Reklama

pátek 2. ledna 2015

Rivalita mezi Čínou a USA. Přezbrojení do roku 2020


Emil Kalabus
2. 1. 2015 Czech Free Press
 

Již dnes je čínská armáda nejpočetnější armádou světa a během příštích let bude představovat největší světovou vojenskou mocnost plně konkurenceschopnou vojenským silám USA. Rusko sice vydává na zbrojení vysoké částky, ale má proti Číně nevýhodu omezenějších lidských zdrojů.
V perspektivě následujících let proto kromě hospodářského vlivu Číny poroste nejvýznamněji její vojenský vliv a ten bude pomáhat Číně získávat světové zdroje surovin a materiálů za nejvýhodnějších podmínek. Čína na sebe logicky naváže nejbližší ekonomiky v jihovýchodní Asii (Vietnam), ještě více se upozadí role Japonska. Pokud bude pokračovat růst deficitu USA tím tempem jako doposud a kapitál se bude dále hromadit v Číně, budou USA ještě více závislé na čínské politice. Role USA v následujících letech proto bude zvolna klesat.

Do roku 2020, kdy má být, jak se předpokládá, ukončena vojenská reforma Si Ťin-pchinga, nebudou čínské ozbrojené síly, pokud jde o jejich možnosti, v ničem pozadu za Pentagonem, píší média.

Války v kybernetickém prostoru, přístup k levnému čínskému zboží a modernizace čínských ozbrojených sil, to jsou tři hlediska ovlivňující rovnováhu sil v čínsko-amerických vztazích, zdůrazňuje tiskový orgán La Gaceta.

Významný zástupce čínské armády Liu Ming Fu řekl novinářům, že jeho vlast by se měla stát vojensky silnější než Spojené státy americké.

Čím rychleji, tím lépe. Čína by měla podle Liu Ming Fua co nejrychleji vybudovat nejsilnější armádu na světě a vystřídat tak USA v roli vojenské supervelmoci. Podle něj ekonomický a mocenský vzestup Číny musí zákonitě narazit na americké zájmy. A dokud má Čína slabší armádu, nemá šanci v případném konfliktu obstát.


Požaduje v ní, aby Čína razantně vystoupila proti americkému nátlaku v ekonomických otázkách. Neměla by Spojeným státům ustupovat ani co se týká lidských práv, Tibetu a postoji k Taiwanu. Rivalita mezi oběma supervelmocemi je podle něj "bojem o světovou dominanci". "Aby Čína zachránila sama sebe a současně celý svět, musí se stát (světovým) kormidelníkem."

Napětí mezi Čínou a Spojenými státy v poslední době roste. Velmoci se dostávají do konfliktu nejen o zdroje (především v Africe), ale boj zuří i o svobodu slova. Čína se obává, že je obklopená zeměmi, které jsou spojenci Spojených států, Američané zase s nelibostí pozorují vzrůstající vliv Země středu v Africe i Evropě.

Víme, že USA jsou zadlužené takovým způsobem, že splatit tyto dluhy je vlastně nemožné. Ke geopolitické situaci ve světě a na Ukrajině se poměrně dlouho vyjadřuje Ruský spisovatel a bývalý poslanec slovenské Národní rady, dnes žijící na Slovensku Sergej Chelemendik. Nyní působí jako publicista, vydavatel, politický analytik a autor dokumentárních filmů.

Chelemendik popisuje situaci ve světě následovně: „Zopakuji, cílem je válka Evropy s Ruskem. Režisérem je USA. Analytici se můžou dál smát, jako se smáli před dvěma světovými válkami, dokud jim na hlavy nezačaly padat bomby. Je třeba jen trochu poznat historii, i tehdy zněly tyto argumenty: Jaká válka, je to přeci nevýhodné! Ale pro koho! Opakuje se stejný geopolitický idiotismus evropských politických elit, který dokazuje, že dějiny nikoho nic nenaučily. Nebo téměř nikoho.

A pravda zní následovně – Amerika jako pokus o nové globální impérium potřebuje existenčně velkou válku, jen s pomocí velké války Amerika dokáže vyřešit svoje problémy, jiné řešení nehledá a nebude hledat. Zatímco Evropa, Rusko a Čína existenčně potřebují mír, hledají cesty, jak mír zachovat. Otázka zní velmi jednoduše: Koho vůle bude silnější?"

Která velmoc nejvíc získala na obou "světových", převážně evropských válkách. Kdo díky těm válkám získal konkurenční předstih? Kdo se stal věřitelem koho po jejich skončení? Kdo podporoval materiálně a finančně vznik a průběh válek? Čili klasické zodpovězení otázky Cui bono?

Kdo má větší zájem na stabilitě a bezválečné zóně v Evropě – Rusko anebo USA? Koho by taková válka mohla víc poškodit? Koho by mohla spíš vtáhnout do válečného soukolí – Rusko anebo vzdálené USA? Komu by naopak mohla válka na vzdáleném teritoriu, tak jako v minulosti přinést větší prospěch – Rusku anebo USA?

Když si na tyto otázky poctivě odpovíme pak můžeme souhlasit s panem Chelemendikem:
„Amerika může být zastavena jen hrozbou jejího vlastního zničení, hrozbou závažnou a reálnou, Rusko a Čína tuto hrozbu dokážou vytvořit. To je celá geopolitika současnosti v kostce."
Víme, že Rusko a Čína pořádají společná vojenská cvičení. V roce 2013 Čína a Rusko zahájily zatím největší manévry v dějinách Rusko-Čínské vojenské spolupráce. Jak Rusko tak Čína dobře vědí, že kdyby padlo Rusko, byla by na řadě Čína a naopak. Proto tato cvičení.

Jinými slovy, podle Chelemendika je potřeba vojensky silná Čína a Rusko, aby udržely světovládné plány USA na uzdě. Dříve tuto úlohu udržoval Sovětský svaz.

Není náhoda, že modernizace zbraňových systémů Ruska a Číny má být hotova do roku 2020. Poté budou obě země prakticky vojensky neporazitelné a USA to moc dobře vědí.

Jaký krok tedy udělají US do roku 2020?

11 komentářů :

 1. No rozhodně se nebudou nečinně dívat na to, jak se sami potápí. Doufejme, že to další dvě jaderné velmoci dobře chápou a že ty militantní magory nepodcení. No a Evropa? Počká, co z ní zbyde?

  OdpovědětSmazat
 2. Rusko a Čína jistě dávno vědí, co jim hrozí od USA. A jelikož to nejsou hlupáci jako USA, tak dopředu nic neříkají. To ale neznamená, že nic nedělají. To, co nám občas předvedou ze své výzbroje je už určitě překonané tím, co nám neukazují. A amíci to nejspíš dobře vědí a dávno už nejsou ti nejsilnější. Jen sebevrah by se vzepřel přesile na kterou by neměl. A Putin hlupák a sebevrah rozhodně není.

  OdpovědětSmazat
 3. O budoucnosti už rozhodla americká elita, která se se svým zlatem stěhuje do bezpečí Asie a své děti učí kantonskou čínštinu.

  OdpovědětSmazat
 4. Hegemon bude ještě chvíli kopat a pak se stáhne,již nebude hegemonem a Evropa zažije to,co Rusko s Jelcinem... Co bude pak ve státech za oceánem je mi šumák,nelíbí se mi ale naše budoucnost... Dá se však ještě změnit,ale moc času na to nemáme... Lidé by měli posuzovat všechny možné skutečnosti a nevázat se jen na jeden zdroj poznání.Co kdyby náhodou nebyl zrovna ten správný,že?Říká se, ,,důvěřuj,ale prověřuj´´,stará moudrost má jistě mnoho co do sebe... Moudrý člověk nemusí mít nutně vysokoškolské tituly,aby si dokázal z několika pravd sestavit ten středobod poznání.Není nutné lézt do zadku Americe,Rusku,či Číně.Stačí být jen člověkem,který ze sebou nenechá manipulovat a dokáže najít nejlepší řešení.V podstatě jsem chtěl tím říci,že jsi-li Čech,buď jím i dále a nepoklonkuj za mrzký peníz...

  OdpovědětSmazat
 5. ... a této "snaze o zničení nejen Evropy"
  se u nás říká "boj za lidská práva". Děda.

  OdpovědětSmazat
 6. Čínská armáda je schopna chodit po vodě?
  Pozemní hranice USA s Čínou ?
  Most řídce osídlené zdroje bohaté oblasti v blízkosti čínských hranic?

  OdpovědětSmazat
 7. Přímé i nepřímé výdaje na zbrojení jsou v USA drtivě nejvyšší a Čína, natož Rusko, je na tom výrazně úsporněji. To také dokazuje, že zbrojení má ekonomicky velmi pochybný, v řadě případů přímo destruktivní vliv. nezapomínejme, že zbojení "do HDP" bez rychlých a veřejně smysluplných technologických transferů do civilní ekonomiky je pouze drahé řinčení zbraněmi bez jakéhokoli pozitivního efektu. Rusko alespoň udržuje obranný charakter, zatímco USA léta buduje mnohem nákladnější charakter útočný. A Čína umí "chodit po vodě" tak jako kdokoli jiný...

  OdpovědětSmazat
 8. Čínská pozice "usilující o dominanci" je pozice mediální. Pochopitelně že utáhnout vlastní nezávislou vojenskou sílu pouze z vlastních zdrojů je příliš drahé a vždy vede k podfinancování civilního sektoru. Proto si ostatně USA nechaly část vojenského rozpočtu platit uživateli eurodolarů a petrodolarů a ochotnými akceptanty jednostranně výhodných smluv pro USA. Společně s Ruskem lze ale dosáhnout mnohem více za mnohem nižších nákladů, např. vzájemnou výměnou technologií a výstupů technologických laboratoří. Čína navíc může při troše cyničnosti kalkulovat s absolutně nejvyššími "udržitelnými lidskými ztrátami" případného konfliktu. Soudím, že s totuto cyničností operuje zejména čínská zahraniční politika, protože ve skutečnosti se Čína spíše učí pečovat o svůj lidský potenciál než jej považovat za částečně odepsatelný.

  OdpovědětSmazat
 9. Vycházejte raději z toho, že idioti nesedí v Moskvě, Pekingu ani Washingtonu.

  Idioti možná zatím běhají po náměstích a po frontách jak Vonnegutovi zaanténkovaní Marťani ("rented a tent !!"), ale jak by nám možná vysvětlil pan doktor David, od přírody je "idiotů" i idiotů celkem málo.

  Dále připusťme, že už sama tvorba politické vůle vyjadřované navenek (ale i té, která se nevytrubuje do médií a nepouští se Marťanům do antének v lebkách) je záležitost povýtce konfliktní. Třídně, společensky (ale občas i niterně psychologicky, dnes se stačí občas podívat, jak se ksichtí Angela Merkelová, to nejsou zažívací problémy, to je opravdu svědomí:-)

  A když už ta vůle jest, tak že žádný plán ani spiknutí nikdy ve společnosti neproběhly a nikdy neproběhnou dokonale a zcela podle předpokladu, pokud mají dostatečný sociální rozsah, rozměr (tedy Newman s Redfordem můžou sehrát dokonalý Podraz, Skorzeny může technicky bravurně osvobodit Duceho...akorát že ten už zanedlouho visí hlavou dolů i se svou milenkou:-( atd.)

  Řekl bych, že Putin, Si ani Rockefeller/Rotschild (je-li už tedy i Obama jenom knecht s anténkou v hlavě či za svýma velkýma černýma ušima) nehrajou jenom na jednu kartu.

  Zde se mi moc líbí jedna Chelemendikova formulace: Válku nutně potřebuje Amerika, ale jaká Amerika: "Amerika jako pokus o nové globální impérium". Jsou i jiné možné Ameriky a vedle minoritních, disentních pouhých názorů a úvah dost možná už někde existují i strategie, jak Ameriku raději dostat na trochu jinou trajektorii s co nejmenší úhonou. Což se ještě a ve všech variantách nemusí vylučovat s bojem o petrodolar a o suroviny, akorát by to pak byl v tomto pojetí boj při vší agresivitě defenzívní a na zdrženou.

  OdpovědětSmazat
 10. (dokonč)Zde se mi moc líbí jedna Chelemendikova formulace: Válku nutně potřebuje Amerika, ale jaká Amerika: "Amerika jako pokus o nové globální impérium". Jsou i jiné možné Ameriky a vedle minoritních, disentních pouhých názorů a úvah dost možná už někde existují i strategie, jak Ameriku raději dostat na trochu jinou trajektorii s co nejmenší úhonou. Což se ještě a ve všech variantách nemusí vylučovat s bojem o petrodolar a o suroviny, akorát by to pak byl v tomto pojetí boj při vší agresivitě defenzívní a na zdrženou.

  A jak se zde mnohokrát psalo, hardcore konvenční natož jaderná válka není jediný způsob boje. Různé a "asymetrické" mohou a zřejmě musí být i reakce.

  Zrcadlově to takhle budou mít Číňani i Rusové. Pokud jde o samotné zbrojení, asi jde o dvě přece jen různé věci: za prvé udržet/nastolit/obnovit jadernou paritu "zaručeného vzájemného zničení" a za druhé mít dostatečně rozsáhlé a efektivní konvenční síly na různá rychlá nasazení, výsadky, obsazování území, demonstrace síly a tak.

  U ČLR a RF z principu na územích v jejich sousedství a bezprostředních sférách vlivu. Na to, aby dosáhly nad USA převahy ať už jaderné, garantující zničení Ameriky při akceptovatelných vlastních ztrátách, ani konvenční, umožňující ne snad obsazení USA nebo aspoň Aljašky:-), ale spíš beztrestné provádění velmocenské politiky všude po světě, na to nemají.

  Upřímně řečeno, nijak zvlášť bych se netěšil ani na stav, kdy by na to už naopak měli, což časem "hrozí" spíš od ČLR. A možná křečová reakce dosluhujícího impéria by snad nakonec ani nebyla hlavním důvodem, proč se na to netěšit.

  Další nevítanou a poslední příležitost k podívané na pořádný ohňostroj by nám pak mohla poskytnout (případná) mentalita nějaké části elit, která by dejme tomu ani zničení Ameriky spolu s pořádnou redukcí přemnoženého obyvatelstva nevylučovala z okruhu ještě hratelných scénářů. Teď si vypůjčuju od "konspirativců", ale takhle může přemýšlet už nikoli Američan, byť z bunkru za desetimiliardy "s blackjackem a děvkama", ale elitář kosmpolitní, zkrátka nějaký Rotschild, no :-)

  Proti tomu by bylo možná každé přezbrojení marné. Snad jen garance opravdu dokonalého zničení, aby jó nebylo oč hrát (což nakonec není ten nejlepší životní princip:-), nebo že by diskrétní ujištění protistrany, že VIP jsou identifikovány a bude jim věnována náležitá pozornost i za podmínek všeobecné cesty civilizace do pekel??

  Zpět k realitě :-))))) : sečteno a podtrženo, článek vede k závěru, že nejpravděpodobněji cca do r 2020 se Rusko/Čína podřídí impériu, nebo impérium udeří vojensky "hardcore" ve snaze nedopustit paritu, nebo impérium bude zasahovat nevojensky a Rusko/Čína v tísni udeří vojensky samy. Fí ha ...

  Ostatně souhlasím s Rózou, že buď socialismus nebo něco, proti čemu by bylo její "barbarství" rousseauovská idylka. To nám ani případná ruská / čínská vojenská parita s Amerikou neřeší:-(

  Velekněz Ratata

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.