Reklama

úterý 27. ledna 2015

Rozhovor s ekonomkou Ilonou Švihlíkovou o situaci, ve které se teď nachází Řecko, eurozóně a také o pozici Německa v Evropské unii.

27. 1. 2015 Radiožurnál http://prehravac.rozhlas.cz/audio/3302323
Eurozóna je nefunkční. 
Dluhy Řecka jsou nesplatitelné, protože činí 175 % HDP – tak shrnuje stav této jihoevropské země ekonomka Ilona Švihlíková. Řecko se po volbách, ve kterých vyhrála levicová SYRIZA, ocitá ve složité situaci. Kudy se vydá?
Rozhovor s ekonomkou Ilonou Švihlíkovou o situaci, ve které se teď nachází Řecko, eurozóně a také o pozici Německa v Evropské unii. Moderuje Helena Šulcová.


36 komentářů :

 1. To je jasné, to je jako chtít někoho učit plavat, nebo chtít aby plaval s 50ti kilovou koulí přicvaknutou na řetězu ke kotníku.

  OdpovědětSmazat
 2. Řecko to splatí jednoduše tak, že dostaví všechny rozestavěné ubytovací kapacity, vyčístí pláže od rezavých hřebíků a střepů, a kamení, a bude Evropě sponzorovat ozdravné pobyty a vůbec pobyty u moře všeho druhu. Důchodci si prohřejí kosti, sportovci si zatrénují, nemocní si vyléčí různé kožní choroby apod.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. To by mohli dělat i ozdravné pobyty pro zmrzačené na Evropských Humanitárních Bojištích.

   Smazat
  2. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

   Smazat
 3. Dejte Řecku Německé úroky a naopak a uvidíme kdo jak rychle zbankrotuje

  OdpovědětSmazat
 4. Ilona Švihlíková je výborná, pohotově reaguje na dotazy a argumentuje logicky se znalostí věci. Doporučuji pored vyslechnout.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Pošli fotku krasavče,s věnováním.Jaká barva Tě dráždí,červená,modrá,oranžová....?Miroslav Povolný

   Smazat
  2. Tento komentář byl odstraněn autorem.

   Smazat
 5. Paní Švihlíková by měla pravidelně přednášet v ČT a klidně i v Evropské unii, aby ty některé imbecily aspoň trochu poučila.

  OdpovědětSmazat
 6. Paní Švihlíková by měla pravidelně přednášet v ČT a klidně i v Evropské unii, aby ty některé imbecily aspoň trochu poučila.

  OdpovědětSmazat
 7. Tento komentář byl odstraněn autorem.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Je úplně jedno, co EU dojde nebo nedojde. Rozhoduje Goldman Sachs. Pavel Jan

   Smazat
 8. 1) Za povšimnutí v uvedeném rozhovoru patří pasáž, kdy IŠ upozorňuje, že se neříká "pravicový ekonom" - jakyby pravicovost byla něco neutrálního.

  2) Paní Šulcové se přes veškerou snahu a opakované dotazy nepodařilo dostat od IŠ jedinou správnou odpověď kalouskovského ražení: že si za to Řekové mohou sami.

  -- Je-li tomu ovšem tak, pak logicky musí následovat otázka - KTEŘÍ ŘEKOVÉ? Například církev osvobozená od daní? Anebo chamtiví důchodci? A nebo snad ta čtvrtina populace, které se "nechce pracovat"?
  -- To, že by s tím snad mohlo TAKÉ mít cokoli společného zbrojení řecké armády (člena NATO), že by tu nějakou roli hrály německé zbrojní firmy a banky, dobré rady firmy Goldman Sachs Řecku - to si může myslet a říkat jen darebák a zlovolník. (Tedy v jazyce některých místních glosátorů: komouš.)
  -- Že by snad zisky vytvořené v Řecku šly někam jinam než do blahobytu řeckých rodin - jakbysmet.
  Řekové/voliči před volbami nepotřebovali Kalouskovu účtenku. Použili zdravý rozum.

  --- Proč mohou USA s obrovskými deficity fungovat a Řecko ne - o tom Varoufakis, Globální minotaurus. ---

  Naléhá snad dnes někdo na USA kvůli splacení dluhů podobně jako na Řecko ??
  Naposledy to zkusil Georges Pompidou v srpnu 1971, kdy poslal do New Jersey torpédoborec, aby výměnou za americké dolary odvezl z pevnosti Fort Knox zlato, na něž měla Francie podle brettonwoodských dohod právo. O několik dnů později přišla s obdobným požadavkem britská vláda Edwarda Heathe (i když přitom nenasadila Královské námořnictvo) - požadovala ve zlatě ekvivalent tří miliard dolarů v držení Bank of England. Chudáci Pompidou a Heath měli smůlu ...... 15.srpna 1971 Richard Nixon ohlásil konec brettonwoodských dohod.
  -- popisuje Varoufakis na str.102

  Quod licet Iovi, non licet bovi.

  OdpovědětSmazat
 9. Řecko má sice vysoký dluh, ale získalo svou národní hrdost, my zatím máme sice díky létům socialismu dluh dočasně o něco menší, ale ztratili jsem jako národ svou sebeúctu a čest, a to je tragický stav. Chce se mi říci,FUJ.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Tento komentář byl odstraněn autorem.

   Smazat
 10. Tento komentář byl odstraněn autorem.

  OdpovědětSmazat
 11. Tento komentář byl odstraněn autorem.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Jiný kraj, jiný mrav.
   Ti, kterým tak bušilo srdce nad "masakrem" na Národní třídě, netuší, jak s demonstranty zacházela např. německá policie v 80.letech Hamburku. A nikdy asi neviděli v akci policii francouzskou, jihokorejskou, mexickou nebo kolumbijskou.
   Proto pak mohli napjatě s lahvovým pivem po ruce sledovat pouliční dění v Hongkongu, kterí jim ČT tak štědře nabízela.

   Smazat
  2. Tento komentář byl odstraněn autorem.

   Smazat
  3. Lhostejnost, selektivní vnímání, výsměch,.....
   "Společnost neexistuje", pravila baronka Thatcherová.
   "To přece mohl udělat každý, komu bylo 18 let", pravil Miroslav Macek.

   Smazat
  4. Tento komentář byl odstraněn autorem.

   Smazat
  5. Pane Kopecký v ČT neuvidíte jak zachází policie s demonstranty v Bruselu (naposled někdy listopad 14) lze najít na you tube, ale zdaleka nejen tam. Všude ve Francii, Londýně, Americe, po celém světě. NIC Z TOHO ČT NEUKÁŽE !!! Pravda je, že náš listopad 89 a střed s policií je NAPROSTO nesrovnatelný s tím, jak dnes jedná Policie ve světě s demonstranty. TO SE OVŠEM PROPAGANDE NEHODÍ !
   jk

   Smazat
  6. Jeden mimi případ níže. ČT se snaží stvořit obraz o pokorném světě a Evropě. Kdo nechodí na yt nemá ponětí co se světě děje, kolik je jinde demonstrací, jaké peklo se děje.
   https://www.youtube.com/watch?v=DyHTS26ob5c
   Agrese varovně přibývá na obou stranách.

   Smazat
  7. Tento komentář byl odstraněn autorem.

   Smazat
 12. Když jsem byl v řecku v roce 1994 tak se na mě tamní mistři dívali jako na lůzu a taky to dávali pěkně na jevo.Ale to ti machři prožírali ty půjčky,které dneska nechtějí platit.Kdo se povyšuje nad druhé bude ponížen.Nevím na co může být hrdý bankrotář.Když v ČR je min.mzda 8500 tak proč by s tím nevyšel řek?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Plácáte nesmysly,v r.1994 rozhodně neprožírali půjčky,které teď mají vracet.A minimální mzdu nesrovnávejte bez toho,aniž by jste si zjistil náklady na živobytí.

   Smazat
  2. Chcete říct,že to stihly prožrat ty nemakačenkové ještě rychleji jo?No tak to jsem zvědav kdo jim bude půjčovat dál.Náklady na mě nezajímají.V ČR má babička důchod 9000 vyjde s nima.Tak nevidím důvod proč by snima nyšla v Řecku.Nechat zbankrotovat.Co jde rozprodat a uhradit co nejvíce pohledávek.Já jim to jejich vysadávání platit nebudu.Pokud máte potřebu můžete jim věnovat svou výplatu.

   Smazat
  3. Asi jste špatně poslouchal rozhovor,pokud vůbec.Poslechněte si to ještě jednou pozorněji,pochopí to i blbec.

   Smazat
 13. Zajímavé je, že tu všichni "aplaudují" hrdým a statečným řekům, kteří prostě nezaplatí, co si půjčili a už se ti samí neptají, kde se ty peníze vezmou a vzaly. Takže milánkové - až si budete stěžovat na vysoké daně a ceny a nízké mzdy a důchody - utěšujte se tím, že díky tomu, že vy platíte jak mourovatí, jsou Řekové hrdí a svobodní.
  Jediná rozumná cesta pro Řecko je bankrot.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ano, dá se to řešit bakrotem, ale to nejde, protože jsou v eurozóně. Spíš bych chtěl upozornit na druhou stranu téže mince. jka je možné, že banky a státy půjčovali a přitom věděly, že Řecko nebude moci splácet? Když jsem blbec a neumím půjčovat, tak mám o ty peníze přijít!! To je také spravedlivé. Takže když chce Syriza podstatné snížení dluhů s tím, že ten zbytek bude s upraveným splátkovým kalendářem a s upravenou výší splátek a úroků hradit, tak kd eje problém?

   Smazat
  2. Půjčky dostali protože podváděli s výsledky hospodaření.Proto jsou i v eurozoně.A to je trestný čin podvodu.

   Smazat
  3. Všude se píše, že banky i vlády o těch falšovaných statistikách věděly. Když půjčuji, tak si budoucí dlužníka proklepnu. Ne jako u nás, že půjčuji bezhlavě, protože vím, že zákony jsiou nastaveny tak gangstersky, že z dlužníka peníze vždycky vytluču a ještě se na tom přiživí fůra advokátů a vymahačů a la Minář (Tessile Dita).

   Smazat
  4. Tento komentář byl odstraněn autorem.

   Smazat
  5. Banka,která půjčí peníze na základě zfalšovaných ekonomických údajů je podvedena.Ten kdo na základě falešných údajů půjčku dostane je PODVODNÍK!!!V případě neschopnosti splácet následuje bankrot,rozprodej zůstatkového majetku zaplacení co největšího počtu pohledávek.Na podvodníka je zahájeno trestní řízení pro podvod.

   Smazat
  6. Tento komentář byl odstraněn autorem.

   Smazat
 14. Docentka Ilona Švihlíková byla opět v rozhovoru skvěla.Pro ekonomického laika,který je hodnotově politicky nalevo jsou její ekonomickosociální argumenty a fakta dobře srozumitelná.Nemůžu jinak než souhlasit.

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.