybějící slovo SOCIÁLNÍ STÁT.

  Ono by bylo i zajímavé napsat tady JAK a ČIM vlastně má OSV podporovat VŠECHNY INICIATIVY,které působí roztřištěně a kdyby se sešly do jednoho sálu mohlo by dojít k bitvě ostrými myšlenkami,přičemz by jsme všichni odcházeli domů brodíc se po kostky ve vlastní krvi s pocitem dobře vykonané práce,abychom doma zjistili,že nám tuneláři vykradli kapsy.

  NEVIDÍM TU STÁLE ŽÁDNÝ NÁVRH KONKRÉTNÍHO DALŠIHO BODU NA KTERÉM BY SE VŠECHY INICIATIVY RÁDY SJEDNOTILY a začaly tak podporovat zárodek společného programu.W.P.

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.