Reklama

úterý 20. ledna 2015

Svodka z Ukrajiny 20. 1. 2015 – ve zkratce, ale s foto a videem

20. 1. 2015 Russkaja Vesna
Tanky Doněcké lidové republiky protrhly frontu ve směru na Bachnutovku, obsadily Želobok a útočí na blokpostu č. 29, 24. brigádě hrozí obklíčení a má ztráty.
 
Hořící blokpost č. 31

Ukrajinská armáda nedokázala odrazit útok vojsk Doněcké lidové republiky a ustoupila ve směru na Bachmutovku. 
Oznámily to zdroje z ukrajinské armády a novináři.
Psal o tom na svých facebookových stránkách praporu 'Donbas' Jevgenyj Savčenko.
„Tanky se prorvaly směrem na Bachmutovku a domobrana se nachází v obci Želobok. 24. brigáda pod uragánem palby ze všech možných dělostřeleckých ráží opustila 31. blokpost. Probíhá bitva o 29. blokpost. Jsme připraveni 'na setkání', píše Savčenko.
Informace potvrdil i ukrajinský novinář Sergej Ivanov.

"31. blokpost u Bachmutovky domobrana zničila. Po šesti hodinách ostřelování ze všeho, co je možné, poslali tanky. Naši jeden zapálili, ale není jasné, kolik vojska a bojové techniky je do boje zapojeno. Cílem je obklíčit vesnici Krymskoje, kde je rozložena 24. brigáda ukrajinské armády.“
(zdroj)Oddílem velitele s volacím znakem Givi byl při pokusu o protiútok na doněcké letiště zajat velitel ukrajinské 93. aeromobilní brigády plukovník Oleg Michajlovič Mikac (narozen 23. října 1975 ve volyňském Novgorodu). Byl známý jako velitel útoku na doněcké letiště.
Na videu je zachycen první výslech zajatců, který vede velitel Givi.

(Video zde)
Poblíž stanice Rozovka v Záporoží neznámí pachatelé vyhodili pod vlakem do vzduchu železniční most.
Přístav a důležité průmyslové středisko Mariupol je odříznuto od železničního spojení. Oznámila to tisková agentura 'Ukrzalistnica'.
Podle operativních informací 20. ledna 2015 v 15,00 na 360 km dlouhé trati Kamyš Zarja – Rozovka byl výbuchem pod nákladním vlakem zničen železniční most.
Strojvedoucí použil nouzovou brdu. Byla vykolejena lokomotiva a 20 vagonů. Personál vlaku nebyl zraněn.
V souvislosti s touto událostí nemohou být provozovány vlaky č. 584/583 Sartana-Kyjev a č. 522/521 Sartana- Charkov.
Vyšetřovatelé tuto událost označili jako teroristický čin. Oznámil to záporožský prokurátor Aleksandr Šatskij.
(zdroj)

Mobilizace v Oděse - 'pardon' stojí 2000 dolarů.
Neoficiální sazebník osvobození od mobilizační výzvy v Oděské oblasti přijde na 2000 USD.
Pro rezervní důstojníky a absolventy vojenských kateder je cena 3000 USD.
Pro některé vojenské specialisty, jako jsou například tankisté či dělostřelci jsou ceny ještě vyšší.
Jak bylo oznámeno dříve, 4. vlna mobilizace, která probíhá od 20. ledna jen v oblasti Oděsy počítá s náborem 4014 lidí, z toho 670 důstojníků.
(zdroj)

 Ukrajinská armáda používá zakázanou munici
Doněcký chirurg, profesor Aleksandr Kuzněcov řekl, že během tzv. Protiteroristické operace (ATO) používají ukrajinské jednotky zakázané kazetové bomby.
Stává se, že doktoři vyjmou z těl členů doněcké domobrany střely, které jsou podobné opeřeným jehlám nebo železným šipkám. Jednoho muže, který ji měl zaseknutou do plicní tepny se podařilo jen velmi těžko zachránit.
Nejzákeřnější jsou tzv. „květy smrti“. Aleksandr Kuzněcov jich shromáždil celou sbírku (viz foto).


Říká se jim expanzivní kulky. Střely jsou schopny expandovat, po nárazu zvětšují svůj původní průměr a trhají měkké tělní tkáně. Po expanzi vypadají takové kulky jako květ – odtud „květy smrti“.
Použití takového střeliva je mezinárodními smlouvami zakázáno pro „extrémní krutost“, bohužel takové kulky jsou v některých zemích často užívány při lovu zvěře.

Kulky tohoto typu byly zakázány dohodou z Haagu z roku 1899, později se zákaz opakoval v mírové úmluvě roku 1907, opět v Haagu. Výzva OSN z roku 1979 žádá všechny státy, aby nepoužívali tuto munici.
Ale ukrajinská armáda, podobně jako mnoho dalších armád, se těmito úmluvami neřídí.
(zdroj)

32 komentářů :

 1. Konečně, díky!!!!!!!

  OdpovědětVymazat
 2. A ze jsem tak smely, kde ti chudaci domobranci separatisticti partyzani vsechny ty tezke zbrane (vcetne Buku) vzali? Nepodporuje je nahodou ten vas nacista Putin ?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. (z Buku se na Ukrajině ještě nestřílelo, Malajské letadlo bylo pravděpodobně sestřeleno výbušnými střelami kanónu ukrajinských stíhaček, které byly poslány sestřelit letadlo s Putinem vracející od Varšavy do Moskvy, ale došlo k záměně cílů a sestřelili civilní letadlo, potom se Porošenko ožral jako prase a začala se vymýšlet historka s Bukem)

   Vymazat
  2. Krom toho je také dobré si připomenout Murphyho zákon o závorkách.

   (Co je v závorkách, to se může zapomenout.)

   Vymazat
  3. A ze se ti tvoji separati z toho sestrelu prvni pulhodinku tak radovali ? Nez nasli detske mrtvolky.
   Hanba vam, Putlerovci.

   Vymazat
  4. Možná měli počíháno na nějaké vojenské letadlo. S těmi mrtvolkami nevím, žádnou jsem neviděl, jen nějaké fotky podezřelých těl, která navíc podivně zapáchala formalínem a nebyla v nich žádná krev. Skoro jako kdyby byly ze silikonu anebo co nějaké figuríny, které plachtily ve vzduchu jako hadroví panáci, však se nad tím vesničani nestačili podivovat.

   Vymazat
  5. Kdyz uz priblble konspiracni teorie, tak se drz jedne, osle.

   Vymazat
  6. Držím se faktů. Učiň totéž a bude se ti tu diskutovat dobře a dlouho. Uchyl se k ranám pod pas a budeš nemilosrdně mazán.

   Vymazat
  7. Hele, nechceš se "odtajnit" ? Bojovníku?
   To by bylo asi překvápko.

   Vymazat
  8. Odtajni se sam a doufej, ze ti sousedi u vas v panelaku nenafackuji.

   Vymazat
  9. To je fakt, lidi s podobnými názory jako ty jsou nebývale agresivní. Zejména, když jim dojdou argumenty.

   Vymazat
  10. To je jednoduché. Donbas je jeden velký výrobní a opravárenský závod. Počty kusů vojenské techniky tam jdou do tisíců a ti lidi se tam živí opravou a výrobou této techniky.

   Vymazat
  11. Ne, nezásobuje je pan prezident Putin, ale k boji je donutila fastistická klika na Ukrajina vedená jejich ministerským předsedou, viz. foto, jak hajluje. Každý správný chlap se postaví proti tomu, kdo přijde bojovat na jeho území, rozbíjet jeho domy a vraždit jeho děti, popř. mu zakazuje mluvit jeho rodnou řečí - oblast Donbasu, to není pár lidí, to je 8 mil. lidí, takže tam má kdo bojovat.

   Vymazat
  12. Anonym volá "Odtajni se." ... :-)

   Vymazat
  13. Jak zpíval Filip Topol - Myši v poli. Zalezlý, ustrašený, vyděšený, stažené prdelky i ocásky.

   Vymazat
 3. Tešil by som sa z toho keď by sa domobrana zastavila až v Kyjeve a postavila pred ľudový sú fašistov Jacenjuka, Turčnova a ďalších.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Nechtela jsi rict az v Praze, komunistko ?

   Vymazat
  2. Tady se neurážíme, ani náznakem, vážený diskutére.

   Pro ostatní diskutující uvedu drobnou vsuvku a varování, má sem namířeno tlupa divochů ze serveru ČT24 a samozřejmě se mohou vyskytnout i různé zatoulané existence odjinud. Různí jožinové z bažin, bludičky, poletuchy, hejkalové, hvízdalové, apod. Dokonce i skalní nebo polní troll se může vyskytnout. Země je v pohybu.

   Vymazat
  3. No, vy nacisti a komousi se coby bratri opravdu navzajem neurazite. Ja uz od vas urazek schytal dost.

   Vymazat
  4. Víš jak vznikli skřeti ve světě J.R.R.Tolkiena? Byli to zajatí elfové, které mučili tak dlouho až se z nich stali skřeti.

   Vymazat
 4. Doufám, že domobranu v této nové bitvě nezastaví žádné politické rozhodnutí a posunou frontu nejméně o 100 km na západ. No holt už Ukrajince (jako své bratry) asi šetřit nebudou. Strelkov měl pravdu, když kritizoval to příměří z Minska. Nic to nepřineslo, jen ještě větší boje.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Neboj strelenej. Soudruzi dojdou az do Prahy a debilove budou porad verit tomu, ze jde o "domobranu" a ne o Putlerovy zoldnere.

   Vymazat
  2. Domobrana už deklarovala, že dojdou na hranice DNR a LNR a ty obnoví v duchu referenda z 5/2014, tedy nezávisle na UKR. Kam se pak dají, je otázkou budoucnosti. Zatím se ani oni nehodí Putinovi k obraně jeho zájmů.

   Vymazat
 5. Ale vždyť to je moc fajn,že ruští vojáci pomáhají svým spoluobčanům!Putin by měl a taky to dělá,mohutně zvýšit podporu,vyzkoušet všechny nové zbraně,tak se to přece dělá, a židoukrům a náckům pořádně zasolit! Zaujímavé je,že po návštěve obržidáka séreša ukři mohutně obnovili vraždění civilistů!
  Rusi měli letadlo s tou obřezanou bestií sestřelit a svět by byl o trošku bezpečnější!
  roman

  OdpovědětVymazat
 6. Pre niektorych zradcov to ujasnim. Tu nejde o komunizmus. Rusi boli jeho obetou nie tvorcom. Banderovski pohrobkovia sa na Ukr chopili moci. Na S lovensku tito Hitlerovi pomahaci potlacali SNP vrazdili civilov a vypalovali obce.Napr. Kvacany Zdiar Smrecany. Maju na svedomi brutalne vrazdy 80000 poliakov ale aj mnoho volynskych cechov. Preto je nutne tychto pohrobkov definitivne porazit. Je uplne jedno ci ich porazia Novorusi sami alebo s pomocou Ruska. Bite ich a uz neprestante az do ich uplnej porazky.

  OdpovědětVymazat
 7. Ria,Senica, Kto ešte môže dnes tvrdiť, že "Majdan" bol bojom za preeurópsku orientáciu Ukrajiny? Šéf Pravého sektoru a fakticky i ostatních nacionalistických bojovníků, dnes poslanec ukrajinského parlamentu Dmitrij Jaroš, dal svým následovníkům tento mandát: „Musíme zasáhnout proti ruskému národu na Krymu, protože Rus nikdy nezačne oslavovat Banderu a vážit si naší řeckokatolické víry, povstalecké historie Ukrajiny ani naší řeči. Rus si bude vždy vážit Ruska a milovat jej. Nenechá se nikdy asimilovat. Z toho plyne jediné: pro rozkvět Ukrajiny je nezbytné ruský národ buď zlikvidovat, nebo z Krymu vyhnat“./citát/
  Obrancovia Donbasu dnes bránia svoju existenciu, prežitie. Ja pevne verím, že Rusko ich podporuje v potrebnej miere. Ich boj vylučuje priamy konflikt medzi Ukrajinou a Ruskom, kde by sa obete nerátali na stovky, ale na státisíce. USA sú ochotní viesť krvávú vojnu s Ruskom do posledného Ukrajinca. Ja stískam v náručí moje deti a modlím sa, aby sa vraždenie skončilo, aby sa dohodli na oddelení tak ako Češi a Slováci a potom sa znova učili spolu žiť a spolupracovať!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. "Rusko ich podporuje v potrebnej miere. Ich boj vylučuje priamy konflikt medzi Ukrajinou a Ruskom, kde by sa obete nerátali na stovky, ale na státisíce."

   Souhlas, z Doněcka se stal nárazník, mlha ( rusko-nerusko), která neumožnuje vtáhnout Rusko do války. Pokud by spolu začali bojovat Ukrajina a Rusko, neslo by o statiíce, ale mozna stovky... ( Pravidelná armáda se není schpna vypořádat s tím, co má doněck k dispozici, jak by mohla čelit Ruské armádě ? možná dva dny - 500mrtvých ) --- statisíce by to byly, až by se přidali všichni mírotvůrci a demokraté. A v tom j ten problém. kdyby nebyl, tak dnes nad majdanem vlaje novoruská vlajka

   Doněck se nesmí oddělit od Ukrajiny. Lavrov to opakuje jako kolovrátek a dobře ví proč. Doněck by se měl stát základem, na němž vyroste nová Ukrajina, která převezme zdravé lidi (ne zombie) a území té nemocné, rakovinou fašismu postižené Ukrajiny.

   Dnes už nejde svrhnout režim v Kyjevě a tvářit se, že ta fašistická eu-forie byla jen kocovina. Mysím, že už brzy může být hlavním městem Ukrajiny Doněck.

   Koloděj

   Vymazat
 8. Podívejme se na věc takhle. Vás, agresivní primitivy s nepatrnou a stále omílanou slovní zásobou, bez jediné konstruktivní myšlenky, na tyto stránky určitě nikdo nezval. A přesto jste sem pronikli ve snaze otravovat. Vaše nenávist k myslícím bytostem vyjadřovaná omíláním antikomunistických nadávek je příliš stereotypní a ubohá.
  Co kdyby jste si šli hrát na svůj píseček.

  OdpovědětVymazat
 9. Docela dost dobře mě překvapila novinářská legenda pan Petránek, který v Českém rozhlase podrobil tvrdé kritice zpravodajství ČT o bojích na doněckém letišti. Rozhovor je zde: http://prehravac.rozhlas.cz/audio/3296157

  OdpovědětVymazat
 10. Nepoužívá podobné kulky i Policie ČR?
  Není to tak dávno, co bylo vydáno oficiální prohlášení se zdůvodněním.
  http://zpravy.idnes.cz/nove-policejni-strely-uvaznou-v-tele-dwg-/domaci.aspx?c=A140813_222710_domaci_zt

  OdpovědětVymazat
 11. Když tak čtu příspěvky některých "demokratů"...pravdoláskařů....je mi na blití... pamatuju už dost..prožil jsem v "krvavém socializmu" téměř 30 let a dalších 25 let si žiju jako v ráji v naší "krásné svobodné demokratické vlasti"... takže můžu porovnávat a nikdo mě nepřesvědčí jak to vlastně bylo a jak je to dnes.....proto mám dnes chuť vzít do ruky samopal a postřílet všechny "demokraty"......pravdoláskaře.....zástance EU a USA.... 100000000x radši rusko než usa+eu!!!!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Mám stejný názor, naprosto stejný.

   Vymazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.