Reklama

pátek 23. ledna 2015

Snaha o přímé zatažení Ruska do války a multipolární svět ve stylu "všichni proti USA a EU". Exministr Bašta nejen k Ukrajině

ROZHOVOR
23. 1. 2015  Parlamentní listy

Současná ukrajinská vláda skončí špatně. Když mučí své občany zimou, hladem, žízní a bombarduje, budou prý ještě kyjevští politici rádi, když skončí „jen“ u haagského soudu. ParlamentnímListům.cz to v analýze současného vývoje kolem Ruska a Ukrajiny řekl bývalý velvyslanec v Kyjevě i Moskvě a exministr Jaroslav Bašta. Rusům sice prý začínají hodně těžké časy, jenže oni na to jsou připraveni a v minulosti to už zažili.Po ostrých bojích přišla ukrajinská armáda o doněcké letiště, ale nebojuje se zdaleka jen tam. Přestože Porošenko ukazuje nové nablýskané tanky, ukrajinská armáda podle odhadů funguje už jen z posledních rezerv, objevují se informace, že separatisté dostávají významnou pomoc z Ruska (techniku i nové síly) a že autentičtí separatisté jsou cvičeni v ruské Rostovské oblasti. K tomu je možné registrovat i zmínky o konfliktech mezi samotnými separatisty. Můžete rozebrat tyto jednotlivé body? Čemu z toho věřit?

Boj o doněcké letiště představoval prestižní záležitost pro obě strany konfliktu už od loňského dubna. Vítězství povstalců bude nepochybně využito propagandou z obou stran. Ukrajinská armáda na tom opravdu není z hlediska výzbroje dobře, protože většina bojeschopné těžké techniky v posledních dvaceti letech skončila v Africe. I část těch Porošenkových nablýskaných tanků pochází z lodi, kterou vloni vrátili z její cesty někam na rovník. Rusko oba vzbouřené regiony nepochybně podporuje, ale neznámou stále zůstává, jak masivní ta pomoc je. Všechny podobné informace pocházejí z ukrajinských zdrojů, a ty od dubna hovoří jen o příchodu ruské armády na východ Ukrajiny. Neříkají nic o tom, že by ten pohyb vedl i zpět, takže když informace ukrajinských zdrojů sečteme, je v Doněcku, Luhansku a na Krymu celá ruská armáda i s jejími zálohami. Konflikty mezi separatisty existují, nejzávažnější je asi napětí mezi luhanským a doněckým vedením tzv. lidových republik. Ukrajinci bojují jen s Doněckem, což k rozdmýchání nesvárů přispívá.

A do jaké míry máme vidět naději na změnu po středečním nočním jednání ministrů zahraniční Ruska, Ukrajiny, Francie a Německa v Berlíně? Dohoda sice existuje, ale bude snaha z obou stran ji naplnit v praxi? Která ze stran vůbec podle vás obecně dosud více nenaplňovala dohody? Vzájemně se obviňují Ukrajinci i Rusové z téhož…

O tom, zda se něco změní, nejspíš rozhodne vysoká vojenská delegace ozbrojených sil USA a NATO, která tento týden přiletěla do Kyjeva, aby posoudila perspektivy války na východě. Pokud jde o dodržování Minských dohod, porušovaly je všechny strany, ale nejvíce Ukrajina.

Velvyslankyně USA při OSN Samantha Powerová označila poslední Putinův mírový plán k řešení krize na Ukrajině jako okupační plán, sloužící k udržení území pod kontrolou separatistů. Jak to vnímáte? A co říci k časté argumentaci západních politiků, že by s Ruskem jednali, ale ono nemá zájem a proto musí sankce trvat?

Vyvozuji z toho, jaké bude doporučení oné vysoké vojenské delegace USA a NATO v Kyjevě - pokračovat ve válce, dokud se nedosáhne kýženého cíle, čímž je přímé zatažení Ruska a internacionalizace konfliktu. Máme se na co těšit. Pokud jde o druhou část otázky - předpokladem pro jednání je vrácení Krymu Ukrajině, což Rusko neudělá.

Pokračuje válka nervů, EU po setkání ministrů zahraničí v podstatě řekla, že jí je jedno, když bude mít s Ruskem napjaté vztahy a český ministr Lubomír Zaorálek prohlásil, že musíme být připraveni na to, že s Ruskou federací nebudeme spolupracovat vůbec. Do jaké míry jde o jednotný postoj celé EU? Šéfka unijní diplomacie Federica Mogheriniová by volila měkčí postup. A co postoje jednotlivých zemí a politiků? Někteří říkají, že větší hrozbou je Islámský stát nikoli Rusko, s kterým chtějí spolupracovat. Je s dnešní optikou reálné, že nebudou dále prodlouženy sankce?

Část evropských politických elit se rozhodla, že nová studená válka je málo a snaží se situaci hnát až do krajnosti. Islámský stát jim nevadí, naopak v jeho existenci vidí možnost, jak posílit represivní složky a vyvolat válečnou psychózu. Proti Rusku, samozřejmě. Pan ministr Zaorálek veden svým neomylným instinktem se k této sebevražedné sektě připojil.

Klesající ceny ropy ubližují i Spojeným státům, a coby nátlakové opatření to využívají arabské státy. Jaký vývoj očekáváte v cenách ropy, které jsou i významným bezpečnostním faktorem?

Ceny ropy budou klesat i nadále, neboť představují významný konfliktogenní faktor.

Hlava ruské diplomacie Sergej Lavrov oznámil, že rozhodně nehodlají házet ručník do ringu a nebudou ustupovat. Při trvání sankcí, které nepochybně ruskou ekonomiku a život běžných Rusů poškozují, a pokud ceny ropy neporostou, může ale vůbec Rusko své postoje v nejbližších letech udržet?

Předpokládám, že může. Nejen kvůli rezervám, ale také kvůli odhodlání věci změnit. V tomto úsilí se prezident Putin s premiérem Medveděvem doplňují.

Podle Dmitrije Medveděva by ruská ekonomika neměla být postavena na prodeji ropy, ale na podnikatelském umu. Je ale možné takovým způsobem ekonomiku Ruské federace přetvořit? Nezačínají pouze Rusům dlouhé a těžké časy? 

Rusům samozřejmě začínají těžké a dlouhé časy, ale jsou na ně připraveni. Koneckonců ve svých dějinách podobných situací zažili vícero a dobře si to uvědomují. Transformaci ekonomiky by mohli úspěšně zvládnout. Tak jako ji před lety zvládla Čína.

Neustále se mluví o nutnosti reforem, přeměně státní správy, likvidaci korupce a podobně. Jen sám Putin to zmiňoval v řadě svých minulých projevů. Co z toho je však možné už zaznamenat? Jinými slovy, dějí se už nějaké procesy, které by měly nejen dlouhodobě Rusku pomoci, ale také udržet celonárodní podporu prezidentu Putinovi?

Na to je příliš brzo. Zatím probíhá čas sčítání utrpěných škod a vyhodnocování možných rizik. Myslím si, že ruskému prezidentovi velmi pomohl jeho americký protějšek, když se pochválil, že jeho zásluhou je Rusko izolované a jeho ekonomika rozervaná na cáry. Každému ruskému patriotovi je teď jasné, kdo za jeho problémy může.

Ministr Lavrov mluvil také o „integraci integrací“, tedy blízké spolupráci EU s Eurasijskou unií. Jak pevná ta eurasijská spolupráce bude? Jak širokou síť dalších kontaktů je Rusko schopno vybudovat? Mohou nalákat třeba Egypt nebo Turecko?

Tohle se už přece stalo. Turecko bude hlavním příjemcem ruského plynu, například.

Dá se říci, že díky rozšiřování Eurasijského svazu vzniká jakási protiamerická koalice? A lze v příštích letech uvažovat o něčem podobném, co nadnesl Lavrov, tedy realistické úvahy na téma „integrace integrací“?

Doporučuji všem, kdo se o to zajímají, si přečíst, co píší Íránci o rusko-íránské smlouvě o vojenské spolupráci. Éra multipolárního světa ve stylu "všichni proti USA a EU" nabývá velmi konkrétní podobu, se kterou budeme mít velké problémy.

George Soros nabádá Spojené státy k ekonomické podpoře Ukrajiny, což by znamenalo desítky miliard dolarů a zbrojní pomoc. Co je reálně uskutečnitelné a na co si budou muset nechat Ukrajinci zajít chuť?

Zatím jsou jasné jen dvě věci – George Soros by na tom rád vydělal a uskuteční se to nejdříve po příštích amerických prezidentských volbách.

Může si ukrajinská vláda vůbec dlouhodobě (a jak nyní říkají zprávy z Donbasu, konflikt rozhodně neutichá) udržet přízeň nebo dokonce občanskou poslušnost svých obyvatel i při započtení toho, že byla zahájena další vlna částečné mobilizace mužů až do věku šedesáti let?

Vláda, která své civilní obyvatele mučí zimou, hladem, žízní, která je ostřeluje raketami a bombarduje z letadel, s pravděpodobností rovnou jistotě, špatně skončí. Když bude mít štěstí, tak před soudem v Haagu.

13 komentářů :

 1. To je zajímavé, že když je tento pán v ČT, tak mluví vcelku seriozně, jako beránek. To samé naposled Spencerová, nebo dříve Švihlíková, Schneider, David... Zato v tisku konspirují a píší hlouposti jako utržení ze řetězu. Čím to je?. Jediný kdo se v ČT trochu odvázal byl Vyvadil :-D

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Za pravdu se přece v ČT trestá, přinejmenším relativizací (nepodložené, bezvýznamné...) nositele pravdivých informcí, pokud ne přímo odmítáním jeho veřejných vystoupení. Pré mají kancelářské a ty správné klubařské myši zvané Ukrajinisté. Jeden z nich na mé věcné a vyargumentované maily odpověděl symptomaticky: Mám se prý jít se svými problémy léčit. Co chcete od kancelářských myší z ÚSTRKu... Tihle zvláštní "historici", pokud něco zkoumají, pak pouze jednostranně a jejich metodou je svým představám přizpůsobovat výběr informačních zdrojů. Kdo nedokáže pracovat s evropskými (zejména německými a francouzskými), ruskými a originálními mimoevropskými zdroji a nezná téměř nic o tajných službách a "nevládních" agenturách v žoldu "státního zájmu" a jejich roli v mocenské globální politice, je diletant a ne odborník. Neznám jediného svého známého, který pracovně pobýval na Ukrajině a v Rusku, že by schvaloval politiku současného kyjevského režimu prolínajícího se s oligarchickým. Všichni vnímají Rusko jako oběť dobyvačných idejí euroetlantické pseudoelity.

   Smazat
  2. Neumíte, číst? V ČT byli právě ti vaši, naposledy Spencerová v HP. Měla celou hodinu k vyjádření svých názorů a neřekla nic. Naopak, řekla, že Syřani vlastně Rusáčky moc rádi nemají a spíš se přikloní k USA a Západu. Překvapivé.

   Smazat
  3. Spencerová, Švihlíková jsou "naši", protože jsou objektivní, padni komu padni, pracují s alternativami, pojmenovávají nebezpečí a problémy - jinými slovy, pídí se po pravdě. Naši určitě nejsou lháři a manipulátoři z ČT. A to, že slušní ekonomové a novináři se občas objeví v televizi, tak je vždy jako alibi, které má vyvážit tu záplavu protinárodního asociálního hnusu a mluvků 56. kolony.
   Před chvíli řekla jedna mladá manekýna na ČT24, že zemřelý saudský král byl "pokrokový". Čtete dobře - "pokrokový"!!! Ty to tedy vedou.

   Smazat
 2. Palmer je wůl a ztroskotalý český emigrant v usa, vyhnanej kvůli krádeži a podvodům. Proto se bojí vrátit se do ČR.

  OdpovědětSmazat
 3. Nikdy bych nevěřil že jednou budu k Rusku opravdu vyhlížející občan.
  Líbí se mi že stojí na straně pravdy a svobody.
  Nechtějí krev.
  Jak krásně a v rukavičkách si vzali zpět svůj Krym.
  Usa by ho zákeřné vybombardovali.
  Ukrajinský premiér je hloupý terorista kterého stejně brzy odstaví nejlépe odstrelovač či později usa.
  Je to užitečný ňouma

  OdpovědětSmazat
 4. Otázka - Odpověď V.V. Pjakina ze dne 19.01.2015 titulky CZ - https://www.youtube.com/watch?x-yt-ts=1421914688&v=iSlY6gKAWEg&x-yt-cl=84503534&feature=player_detailpage

  OdpovědětSmazat
 5. hrabě Kocharowski23. ledna 2015 13:22

  Když bude mít štěstí, tak před soudem v Haagu.
  xxxxxxxxxx
  doufám, že to štěstí mít nebude, v Haagu se nesoudí spravedlivě, je to prodložená ruka US jestřábů

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Jediné správné místo je takové, jaké určí národní soud. Lešení mohou postavit třeba na majdanském náměstí, hlavně, aby na to bylo zdaleka dobře vidět.

   Smazat
 6. Zaorálek je totální dement. Obejdeme se bez Rusáků: nepojedou Dukovany a žádná další JE v EU, která je VVER440 (asi 14 bloků), protože palivo dělá jen ruský TVEL. Temelín může jet na americké palivo, ale s problémy (menší využitelnost, větší odstávky - tedy několikanásobná cena). Když nepůjde plyn, EU bude přes 30% spotřeby chybět, ale do pár let dojdou zásoby Norsku a Skotsku, pak bude chybět 80%. Nevyrobíme jediné auto, protože téměř monopol na určité vzácné kovy má Rusko, např. paládium do katalyzátorů (nebo budou auta o dost dražší). Krachne EU letecký a kosmický průmysl - bere skoro všechen titan od Ruska. Nebudou umělá hnojiva - jsou z ruských chemikálií. Nebudou superčisté materiály - tedy krachne výroba polovodičů a problémy budou mít farmaceutické koncerny, výroba barviv, lepidel, baterií, kvalitního skla, ...

  Prostě moc dobrý nápad. Určitě není z Orálkovy hlavy, ale z US ambasády, ovšem pouze Zaorálek je tak tupý, že to dále rozšiřuje.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. A vlastně, bylo by to ještě horší: EU je zvyklá na levné suroviny a paliva z Ruska, na levné výrobky z high-tech ohledně materiálů. Takže ještě nebudou superpevné a vysokoteplotní oceli, vysokoteplotní slitiny, nebudou ani legovací materiály, ... takže krachne ještě výroba většiny EU strojírenské, aerokosmické a energetické produkce. Jako letecké turbíny, turbíny pro elektrárny, výroba ponorek, výroba obranné techniky - děla, tanky, ... Nebo musí spadnout a to že hodně platy a životní úroveň, protože jiné zdroje ze světa než z Ruska jsou o hodně dražší. A hodně jich ovládají Američané, kteří o konkurenci moc zájem nemají.

   Proto to také všechno dělají.

   Smazat
  2. Zato ale budeme mít GMO potraviny a další sračky z USA, který žádný jiný soudný stát nechce, tak to skončí v hloupé a přizdisráčské EU. Ono nám taky nic jinýho nezbyde, protože nad všemi ostatními perspektivními a spolehlivými partnery ohrnujeme, bůhví proč, rypák. Ale věřím, že takové vychcané Německo si nějakou tu výjimečičku najde, jako vždy. V EU jsme si sice všichni rovni, ale někteří ještě rovnější.

   Smazat
 7. EU je špína.
  Vážně vidíme jak se Rusko ve všem snaží je to takový mladý junák demokracie. Není dokonalý ale je lidský.

  OdpovědětSmazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.