Reklama

neděle 18. ledna 2015

Tanec zlata, propad eura a švýcarský frank (část II)

Květa Pohlhammer Lauterbachová
18. 1. 2012  eRepublika

Podívejme se, jak dochází ke znehodnocování měny. A proč jedno promile superbohatých potřebuje v EU alespoň jeden normální stát s normální měnou?

První část článku Tanec zlata, propad eura a švýcarský frank ukázala, jak funguje propojený systém centrálního bankovnictví, který slouží především k přerozdělování od pilných a pracovitých k onomu jednomu promile nahoře. Nyní se podívejme, jak dochází ke znehodnocování měny a proč jedno promile potřebuje v EU alespoň jeden normální stát s normální měnou. Vzpomeňme si na vtip o plánovaní cen za socialismu: ten sice může zvítězit na celém světě, alespoň v jedné zemi však musí zůstat svobodný trh, protože jinak nebudeme vědět, kolik co stojí. S eurem je to už podobné, proto "musí" být svobodný švýcarský frank. Viz heslo "bankovní socialismus".

Zlato versus fiat money

Jak ostatní země ve světě navyšovaly podíl zlata coby rezervní měny užitečné v době krize, vidíme zde. Podívejte se na stav zásob zlata na začátku krize 2008. Tabulka ukazuje množství zlata v tunách a podíl zlata na celkových devizových rezervách.

K tomu malá poznámka - je velkou otázkou, zda Němci své zlato vůbec uvidí. Viz náš článek Prošustrovala US Central Bank německé zlaté rezervy? Navýšení prudce pokračuje až do roku 2014, přestože cena je burzou COMEX manipulovaná. Hlavně se podívejte, kdo zlato nakupuje a komu zůstává bezcenný finanční šrot.

Zatímco švýcarští bankéři mlčeli jako ryba, Mario Draghi na všechny strany hlásá, co připravuje. Že se chystá prosadit kvantitativní uvolňování, tj. tisk možná až 3 bilionů eur jako fiat money na dluh. Chce začít vykupovat (o technice toho prozatím ještě tolik nevíme) dluhy evropských zemí, a tím osvobodit banky od šrotu. Hlavně ty italské. Hodný to strýček Mario! Německá Bundesbanka se staví proti. Generální návládní Evropského soudního dvora zatím připustil, že program OMT, který byl částečně ECB už odstartován, může být za jistých okolností uplatněn. Pokud i německý soud v Karlsruhe rozhodne, že se tento názor musí akceptovat, nemají Němci šanci. Bude to taková daň Němců za dosavadní blahobyt, který jim byl umožněn.
Švýcarsko se trhlo od eura, aby s ním nepadlo

Švýcaři vidí v krocích ECB, která se chystá přeměnit na americký FED, ohrožení svých zájmů. Proč by drželi euro, když jeho hodnota padá a padat ještě bude víc? Ať si exportéři nadávají! Hrozí únik kapitálu do Švýcarska? Prý ne, poněvadž SNB chce snížit atraktivitu franku tím, že paralelně s posílením měny zavedla, respektive zvýšila "negativní úrok" (krásný nový vynález centrálních bankéřů) z 0,5 na 0,75 %. Kdo bude mít příliš franků na účtu, tak se mu z nich prostě bude ubírat. Tak má tedy vypadat to působení svobodného trhu podle švýcarských liberálů. Kdo si vydělal, ten bude po zásluze potrestán. A to nebudu obtěžovat dalšími opatřeními, jako snížením referenční základní sazby na mínus 1,5 %.

Investoři si rádi připlatí, aby si mohli nakoupit v celosvětovém měnovém chaosu trochu stabilní a perspektivní měnu. Petrodolar jde do kytiček a stahuje euro s sebou. Kurz eura k dolaru 1:1 se neodvolatelně blíží. A to si podtrhněme.

Přerozdělení od bohatých k super bohatým

Zoufalci, kteří se nechali bankéři nalákat a vzali si hypotéky v cizích měnách, v tomto případě ve francích, zapláčou. Díky 15. lednu ten, kdo má hypotéku ve výši 83 tisíc, má dluh hned 100 tisíc franků a více. Že by frank zase výrazně spadl, nelze příliš očekávat. Tito lidé nejsou ovšem v kategorii oněch bohatých. Komentátoři v diskusních příspěvcích jásají: „Konečně začíná vyhánět někdo penězoměnce z chrámu!“ Tím bych si jistá tedy nebyla. Ptejme se opět: Cui bono?
Vydělají především ti, kteří mají majetek spravovaný u velkých švýcarských bank. A to jsou ony „elity“, které tahají za nitky v ECB i ve Švýcarské národní bance. A spousta velkých ryb z EU, včetně Barrosa, zde má svůj majetek. Dochází opět k tomu, co jsme zažili my v Čechách v devadesátých létech. Co se toho tady dalo koupit za babku díky nastavenému kurzu koruny! Jenom jsem zírala!

Nyní může začít výprodej celé Evropy: Ať už jsou to balíky akcií fungujících firem, nebo přebírání celých firem. Zvláště, když politici prosadí smlouvu TTIP s USA. Švýcaři mohou být pouze bílým koněm, který umožní další koncentraci moci a nadvlády nad Evropou. Velice ráda bych se mýlila a věřila, že ve Švýcarsku jde opravdu, ale skutečně opravdu o svobodu a demokracii!

Související články:

7 komentářů :

 1. Evropa a Euro s ní jsou mezi dvěma mlýnskými kameny. A mele nás to z obou stran. Jak otloukánci v čertově uličce. A všechno jen kvůli hlouposti a ústupkům v politice. Evropa pomalu ztrácí svojí identitu, protože se neustále vymezuje vůči Západu nebo vůči Východu, a není svébytná. Kam se podělo Evropské sebevědomí na vrcholné úrovni?

  OdpovědětVymazat
 2. Máme všechny předpoklady k tomu, svítit jako ekonomická hvězda, a namísto toho jsme politicky exploatováni a náš potenciál je zneužíván tu ve prospěch Západu tu ve prospěch Východu. ...

  OdpovědětVymazat
 3. A nejenom ekonomická, především politická. Import pokřivených politických zrcadel z nás udělal politický patvar.

  OdpovědětVymazat
 4. Na Ukrajinské krizi, která vyprovokovala střet s Ruskem, se nyní hojí USA. Máme to zapotřebí, dělat sobě takové problémy??? Jsou zástupci rozhodující o Evropské politice skutečně Evropskými politiky, nebo jsou to nějací proxy-vládci, dosazené loutky, které mají přikládat polínka pod Americký kotel? ...

  OdpovědětVymazat
 5. Evropa skutečně dluží ... dluží světu jednu věc, a dokud ji nesplatí, tak bude dlužit čím dál víc, a bude se propadat čím dál hlouběji.

  Evropa dluží světu PRAVDU.

  OdpovědětVymazat
 6. Ba, ba, pravdu díš...

  OdpovědětVymazat
 7. A jsme tam kde jsme byly.
  Takže další holokaust přijde.

  OdpovědětVymazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.