Reklama

čtvrtek 22. ledna 2015

Svět viděný astronomem Grygarem vzhůru nohamaAleš Uhlíř
22. 1. 2015
Při podávání svědectví a hodnocení událostí jsou podle právníka a autora úspěšných detektivek E. S. Gardnera podezřelé dvě skupiny pamětníků – ti, kteří vědí úplně všechno a ti, kteří nevědí vůbec nic. V Česku se do první skupiny rádi pasují herci, zpěváci a jiní baviči, kteří pak ostatním sdělují svá moudra ve víře, že všichni s napětím očekávají, co si o té či oné věci (koho volí slušní, úspěšní a vzdělaní lidé a koho nevzdělaná lůza, s kým ve světě kamarádit, s kým válčit, komu se vyhnout apod.) myslí všichni ti Svěráci, Filipovské aj. Režisér Menzel ve své volební agitaci nazval Čechy zbabělými potomky nevolníků, kteří nemají šlechtického ducha a proto jim musí vládnout „šlechtic“. Jak vidět, ani filmová cena Oscar neochrání před hloupostí.


Co na tom, že v diskusích se těmto majitelům patentu na rozum dostává patřičného „ocenění“. Možná zde hraje roli věková hranice 70 let, která byla v rakouském mocnářství považována za "Trotteljahr", protože osoby tehdy veřejně činné se pro své pošetilé vystupování stávaly předmětem posměchu. S poukazem na onen „Trotteljahr“ byl po roce 1918 v Československu výkon státní služby omezen hranicí 70 let. Vše je ale zcela individuální. Kdo svým intelektem neoslňoval ve třiceti, těžko bude excelovat v sedmdesátce. A především – znalosti či úspěšnost v jednom oboru nejsou zárukou, že dotyčná osoba je neomylná ve všech svých soudech, o pevnosti charakteru ani nemluvě.

Ke skupině všeznalých pamětníků se nyní svými výroky v rozhovoru v Parlamentních listech z 18. 1. 2015 přidal i astronom Jiří Grygar. Do tří let mu chybělo ještě několik dní (nar. 17. 3. 1936), avšak události, které se seběhly v Ostravě 14. března 1939, si přesně pamatuje. Rodiče plakali za záclonou v obývacím pokoji, zatímco naproti na škole němečtí vojáci vyvěšovali prapory s hákovým křížem. Grygar si dokonce vzpomíná, že to bylo den předtím, než Hitler vyhlásil protektorát, takže německá vojska vtrhla do Ostravy vlastně ilegálně. Ano, takhle brilantně dokázal uvažovat již jako tříletý.

A když pak 1. září 1939 vypukla válka, „tak si všechny následující klíčové události pamatuji“, pokračuje a mimo jiné si vzpomíná na vyhlášky se jmény popravených, na poslouchání zahraničního rozhlasu a vyznačování fronty špendlíky na mapě. „Trochu se nám ulevilo až po třech letech, když se začaly v protektorátním rozhlase vysílat zprávy, že po hrdinném odporu do posledního náboje se německá vojska stáhla do předem připravených pozic“, vzpomíná Grygar na události v době, kdy mu bylo šest.

Z konce války měl radost, to však ale (v devíti letech!) netušil, že k jeho „zděšení první celkem ještě dosti svobodné volby vyhrají v roce 1946 komunisté“. Vzalo ho to v deseti letech opravdu hodně. „Dostal jsem z té zprávy horečku, a právem“, vzpomíná na to Grygar a když pak přišel únor 1948, řekl svým spolužákům z gymnázia v Opavě, že to je „konec demokracie v Československé republice“.

Vskutku obdivuhodná paměť.  V době maďarského povstání mi bylo pět let a vůbec jsem tuto událost, o níž se zajisté tehdy dost hovořilo, nezaregistroval. Zato si vzpomínám na sáňkování na kopci u Sokolovny. Pamatuji si na úmrtí prezidenta Antonína Zápotockého v roce 1957 a na černé prapory, které tenkrát všude visely. Ale to jenom proto, že krátce před tím zemřela moje babička a v průvodu z kostela na hřbitov jsem šel s rodiči za kočárem s rakví, který táhli koně. Proto mi to utkvělo v paměti. Zda to bylo v kapitalismu či socialismu, ve světě svobody nebo nesvobody, tím jsem se tehdy jako šestiletý nijak nezabýval. Ani o několik let později v atmosféře říjnových dní roku 1962, které vstoupily do historie jako Karibská nebo také Kubánská krize, jsem se geopolitickými souvislostmi ve svých 11 letech nijak netrápil. Nebýt hysterických projevů některých učitelek ve škole, které plakaly, že prý bude válka a uprostřed vyučování nás poslaly domů, v paměti by mi z toho moc neutkvělo. Cestou domů jsme se loudali. Rodiče byli v práci a když jsem se stavil u dědečka a řekl mu, že podle paní učitelky bude válka a my třeba zemřeme, velmi se zlobil, cože nám to vyprávějí za nesmysly. Žádná válka nebude, vše směřuje k dohodě. Děda pořád něco četl a při tom poslouchal na krátkých vlnách. Měl v kuchyni takové velké rádio zabudované v dřevěné skříni se zeleně svítícími stupnicemi, Largo se jmenovalo, na to si pamatuji. Dědovi jsem věřil, zažil dvě světové války a ještě dva roky po skončení té první byl až do roku 1920 jako legionář na Sibiři. Okamžitě jsem běžel tu novinu oznámit kamarádovi a světová krize nekrize běhali jsme vesele až do příchodu rodičů venku.

Takové fenomenální schopnosti, jakými se chlubí Grygar, z něj činí osobu nad jiné povolanou k zhodnocení současných událostí na Ukrajině a Krymu, jakož i k posouzení, kdo nese větší díl viny na tom, že se vše takto vyostřilo. „Podle mého soudu“, říká Grygar, „ leží primární vina na ruské vládě a parlamentu, kdo obě agrese rozpoutal, ale i na většině ruské veřejnosti, která s těmito mezinárodními zločiny nadšeně souhlasí“.

Na geopolitické události ve svých tří letech si na rozdíl od Grygara nevzpomínám, zato vím, že tento člověk byl před rokem 1989 častým hostem v televizi, mluvil v rozhlase a jeho knihy byly na pultech knihkupectví. Určitě patřil k těm, kteří tehdy mohli cestoval po světě. Působil dojmem konformního člověka. Podíval jsem se na diskusi pod rozhovorem. Je tam přes tisíc diskusních příspěvků. Dokázal jsem jich přečíst jen několik. Z názorů čtenářů na jeho vystoupení jen ty slušné – prý byl viděn, jak bojoval v Praze na barikádách, a že svět vidí – jako v hvězdářském dalekohledu – obráceně, vzhůru nohama. Dál jsem nemohl, protože mi bylo Grygara líto, jak jej čtenáři nelítostně častovali slovy o stařecké demenci, svinském charakteru a degradaci inteligence.

V roce 1997 jsem byl na Grygarově přednášce o vesmíru a nechal si od něj podepsat jeho knihu. Je těžké uvěřit, že někdo jako on může tak upadnout. Je-li cílem takového vystoupení známé osobnosti působit určitým směrem na veřejné mínění, pak je výsledek zcela opačný. S takovou děsivou mírou hlouposti to přece nemůže fungovat. Možná to astronom Grygar myslel upřímně a sám věří tomu, co říká. Přesto i na něj lze vztáhnou rčení „kdybys byl mlčel, zůstal bys filosofem“.

44 komentářů :

 1. To víte,číst Parlamentní listy,to je o duševní zdraví,člověk narazí na leccos.Bulvár se vším všudy (především zbytněním zla - viz titulky),bohužel jedna z mála skulinek systémového lhaní.Ať si to pan Grygar jde vykládat na Ukrajinu,to je tak všechno,co se s tím dá dělat.Může se tam poptat,kdo to 22.6.1941 před ránem zaútočil,když už si ani Merkelová nevzpomíná.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ano parlamentní listy mají bezesporu bulvární nádech, bohužel v současnosti je to asi jediné mainstream médium ( pokud to tak lze říct ), kde naleznete poměrně vyvážený poměr názorů i informací z obou stran.
   Je tragické, že pokud si u nás chci udělat objektivnější obraz, musím naprosto ignorovat velká média a filtrovat ty menší. Máme dost menších webů, které až příliš smrdí konspirací, některé jsou objektivnější jako například tento, ale zase v roli protipólu mainstreamu obsahují většinově názory z druhé strany.

   Smazat
  2. O intelektu pana Grygara hovoří jeho hrdiiný skepticismus. Za odsudky pochybovačů, vizionářů, nezávislých experimentátorů a myslitelů nespokokojených s oficiální metodologickou zkostnatělostí stojí pouzí nenadějní nálepkovači volající - Hle, bludný balvan! Rozeznat pravdu od bludu však neumí, o to více se však o nálepkování snaží. je symptomatické, že pro takové, jako je Grygar, neexistuje nic co nelze soudobými metodami a prostředky změřit. Onehdá se před kritickou a znalou odbornou veřejností shodila francouzská akademie věd osočením z bludů Marii Curie-Sklodowskou. Tihle zoufalci se zuby nehty drží svých teplých pozic, protože by v intelektuální soutěži se schopnějšími propadli a byli pro smích. proto se již dnes vám směji, Jiří Grygare!

   Smazat
 2. Je to škoda. Buď zkonáš dřív, než tě ovlivní dememce a semilita, nebo se dožiješ toho, čeho v současnosti pan Grygar. Škody však velké nenadělá. Ale co jemu podobní v současné aktivní politice? Byl jsem vždy jeho obdivovatelem a platí to i přes výše uvedené do dnes.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Obdiv nežádá intelektuálního porozumění. To Vás omlouvá a současně varuje, že obdivované pouze zřídka bývá obdivuhodné.

   Smazat
 3. Pan Grygar byl vždy politický uvědomělý a jde s dobou, jinak by byla ohrožena četnost výskytu na obrazovce a je jedno, jestli za Husáka nebo za Havla.

  OdpovědětSmazat
 4. Pan Grygar je všeobecně uznávaný vědec a popularizátor vědy. Řekl pouze svůj názor což je v demokracii běžné. Lidé mají názory různé. Jakýsi komunista místo aby tento názor respektoval, nedej Bože se nad ním třeba i zamyslel žvaní cosi o úpadku toho člověka, nazývá ho hlupákem a vyzývá ho k mlčení. Prostě komunista který čeká jen na příležitost dostat se znovu k moci a zavřít všem hubu.
  ====================
  A druhý komouš David usilovně maže i tento příspěvek. Aneb - Svět podle komoušů z Nové Republiky....

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Je pravda,že MUDr David nedovolil agresivním chovancům psychyatrické léčebny instalaci internetu na pokoji a ještě,prý nutil chovance číst MF Dnes?

   Smazat
  2. Tak sem nelez, hloupadlo.

   Smazat
  3. Ty ale musíš být hajzl, jen co je pravda. Za totáče jsi komouše volil a teď statečně nadáváš do komoušů?

   Smazat
  4. Každý lidký jedinec, který ostatní kárá za údajnou nevědeckost, se sám dopouští nevědeckosti. Budování aureoly úctyhodného Grygara vede k tomu, že mu pak méně nadaní slupnou i velmi nepodložené osobní názory, nijak neverifikované.

   Smazat
 5. Velmi mne překvapuje mediální reirkarnace Pavlínky Filipovské a to dokonce do role politické komentátorky. Před revolucí jsme ji na obrazovce viděli téměř denně, i když na zpěv jaksi neměla. Budiž, brali jsem to jako nezbytnou obětinu jejímu otci, kterého národ naopak miloval. Pak rodina ještě nasadila do médií i dceru. U mladé a staré Filipovské, ale už žádné kvality zděděny nebyly, tak nevím, proč je stále cpou do mediálního prostoru.

  OdpovědětSmazat
 6. Jakkoliv jsem Grygara kdysi obdivoval pro to, jak poutavým způsobem nám laikům zprostředkovával poznatky z oboru astronomie, s jeho dněším viděním světa a souvislostí zásadně nesouhlasím. Astrofyik, holt, podlehl sebeklamu o své univerzálně lidské vyjímečnosti.
  Je však natolik pokřiven svým niterným ideologickým zaměřením, že ani nemá cenu věnovat mu větší pozornost.
  Podobných či lživých a pokrytecky jednostranných názorů oněch pražských karloidů je dnes tolik, že zabývat se jedním dalším z nich je zhola zbytečné.
  Ostatně, autor článku tu hloubku Grygarova sebeklamu ozřejmil docela výstižně.
  Opluštil

  OdpovědětSmazat
 7. Zkratka a dobre - inteligentni a uspesni lide vi, kde je pravda.
  A vy komunisticti primitivove jim muzete jenom zavidet a do smrti slouzit byvalym okupantum a Putlerovi.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Tvojí zásluhou a zásluhou tobě podobných individuí, fašistické zlo a násilí poražené v roce 1945, může nyní, po znovuzrození na Ukrajině sílit a šířit se a vítězit.

   Smazat
  2. Podle anonyma je pravda to, co za ní prohlásí úspěšní. Úspěch měřený penězi stále více připomíná propadák ve schopnosti porozumět světu, kultivovat jej a být silný s rovnou páteří a charakterem

   Smazat
 8. Po precitani "mudrosti" od tohto pana(a to som si ho vazil ) sa zacinam bat staroby. Co ked mi hrabne rovnako ako jemu? Cital som rad jeho knihy a Okna vesmiru dokoran bol moj prvy dotyk s neznamom. Zacinam verit na Velky tresk, lebo jemu to v tej hlave asi buchlo.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Tomu pánovi to pálí stále, zato ty jsi zřejmě blb už od narození.

   Smazat
  2. Dik za titulovanie, ale kto je tu blb tak o tom som sa presvedcil z odpovedi p.Grygara. Za sociku hviezda a dnes priam galaxia mudrosti. A lepsie by bolo napisat nie pali, ale prepaluje. Predpokladam, ze aj u teba teplota dosiahla vrchol. Pomoze ladovy obklad a klud na lozku a pokial mozno minimalne dva tyzdne bez klavesnice, trotle.

   Smazat
  3. Orságu, Grygar je i jinými vědci stále všeobecně uznávaná vědecká kapacita a je za ním spousta práce a výsledků. Zato ty jsi nula, nýmand, hovno, nic jsi nedokázal a nikoho nezajímáš... Tak si o něj neotírej svůj špinavý rypák.

   Smazat
  4. Ja na rozdiel od Grygara som zostal sam sebou. V nazoroch i myslienkach. Hanbil by som sa rano na seba pozriet do zrkadla. Grygara si pamatam z STV, robil som tam 20 rokov ako asistent kamery a potom ako kameraman a co to viem o pozadi nakrucania relacii s Grygarom.
   Teraz pracujem s detmi s vysokym pasmom intelektu a s roznymi postihmy. Je to nadherna a tazka robota. Na rozdiel od teba tie deti maju ozaj rozum a talent.Ja o sebe nepotrebujem nic sirit, ale pozri si intelekt.sk, mozno sa nieco priucis.Mozno ta zo sebou zoberieme aj na nasu tour de intelekt, aby ti tie sprostosti vyfucali z hlavy a deti ta naucia, ako sa spravat k oponentovi. Bude to u teba sice asi dost fuska, ale oni sa malo kedy vzdavaju a veci dotahuju az do konca. K detom som odisiel a opustil karieru aj z dovodu, ze sa mi hnusilo byt pajacom a tocit prazdne dokumenty. Ako fotoeditor a fotoreporter som tiez pochopil "silu" dnesnych medii a pre koho sa to dnes vlastne pise. Nemohol som sa podielat na vychove takych volov ako ty. Sam si seba a mudrych ludi s jasnymi a nemenymi nazormi velmi vazim. Grygar a ty tam ale urcite nepatrite. Grygar sa na rozdiel od teba aspon vyjadruje slusne.

   Smazat
  5. Proč hned ty invektivy,nejde to říct jinak? Grygar je vynikající odborník,ale ne na všechno,jak je vidět z jeho "vzpomínek".Je to příliš složité popsat to několika slovy....když ještě z toho většinu příspěvku vyplňují urážky ap.

   Smazat
  6. Zkrátka, jediný správný názor je jen ten tvůj názor a kdo ho nezastává tak je u tebe prostě blb, či zákeřný slizoun a měl by mlčet. Že má někdo vědecké tituly a jeho práce je uznávaná? To je jedno. Ty jsi prostě nade všemi.
   Chudáci děti které se dostaly do rukou takového individua jako jsi ty.
   PS
   Ani Grygar nemá potřebu své názory šířit. Byl jen dotázán Parlamentními Listmi a slušně na otázky odpověděl.

   Smazat
  7. Pro 12:24
   Asi neumíš číst? V článku nikdo nezpochybňuje odbornost pana Grygara. Pokud sis nevšiml, psalo se o jeho fenomenální paměti tříletého dítěte, které neumělo ještě číst a už rozeznalo německé plakáty. Co si pamatuješ ze svých tří let ty? O to šlo. Ne o jeho odbornost, která s politikou nesouvisí.
   Ferin

   Smazat
 9. Grygara není potřeba přiřazovat k P. Filipovské. To si nezaslouží vhledem k tomu, co za svůj aktivní život dokázal. No a Filipovská by se opět měla vrátit k "manglu", tak jak moudře udělala po roce 1989. (LB)

  OdpovědětSmazat
 10. Názory Grygara mne přestaly zajímat brzy po převratu, kdy se tento „vědec“ nejen hlásil k existenci Boha, ale konjunkturálně si na tomto svém veřejném „přiznání“ začal budovat novou „image“ veřejného činitele, který byl po celý život konformní k nadvládě KSČ. Nevadila mi jeho víra, ale způsob, jak ji zneužil k pokračování své popularity i v novém systému. Jednoduše „převlékač kabátu“ a nic jiného.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. I
   přes své poznání,
   NEPROZŘEL. Neb, dí nepravdy, v čem ? Kdo, opravdu ví. Nevyvyšuje se, nelže, není namachrovaný.
   Poznání je,
   že, " VŠE, JE, VE VŠEM". Z toho vyplývá, že bůch z bible, neexistuje. JE, jen ENERGIE a ta má " VĚDOMÍ ".
   I
   MY, jsme, součástí samého " VESMÍRU", tím jsme, bytˇ jen malou, ale části " VŠEHO".
   A to, ač je chudý, či bohatec, neb, kdo ví.
   Nekrade, ve vlastní a ani, v jiný prospěch.
   Vše,
   podřídí, k prospěchu VŠECH.
   VladiMÍR profil.najdise.cz/cz
   Mocní, se naučili, manupulační techniky.
   Jen,
   ve vlastní prospěch, tím, letos končí, lidé se začínájí probouzet, ve " VĚDOMÍ " .
   Krásné VŠE,M Vám všem přeji, máte-li upřimné srdce.

   Smazat
 11. Televizní pořady Grygara, o vesímru, byly za totality dost populární, čili, nikterak nevybočovaly z totalitní ideologie. Když jsem jej, VĚDCE, jednoho z čelných představitelů klubu skeptiků slyšel blábolit o tom, jaký je on,skeptik a vědec, konzervativním, skálopevným katolíkem, pevně věřícím slovům bible - ... věci, které jsou v Bibli líčeny jako zázraky, tak nemusí být vůbec v rozporu s fyzikálními zákony..., tak jsem byl na pochybách, které mne přešly hned po přijetí restitučního loupežného švindlzákona.
  L.P.

  OdpovědětSmazat
 12. "Rozum a svědomí" - tak nazval Karel Kosík svou úvahu, vážící se k Janu Husovi, na sjezdu československých spisovatelů v červnu 1966.
  Rozum sám nestačí.

  OdpovědětSmazat
 13. Grygar samozřejmě musel být konformista, jinak by za Husáka nebyl v televizi pečený vařený. Prosím, každý fyzik nemohl být Andrej Sacharov (ostatně v jedné osobě neskutečně protivný dědek+ člověk přímý, poctivý a zcela nebojácný +hlava osazená mozkem, o němž prý osobně Andropov ještě jako šéf KGB pravil, že něco takového by z SSSR mohl chtít vypověděl jen idiot).

  Jinak bych mu to ani neměl tolik za zlé. Přeci si nevymažu z hlavy třeba Rozmarné léto proto, že opravdový umělec Menzel tu a jinde promluvil jak autentické hovado. To by člověk musel být důsledný a nakonec vyházet půlku knihovny. A byla by to i větší jména než Menzel.

  Nebo třeba paměti Karla Hoegra. Geniální herec. Kniha, no...třeba nebudete souhlasit, jemně řečeno o několik řádů pod jeho herectvím.

  Takže nikoli, Grygar neblbne stářím. Jen kecá se svou autoritou do něčeho, čemu nerozumí víc než vy nebo já a takříkajíc čurá po větru.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Grygar do ničeho nekecá. Byl jen jako zajímavá osobnost dotázán na svůj názor Parlamentními Listmi a slušně na otázky odpověděl, řekl svůj názor na věc. Tečka.
   Komunistické, totalitní, nedemokratické myšlení nerespektující jiný názor než ten váš je v lidech jako vy hluboce zakořeněno. Demokracii se nikdy nenaučíte.

   Smazat
  2. Když si myslím, že kecá, a že evidentně blbě kecá, tak mám snad právo to říci nahlas, nebo ne, ty demokrate?
   Jeho pořady o vesmíru jsem moc rád poslouchal. Tam byl nedostižný. V politice skutečně kecá do něčeho, čemu nerozumí, nemá lidské cítění a, velmi pravděpodobně, čůrá po větru z čistě pragmatických a sobeckých důvodů, jak napsal kolega výše. Je to holt taky jenom člověk. Nemusím mu spílat, ale svůj názor si budu říkat(psát) kdy uznám za vhodné. J.B.

   Smazat
  3. Zajimave, ze politickeho negramota rezisera Olivera Stonea si zdejsi komunisti vazi a jeho pitomosti donekonecna opakuji.

   Smazat
 14. Vždy jsem si pana Grygara vážil jako vědce a popularizátora astrofyziky, ale když jsem zjistil, že podporoval americkou radarovou základnu v Brdech, byl jsem zklamán a překvapen.

  OdpovědětSmazat
 15. Naprosto se ztotožňuji s názory pana Davida. Jsem ročník 1948 a také už leccos pamatuji a mohu srovnávat. Pan Grygar se svým prohlášením zařadil do profláknuté pražské kavárny. Před lety dokázal, že mu to myslí, nyní to zase popřel. Je potřeba se zeptat se starými latiníky "Cui bono?" Předpokládám, že z vědce se stal potulný kramář, který vykšeftoval své bláboly za něco jiného. Rozumný člověk si u každého případu, nad nímž se zamýšlí, zjistí informace z několika nezávislých zdrojů, objasní si počáteční důvody a konečné důsledky.
  Toto určitě pan Grygar neudělal, protože pak by nemohl napsat to, co napsal.

  OdpovědětSmazat
 16. Což o to. Každý jsme nějaký. Já například nemůžu za to, že si tak trochu pamatuji své křtiny (už mi taky byly tři roky). Ovšem nejvíc mě baví historici novináři, politici, televizní moderátoři a komentátoři včetně celé řady dalších i zde diskutujících, kteří se narodili až po sametu a nyní mi zde popisují nešťastné doby mého mládí. Bez jejich výkladu bych nikdy nezjistil, jak uboze jsem žil. Díky. Moc vám všem mudrcům přeji, aby jste takové hrůzy, kdy se lidé chovali ještě slušně, radovali se (fuj!) z práce a kradli jen přiměřeně, nikdy nezažili.

  OdpovědětSmazat
 17. Zcela souhlasím s p.Uhlířem!Grygar není ani první ani poslední, u kterých velice trefně platí-ŠEVČE,DRŽ SE KOPYTA!
  Grygar je opravdu pouze POPULARIZÁTOR,tzn.dobře informovaný herec!
  roman

  OdpovědětSmazat
 18. Pana Dr. Grygara si musíme vážit jako vědce. Ale, alláhužel, aby mohl jezdit po světě a získávat informace, tak musel přitakávat každému režimu, kterým procházel a prochází. Ne každý to unese. Aby nemusel opustit svou milovanou profesi a část života pracovat v kotelně jako J. Dienstbier st. nebo J. Petránek, tak činil to, co činil a činí to, co činí. I když mu to už není zdaleka zapotřebí (radar v Brdech nebo ruská válka o Krym). Stojí dnes na straně mainstreamu a asi si to neuvědomuje, že je out. Škoda jej, měl jsem jej rád ....

  OdpovědětSmazat
 19. No, ja si spis myslim, ze panove Grygar, Sverak nebo pani Filipovska jsou chytri a uspesni lide.
  Narozdil od autora clanku - bezvyznamneho hnupa a tupou ovci, ktere komunisti vymyli mozek.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Grygarovi a Svěrákovi nikdo jejich úspěchy neupírá, n u Filipovské je to s pokrčením ramen, myslím. Ovšem všichni tři, a je to doložitelné, ohýbali pokorně hřbety a "chytře" kolaborovali s režimem apodepisovali anticharty v zájmu svého "úspěchu", a dneska dělají to samé. Už to asi jinak neumí. Je to takové typicky "čecháčkovské". Na čím voze jedeš, toho píseˇpěj. S tím přežili mnohé generace v minulosti. Ohnutí a ponížení, ale pravda, přežili všechno.
   U lidí, kteří se vyjadřují (nejen) na tomto webu kriticky je to přesně naopak.Většinou si pamatují to vymývání mozků tenkrát, a už se nechtějí nechat oblbovat v této době. Nikdo je (nás) nedonutí papouškovat opět "jedině správný názor", lísat se opět k nějakému "spojenci na věčné časy a nikdy jinak". Když je něco svinstvo, a to je občanská válka na Ukrajině, vyvolaná zásahy zvenčí (USA a EU, aby bylo jasno), tak se nehodláme tvářit, že je to správné, protože si to přeje NATO a USA zvláště. To totiž právě dělají lidé s vymytými mozky a tupé ovce, tedy lidé jako vy. J.B.

   Smazat
  2. A hlavne jsou charakterni,ze podepsali antichartu.

   Smazat
 20. Vlastně tu všichni pláčeme nad smutným koncem jednoho veleducha.
  Už aby z něj byl klasik.
  Čest jeho památce.
  Měli jsme Tě rádi !

  OdpovědětSmazat
 21. Chudák pan Grygar, chtěl dát lidem příběh (http://outsidermedia.cz/dejte-lidem-pribeh/), jen se mu to nepovedlo. Televize, rozhlas, protilidová fronta a panská koalice se nám už 25 let taky snaží dávat příběhy a konečně už se jim taky nedaří. Čím to asi bude?

  OdpovědětSmazat
 22. Tohle je příběh o tom, jak se hájí rodná zem: https://www.youtube.com/watch?v=07Z5yuM7RS4

  OdpovědětSmazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.