Reklama

pátek 16. ledna 2015

Napětí na východě Ukrajiny znovu houstne: Masakr autobusu na území ovládaném Kyjevem. Provokace před útokem? Lavrov varuje Západ a říká: Sankce? Váš problém

Václav Danda
16. 1. 2015  ProtiProud

Václav Danda informuje o přípravách Kyjeva na mohutný útok na Novorusko a měnícím se postoji Ruska, které o západních sankcích a protisankcích již nemíní dále jednat.

Po relativně klidném prosinci, kdy na východní frontě docházelo pouze k menším přestřelkám a Doněck a Luhansk byly pouze sporadicky ostřelovány dělostřelectvem a raketami, přichází patrně krvavý leden. Západoukrajinský prezident Porošenko vyhlásil další kolo mobilizace záloh. S válečným premiérem Jaceňukem v zádech připravují mohutnou vojenskou ofenzivu s tímtéž cílem jako od počátků občanské války: Dobýt konečně vzpurné Novorusko a vyčistit území od ruskojazyčných občanů, kteří se nechtějí vzdát svých domovů a odejít do vyhnanství, nebo se „přestěhovat“ se svými rodinami do koncentráků či nechat se postřílet.

Signál k ofenzivě?

Signálem a záminkou k novému útoku se může stát včerejší cynická vražda civilních cestujících autobusu jednotkami ukrajinské armády. Počet obětí u města Volnovacha na východě Ukrajiny, stoupl od včerejška na třináct z toho je sedm žen a šest mužů, přičemž mnozí ze dvanácti zraněných (mezi nimi ženy a děti) jsou v kritickém stavu. Krveprolití odsoudila Rada bezpečnosti OSN, která vyzvala k "objektivnímu vyšetření" masakru civilistů.

To, co se dnes děje na Ukrajině, není nic jiného, než vytváření anti-Ruska. Propaganda, nenávist, odhodlání nacistů a části poblouzněných obyčejných občanů ničit a vraždit

Nad tím se lze ovšem jen smutně pousmát. Jak takové „objektivní vyšetřování“ vypadá, známe z případu sestřeleného boeingu, nad kterým se už zavřela voda, přestože – či spíš právě pro to, že další a další důkazy svědčí jednoznačně o tom, že za zločinem stojí Kyjev a jeho západní protektoři. V případě autobusu u Volnovachy je situace ještě jasnější. I přes snahu Jaceňukových fašistů a spolupracující západní propagandy namluvit světové veřejnosti, že autobus byl zasažen raketami GRAD vypálenými z pozic domobrany, je z poměrně dobře zdokumentovaných záběrů zjevné, že toto tvrzení nemůže obstát.
 
Předseda Národní rady Doněcké lidové republiky (DLR) Andrej Purgin řekl, že nejbližší těžká výzbroj domobrany je umístěna v Telmanově, což je 50 km od Volnovachy. „Ti lidé ve Volnovaše byli postříleni. A kdo Volnovachu ovládá? Ukrajinští vojáci. Volnovacha se nachází velmi daleko od krajního blokpostu, který kontrolujeme. Krajním blokpostem je Jelenovka. Jelenovka je v polovině. Volnovacha je další město, velmi daleko ve stepi, plně kontrolované ukrajinskými vojáky,“ řekl rovněž Purgin.

Zástupci DLR informovali ještě o dalším ostřelování autobusu s cestujícími. Podle Denise Pušilina, byl další útok na civilní autobus zaregistrován na zastávce „Dokučevask – Kolchoznoje“ u Volnovachy. Podle něj byl v tomto případě zraněn pouze řidič.

Na videu i fotografiích autobusu z Volnovachy je navíc jasně vidět, že autobus nebyl zasažen raketou, ale rozstřílen skrz naskrz dávkami ze samopalu či kulometu. Vzhledem k tomu, že na daném území operuje pouze Kyjev, zbývá pouze došetřit, kdo z ukrajinské armády dal k provedení provokativního zločinu rozkaz.
Varování a vzkaz

Atentát se okamžitě stal součástí obvyklých diplomatických přestřelek mezi Moskvou a Washingtonem, které jsou již „folklórem“. Zmocněnec ruského ministerstva zahraničí Konstantin Dolgov označil incident za další zločin kyjevských vojáků. Americké ministerstvo zahraničí naopak vybídlo Rusko k plnění svých závazků plynoucích z minských dohod.

Že je nyní situace daleko vážnější však ukazuje to, že ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov vzápětí ostře varoval Západ před další eskalací konfliktu:  

„Budeme požadovat od Západu, aby zabránil pokusu o řešení konfliktu silou. Získali jsme velice znepokojující informaci - a teď ji znovu prověřujeme – že ukrajinská armáda připravuje další pokus o silové řešení problému. To ovšem bude katastrofa“.

Při té příležitosti sdělil, že Moskva nebude jednat o žádných kritériích zrušení západních sankcí,  

„My jsme sankce nevyhlašovali. Tuhle sankční spirálu jsme neroztáčeli. O ničem jednat nebudeme. Víme, že docela jistě tuto situaci překonáme a skončíme nakonec v plusu. Ti z našich evropských partnerů, kteří již na sobě pociťují negativní dopad sankcí a protisankcí, ať učiní závěry sami. Je to jejich problém, nikoli náš“, řekl ruský ministr.


(video zde)

Neuvěřitelná statečnost

Co tedy nová eskalace napětí na východě Ukrajiny znamená? Jaký má cíl? Ruský politolog Nikolaj Starikov o tom říká:  

„To, co se dnes děje na Ukrajině, není nic jiného, než vytváření anti-Ruska. Propaganda, nenávist, odhodlání nacistů a části poblouzněných obyčejných občanů ničit a vraždit.“

Podle něho chtějí Spojené státy za každou cenu dovést situaci k válce mezi Ukrajinou a Ruskem. Vše by mělo začít až USA dostatečně „napumpují“ ukrajinskou armádu, vyzbrojí ji, uspořádají a připraví na útok.

„Dnes ještě málokdo chápe, jakou kolosální roli v současné světové politice hraje západními stratégy naprosto nepředpokládaná statečnost obyvatel Donbasu. Ti dnes zachraňují celý ruský svět. A tím paradoxně i životy tisíců občanů Kyjevem ovládané části Ukrajiny."

10 komentářů :

 1. Možná,že se mnou nebudete souhlasit,ale být Rusem,tak bych tam už asi opravdu vlítla!!!Pane Bože,že se na to můžeš dívat?????!!!!!jituš

  OdpovědětSmazat
 2. Tak přesně na takový moment čeká americká obrněná divite v Pobaltí, stahující se US-army z Afpeku a na jiných SSA základnách ve světě...a stím i mnohem více vrtvých a větší pravděpodobnost, že by z toho byla válka již poslední.

  Rozhodně tu Sofiinu volbu ruským stratégům nezávidím.

  Též Vás zdravím
  JiB

  OdpovědětSmazat
 3. tu asi obrněnou divizi by smetli jako první byla by to pro rusy jen lehká rozcvička

  OdpovědětSmazat
 4. USáci dostanou před celým světem pořádně přes držku a svět zažije satisfakci a ukrajina bude celá ruská jako dřív !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ukrajinští fašouni budou viset !!!!!!!!!!!!!!!!!!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Moc bych si to přála a držím východu Ukrajiny v tomto pěsti.

   Smazat
 5. USáci v tomhle regionu nemají co pohledávat a strkat rypák do cizích států jednou pro vždy skončí kalich přetéká !!!!!!!!!!!!!

  OdpovědětSmazat
 6. Máte samozřejmě pravdu....byla by to asi válka posledni..dnes jsem se dívala na ta videa,jak v lotyšsku stahují k ruským hranicím bojovou techniku..ja to nechápu ,copak jsou ti lotyši takoví vymazanci?ale jak praví na ostro naši další kolegové až do 22:17 strkat rypáky do záležitostí cizích stàtů musí skončit - kalich už dàvno přetekl!pa jituš

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. No kdyby se to dělo u nás a ne v Lotyšsku, taky by se nás nikdo neptal. A chtěla bych vidět, kolik lidí by šlo k vůli tomu do ulic. Bohužel buď nikdo nebo hrstka. A to by nestačilo. Vždyť se podívejte, nikdo tady veřejně neprotestuje proti bezpráví na východě Ukrajiny, bohužel.

   Smazat
 7. Mi bylo už před pár dny jasné, že chtějí drasticky uhodit na východ. Proč by nechali odvolat všechny pracovníky OSN, mobilizovat apod.? Jsou to vraz. Kdo ví, co bylo za Charlie Hedbo. Jen provokace CIA, aby se pozornost odvrátila a mohli v klidu vyvraždit východ Ukrajiny. Myslím si to.

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.