Reklama

úterý 27. ledna 2015

Syriza může vyvolat vlnu, která pohne Evropou

Květa Pohlhammer Lauterbachová
27. 1. 2015  eRepublika

Volbami v Řecku je asi poprvé vážně ohrožena dnešní podoba EU, která nedemokratickou cestou hájí zájmy finančních korporací a koncernů. Kurz eura k dolaru se okamžitě dál propadl, a s ním i koruna.

Ať tak nebo tak, vítězství Syrizy v parlamentních volbách je impulsem, který dá Evropu do pohybu. Do středy již bude oznámena nová řecká vláda, protože jako partner v koalici se přidává euroskeptická strana ANEL, která je spíše pravicová, ale v opozici se Syrizou se osvědčila. Takže levice a pravice se spojuje proti většímu zlu. Tím je nedemokratická a fašismus na Ukrajině podporující bruselská elita. A pokud bude ministrem financí opravdu Yanis Varoufakis, o kterém jsme už několikrát psali (Lži před evropskými volbami), tak se máme na co těšit. Viz jeho rozhovor pod názvemChystáme se zničit řecký oligarchický systém.

Viz jeho knihu Globální minotaurus v českém překladu. Syriza může vyvolat vlnu, která pohne Evropou. Přejme si, aby to byla cesta ke skutečné demokracii a cesta evoluční. Podporovat ji budou obdobné strany jako Podemos ve Španělsku, Hnutí 5 hvězd v Itálii. Ale asi ani Francie, Portugalsko a Irsko již nebudou zřejmě trpět další diktát MMF, ECB a EK.

Tím je asi poprvé vážně ohrožena dnešní podoba EU, která nedemokratickou cestou hájí zájmy finančních korporací a koncernů. Kurz eura k dolaru se okamžitě dál propadl, a s ním i koruna. Boj proti „deflaci“ bude tak dle ČNB trvat ještě delší dobu. Reálný kurz koruny se tedy může přiblížit 30 korunám za euro. Hle, jak skromní jsou Češi a ochotní pracovat za minimální mzdu 328 eur, kterou jim nadiktoval směnný kurz ČNB! V Řecku je minimální mzda 683 eur. A trhy, místo aby ocenily skromnost nevědomých Čechů, nás ještě potrestají tím, že nás zase okradou. Půjdeme demonstrovat před ČNB, nebo si necháme jako vždycky všechno líbit?

Warren Buffet už finančním trhům asi nevěří a neúčastní se orgií na akciové burze. Místo akcií nakupuje už přímo podíly ve firmách. Pyramida se začíná hroutit a diktát Trojky je v každém případě u konce, minimálně v Řecku. Politika úspor vedla k dalšímu uměle vynucenému zadlužování zemí jižní eurozóny a k hospodářské depresi a sociálním důsledkům z ní vyplývajícím. Ten, kdo ovládá tisk peněz, zotročuje národy a způsob emise peněz prostřednictvím dluhu soukromých bank, neumožňuje, aby se bez zadlužení státy mohly z problémů dostat.

Syriza nemůže slibovat, že bude plnit „domácí úkoly“, jak si představují finanční elity a přitom sníží nezaměstnanost a nastartuje hospodářský růst. Na druhé straně, pokud budou Řecku dluhy škrtnuty, bude moci začít nové kolo zadlužování pro banky. A o to jim jde. Co víc si mohou přát, když toxický odpad převezme Evropská centrální banka! Převzetí dluhů Evropskou centrální bankou a jejich následné odpuštění však znamená pouze dárek bankám na úkor hodnoty eura a vlastně i koruny. Tedy na náš účet.

Uvidíme, zda se Syriza stane tzv. "systémově relevantní politickou stranou" jako koupení čeští socialisté, křesťané, či dokonce už vzhledem k přístupu k TTIP i komunisté. Bankrotu Řecka Tsipras zabránit nemůže. A setrvávání Řecka eurozóně dneška koncipované ve prospěch finančních elit - to nemůže vyléčit ekonomiku Řecka z dlouhodobého hlediska.

Související články:

27 komentářů :

 1. Budoucnost PATŘÍ levici. Jenom pravicoví fašisti a zloději se snaží držet co nejvíc hlupáků v klamu, že je tomu jinak, že tomu může být jinak. Nemůže. Je to vyloučeno tak jako je proškrtaná matematická rovnice. Když proškrtáte matematický popis světa - výjde vám jednoduchý LEVICOVÝ vzorec.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. http://i.imgur.com/T23rHXQ.png

   Smazat
  2. A naše "levice" právě posílá ukrajinským fašistům stovky tun tanků.
   Holt, nebude to tak jednoduché,
   Děda.

   Smazat
  3. Také věřím, že to není zakázka proti Boko Haram, ale že si ty tanky Ukrajina nějakou dobu hodlá ponechat na "zajetí".

   Co se týče levice, tak to je pojem pevný jako bláto, protože kupříkladu řečtí komunisté posílají alarmy českým komunistům jak je ta Syriza špatná, a jak je to nástroj Bilderbergu.

   Racionalita je jenom jedna, tudíž správná odpověď na otázku jak být správně levicový je také jenom jedna. A nejenom levicový, jak být "správný" obecně. V morálních axiomech, ze kterých by měly ty politické být vyvozovány, neexistuje žádná dualita, žádná relativita. Axiomy jsou pevně dané, jsou jako přírodní zákony. Jen je potřeba ty axiomy nalézt a uvést v život tím, že je budeme následovat.

   Smazat
  4. Levice že je pojem pevný jako bláto? Ani bych neřekl. Akorát za ní teda nesmíte považovat socdemáky či jejich evropské partnery tzv. "socialisty". Levice tady vždycky byla je a bude, stejně jako pravice. To, že se dneska nacházíme v chaosu se projevuje také ve zmatku v pojmech. Média tlučou setrvale do hlav, že soc-dem je jako levice, aby si to lidé mysleli, když půjdou k volbám. Aby si mysleli, že mají na výběr mezi pravicí a levicí a ve skutečnosti měli akorát tak "výběr" mezi pravicí a středem až středopravicí. Můžete mít samozřejmě jiný názor, ale já si myslím, že zatím jedinou relevantní levicovou politickou stranou jsou komunisté. Předem upozorňuji, že nejsem jejich členem ani placeným agitátorem :) To, že "nic nedělají", nebo "nejsou vidět" není ani tak způsobeno tím, že by nechtěli, ale že jim není přáno. Do TV je téměř nezvou, rádia totéž, noviny o nich nepíší a když tak v negativním. Ve Sněmovně jim návrhy apriori zamítají, protože jsou prostě "od komunistů"... Pokud prostě neuspějí ve volbách tím způsobem, aby se bez nich většina nesestavila, tak to tak bude zřejmě i nadále.
   No a jak podle mě poznáte rozdíl mezi levicovou a pravicovou politkou? V ryzí podobě zřejmě nenajdete ani jedno ani druhé. Obecně se však dá říci, že levé od pravého dělí větší či menší důraz na to či ono. Levice je pro "pečující stát", pravice nejlépe pro stát žádný nebo aspoň minimální. Levice pro progresivní daně, pravice pro nejlépe žádné daně nebo aspoň degresivní. Levice podporuje státní/družstevní vlastnictví výr. prostředků, pravice podporuje vlastnictví výr. prostř. soukromé. Atd. Ale to jistě píši to, co dobře víte. Dnes se může zdát, že levo-pravé dělení je překonané, neb levice i pravice vykonávají tutéž politiku. Opět, je to však jen zmatení pojmů-u moci se nestřídá levice a pravice, ale pravice a střed, případně středopravice. Levice se k moci dostává poprvé nyní v Řecku (v kontextu EU)! Mnozí si také myslí, že levo-pravé spektrum je překonáno tím, že se jak strany levice tak pravice shodují na některých tématech (ukázkově události na Ukrajině, pohled na zahraniční politiku USA atd.). Ano, shoda je sice patrná, ale vypovídá to spíše o shodě v tzv. hodnotové ose, kdy např. konzervativní levice a konzervativní pravice společně vyznávají hodnoty jako silný stát atd. Nicméně pokud se na to podívám do hloubky, tak ty způsoby, jakými chtějí oba tábory dosahovat svých cílů jsou diametrálně odlišné. Nejlépe se to dá snad ilustrovat na případě postoje k EU. "Krajní" levice i "krajní" pravice ji shodně kritizují, ale zatímco pravice v ní vidí cosi jako socialistický regulační hyperstát, levice v ní vidí poslušného vykonavatele neoliberální politiky a plánů velkého kapitálu. Takže zatímco pravice by EU zřejmě nejraději zrušila, levice spíše hovoří o transformaci EU do podoby skutečně sociálního, solidárního projektu postaveného na humanistických principech.
   Prostě ta rovina levice-pravice tady vždycky bude, i když se to dnes může zdát jako pasé.
   Omlouvám se za tak dlouhý "elaborát".

   Smazat
  5. Nemusíte se omlouvat dokud si to nepřečtu. (Což se zatím nestalo)

   Smazat
  6. Problém je v tom, že KSČM se zaprodává. Jestli schvalují TTIP, tak jsou to stejní lumpové jako ostatní v dnešní "vládě"

   Smazat
  7. Ani já nemám z českých komunistů dobrý dojem. A nevěřím tomu, že je možné EU v současné podobě transformovat.
   Jakou alternativu k současnému systému nám komunisté nabízejí? To Syriza, alespoň podle publikovaných názorů, je naprosto o něčem jiném. Jako voliče by mě dokázali přesvědčit. Nyní jen čekám, jakým způsobem budou naplňovat své sliby.

   Smazat
  8. Že komunisté jsou zamrzlí štve i mne. Možností na vyjádření mají dost - svobodná média,ale nejsou nikde slyšet ani vidět.Už si zvykli na plná korýtka ve sněmovně a jakmile někdo vybočí z řady,- jako Grebeníček nebo Konečná,hned je umlčí.Třebas mají strach že na ně budou pořádány pogromy a tak čekají na svou příležitost až bude jasné,že získají ve volbách nad padesát procent.

   Smazat
  9. hrabě Kocharowski27. ledna 2015 16:22

   komunardi byli ponecháni, aby svými 15% a svou "nepřizpůsobivostí" blokovali levici, což plnili a vesele plní na 100%. Mají se jak pašíci v žitě, korýtka bez jakékoli odpovědnosti. Pěkně v klidu a v pohodě se z vedoucí úlohy ve společnosti přetransformovali bez zkřivení vlásku, bez jakékoli odpovědnosti, a ještě ke všemu nakonec lidé vzpomínají, jak bylo za komunistů dobře.

   Smazat
 2. Pani Lauterbachová oceňujem Váš názor,ktorý sa približuje ku môjmu názoru. Zvlášť si vážim Vaše slova " o nedemokratickej a fašismus na Ukrajine podporújúcej bruselskej elite". Ja sám podporujem ešte jednoznačnejší názor, že tým, že EÚ a NATO podporuje fašistický režim na Ukrajine sa samé stávajú fašistickými.A keďže mňa ako občana Slovenska to uráža som za poriadnu zmenu v EÚ alebo jej rozpad, čím by jednotlivé štáty mohli robiť svoju vlastnú zahraničnú politiku.Prestala by tým podpora najväčšie agresora všetkých čias USA, v jeho fašistických zámeroch so svetom.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Rozpad EU jednoznačně. Čím dříve, tím lépe i pro Ukrajinu.

   Smazat
  2. Rozpad EU není cestou k řešení - podobně jako jí kdysi nebylo rozbíjení strojů. Občané evropských zemí musí EU postupně ovládnout.

   "Síla nemůže podobně jako názor vydržet dlouho, pokud tyran nerozšíří svou říši tak daleko, aby před lidem, který rozděluje a jemuž vládne, skryl tajemství, že skutečnou moc nemají v rukou utlačovatelé, ale utlačovaní."
   (Condorcet)
   "Myslí ukutá pouta", jak jim říkal William Blake, jsou stejně skutečná jako pouta ukutá rukou.
   (Varoufakis. Globální minotaurus, str.38)

   Smazat
 3. Ba jo.
  Tak nás asi po třetí světové čeká znovu dosud podceňovaný socialimus?
  Nebo ho aspoň pojmenovat nějak moderně.

  Nebo - jak jinak zařídit, aby se nehromadily nepodložené peníze, aby se tyto peníze a moc nekoncentrovaly v jedněch rukách?
  Z této vady plynou všechna rizika dneška.
  Děda.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Tak nás asi po třetí světové čeká znovu dosud podceňovaný socialimus...

   Dědo, dědo! Ještě to přivolávejte! Kdyby to tak šlo bez té třetí světové, ale že asi budete mít pravdu...

   VR

   Smazat
 4. A tato EU. Už aby se rozpadla. Tato z hlediska globalizace světa převelice potřebná sjednocená Evropa.
  Protože takto nám nenapravitelně zdegenerovala.
  Rozprášit ji, a začít úplně znovu, úplně jinak. Se smlouvou na 5 stran, ne na 500.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Myšlenka Eu podle mně není principiálně špatná jen se to totálně zvrtlo. Pro změnu poměrů je třeba víc ne jen zrušit EU.Přirovnal bych zrušení EU, jako by se ve druhé světové Rusové a spojenci zastavili na hranicích Německa ať si tam žijí po svém ti fašisti.
   Tady bude nutné odspoda zaktivizovat lidi, ukázat směr, přesvědčit, že protesty a zájem o veřejné dění má smysl- takové to Co s tím naděláš, všude je to stejné- je deprimující. Ale nedivím se jim.Zkrátka politická reprezentace nereprezentuje ty občany a názory, které by měla. Největší příklad ze všech Zaorálek.

   Smazat
  2. Myšlenka sjednocení Evropy je jedna věc, praktická cesta, jak k dnešní formě EU došlo je věc jiná. Její vznik nelze oddělit od ideologie studené války.

   Designovaný řecký ministr financí Yanis Varoufakis ("Globální minotaurus", str.79an.) jednoduše a srozumitelně popisuje souvislosti s Trumanovou doktrinou a Marshallovým plánem. Zejména zajímavé je líčení, proč si USA jako oporu nového systému nezvolily své spojence Velkou Británii a Francii, nýbrž Německo a Japonsko.
   Knihu mohu vřele doporučit, protože osvětluje souvislosti ekonomie a politiky. Autor nevidí svět černobíle, jak se dnes stává špatným zvykem, a nepředstírá, že má recept na "spásu". Málokde se lze na tak malé ploše seznámit s tolika podstatnými souvislostmi.

   Rád bych ještě dodal, že nejde o to hledat "padouchy", jak se o to bezpočet lidí stále zoufale pokouší - to je přesně cesta, kterou sdílejí hlasatelé "střetu civilizací" s radikálními islamisty i s primitivním nacionalisty všude ve světě !! Podle prastarého principu "rozděl a panuj"!

   Nejde jenom o to, že EU, "není špatná myšlenka". Jde o to, že v dnešním světě pravděpodobně jiná cesta neexistuje. Chce to ovšem silný a trvalý tlak zdola - v tom souhlasím s "efpe" - nejen v Řecku a ve Španělsku, ale po celé Evropě.

   EU se může transformovat, ale bude to trvat hodně dlouho. A kardinální otázka je, zda je to možné bez toho, aby se VYMANILA Z PODRUČÍ NATO?!
   -- Tato organizace se totiž dávno zpronevěřila tomu, co si dala do svých stanov. Má na triku už příliš mnoho strašných zločinů.

   A o mírové sjednocení se dnes jedná i v Jižní Americe.

   A ještě jedna poznámka: Profesionalisace armád jecestou k potírání jak demokracie, tak republikánských ctností.

   Smazat
 5. Prosím konkrétně.

  Z čeho vyplývá "koupenost" KSČM "vzhledem k přístupu k TTIP" ??

  Asi největší "pravicový oportunista" z širšího vedení KSČM, Jirka Dolejš, napsal k TTIP článek na Deník referendum. Ten je sice jako obvykle rozšafný až běda, čiže radikálům se ježí chlupy, ale (krom citace Marxe z r. 1848 o tom, jak reakční jsou baréry svobodného obchodu:-) nic tak hrozného tam není. Spíš je to opravdu kritická analýza jednání o TTIP jako by od autenticvkého soc dem ...

  VR  OdpovědětSmazat
 6. Souhlasím, že není jiná alternativa, než hledat a najít ceoevropskou spolupráci. Cílem EU by mělo být, kromě volného pohybu osob, sjednocování takových věcí, jako je stejná odměna za stejné množství práce. Pokud možno stejné podmínky a záruky sociálních a lidských práv. Jenže to nefunguje. Nové země EU "kradou" pracovní místa těm starým, mzdovým a daňovým dumpingem, staré země svou převahou nařizují kvóty a podmínky, co se smí a nesmí vyrábět, a na co oni mohou dávat dotace a my ne, co smí a nesmí stát, atd. atp. Nejsou země rovnoprávné, a také proto to nefunguje. Adorace soukromého sektoru před "škodlivým" státem je jedním ze základních , naprosto vadných postulátů, který původně dobrou myšlenku potápí. Veřejné a soukromé musí být rovnoprávné. Trh musí sloužit lidem, nikoliv naopak. A finanční, kapitálové "podnikání" musí sloužit hospodářství, nikoliv naopak, jak je tomu dnes. Lidé, kteří spolu obchodují a spolupracují, nemají zájem spolu válčit. Pouze ti, co jsou natlačeni na zeď a nemají co ztratit, si jdou násilím vzít , co potřebují. Čímž samozřejmě nemám na mysli zmetky, kteří válčí pro to, aby měli víc, a ještě víc, a brali co jim nepatří, třeba suroviny a ropu. J.B.

  OdpovědětSmazat
 7. Jinak EU, Řecko, NATO atd.: vždyť to je ta rakouská kreativní destrukce jak vymalovaná.

  Řecko je jasné, a EU se buď bude reformovat bolestně a dlouho (dixit J. Kopecký shora) anebo velmi a velmi bolestně, ale ne tak dlouho (by řekli kreativní destrukčíci: nevím, proč to má platit u ekonomických subjektů a u super-ekonomických už radši ne; Tsipras a Varoufakis - ten určitě - si nejspíš něco takového myslí taky, ale troubit to nemohou).

  Teda, v úplně krajním případě tak, že nejprve bude její reakční mechanismus a aparát muset být zničen (by řekl Lenin:-) ... a KKE, jenže ta to taky moc troubit nemůže).

  Tož vybírajte.

  OdpovědětSmazat
 8. Názory paní Lauterbachové znám pouze z videozáznamů seminářů Nové Republiky a článků na internetu. Hovoří i píše velice dobře, ale všiml jsem si, že si často neodpustí rýpanec do KSČM. Stejně jako v tomto článku, kde se důvodem "rýpance" stal přístup KSČM k TTIP. Když chci něco vědět, pokouším se zjistit víc. Tedy jsem chvíli hledal na internetu a zjistil jsem...
  Zjistil jsem, že KSČM byla první stranou, která chtěla debatu o TTIP na půdě PS otevřít, leč stejně jako ve většině jiných případů, byl jejich návrh (zřejmě z ideologického hlediska) zamítnut.
  Článek: http://pisek.kscm.cz/article.asp?thema=4566&item=94850
  Hlasování: http://www.psp.cz/sqw/hlasy.sqw?g=60328&l=cz
  Takže zase jsme u toho-"neakční", "systémem koupení" komunisté ve skutečnosti dělají to, co se od nich očekává, akorát a) nikdo o tom nenapíše, b) jejich návrh je smeten ze stolu.
  Zajímalo by mě tedy, co konkrétně je důvodem pro tvrzení, že KSČM je "systémově relevantní politickou stranou" (v pejorativním slova smyslu)?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Jedna věc je říct obecně o někom, že je "systémově relevantní" (příšerný termín!!), druhá věc je říct konkrétně že podporuje TTIP.

   KSČM asi že i bude "systémově relevantní" (ještě jednou, fuj tajxl!!), ale to je Květa Lauterbachová svým způsobem taky. Nebo byla by, chtíc nechtíc, kdyby "musela" sedět v parlamentě.

   "Systémově relevantní" nebyl Gottwald, když v parlamentě vykládat, jak se učí v Moskvě kroutit obhájcům tehdejšího systému krkem.

   "Systémově relevantní" se z KSČM snaží nebýt třeba Semelová. Té věřím, že by aj ráda kroutila, ale neví jak, a ani nemá kde se to naučit. "Systémově relevantní" se aspoň naoko snaží nebýt OK-a-můra, tedy naoko přinejmenším do doby, dokud mu nehrozí, že by byl vzat za slovo ohledně rozsahu přímé demokracie (a kdoví, možná by i u něho pak na nějaké to kroucení došlo).

   SYRIZA teď projde zkouškou ohněm, kdy se ukáže, zda opravdu není, jak Květa Lauterbachová doufá, a já tedy s ní, jen jednou další "systémově relevantní" stranou.

   Kdysi koloval vtip: -- Soc dem je předkožka dělnické třídy !! -- (??) -- No, jde-li opravdu do tuhého, stáhne se ...

   Tsipras a spol. to teď opravdu nebudou mít jednoduché. Představte si ty tlaky, které na ně osobně budou vyvíjeny. Vemte si, jakého spráskaného psa dokázali obratem udělat z Papandrea, když ho napadlo referendum. Vemte si, jak v tom kličkuje Merkelová, že by až báby bylo jednomu líto.

   VR

   Smazat
  2. VR, 11:40
   Papandreu patrně couvnul včas, aby si zachránil krk. Čertví, kdo mu domluvil.
   Naopak Aldo Moro si v roce 1978 (Henry Kissinger, podle svědectví Morovy vdovy) domluvit nenechal - a zaplatil za to životem. "Historický kompromis" skončil.
   Italští neofašisté se předtím jezdili učit od řeckých plukovníků.

   Smazat
 9. Petr Jihlava.

  Výborný článek autorky paní Lauterbachové.Já si také myslím,že Syriza může vyvolat vlnu,která konečně pohne Evropou.

  Držet palce Syrize u nás doma nebo někde jinde v Evropě, aby co nejlépe uspěla jenom stačit nebude.

  OdpovědětSmazat
 10. S EU je to jako se Socialismem - myšlenka dobrá, ale jen to dostanou do rukou lidi - všechno zku...r...ví a jde to do kytek díky prospěchářům a nenasytům. Howg.

  OdpovědětSmazat
 11. Redy Pardubice.

  Je zajímavé, že na některých webech, po snaze tento článek otevřít vžycky spadne aplikace, žeby nenápadná cenzura? Vždycky to je u stejného druhu článků. Něco proti USA nebo EU, bráno logikou kyjevských banditů, tak to určitě cenzuruje Putin. No a jak v Řecku? Vždyť není potřeba nic vymýšlet a použít islandskou cestu. Dluhy které jsme nezpůsobili , odmítnout pozavírat viníky a organizovat se na internetu. Nedívat se na lžitelevizi nečíst lžinoviny neposlouchat lžirozhlas a lžipolitiky. Zapojit zdravý rozum a stále se ptát, proč? A na svoji otázku vyžadovat odpověď, ale ne žádné okecávání jak si nás zvykli oblbovat. Podívejte se třeba na internetu na videa V.V. Pjakina, velice doporučuji každému kde ještě nezná. Zdravím.

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.