Reklama

.

.

neděle 4. ledna 2015

Syriza a Podemos – nová tvář evropské demokracie

Tereza Spencerová
4. 1. 2014 Literárky
Finančním elitám a establishmentu v Evropské unii se vzestup Syrizy nebo Podemosu nemusí líbit, ale oni přesto nastupují a chtějí radikálně změnit nejen systémy ve Španělsku a Řecku, ale celý evropský projekt.
Budoucnost právě začala, prohlásil prý lídr řecké levicové koalice Syriza Alexis Tsipras poté, co v pondělí parlament napotřetí nedokázal zvolit nového prezidenta země a otevřel tak cestu k předčasným všeobecným volbám, které se mají konat už koncem ledna.


Hlasování to bude zřejmě „černobílé“ – Syriza podle posledních průzkumů vede nad neoliberály z dosud vládnoucí strany Nová demokracie premiéra Antonise Samarase o tři procentní body a aktuálně by pro Syrizu hlasovala více než čtvrtina Řeků. Ostatní strany, včetně tradičně vládních „standardních“ socialistů, nepřekračují pětiprocentní hranici. Jinými slovy, podle stávajících odhadů vítěz voleb „bere vše“.

Syriza slibuje změnu regresivních podmínek „záchranných balíčků“, které s „trojkou“ – tedy Evropskou centrální bankou, Mezinárodním měnovým fondem a Evropskou komisí – dojednal premiér Samaras. „S vůlí národa bude finanční pomoc spjatá s úspornými opatřeními otázkou minulosti,“ prohlásil Tsipras. Vzápětí „trojka“ oznámila, žezmrazuje rozhovory s Řeckem, a to v očekávání, jak lednové volby dopadnou.

Alexis Tsipras v neděli cíle své strany popsal jasně: „Vítězství Syrizy bude počátkem velkého národního úsilí zachránit společnost a obnovit Řecko – národního úsilí s mezinárodními dopady, protože je naší historickou povinností razit cesty alternativní politice v Evropě, proměnit členský stát eurozóny z neoliberálního experimentu v modelový příklad sociální ochrany a růstu. (…) Přicházíme, abychom Řecko sjednotili, nikoli rozdělili – a budovali na ruinách vydrancované společnosti. Proto vlády Syrizy nebude vládou jedné strany, bude vládou lidu.“

S podobnou rétorikou je volební vítězství Syrizy vcelku představitelné, a tak už padají řecké akcie a vládní dluhopisy, konstatuje Bloomberg. „Tyto volby budou střetem mezi strachem z řeckého odchodu z eurozóny a naštváním proti výdajovým škrtům,“ cituje agentura George Pagoulatose z Athénské univerzity. „Stávající vláda se bude snažit občanům zdůraznit rizika spojená s možnou vládou Syrizy, a Syriza se bude snažit přesvědčit voliče, že je s to nabídnout životaschopnou alternativu, aniž by ohrozila členství v eurozóně.“

Jeden z ekonomických expertů Syrizy, John Milios, v rozhovoru pro The Guardian popsal plány případné budoucí vlády – „soustředěné úsilí pomoci Řekům, kteří přišli o dodávky elektřiny, potravinové lístky rozdávané ve školách, zdravotnictví pro všechny, kdo péči potřebují, výplaty dávek pro lidi, kteří v krizi přišli o domov, obnovení minimální mzdy na předkrizové úrovni 750 eur měsíčně a moratorium na splácení soukromých dluhů bankám, které převyšují 30 procent mzdy“. Ani idea radikálního odepsání – až 50 procent -- dluhu není podle Miliose nijak převratná. „Pro Řecko musíme dosáhnout téhož, co získalo Německo na konferenci v Londýně v roce 1953.“ Odmítl představu, že pod vládou Syrizy Řecko musí nutně vystoupit z eurozóny, ale zároveň zdůraznil, že se země nenechá dál tlačit k drastickým krokům: „Řecko je ve své slabosti vlastně velmi silné.“ Na vyhlídku předčasných voleb už reagovalo euro, jehož kurz vůči dolaru se propadl nejníže za posledních 29 měsíců.

Na britském Channel 4 se připomíná, že „lidé po celé Evropě, kteří odmítají škrty, vnímají Řecko jako bod obratu – po letech marného boje proti represivním škrtům ve veřejné sféře a privatizace veškerého státního vlastnictví“. Koneckonců, unijní řešení ekonomické krize, tedy přelévání unijních „pomocných“ peněz na krytí dluhů hlavně německých, francouzských a jiných bank, v Řecku dovedlo tamní nezaměstnanost mezi mladými na 60 procent, a „zničilo tak veškeré vyhlídky většiny generace“.
„Můžeme“
V „tandemu“ se Syrizou se k moci chystá také nová španělská politická strana Podemos („Můžeme“), která se ustavila na základě protestního hnutí Indignados z krizového roku 2008. Podle agentury Reuter´s se Podemos už dostává do pozice, z níž je s to zrušit dosavadní politický systém dvou stran, v jehož rámci se ve vedení státu pravidelně střídají aktuálně vládnoucí konzervativci z Lidové strany premiéra Mariana Rajoye a nynější „standardní“ opozice v podobě socialistů. Rychlý nárůst popularity Podemosu „přinutil středopravou vládu polevit v úsporných opatřeních a levicovou opozici hledat nové lídry“, podotýká agentura. Podemos sice vznikla teprve letos, ale v květnových volbách do evropského parlamentu získala hned pět křesel a její vliv neustále roste. Snaží se „nabourávat“ status quo novátorskou „pouliční“ politikou podepřenou vazbami na lokální občanská hnutí. „Podemos po celém Španělsku utvořila stovky místních shromáždění, kterým se říká circulos, a pořádá týdenní setkání, na nichž Španělé mohou ventilovat svůj vztek, který v nich narostl během nejhorší ekonomické krize od druhé světové války,“ uvádí Reuter´s. „Lidé, kteří na setkání chodí, je označují za experiment demokracie. Není tam žádný vůdce, členové mohou přicházet, kdy chtějí, a hlasují o všem možném – počínaje organizováním vánoční soutěže v místních obchodech přes to, kdo je bude zastupovat při jednání s městem, až po dojednání společné platformy pro místní volby.“

První velkou zkouškou pro Podemos budou parlamentní volby v roce 2015, přičemž některé průzkumy naznačují, že naděje nové strany nejsou utopií. Stejně jako v případě Syrizy i Podemos staví na ostré kritice vlády a politického establishmentu za negativní dopady sociálních a jiných škrtů, přičemž se zaměřuje i na politickou korupci a „kastovní systém“, v jehož rámci si fakticky pouhé dvě politické strany rozdělily veškerou moc v zemi.

Pravicový The Spain Report podotýká, že se finančním elitám a establishmentu v Evropské unii vzestup Syrizy nebo Podemosu nemusí líbit, ale „oni přesto nastupují a chtějí radikálně změnit nejen systémy ve Španělsku a Řecku, ale celý evropský projekt“.

Lídr Podemosu, univerzitní profesor a dnes už i europoslanec Pablo Iglesias krátce po oznámení o předčasných volbách v Řecku svému kolegovi Tsiprasovi na Twitteru vzkázal: „2015 bude pro Evropu rokem změny. Začneme Řeckem. Jedem, Syrizo!“

31 komentářů :

 1. Jo jo, kapitalisti se bojí jak čert kříže, že by mohl přijít někdo lepší, kdo by jim narušil jejich selanku zvanou "ne ideální, ale nejlepší možný systém". Donedávna to bylo tak, že když už to někde "nevyšlo", nastoupil dolar, trh, rating atd. a s jejich pomocí se už nějak upeklo, aby bylo zase po jejich. Kapitalistická nenávist vůči Rusku, Číně, Latinské Americe a dalším je způsobena hlavně tím, že rozrušili jejich dominantní postavení a pozici hlavního arbitra všehomíra. Když se dnes nějaká země rozhodne jít vlastní cestou, má na koho se obrátit. Když na ni vyhlásí US embargo, bude dovážet odjinud a prodávat jinam. A US se svými poskoky můžou sankcionovat a rejtingovat do aleluja :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Naopak. Jak už jsem psal níže, nepřeji si nic jiného než aby tyhle strany zvítězily ve Španělsku a Řecku ve vobách a ukázaly co umí, jak fungují ty jejich recepty a jak dovedou své země k blahobytu. Jedno volební období by mělo k vystřízlivění bohatě stačit. Pokud nepromění své země během té doby v diktatury, jak mají podobní "spasitelé" ve zvyku.

   Vymazat
  2. Recepty k důstojnému životu fungovat mohou. Zdůrazňuji, k důstojnému životu, nikoliv mýtyckému "americkému snu", který žádná rozumná levice neslibuje, protože ví, že je to nesmysl, který nefunguje dokonce ani v zemi, která mu dala jméno. K úspěchu bude stačit jediné-aby se kapitalismus projednou držel svých zásad o "férovém konkurenčním boji" a neházel levicovým alternativám klacky pod nohy :) Ale předpokládám, že ani tentokrát neodolá.

   Vymazat
  3. 21:23

   A co, kdo nebo jak vám v tom důstojném životě brání? Co děláte vy konkrétně proto, abyste vy a vaše rodina důstojně žili?

   Vymazat
  4. Jste mistrem v oblíbeném pravičáckém argumentačním odvětví zvaném "odpověz otázkou" :) My levičáci chceme vidět trochu dál, než na dno vlastní peněženky. A něco nám říká, že planeta s omezenými zdroji není příliš kompatibilní se socioekonomickou doktrínou, jejímž pilířem je nevyčerpatelnost zdrojů. Může-li být každý milionářem, proč již dávno není každá švadlena někde v Asii majitelkou několika nemovitostí? Pracuje snad méně pilně, než americký spekulant, který si jednou za týden odprezentuje pár tabulek a grafů? Nebo je to spíše tak, že suma bohatství na planetě je omezena a aby mohl někdo mít miliardu, nesmí mít tisíc jiných dohromady ani milion? Co brání dělníkům a dělnicím ze zemí třetího světa v důstojném životě, na nějž by podle množství odvedené práce měli mít oprávněný nárok?
   Nicméně nepředpokládám, že mi odpovíte jinak, než další otázkou. Takto se můžeme přít donekonečna a stejně z toho nic nebude. Vy máte svůj pohled na svět, já svůj. Já Vám ho neberu, Vy se mi ale snažíte negovat ten můj. To je +- zároveň smysl mého prvního příspěvku, že zatímco socialismus chce žít po svém (chce naplnit svůj pohled na svět), kapitalismus mu v uskutečnění jeho cílů brání. Proč jsou socialistické země (nebo obecně země, které se chtějí rozejít s Washingtonským konsenzem) vždy cílem ekonomických válek, sabotáží, barevných revolucí. Proč, když si tamější obyvatelstvo zvolí jiný model, musí být ustavičně vyvíjeny snahy, aby se opět navrátilo na "jedinou pravou cestu"?
   Protože kapitalismus se zaklíná svobodnou soutěží pouze tehdy, když se mu to hodí, ale ve skutečnosti si přeje zachovat své postavení hegemona, bez nějž by pravděpodobně v oné svobodné soutěži idejí neuspěl.

   Vymazat
  5. Nastavené neférové pravidla a systém který nutí se předhánět v láci a nabídce na pracovním trhu, na rozdíl od štědře dotovaných neférových zakázkách na téměř všech projektech a investicích pro kumpány. V takto pokřiveném trhu se slušným lidem s páteří a bez protekce opravdu jen těžko důstojně žije. A ten degenerovanej člověk který to nevidí nebo nechápe ,-je opravdu degenere-nebo patří k těm co tyjí na úkor někoho a je spolupachatel
   J-P-

   Vymazat
 2. Přesně tak to je !pa jituš

  OdpovědětVymazat
 3. Paní Spencerová,díky za dobrý článek.
  Syriza a Podemos představuje naději a světlo na konci tunelu i pro nás.
  Držím Řekům a Španělům u voleb všechny palce.

  OdpovědětVymazat
 4. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Palmere, meleš nesmysly. Rubín.

   Vymazat
  2. Palmere, ty si to v Řecku asi pleteš s Úsvitem, viď!? Nemyslím tím samozřejmě Okamuru, ale ty pitomečky řecké nácky, kteří operují navlas stejnými frázemi jako ty a Pravý sektor.

   Vymazat
  3. Již podruhé opakuji, na Palmera nereagovat, je to provokatér a on a jemu podobní čekají na obecenstvo, které zareaguje. Prostě to k životu potřebují. Doporučuji ignorovat. Smysl má konstruktivní diskuze a ne snimi zrtácet čas.

   Vymazat
 5. Mám radost, že existují síly, které jsou na prvním místě loajální ke svým státům, ale také obavu, že je vedou všeználkové z fakult sociálních věd.

  OdpovědětVymazat
 6. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Palmírkův poslední příspěvek nedával smysl, vypadl trochu z češtiny, tak jsem ho s prominutím smáznl.

   Vymazat
 7. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Palmere , Palmere , jde to s Tebou s kopce . Asi začneš brzo říkat psovi slečno.

   Vymazat
  2. A nedá mrska pokoj. To, čo doteraz dokázal pán Dvorak ako clovek, tak o tom vieme všetci, ale čo dokázal doteraz Palmer (teda okrem stupidit), tak o tom nevieme zhola nič. Zaráža ma tá jeho patologicka animozita ku všetkému, čo môže priniesť žiaducu zmenu. Len vďaka socializmu si liberálny model predĺžil svoju agoniu. Mali z čoho kradnúť. Na odpovede protiotázkou som zvyknutý z radov členov kléru. Fanatizmus a vedomie, že nemajú čo ponúknuť, sú im dané. Strach zo spravodlivého trestu nad nimi visí ako Damoklov meč. Osobné si myslím, že ma Palmer holú rit tak ako väčšina z nás, alebo sa desí toho, že príde o ten svoj zasmradnuty rybnicek. Po nás potopa a treba urážať a hanit každého, kto už toho má plné zuby a začína chápať podstatu dnesneho sveta. Je čas Palmerov a im podobných odstaviť na druhú koľaj. Snáď príde deň, kedy nájde odvahu a podpise sa plným menom.

   Vymazat
 8. pěkně prosím o uvedení toho, co dokázal pan dvořák jako :
  1) člověk
  2) cenzor
  abych si rozuměli, nemám patologickou animozitu ke všemu, co může přinést změnu, jak píšeš, mám jen animozitu ke komunismu, protože jeho změna spočívá v koncentarčních lágrech a milionech mrtvol. rozumění orság?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tady se musím silně ohradit, Palmere. Co se navážíte do lidí, o kterých nevíte nic. Vaše poznámky byly a jsou téměř vždy vůči oponentům urážlivé, podsouváte lidem to, co nejsou a nikdy nebyli, jste typický produkt vymývání mozků a černobílé propagandy Českého debilizátoru. My vás tu trpíme proto, aby vynikla omezenost některých 'oponentů' a pak také trochu pro pobavení. Z dnešního pohledu a české momentální zkušenosti jsou vaše 'názory' estráda a to, že se zastáváte zjevných nácků jen ukazuje, kam až může člověk ve své nenávisti dojít. Moc by mne zajímalo, co považujete za komunistického na Nové republice? Jste-li ovšem schopen trochu souvislejší úvahy bez nabiflovaných frází ...

   Vymazat
 9. a prosim pekne, kedy ze bol ten komunizmus? ja som zazil len socializmus. prve koncentraky zalozili briti, k dokonalosti to doviedli nacisti. z historie je mozne sa docitat co do poctu mrtvol vedie katolicka cirkev, potom nacisti a okolo tych milionov mrtvych rukami komunistov, no neviem, neviem. ked sa tam budu ratat straty z druhej svetovej, tak sa o miliony jedna. komunistov zahynulo ozaj mnoho. vazeny palmer, najskor si nieco nastudujte a potom komunikujte. dejiny tvoria vitazi a podla toho to vzdy tak vyzera. teraz tu mame obdobie anti lavicove, vid pripad ukrajiny. inak ma vzdy fascinuju typci ako ste vy. preco ste tu pocas toho komunistickeho marazmu vlastne zostal, sloboda vonku cakala. teraz ju tu mame a nestacim sa divit.
  a kedy sa dockam vasho podpisu? podla mna ste len ubohy srac a vase skryvanie sa za prezyvku Palmer o tom svedci.

  OdpovědětVymazat
 10. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. a palmer urcite cital a vie o tom ako to bolo okolo hladomoru na ukrajine. citaj viacej a ono sa ti rozsvieti. materialov o hladomoru je az az. a zatial tu hlavu mas vrazenu v prdeli ty. az sa divim, ako tak mozes pisat.

   Vymazat
 11. Další zajímavý článek (Syriza na cestě za vítězstvím) od Jana Májíčka na www.socsol.cz .

  OdpovědětVymazat
 12. http://www.czechfreepress.cz/josef-vit/hladomor-na-ukrajine-a-bolsevizmus.html

  OdpovědětVymazat
 13. http://www.novysmer.cz/index.php?option=com_content&view=article&id=778:hladomor-v-usa--&catid=39:historie&Itemid=50

  OdpovědětVymazat
 14. a do tretice:
  http://dolezite.sk/Taktika-Od-hladomoru-na-Ukrajine-po-Syriu-1RvvGP.html

  OdpovědětVymazat
 15. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

  OdpovědětVymazat
 16. dolezite je to, ze si na mna reagoval a zasa ziaden argument, len urazky. si ozaj rozkosny a same poupe. u teba ta blbost len kvitne.

  OdpovědětVymazat
 17. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

  OdpovědětVymazat