Reklama

pátek 30. ledna 2015

S radarem by destabilizace Evropy přišla dřív

Michal Kobza
30. 1. 2015
V souvislosti se současným vývojem v našem regionu není vůbec od věci, abychom se vrátili o několik let zpátky. Na případu tehdejšího dění v Česku, úvahách o umístění amerického radaru, postojích sociální demokracie a jejích hlavních aktérů, včetěně Jiřího Paroubka, můžeme mnohé začít chápat. Nejde o nijak převratnou analýzu, hodně se dalo vysledovat již tenkrát, dnes vše ale dostává jasnější kontury.


Připomeňme si tehdejší zájem Američanů a jejich českých pomahačů o výstavbu radaru v Brdech a zhacení těchto plánů, ke kterému přispěl výraznou měrou i Jiří Paroubek, když reflektoval zájmy stability Evropy a hlavně názory většiny Čechů, kteří se rozumně v průzkumech veřejného mínění vyjadřovali proti výstavbě amerického radaru na našem území. Lidé si nepřáli žádné zahraniční vojáky ani vojenské základny. Proč tedy všichni ti Topolánkové, Schwarzenbergové, Vondrové tak urputně tento projekt hájili? A v čí zájmu?

Američtí představitelé se snažili oklamat český národ – a v podstatě celé světové mínění - tvrzením, že radar bude sloužit především proti darebáckým státům, jako jsou Irán a KLDR. Byla to pravda? Bývalý sovětský prezident Gorbačov řekl na adresu Američanů toto: „Americký radar bude využit především proti Rusku a Číně, země jako je Irán a KLDR dávají pouze záminku na jeho umístění“. Radar v Brdech měl být totiž součástí komplexního plánu Američanů na vybudování protiraketové obrany v Evropě. Také list Izvestija otiskl velice zajímavou analýzu: „Hlavním úkolem radaru bude především sledování dráhy letu ruských balistických střel v prvních vteřinách po startu. Zjednodušila by se tak jejich likvidace.“ Pravicová vláda Mirka Topolánka tak neustále a vědomě přiživovala napětí mezi Ruskem a Spojenými státy.

Jednání o radaru byla bouřlivá i v poslaneckých lavicích. Bývalý předseda ČSSD Jiří Paroubek ostře vystupoval proti poslancům a senátorům, kteří uvažovali o podpoření výstavby amerického radaru. Například prohlásil: „Kdo podpoří radar, nemá v ČSSD budoucnost.“ Je potřeba si uvědomit, že v té době mělo rekordní počet lidí zcela odmítavý postoj k výstavbě. Jednání byla zdlouhavá a vyrovnaná. Při vyrovnanosti hlasů rozhodoval téměř každý postoj sociálnědemokratického poslance, stačila jedna černá ovce a vše mohlo být ztraceno. Dramatická situace se vyhrotila poté, co se několik málo poslanců za ČSSD rozhodlo americký projekt podpořit. Jedním z nich byl například poslanec a jistě shodou okolností dnešní předseda Poslanecké sněmovny Jan Hamáček, který vyšel vstříc americkým zájmům.

Nakonec se ale tehdejšímu předsedovi podařilo stmelit většinu kolegů z vlastního tábora a nasměrovat je proti Topolánkovým příznivcům. Proti radaru vystupoval jako spojenec Paroubka také exhejtman Středočeského kraje David Rath. Jednou z možností, kterou Rath vyslovil, jak zachránit Středočeský kraj proti radaru, byla tato: „Udělejme z celého území Brd něco jako chráněnou krajinnou oblast a do budoucna něco jako národní park.“ Davidu Rathovi nebyl osud Středočeského kraje lhostejný. V záloze měl krajské referendum o radaru, kde by se lidé mohli demokraticky vyjádřit a zcela pravděpodobně by byli proti. Třetím mužem bojujícím proti radaru byl Lubomír Zaorálek, který se vyjádřil následovně: „Myslím si, že protiraketová obrana USA v Evropě neuspěje.“

Dnes je již veřejnosti jasné, komu měl radar především sloužit a proti jakým státům byl určen. Ohrožení Ruska a Číny by z geopolitického hlediska bylo nepřípustné a znamenalo by výrazné oslabení rovnováhy moci a následnou ruskou reakci. Rusové by tak bez váhání namířili svoje balistické rakety z Kaliningradu na Českou republiku. Američané svůj politický neúspěch těžce nesli a jeho výsledkem byl následný zaujatý postoj proti Jiřímu Paroubkovi a dalším významným aktérům. V jejich hlavách se tak zrodil další plán odplaty, na který stačili správní lidé a peníze. Hlavním cílem bylo jakýmkoliv možným způsobem zabránit, aby Paroubek vyhrál sněmovní volby, a stal se tak opakovaně premiérem. Jistě si všichni pamatujete, jakým útokům a podpásovým atakům musela ČSSD během kampaní před volbami čelit. Bohužel vše zabralo. Jiří Paroubek sice volby vyhrál, ale nestačilo to na sestavení vlastní vlády. Jak dopadl David Rath, není třeba dále rozvádět.

Sociální demokracie přišla o dvě nejvýraznější osoby a začala být nejednotná. V současné době tak můžeme pozorovat slábnoucí preference ČSSD a řada programových bodů stojí buď na hliněných nohou, nebo se neplní. Neschopnost vedení ČSSD čelit útokům na domácí, ale i zahraniční scéně může klidně vést až k oprášení amerického plánu v Brdech. Sociální demokracie nastolila politiku kompromisů a ústupků vůči svým hlavním protivníkům. Stačí se jen podívat na Lubomíra Zaorálka a jeho současný postoj k ukrajinské krizi. Pravděpodobně si uvědomil, oč tu běží, a rezignoval na politiku pro lidi.

V sociální demokracii pochopili, kdo a co ovlivňuje politické dění v tomto evropském regionu. Vždyť stačí číst zprávy z Maďarska nebo Slovenska, abychom pochopili, odkud vane vítr. Pro řadu politiků se tak stávají důležitější směrovkou projevy Johna McCaina než zájmy občanů jejich států a vlastních stran. Případ „pádu“ Jiřího Paroubka je pro ně varováním.

20 komentářů :

 1. Jestli na něco od 1989 zde může být člověk jako Čech hrdý, je právě a jenom "fuck off radar" současně i jako nástroj k odposlechu Čechů, Jirko díky, za tebe se ta ČSSD dala volit, ted´ už ne.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Souhlasím! A ani na toho Ratha bych nezapomínala, odvedl kus dobré práce, to každý říct nemůže.

   Smazat
 2. Je dobré si zase ty věci připomenout. Zaorálkovi by se tohle mělo připomínat vždycky. A Hamáček? No to jsou věci, teď by se k tomu asi moc nehlásil, měl by se ho na to nějaký pravicový novinář zeptat. Oni to určitě udělají.

  OdpovědětSmazat
 3. To už je apríl ? nebo příznivci jistých persón v ČSSD rozpoutali předvolební agitku ? Paroubek a Za-Orálek jako hlavní bojovníci proti radaru ... Fakt komedie ... Spejbl s Hurvínkem jim nepomáhali ?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Tato republika dlouhodobě doplácí na to, že lidé jako Vy mají extrémně krátkou paměť. A co se jim nehodí, to ani nemusí zapomínat. To rovnou popřou.

   Smazat
 4. Vzpomínám na okamžik, kdy kterýsi US "žurnalista" při interview s prezidentem Putinem tvrdil, že účelem toho radaru a raket v Polsku je ochrana Evropy proti raketám ze středního Východu. Nikdy předtím jsem neviděl tak pobavený Putinův úsměv. Jinak své emoce hodně krotí. Ale na tak pokrytecké tvrzení už jednoduše žádnou odpověď nenalezl. Tehdy bl US presstitut tou Putinovou reakcí upřímně pobouřen.
  Inu nadčlověk. Oni snad těm svým lžím i věří ...
  Opluštil

  OdpovědětSmazat
 5. Zaorálek je hlavní důvod,proč jsou "nádražáci" pro normálně uvažující lidi nevolitelní.Včera se zase s Bohouškem vyznamenali...

  OdpovědětSmazat
 6. Je zajímavé sledovat jak se Zaorálek změnil,dnes už vlastně neni soc.demokrat je horší než pravičáci.

  OdpovědětSmazat
 7. Zaorálek se asi chystá po Trautenbergovi převzít Top09,je to stejný zrádce a zaprodanec.

  OdpovědětSmazat
 8. Add 7:57
  Zaorálkovi to připomínat netřeba, vždyť on si myslí, soudě podle jeho ubohých projevů, že když bude držet hubu a krok (s kým jiným, než s americkými korporacemi a jejich fašounským governmentem), tak bude mít svoje jisté.
  Co ale myslíte vy ostatní, má svoje jisté? Já doufám že ne.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Možná ho dokonale vyděsil konec obou pánů, odpůrců radaru, zejména Ratha. Ono stačí strašně málo a máte zničený život, ani nemrknete. A on byl jeden z dalších známých křiklounů ČSSD. Třeba se bál, že je na řadě.

   Smazat
 9. Co byste chtěli od pana Hamáčka, čelného představitele české pobočky Aspen Institutu (je zde např. Bakala, "radar" Klvaňa apod.)

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Škoda,že máme málo invest.novinářů.Také by mne zajímala časová shoda členství p.Hamáčka v Aspen institutu a jeho zvolení,převapivé,do čela PS.Miroslav Povolný

   Smazat
 10. ČSSD se pomalu mění v ukázkovou sbírku podlézaků, vychytralých politiků, kteří co slíbí, to nesplní. Jako kdyby to měli ve stanovách strany. Hlavním cílem této vladnoucí garnitury ČSSD je udržet se ve vládě (nejen tam), zajistit se finančně do dalšího období, rovněž tak po dalších volbách (kde jistě propadnou) si zajistit fleky v mezinárodních institucích (viz.Zaorálek). Otázna na širokou veřejnost, která volila ČSSD : Lidé, jak je možné, že jsme dali hlas takovýmto politickýcm exotům a bezcharakteriálním lidem?

  OdpovědětSmazat
 11. Tento komentář byl odstraněn autorem.

  OdpovědětSmazat
 12. Problém není jen se Soc.demokracií.Mám dojem,že i ostatní parlamentní strany nezastupují,nejen své voliče ale i členy.Volby jsou ještě daleko ale kdo ví? Chybí mi "drajv"politiků,kterým jakž tak věřím,založit opoziční platformu ve svých stranách.Nově vzniknuvším stranám a hnutí pak přeji aby dokázaly stručně a jasně formulovat jak z tohoto marastu,tak představu co dál,např.ústavu a moderní volební zákon.Ten současný patří do minulého,ne-li předminulého století.To není žádný web, kde se diskutuje nestranicky!To musíme být vždy překvapeni co nám elita předloží?

  OdpovědětSmazat
 13. Samozrejme zadost USA=NATO o povoleni vybudovat u nas radar jiz tenkrate to byl stejny cil- sledovat Rusko ze vsech moznych mist blizko jeho hranic.Dnes uz ho nepotrebuji - nasli se za neho nahradu primo na hranicich Ukrajiny, aby mohli nejen nerusene poslouchat vsechny dulezite osoby v Rusku ale divat se jim az do oken.
  Rusko je v nevyhode- zatimco americke rakety a letadla dostihnou Moskvu za nekolik sekund, odvetne rakety a letadla z Ruska na to potrebuji minuty az hodiny.Jiz z toho duvodu Rusko nemuze zautocit jako prvni
  Musi trpet neustale sankce a izolace od ostatnich zemi jen proto, ze se nanejde novy Jelcin, ktery by jim slouzil a dals k disposice
  celou zem a sve lidi jako otroky.

  OdpovědětSmazat
 14. Celý život jsem volila ČSSD,ale s tím je konec.ČSSD mne velmi zklamala. Doporučila jsem totéž svým dětem.Dnes sice nevím koho volit,ale do voleb snad nějaká strana bude volitelná.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Tento komentář byl odstraněn autorem.

   Smazat
 15. Zadolárek a Dientsbier by měl odejít k TOPce tam je jistě rádi přivítají, Nejraději na smetiště dějin, nebo se zpovídat z vlastizrady, ale to by přišli o dvojí platy.
  ČSSD JE V TOMTO SLOŽENÍ NEVOLITELNÁ !
  Pokud ti dva neodejdou, pohřbí ČSSD. O to jim koneckonců jde.
  Většina lidí co ČSSD volila ji v tomto složení volit nebude.

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.