Reklama

středa 21. ledna 2015

Také se těšíte na gramotné novináře?

Oldřich Průša
21. 1. 2015 
Žák vyššího ročníku obecné školy rozezná rozdíl mezi podvodným jednáním a podvodním potrubím. Redaktoři ČT 24 opět předvedli, že rozdíly ve významu slov jim jsou cizí. Proto se může stát, že novinář sice píše jako o život, ale občas se ukáže, že mu uniká význam slov.
Chcete příklad? Z dnešního dopoledne: „Prezident M. Zeman dnes jmenuje 26 soudců obecních soudů.“ Dodávám, že mi chybí vysvětlení, ve kterých obcích budou noví soudci působit. Stejně jako je rozdíl v termínu „v obecní škole“ a „v obecné škole,“ je tomu tak i u soudů, s tím rozdílem, že máme soudy obecné, nikoliv obecní.

Snad s většinově respektovanou dávkou hrubosti, lze konstatovat, že zmíněnou zprávu může napsat, odsouhlasit a uveřejnit jen obecní blb (dorftrottel).

Nikdy bych se neodvážil napsat, že všichni novináři spadají pod druh „vůl obecný.“

Paní redaktorky Michaely Hergetové, která ve studiu ČT 24 zprávu o právě proběhnuvším ceremoniálu jmenování „obecních soudců“ přečetla, se nic z výše uvedeného netýká, neboť je známo, že ona je tam od toho, aby přečetla zprávu, kterou jí připraví redakce.
7 komentářů :

 1. Moderátorka, redaktor a podobní pracovníci, jsou zodpovědní za to, co přečtou do média, i když jim to připravila redakce. V moderní historii se už vyskytly případy, kdy byli hlasatelé či redaktoři dokonce i oběšeni za to, že "jen přečetli" závěžné texty, popřípadě je přetiskli. Redaktor, moderátor atp. totiž, na rozdíl od odvedence vynuceně narukovaného v rámci branné povinnostzi, má možnost dehonestující, nevhodnou, případně poškozující činnost, odmítnou vykonávat. Může se kdykoliv jít živit něčím jiným. Za většinu toho, co čtou ti dnešní, by zrovna oběsit na místě nebylo, ale odpovědnost, byť i jen prestižní, stále mají.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Třeba že máte více méně pravdu /viz. např. kdysi pí Panýrková/, napište mi, prosím, proč se nepodepíšete. Oldřich Průša

   Smazat
 2. Vůl obecný, pokud bude chován obcí jako územně správním celkem, může být zároveň přece i volem obecním. Totéž platí i pro obecnou školu v obci. A co tedy třeba městský soud, nemohl by se nazvat obecním, i když je obecným (tedy veřejným)?

  Lidi, nebuďte na sebe hned tak zlí!

  Přiznám se, že jsem si myslela, že termín obecní soud je v pořádku. Jsem tedy kráva obecná nebo obecní?

  Chudák paní redaktorka!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Vážená Jirzino, máte ve všech bodech pravdu. Holt někdy musíme vycházet z kontextu sděleného.

   Smazat
 3. Novináři ČT by se nedostali ani přes předsíň chrámu logiky.

  OdpovědětSmazat
 4. http://necyklopedie.wikia.com/wiki/Novinář
  http://necyklopedie.wikia.com/wiki/Česká_televize

  OdpovědětSmazat
 5. Tu češtinu, co občas slyšíme na ČT, je typický přínos "pražské" mluvy do českého jazyka. Při vyslovení určité věty a její slovosled jasně napovídá, že nejsou dodržovány zásady češtiny a že moderátoři hovoří stylem přistěhovatelců, nebo naopak používají slovosled z cizích jazyků. Co dělá rada pro ČT ...... . No a k obsahu a komentování událostí platí zásada. Koho chleba jíž, toho píseň zpívej.

  OdpovědětSmazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.