Reklama

sobota 24. ledna 2015

Sedí v kanceláři s těžaři a doporučuje prolomit limity. Radí vládě zmocněnec Cieńciała opravdu nezávisle?

Jan Piňos
23.1.2015  Hnutí Duha
Těžba zničí daleko víc pracovních míst, než zachová.
Zmocněnec vlády pro revitalizaci Ústeckého kraje Jiří Cieńciała – který má vládě radit s rozvojem a směřováním kraje – má kancelář v budově Výzkumného ústavu hnědého uhlí (VÚHU) v Mostě [1]. 45 procent akciové společnosti VÚHU vlastní Czech Coal Pavla Tykače, další 45 kontroluje společnost Severočeské doly, a.s. (ze skupiny ČEZ) [2].

Severočeské doly, a.s., přitom těží hnědé uhlí na velkolomu Bílina, který je omezen limity. Pavel Tykač spolu s Janen Dienstlem ovládají společnost Severní energetická, a.s., která byla nedávno vyčleněna z Czech Coal a těží uhlí na velkolomu ČSA. Tam limity chrání domy a továrny před zbouráním. Těžaři poskytují kancelář ve své budově Ministerstvu průmyslu a obchodu ČR za výhodnou cenu [3]. Je pro ně jistě výhodné mít zmocněnce ve své budově a pod dohledem.

Spolupráce Jiřího Cieńciały s Pavlem Tykačem ovšem nezačala s funkcí vládního zmocněnce. V závěru vlády kabinetu Jiřího Rusnoka plánoval Cieńciała jako tehdejší ministr průmyslu dokonce založení společného podniku státu s uhlobarony, který by získal státní pozemky a těžil za limity. Plán jednoznačně odmítli poslanci [4]. Posuzuje snad za všech těchto okolností Jiří Cieńciała ohrožení těžařských pracovních míst prolomením limů stejně jako rušení jiných pracovních míst jejich zachováním nezávisle?

Severočeských zaměstnanců Severní energetické a.s. je 851 [5]. Tato pracovní místa by byla pozvolna rušena, pokud nebudou prolomeny limity těžby uhlí na lomu ČSA. Oproti tomu by spolu s Horním Jiřetínem zaniklo 811 pracovních míst [6], jestliže limity na lomu ČSA prolomeny budou. Chemické závody Unipetrol, které by také zanikly těžbou na lomu ČSA, poskytují 4 153 pracovních míst [7].

Po privatizaci původní Mostecké uhelné (z níž vznikl Czech Coal a Severní energetická) její noví vlastníci postupně propustili téměř 15 000 zaměstnanců firmy, tedy průměrně 750 ročně, aniž by to vyvolalo protesty odborů či politiků. Nyní se jedná o práci pro 851 zaměstnanců Severní energetické, a.s. (včetně managementu, sekretářek a uklízeček), kteří by měli být postupně propouštěni do roku 2022, tedy průměrným tempem stovky lidí ročně [8].

Přikloní se na dnešní tiskové konferenci k limitům ministr Jan Mládek na stranu vyšší a perspektivní zaměstnanosti a tedy rozvoje kraje, nebo na stranu uhlobaronů? Hnutí DUHA předkládá základní údaje o energetických, sociálních a ekonomických aspektech limitů těžby hnědého uhlí (příloha).

Jiří Koželouh, programový ředitel Hnutí DUHA, řekl:

„Téměř 5000 pracovních míst by zaniklo, pokud by byly prolomeny limity těžby uhlí na velkolomu ČSA. Naopak pokračování těžby udrží pouze 851 pracovních míst, nerozhodne-li se vedení pro zeštíhlení firmy. Sděluje tato fakta zmocněnec vlády Jiří Cieńciała ministru průmyslu Mládkovi, když sedí v jedné budově s Tykačovými těžaři a jako předchozí ministr průmyslu stál na straně prolomení limitů?“

Jan Piňos, média a komunikace Hnutí DUHA, 731 465 279, jan.pinos@hnutiduha.cz

Poznámky:

[1] http://listy.mesto-most.cz/vladni-zmocnenec-jiri-cienciala-ma-v-moste-novou-kancelar/d-7403/p2=908

[2] http://vuhu.jednicky.cz/index.php?lg=cz&sel=menu&menuID=2

[3] Vyplývá to ze sdělení Ministerstva průmyslu a obchodu ČR, které kancelář pro zmocněnce pronajímá a platí.

[4] http://www.hnutiduha.cz/aktualne/drtiva-vetsina-snemovny-proti-spolecne-firme-statu-s-uhlobarony

[5] Vyplývá to z informací publikovaných v obchodním rejstříku ve sbírce listin společnosti Severní energetická, a.s. dříve Litvínovská uhelná, a.s. (viz výroční zprávu https://or.justice.cz/ias/ui/vypis-sl-detail?dokument=17111185&subjektId=28353&spis=541723, str. 8)

[6] Písemné vyjádření Horní Jiřetín ze dne 12. 3. 2013 včetně podrobného výčtu zaměstnavatelů

[7] Podklad krajské pobočky Úřadu práce ze dne 25. 3. 2013 pro město Litvínov

[8] Czech Coal: Roční zprávy o udržitelném rozvoji skupiny Czech Coal za roky 2004–2011 (informace o počtu pracovních míst před rokem 2005 jsou uvedeny ve zprávě za rok 2007)

Přílohy:

Základní údaje o energetických, sociálních a ekonomických aspektech limitů těžby hnědého uhlí (PDF)

Vyjádření Vladimíra Buřta, starosty Horního Jiřetína (PDF)5 komentářů :

 1. Hnědouhelné elektrárny měly být už zavřené!Nejsou potřebné,celou produkci našich jaderných elektráren,které byli postaveny PRO NÁS, dáváme k dispozici nemčouřům-za babku!
  Nebýt toho tak celý německý tzv.ekobyznys by šel do kytek.,tito novodobí kolonizátoři si všechny problémy řeší na úkor kolonií- nás,občanů ČR!
  ROMAN

  OdpovědětSmazat
 2. Samozřejmě pálit naše hnědé uhlí je nesmysl. Také za Krušnými horami jsou na místě dolů jen jezera.Ale pořád jsou to obrovské prachy do něčí kapsy.

  OdpovědětSmazat
 3. Být obyvatelem Nového Jiřetína, tak si hledám nové bydliště. Když ho nezbourají nyní, tak se situace zopakuje za dvacet, čtyřicet let. To uhlí v zemi nenechá žádný stát, to si pište !

  OdpovědětSmazat
 4. Příchodem nadnárodních korporací po podpisu TTIP se bude těžit všude a všechno, co bylo úspěšně blokováno v rámci ČR. Bude to nejenom hnědé uhlí, ale i břidlicový plyn všude, kde jsou známa ložiska, otevře se i těžba zlata, a to nejenom v Kašperských horách, ale i v Posázaví. Na to vemte jed ! Třeba ten kyanidovej.

  OdpovědětSmazat
 5. Tento článek je produktem PR koalice kolem pana Buřta ve kterém se objevují snadno doložitelné nepravdy. Odpovězte si prosím sami na tyto otázky:
  1) Pracují na lomu ČSA jen zaměstnanci Sev-en?
  2) Kdy by se přiblížil lom ČSA k chemičce?
  3) Zanikla by místa ve firmě zpracovávající šrot v Horním Jiřetíně, kdyby se firma musela přestěhovat o 10km dál?
  4) Kolik zaměstnanců měla MUS a.s. v dobách největší slávy? Od tohoto čísla odečtete zaměstnance všech nástupnických společností a 15 000 Vám určitě nevyjde
  5) Jak by se změnil objem těžby v Sev-en při prolomení? Neznamenal by trojnásobný nárůst zvýšení počtu pracovních příležitostí na desítky let?

  OdpovědětSmazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.