Reklama

sobota 3. ledna 2015

Norsko přišlo kvůli protiruským sankcím o více než miliardu euro

3. 1. 2015  Norway News (překlad Informace bez hranic)

Norské společnosti přišly kvůli protiruským sankcím o více než miliardu euro, řekla zastupitelka ruského obchodu v Norsku Tamara Chernyšova.
„Ztráty členských států Evropské unie způsobené zavedením protiruských sankcí činí více než pět miliard euro.“ Norsko, které není členem EU, odhaduje své ztráty na miliardu euro.

Dodala však, že navzdory západním sankcím norské investice v ruské ekonomice stoupají a nebyla ani drasticky ovlivněna hodnota obchodu.

Chernyšova upozornila, že sankce proti Moskvě nepříznivě ovlivnily především spolupráci v energetickém sektoru, zejména projekty na Severním pólu. Výkonný ředitel ruské ropné společnosti Rosněfť nicméně řekl, že se spolu s norskou společností Statoil dohodl na pokračování spolupráce na projektech v Barentsově a Ochotském moři.

Minulý měsíc ruský prezident Vladimír Putin upozornil na dobré vyhlídky norsko-ruského obchodu a vyjádřil naději, že pokrok dosažený v posledních letech nebude ztracen.

Sankce na Ruskou federaci poprvé dopadly po anexi Krymu a později po údajné podpoře separatistů na východě Ukrajiny. Referendum, na základě kterého se Krym stal součástí Ruské federace, bylo západními zeměmi označeno za frašku.


3 komentáře :

 1. Nerozumím této částce. Copak Rusko fedrovalo do bohatého Norska svoje prachy na projekty těžby surovin? Dyť z Norska plyn Rusko nekupovalo, pouze ryby a ty snad tu miliardu dát nemohly.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ovšem pokud by se do toho započítaly i šachy s cenou ropy, byla by ztráta Norů mnohem výraznější ... Jenže sankce by měly zvyšovat cenu ropy, a ta klesá.
   Již jednou byla situace podobná. Podle některých autorů získal v 80. letech šéf CIA autorizaci od prezidenta Ronalda Reagana spolupracovat se Saudskou Arábií na oslabení sovětského ropného průmyslu. V únoru 1985 saudský král Fahd navštívil Washington – a pak začal prudký pokles cen ropy. Sadská Arábie zvýšila od roku 1985 do rozpadu SSSR těžbu 2,5krát. Mnoho autorů ale na politické manipulaci tohoto typu nevěří – ovšem pokles ceny ropy z 87,7 dolarů za barel v roce 1980 na 21,1 dolarů roku 1994 je zřejmý. A obdobně je zřejmé, že pokles příjmů z ropy přispěl k rozpadu ekonomických plánů Kremlu, a tedy i rozkladu Sovětského svazu.... http://www.czechfreepress.cz/emil-kalabus/bulharsky-politik-vyzval-ke-zruseni-idiotskych-sankci-je-cena-ropy-manipulovana-aby-poskodila-rusko.html

   Smazat
 2. Komu říká něco Norská,,juvenilní justice´´,jen si v klidu řekne,ať ten bordel vyhyne,nic jiného si nezaslouží... A jedna miliarda,to je málo,stokrát málo....

  OdpovědětSmazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.