Reklama

středa 28. ledna 2015

Rok 2015 – pohyb finančního světa se zrychluje

Jan Dvořák
28.1.2015 Zvědavec
Rok 2015 má za sebou ani ne měsíc a je jasné, že věci se uvádí do pohybu. Letošní rok bude podle mého názoru na události ještě bohatší, než rok loňský. Jsou to události ukazující rozmach globální finanční války v letošním roce.
Rodící se osu Berlín – Moskva – Peking jsem v minulosti zmínil již několikrát. Vznik takové osy může dramaticky ovlivnit globální ekonomiku i politiku. Výsledek? Větší kontroly pohybu nebo velký „reset“
Zde je prvních pár lednových událostí. Počátkem roku dochází ke krachu na trhu s ropou, jinak se pokles cen ropy o desítky dolarů z barel snad ani nedá nazvat.
Švýcarsko na nic nečekalo a týden před zasedáním vedení ECB zrušilo vazbu franku na euro. Frank následně posílil o cca 15% (nemluvě k šoku, kdy krátkodobý skok byl téměř 40%). Mimochodem, šéfka Mezinárodního měnového fondu se pozastavila nad tím, že nebyla o zrušení vazby franku na dolar předem informována. Toto také o něčem svědčí.

Evropská centrální banka týden po tomto kroku na svém zasedání oznámilo spuštění kvantitativního uvolňování v eurozóně. Po dobu roku a půl bude do ekonomik zemí eurozóny pumpovat 60 miliard euro měsíčně. Jasně, ECB si je vědoma systémových nedostatků evropského bankovnictví. Proto dělá, co může, aby se ekonomiky zemí eurozóny rozeběhly a banky nebyly vystaveny krizovému režimu.

Dále, Rusko nabídlo Řecku, že pokud  se odhodlá vystoupit z eurozóny, Rusko na ně přestane uplatňovat vlastní sankce a začne od něj nakupovat velké množství zemědělské produkce. Taková nabídka přišla krátce před volbami v Řecku.

22. ledna umírá Saúdskoarabský král Abdulláh, který byl jedním z největších zastánců politiky petrodolaru. O překvapení se vzhledem k jeho věku a zdravotnímu stavu nejednalo. Byla to jen otázka času. Jakou politiku však přijmou jeho další následovníci (i aktuální následník má silné zdravotní problémy), po něm lze čekat silný boj o moc, není jisté (pád tamního režimu jsem loni zmiňoval jako potenciální černou labuť). Riziko na trhu s ropou se zvýšilo. A nejen na trhu s ropou.

Toto jsou extrémně výjimečné události. Věci se uvádí do pohybu. Jde o jen předvoj událostí ve finanční válce, které mohou nastat v letošním roce. Jaké události mám na mysli? Pár jsem jich vybral:
Zemětřesení na měnových trzích
Bankrot Japonska
Německo mění politiku
Zemětřesení na měnových trzích

Švýcarské události nebudou poslední událostí tohoto typu. Řada měn je totiž vázána na americký dolar – mluvím například o Hongkongském dolaru (ten je prakticky fixován na USD již více než 10 let) či některých arabských měnách. Také čínský juan je stále relativně pevně navázán na americký dolar. Výkyvy za posledních 10 let jsou maximálně v řádu jednotek procent.

Pro další vývoj právě těchto vazeb bude závislé to, jak se budou vyvíjet úrokové sazby ve Spojených státech. Jakékoliv zvýšení sazeb bude tlačit na posílení již tak silného dolaru. Zemím, jejichž měny jsou navázány na dolar, by se posilování jejich měn nemuselo líbit a přistoupily by k odpoutání vlastních měn od dolaru.

Pokud by však Fed k již signalizovanému zvýšení sazeb nepřistoupil, může to otočit vývoj na devizových trzích.

Ať tak nebo tak, růst volatility na měnových trzích je pravděpodobný. Pokud vyhlížíte černé labutě, je měnový trh vhodným kandidátem.
Japonsko

Japonsko je v dlouhodobých problémech. Lidé, zvyklí žít šetrně, již řadu let odchází do důchodu a začínají ze svých úspor čerpat. Další generace již tak šetrně nežije, míra úspor klesla s 20% v minulosti na dnešní přibližně 2%.

Loni na podzim jsem doporučoval zvážit spekulaci na jeho pokles (mimochodem, tehdy byl 108 jenů za dolar, nyní 117). Ekonomika v silné recesi, zahraniční obchod v deficitu (aby ne, když obyvatelstvo přestalo spořit), kvantitativní uvolňování i po řadě let bez efektu… to nemůže skočit dobře.

Krach tak významné země zatřese globálním finančním systémem. BoJ to sotva zvládne, ECB má plné ruce práce v eurozóně, většinu operací tak ponese na svých bedrech Fed.
Německo mění politiku

Německo zatím dělá, co může, aby udrželo Evropskou unii a eurozónu pohromadě. Protože má však již Řecka plné zuby, „Grexitu“ však podle posledních vyjádření bránit nebudou (i když prý nemají potřebné scénáře – nevěřím…).

Nebuďme překvapeni, že Německo bude silněji než dříve prosazovat vlastní zájmy. To si ale vyžádá přehodnocení politiky kancléřky Merkelové. Pokud na to Merkelová nepřistoupí, mohla by být až donucena odstoupit z čela německé vlády.

Na první věc už Merkelová přistoupila – zdá se, že Německo začíná zásadním způsobem přehodnocovat svoji zahraniční ekonomickou politiku, včetně sankcí proti Rusku, neustupuje v takové míře tlaku Spojených států. Na setkání v Davosu kancléřka Merkelová nabídla Rusku jednání o zóně volného obchodu s EU výměnou za mír na Ukrajině. To je velký posun.

Rodící se osu Berlín – Moskva – Peking jsem v minulosti zmínil již několikrát. Vznik takové osy může dramaticky ovlivnit globální ekonomiku i politiku. Výsledek? Větší kontroly pohybu nebo velký „reset“

Připravte se, že nic nebude jako dříve.

Finanční válka pokračuje, spíše se akceleruje. Výsledkem všeho se možná na světě dočkáme větších kontrol. Jde o následující typy:
Větší kontroly pohybu lidí, včetně Evropy
Omezení globálního volného pohybu kapitálu
Kontroly 401k / IRA a podobných programů ve Spojených státech
Dopady takových kroků si jistě dokážeme přestavit. Bohužel.
Nebo budeme svědky globálního resetu finančního systému. Se všemi (ne)myslitelnými důsledky a dříve již (ne)komentovanými důsledky. Opět Bohužel.

6 komentářů :

 1. Toto jsou fajn noviny, nicméně bych tady očekávala zprávy, jaké se normálně do našich médií nedostanou, třeba to, jaký skandál provedl v Indii Obama, když přímo zneužil indického premiéra Modiho a území Indie, kde byl na pozván na oficiální návštěvu, k výpadům na Rusko, kterému je Indie víc, než dobrým a obchodním partnerem. Jednak Obamu zkritizovali, že se vůbec nehodilo, aby na státní oslavě, kam byl pozván, celou dobu zběsile žvýkal, zřejmě šok ze síly předvedených ruských zbraní. Potom, na společném brífingu, aniž by to kdo čekal, když stál vedle premiéra Modiho, začal chrlit obvinění a výhrůžky na adresu Ruska, z čehož vláda Indie zůstala jako opařená. A potom musela Indie vysvětlovat, že s tím nemá nic společného, že to nikdo nečekal. Museli vydat několik komuniké s vysvětlením, aby se nenarušily vztahy s Ruskem, což měl zřejmě Obama v úmyslu. Vysvětlovali,že Rusko je dlouholetý, osvědčený partner víc než 50 let, s Amerikou mají vztahy teprve nějakých 10 let, takže Rusko je prvořadé. A jako perlička, na základě tohoto zjištění Indie, co je Amerika zač, zrušili kontrakt za cca 20 miliard euro na francouzské stíhačky Rafale a berou ty vyhlášené ruské.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Tento komentář byl odstraněn autorem.

   Smazat
  2. To zase dostane Obama od Rotschildů kartáč.

   Smazat
  3. Děkuji za tento příspěvek. Pište, prosím, i nadále, pokud objevíte nezveřejňované informce. Toto i další jsou alternativní web stránky, nejedná se o oficiální mediální instituci, proto je pochopitelné, že nemohou uhlídat veškeré dění ve světě.

   Smazat
 2. Výborný komentář.
  V prvé řadě,ECB zachraňuje Evropské banky,tiskem nových EURo a pak odkupem nesplatitelných dluhopisů,domnívám se,že to jsou Americké dluhopisy.Je to jen oddálení kolapsu o dva roky.Do té doby se musí něco stát a o to jde,zachránit jak EURO,tak dolar.Z Evropy už toho moc USA nevysaje,tak zbívá podmanit si střední východ,ale hlavně Rusko.Tím padá osa Berlín,Moskva,Peking,co lze vypozorovat z jednání Merkelové dosud.To co nabízí teď Rusku,je jen léčka,zastavit válčení snad by nebyl problám,pochopitelně po tvrdém jednání,ale hlavně plnění dohody,zatím mě od Merkelové chybí jasné vyjádření,jak si to představuje po zastavení bojů.
  Zatím slyšíme o dalších sankcích proti Rusku,dokonce snad o odpojeni od SWIFTu,tak o nějaké ose ani nepřemýšlet.
  zemedelec

  OdpovědětSmazat
 3. Proč není Rotschild ve Forbesu ? Je bohatší než Bill Gates a Rotschild dokonce podniká v oboru, za který se určitě nemusí stydět. Navíc bychom všichni věděli, o kolik každý rok zbohatl a společně bychom se s ním radovali.

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.