Reklama

čtvrtek 29. ledna 2015

Řecko odmítá sankce proti Rusku, chce být mostem mezi Ruskem a EU

Řecko odmítá sankce proti Rusku, chce být mostem mezi Ruskem a EU29. 1. 2015  První zprávy

Podobně jako Kypr i Řecko odmítlo další sankce proti Rusku, které chtěla vyhlásit Rada Evropy. Ministři zahraničí EU budou dnes opět jednat o dalších sankcích.


Premiér Tsipras několik hodin po svém slibu spěchal na ruské velvyslanectví v Aténách, kde mu ruský velvyslanec tlumočil blahopřání Vladimira Putina. Podle neoficiálních zdrojů nešlo jen o zdvořilostní schůzku.

Podle neoficiálních zdrojů by Moskva byla ochotna vyjmout řecké výrobky z recipročních sankcí Ruska vůči EU. tento významný ústupek by Řecku pomohl, neboť před zavedením sankcí vyvezlo Řecko do Ruska v roce 2013 zboží za 400 milionů euro.

Kromě toho by Řecko mohlo získat za příznivou cenu od Gazpromu plyn. Ministr energetiky Panayotis Lafazanis také uvedl, že se zastaví privatizace na dodavatele veřejné elektrické energie.

Myšlenky na spolupráci s Ruskem nejsou ničím novým. Nový ministr zahraničí Nikos Kotzias navrhl už dříve několikrát, že by Řecko mohlo být mostem mezi Ruskem a EU. Rusko podle něj musí být základní součástí evropské bezpečnosti. EU a Rusko by mělo společně rozvíjet projekty v oblasti průmyslu a energetiky.

Naopak nový ministr obrany, šéf koaliční pravicové populistické strany Nezávislí Řekové Panos Kammenos už mluvil o budoucích vojenských výdajích s ohledem na Rusko.

(Keller: Být vůdcem hnutí SYRIZA, pořídím si velice silnou ochranku!)

Alexis Tsipras v květnu loňského roku navštívil Moskvu, kde hovořil s ruskými vládními úředníky o sankcích vůči Rusku a o politice tehdejšího premiéra Antonise Samarase.

Řecký premiér Alexis Tsipras po svém zvolení prohlásil, že pokračování sankcí proti Rusku je nemyslitelné. Chce také oživit vyjednávání o dodávkách plynu, to znamená také stavbu plynovodu. Podle jeho představ by se Řecko mohlo stát strategickým energetickým partnerem.


(rp,prvnizpravy.cz,spiegel,foto:arch.)

6 komentářů :

 1. To je rozumné, aby bolo Grécko mostom medzi Ruskom a EÚ. Považujem ešte za rozumnejšie, aby takýmto mostom bolo Slovensko - vyplýva to z jeho geopolitického umiestnenia.

  OdpovědětSmazat
 2. Jen aby po tom moste ,nepochodovali Usáci na Rusa,včas podminovat.

  OdpovědětSmazat
 3. Geopolitické umístění je trochu málo, když vaše kašpárky- politiky vodí EU na drátkách:-).

  OdpovědětSmazat
 4. Copak trolle? Zaměstnavatel ti ještě neporadil odpověď? Zkus to debílku sám. Posaď se, dej si v klidu kafe a přemýšlej pokud tě to nebolí. Kam se z EU cpout miliardy eur? Na Ukrajinu? A proč? Na válku s vlastním obyvatelstvem!!! Vrátí se někdy ty miliardy? Bolelo to?
  Ještě pro usínání na dobrou noc:
  tvůj miláček Obama prohlašoval
  1. při napadení Lybie: Vládní moc použila armádu proti svému lidu, proto musí civilizovaný svět zasáhnout
  2.Pro Ukrajinu: Vláda má právo použít armádu proti lidu k udržení pořádku ve své krajině.
  A včuleky mudruj
  VM

  OdpovědětSmazat
 5. hrabě Kocharowski29. ledna 2015 23:21

  Qituji s radostí maximální, ať žije Řecko, ať žije Tsipras!!!! Paráda!!!
  Pro EU je ZÁSADNÍ mírová spolupráce a kooperace ve všech směrech s Ruskem. Rusko je stoprocentně spolehlivý a osvědčený PARTNER.
  Přirozený a historicky osvědčený, kulturně i mentálně blízký. Rusko
  je schopné a ochotné se přizpůsobit, a má mimořádný zájem o spolupráci a přátelství s Evropou, protože je nedílnou součástí Evropy.
  Je to nejpřirozenější a nejpoctivější spojenec Evropy.

  OdpovědětSmazat
 6. Pořád nechápu, jak může USA cvičit zabijáky na cizím území (a to nejen na Ukrajině) a žádné sankce nepřicházejí
  Ukrajinské dobrovolníky vycvičí Američané
  spíše měl být nadpis
  UKRAJINSKÉ ULTRAPRAVICOVÉ RADIKÁLY VYSVIČÍ AMERIČANÉ ...
  Ponesou USA nějaké následky za své jednání? Budou na ně uvaleny sankce? Budou jim zablokovány účty a vybraným lidem zakázán vstup do EU?
  Když dva dělají totéž, není to vždy totéž a američané svým jednáním pouze stupňují napětí. Žili jsme v klidu a míru, než se ti psychopati za mořem rozhodli nám tu trochu udělat horko. Problém je v tom, že to horko bohužel nejvíce hrozí od IS a tak bychom se měli zaměřit tímto směrem. Dopouštějí se stejných chyb, jako to udělal již A. Hitler - rozpoutal příliš mnoho válek najednou na to, aby všude mohl zvítězit. Průšvih je v tom, že amíci něco rozpoutají a do oprátky vstrčí naši hlavu ...
  Jsou opravdu tací psychopati, nebo to je podivná hra, které nikdo nerozumíme? Nejvíce mě na tom mrzí to, že Evropa, která světovými válkami tak trpěla je jim v těch intrikách nápomocna ...

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.