Reklama

úterý 27. ledna 2015

Projev prezidenta republiky Miloše Zemana při zahájení mezinárodního fóra „Let My People Live!“

 27. 1. 2015  Hrad
"Dovolte mi, abych uvedl tři drobné příklady. Jeden z největších českých novinářů Ferdinand Peroutka uveřejnil v prestižním časopise Přítomnost článek s titulkem „Hitler je gentleman“. Tentýž novinář po Mnichovské dohodě napsal: „Nemůžeme-li zpívat s anděly, musíme výti s vlky.“ Můj milovaný Winston Churchill v lednu 1939 napsal Adolfu Hitlerovi: „Kdyby můj národ postihla velká katastrofa, přál bych si, aby v jeho čele stál muž s vaší silnou vůlí.“ A konečně nositel Nobelovy ceny Knut Hamsun, možná, že jste četli jeho Viktorii nebo Hlad, napsal v květnu 1945 nekrolog na Adolfa Hitlera.Co vede k této fascinaci intelektuálů naprosto zrůdným učením?"

Následuje celý projev prezidenta republiky .....

Vážený pane předsedo Evropského parlamentu, vážený pane prezidente Evropského židovského kongresu, dámy a pánové,

plně souhlasím s výrokem pana Moše Kantora, který řekl při jiné příležitosti, že smyslem našeho setkání není jenom nebo především vzpomínka na minulost, ale úvahy o budoucnosti, to jest hledání cest, aby se holokaust neopakoval.

Dovolte mi, abych i já se ve svém příspěvku na toto téma zaměřil, ale přesto mi dovolte několik retrospektivních poznámek. My se všichni shodneme v odsouzení holokaustu. Všichni se shodneme v tom, že nesmíme připustit jeho opakování, ale obávám se, že se příliš neponořujeme do hlubinných příčin vzniku holokaustu a někdy tyto příčiny zplošťujeme.

Dovolte mi, abych uvedl tři drobné příklady. Jeden z největších českých novinářů Ferdinand Peroutka uveřejnil v prestižním časopise Přítomnost článek s titulkem „Hitler je gentleman“. Tentýž novinář po Mnichovské dohodě napsal: „Nemůžeme-li zpívat s anděly, musíme výti s vlky.“ Můj milovaný Winston Churchill v lednu 1939 napsal Adolfu Hitlerovi: „Kdyby můj národ postihla velká katastrofa, přál bych si, aby v jeho čele stál muž s vaší silnou vůlí.“ A konečně nositel Nobelovy ceny Knut Hamsun, možná, že jste četli jeho Viktorii nebo Hlad, napsal v květnu 1945 nekrolog na Adolfa Hitlera.

Co vede k této fascinaci intelektuálů naprosto zrůdným učením? Co vede k tomu, že se z doktora Jekylla stává mistr Hyde? Je to snaha překonat vlastní frustraci vytěsněním té menšiny, ať jakékoli, ze společnosti a v tomto smyslu holokaust začíná první lavičkou v parku, na kterou si nesmí sednout žid. A plynová komora je teprve dovršením, nikoli začátkem tohoto holokaustu. A my se musíme ptát, zda je možná dokonce ještě ve větších rozměrech recidiva, která tentokrát nezahrne šest milionů židů, ale zahrne příslušníky celé řady vyznání, ateisty a dokonce i muslimy. Právě proto bych chtěl uvítat, že se umírněné arabské země nedávno připojily k válce proti Islámskému státu. A tento Islámský stát, často podceňovaný, má obdobnou povahu, jako mělo nacistické Německo počátkem 30. let.

To, co nám podle mého názoru hrozí, je superholokaust, jehož obětmi budou stovky milionů lidí. Chtěl bych citovat výrok jednoho z vojenských velitelů Islámského státu, který prohlásil: „Zabijeme sto, dvě stě nebo pět set milionů lidí, nám je to jedno.“ A tato výhružka zabíjením, opakuji ještě jednou, se týkala i muslimů.

Nevím, kdo z Vás viděl mapu islámského chalífátu do roku 2020. Je to mapa, která zabírá půlku Evropy, půlku Afriky a velkou část Asie. Řeknete mi, že je to mapa, jejímž autorem je blázen, a budete mít pravdu, ale Adolf Hitler byl také blázen, a přesto se jeho vize zotročené a Judenfrei Evropy téměř naplnila.

Chtěl bych Vám navrhnout něco, co mnozí z Vás budou pokládat za naivní, neproveditelné nebo nesmyslné. Včera jsem mluvil o dvou stech mrtvých dětí v Péšávaru, o dvou tisících obyvatel Nigérie, kteří byli zavražděni sektou Boko Haram, a mohl bych pokračovat těmito příklady dál a dál. Nečiňme si iluze, že mezinárodní terorismus je několik špatně vyzbrojených a vycvičených skupinek. Mezinárodní terorismus je celosvětová, organizovaná a rozrůstající se síť a proti mezinárodnímu terorismu nelze bojovat pouze na úrovni národních států a nelze proti němu bojovat pouze někdy poněkud pokryteckými demonstracemi a verbálními protesty.

Kdyby v roce 1936 během obsazení demilitarizované zóny v Porýní dvě britské a dvě francouzské divize reagovaly na toto porušení Versailleské smlouvy vojenskou akcí, nebyla by Mnichovská dohoda, nebyl by holokaust a nebyla by druhá světová válka.

Tak i dnes, máme-li zabránit superholokaustu a masivnímu vyvražďování lidí, potřebujeme sjednocenou ozbrojenou akci. Akci vedenou na mezinárodní úrovni. Akci vedenou pod egidou Rady bezpečnosti Spojených národů. Akci, do jejíchž mezinárodních sil rychlého nasazení by měli vyslat své síly, pokud možno, všichni stálí členové Rady bezpečnosti. Akci, která by eliminovala v zárodku výcvikové tábory teroristů, která by nepracovala s bezvýchodným plošným obsazováním území, ale využívala moderních technických prostředků, např. bezpilotních letadel a podobně. Akci, v níž by se celé mezinárodní společenství spojilo proti svému úhlavnímu nepříteli.

Dámy a pánové, o některých návrzích se říká, že procházejí třemi fázemi. V první fázi jsou označeny za nesmysl, v druhé fázi se o nich říká, že se o nich dá uvažovat a konečně v třetí fázi jsou tyto některé návrhy považovány za samozřejmost. To byl známý spor mezi heliocentrickou a geocentrickou soustavou, ale mohl bych samozřejmě uvádět i příklady další.

Chybí nám dosud odvaha. A stále podléháme tomu, čemu se ve třicátých letech říkalo appeasement. Stále se domníváme, že teroristická hnutí lze edukovat. Ano, Hitler nás edukoval plynovými komorami, a proto se obávám, že než začneme vážně uvažovat o takové mezinárodní síle rychlého nasazení, bude potřeba ještě řady teroristických útoků, než si veřejnost uvědomí, že s teroristy se nevyjednává, že s teroristy se bojuje a že s teroristy nemůžeme bojovat pouze povrchními změnami legislativy, ale ozbrojenou silou tak, jak tomu mohlo být v Porýní v roce 1936.

Děkuji Vám za Vaši pozornost.

Miloš Zeman, prezident České republiky, Praha, Pražský hrad, 27. ledna 2015

22 komentářů :

 1. Bohužel o tom, že IS vytváří USA v koprodukci s Tureckem jsme se zase nic nedozvěděli

  https://www.youtube.com/watch?v=aDbiiCgVd0Q

  A o Bostonském maratónskem divadelním teroru Americké FBI s falešnými zraněnými a litry rozlité falešné krve také ne, ani o "20ti zabitých dětech" v americké škole, které se potom zázračně objevily na Superbowlu

  https://www.youtube.com/watch?v=qOizUIdRIpA

  Prostě - kdo chce s vlky žíti musí s nimi výti, že Pane Prezidente? Díky za Váš boj za Pravdu a "proti teroru".

  // J.F.K. ??? ... Pane, prezidente, co takhle špetičku soudnosti?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. proč tady není jediná reakce, proč nikdo neřekne ani bž? viděli jste ta videa??? co si o nich myslíte? Nebo si nemyslíte nic?

   máte názor?

   Smazat
  2. zajímá vás realita? chcete žít v realitě?

   to si o ní teprve budete muset zabojovat

   Smazat
  3. Miss Journiverse 2013-2015

   https://www.youtube.com/watch?v=eHWkRj5JfMc

   Smazat
 2. Miloši, válčit nejdu. Irán žádné jaderné zbraně nemá. Žádný superholocaust nehrozí. Izrael se musí naučit žít s lidmi okolo. Chce to cit, porozumění, diplomacii. To, že se Židé bojí, ještě neznamená, že musíme vyvraždit miliony muslimů v jejich okolí.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Já se nedivím,že se židé bojí.Způsobili ještě větší tragedie,okrádání lidstva než před druhou světovou válkou.Někdo tomu říká holokaust,někdo Boží mlýny.Sami přiznávají,že k tomu vyvražďování může dojít,ale rozumného člověka to nepřekvapí a těžko tomu půjde zabránit,trest musí přijít,tak jako tak.

   Smazat
 3. Pan prezident jen potvrzuje,že USA nemůžou odejít ze středního východu,musíme islám porazit,jinak nemáme ropu.Jasně to ukazuje,že se musíme odtrhnout od Ruska a smlouva TTIP do potvrdí.

  OdpovědětSmazat
 4. To jsem zvědav, jak se k projevu vyjádří s přihlouplým úsměvem premiér Sobotka. Co zněj asi vypadne ?

  OdpovědětSmazat
 5. Doporučoval bych přečíst si projev několikrát.Je určen lídrům Evropy,zabránit válce! Sice také nevím jak zničit výcviková centra teroristů a nezabít spojenecké instruktory ale pochopil jsem,že právo vést válku lze jen přes OSN.MiroslavPovolný

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Proč nezabít instruktory? Vedlejší škody jsou přece přípustné, když jde o dobrou věc. Když nevadí tisíce dětí, zabitých při nejrůznějších humanitárních bombardováních, komu budou chybět nějací instruktoři, vycvičí si nové ...

   Smazat
 6. Miloš Zeman dostal k vánocům bublifuk, a teď si ho slavnostně poprvé vyzkoušel před opravdickým publikem.

  OdpovědětSmazat
 7. Náš pan prezident maličko nezná míru,tu trošku zasprostí aby havloidíci měli o čem mluvit a psát,no taky s tím židomilstvím by měl manévrovat trochu decentněji!A kdosi ho trefně označil za -cituji- naivního islamofoba,no tím pádem autentického!Na rozdíl od plejády falešných a zištních takyislamofobů!
  KOMU PROSPÍVÁ tenhle antiislámský kabaret?Pan prezident to taky naznačil-za vzestupem Hitlera a ISIL-u je jedna a ta samá bestie-BANKÉŘ!
  Zbytek si dosaďte sami!Proto je velice nepatřičné,když se pachatel vydává za oběť!FALEŠ-je to správné a patřičné slovo!

  OdpovědětSmazat
 8. Tak doted jsem se Zemana zastávala. Říkám si starej člověk občas vypustí nějakou tu blbost. Ale dneska se překonal. Už vidím zaprděné čecháčky v záloze jak startují do Afriky v boj proti džihádu. Náš táta teda nepůjde ani za nic, at si jde na ně Zeman sám s holí, nebo když to tam pořád rozeštvává USA tak at to vyřídí spolu.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Táta půjde až tak za tři nebo čtyři roky, až se to opravdu rozjede a ISIL bude u Budapešti. Tedy pokud se to nezačne řešit nyní, v zárodku, než se tento oheň rozhoří.

   Smazat
  2. Rozeštvalo to tam USA to tam pořád leze, nevím co si od toho nenažranci slibujou a my to máme jít hasit? Kdyby šli rovnou na ně tak máme po všech válkách.

   Smazat
 9. Za to ,že vznikl IS se všemi dalšími důsledky mohou především vedoucí představitelé NATO ,především USA , Francie ,kteří rozvrátili vojenskými intervencemi a zorganizovanými převraty do té doby funkční státy.Nebyly to zrovna demokratické režimy ale byl tam klid a pořádek, radikální islamisté byli drženi na uzdě. Takže požár, který hlavně USA a Francie založily by si měly také uhasit.Teď jim to všechno přerostlo přes hlavu. Nevím proč by dnes měli například v Iráku pokládat životy naši vojáci.Naše republika tuto situaci nezavinila.

  OdpovědětSmazat
 10. Hypotéza o superholocaustu je šířením globální poplašné zprávy a je dalším dítkem Zemanovy islámofobie. Od prognostika ovšem jde nejen o ni, jde o záměrné šíření nenávisti ohrožující celé lidstvo. Až se totiž na nejvyšších postech západní civilizace objeví Zemanovi podobná sebranka rozhodujících státníků, může konečně začít na Zeměkouli ta toužebně očekávaná vylidňovací válka, o níž hovoří již židovské, prorocké, biblické spisy. Rozpadem SSSR skončila totiž šance na vznik celosvětového vylidňovacího konfliktu, jež by měl za záminku vzpouru chudáků proti nadvládě celodějinných bohatců. První opravdu globální válka, válka křesťanů proti muslimům by prospěla komu? Ptám se já!!

  OdpovědětSmazat
 11. Kreml vyslal emisara jakunina.Zeman dostal befel co má dělat.Jeho strašení IS má za úkol vyvolat strach a odpoutat pozornost evropanů od ruské agrese na Ukrajině.

  OdpovědětSmazat
 12. Ano, také bych doporučovala tento projev přečíst nejméně dvakrát, zapřemýšlet a poté teprve soudit.Je to zcela zásadní projev ! Cituji Jiřího Mikeše: Zeman bije na poplach a naprosto správně.
  http://www.parlamentnilisty.cz/politika/vlada/Tohle-pujde-do-sveta-Expert-poslouchal-Zemanuv-prulomovy-a-radikalni-projev-359106

  OdpovědětSmazat
 13. Nejak se mi zda, ze debata se se rozpada. Nekteri reaguji rozumne, jini zas nejak divne, snad zapskle. Ostatne každý se poznate podle hesla,
  ze "potrefena krici". Nekteri spoluobcane rozumuji jak u piva ale nic vic.
  Ale ono je potřeba se dat do práce. Aspon jak ty blby husy, jak uvadi pan Zak na: http://vasevec.parlamentnilisty.cz/vip-blogy/alespon-jako-ty-blbe-husy.
  No ale valna většina tehle, proboha snad uz odepsane populace, normalni husu nikdy nevidela. Snad jen upecenou na taliri. Ale normalni život ti lidickove neznaji. Toz, snad,nedej Pambu, a svezem se s tim všichni, konec tyhle prapodivny civilizace?
  Mejte se.
  A, snad ještě někdo mysli? Milos ano, ale to to nekteri uz ani nejsou schopni pochopit.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Nebuďte pesimista,někomu sice stačí ukázat červený,modrý nebo oranžový hadr a rozohní se.Jsme ale na stejné lodi! Zeman neřekl nic jiného.Jako státník nemůže říci,že za to a to může ten a ten.Může ale říct,že omluvitelnou válku má vést OSN.Ostatní války jsou nezákonné a je třeba je hasit OSN moderně tj.drony likvidovat vůdce,výcvykové tábory.Nemluví o pozemní válce ani o hodných Židech a zlých Arabech.Říká jen pokud teroristy neporazíme,ať je řídí kdokoliv bude holokaust všech.Někdo si holt přeje válku,dodávám já.Miroslav Povolný

   Smazat
  2. Omluvte mi prosím hrubku a musím doplnit,Zeman si válku také nepřeje.Mir.Pov.

   Smazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.