Reklama

neděle 11. ledna 2015

Tři důvody, proč by Česká republika mohla opustit EU

Jaroslav Bašta
11. 1. 2015     První zprávy
Začátkem letošního roku se v německých novinách objevila informace, která reagovala na prognózu o výsledcích řeckých voleb, které budou příští týden. Po volebním vítězství strany Syriza si prý německá vláda dovede představit, že Řecko opustí Evropskou unii. Inu, dějí se věci nepředstavitelné, vždyť ještě před třemi lety kvůli hlasování o Eurovalu, jenž měl podobnému vývoji zabránit, padla na Slovensku vláda premiérky Radičové.Se setrváním v EU má problémy i Velká Británie, která o tom chystá referendum. Někteří analytici tvrdí, že je za tím britská obava z osy Paříž – Berlín – Varšava, která se zformovala v důsledku ukrajinské krize. Ostrovní království v ní nenachází nic jiného než nové zhmotnění své několik století staré geopolitické noční můry. Oba krajní body nové osy evropské politiky, Paříž a Varšava, budou utvářet unijní postoje ke dvěma krizovým oblastem – muslimskému světu v severní Atrice a na Blízkém východě, který i se svými válkami a problémy zvolna vzlíná na sever na evropský kontinent (Paříž) a pak k neméně nebezpečné hranici s Ruskou federací (Varšava). Berlín to bude financovat a řídit.

Nejen z britského, ale i z českého pohledu jde o nebezpečné politické spojenectví, protože se dá očekávat, že na jižní hranici EU, kde bude brzo třeba zaujmout nekompromisní postoj vůči přistěhovalectví, bude převládat snaha po vyjednávání s ohledem na početnou domácí arabskou populaci, zatímco na východě nepochybně zazní tóny tvrdé až konfrontační.

Základní problém vztahů Západu s Ruskem v posledních čtyřech letech tkví v tom, že se zcela vytratil vzájemný dialog a z pouhých konkurentů se staly nepřátelé, takže každá strana prosazuje jen své záměry a neohlíží se na tu druhou. Takový proces v minulosti vždy vedl k rozpoutání velkých ozbrojených konfliktů. Varovným příkladem pro nás musí být První světová válka.

Pokračující vyzbrojování ukrajinské armády moderními zbraněmi, s odůvodněním, že je nutně potřebuje k tomu, aby se ubránila cizí agresi a mohla obnovit svou územní celistvost, znamená v případě Krymu riskovat válečný konflikt nadregionálního rozměru, který při absenci vzájemné důvěry mezi Ruskem a Západem nejspíše přeroste v jaderný konec lidských dějin.

Protože posledních dvacet tři let ukázalo, že na Ukrajině neexistuje státotvorná politická elita, vyřešit probíhající válku o postsovětský prostor by mělo mezinárodní společenství spolu s Ruskem. Jugoslávský scénář, včetně stvoření několika států typu Kosova je možno zopakovat i na Ukrajině.

Dovedu si proto v roce 2015 představit hned tři důvody, kvůli kterým by Česká republika mohla opustit Evropskou unii.

Prvým by byla válka na východě Ukrajiny s naší účastí.

Druhým smlouva TTIP v současně vyjednávané podobě, která je nepřátelská k firmám střední velikosti, základu evropské ekonomiky. Nepatřičné je to, že ji vyjednávají tajně, protože to pak dává evropskému i národním parlamentů jen dvě možnosti – přijmout nebo nepřijmout. Takto nám vyjednavači nechali jen jednu kompromisní možnost – nepřijmout a projednat znova veřejně. Nemůžeme se vzdát své státní suverenity jen na základě doporučení nikým nevolených úředníků.

Třetím pak by bylo rozhodnutí o umístění desítek tisíc uprchlíků z muslimských zemí v České republice. Nikdy jsme neměli kolonie, tudíž nemáme ani onen morální závazek jako jiné země EU. A s ohledem na aktuální události v Paříži jsem přesvědčen, že při české dobromyslné zálibě v žertování by velice brzy vypukla občanská válka mezi vtipálky a fanatickými nadutci z řad příchozích.

Česká republika je národnostně i nábožensky (tedy ateisticky) nejhomogennější stát Evropy. O tom, zda tomu bude jinak, by mělo rozhodnout referendum, nikoli diktát nikým nevolených evropských úředníků, dodává Jaroslav Bašta.

48 komentářů :

 1. Odpovědi
  1. Nic nenaděláte -je to jako za socialismu -lidi musí akorát držet pusu a krok-poklonkovalo se sovětům nyní zase američanům vystoupit z EU+NATO nejde- nebot je tvrdá diktatura a policejní stát. Je tady 500 tisíc romů a 500 tisíc vietnamců které němci v devadesátých letech vyhodily-už je to pomalu jako v bronxu.

   Smazat
  2. Tento komentář byl odstraněn autorem.

   Smazat
  3. Pane Bašto ! Proč je v titulku "mohla opustit", když správně by mělo být "musí opustit" ?

   Smazat
 2. Vázený pane, asi Vám uniklo ze celá EU je americký projekt, je to vazalské seskupení státú na vodítku USA. Zádná osa Paríz-Berlín-Varsava nebo Berlín - Peking nebude. A my jsme si tam dobrovolnè vlezli, nikdo nás nenutil...

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 11.54 Ono záleží koho tím MY myslíte.Pokud to jsou lidé tak ti určitě žádnou jinou možnost jak rozhodnout neměli,poněvač referendum nebylo,čili o takto závažném rozhodnutí hlasovala vláda,bez mandátu lidu.a to je špatně .Vlastně by toto rozhodnutí mělo být,buď neplatné,nebo by jeho důsledky měla nést jen vláda,která o něm rozhodla.O jakémkoliv takto závažném rozhodnutí,musí být referendum.Pokud tím vláda nesleduje jen své vlastní zájmy,jako že asi ano.

   Smazat
  2. Pane Nováku, referendum o vstupu de EU bylo - pocátkem
   nového století. Na nasí vsi hlasovalo 80% pro, 20% (se mnou)
   proti. Slíbili nám plné hrnce, ale nerekli ze to bude na dluh a
   se ztrátou suverenity.

   Smazat
  3. Kdyby jenom plné hrnce na dluh, že to bude politická, ale hlavně fašistická organizace, to nám jaksi neráčili naznačit! A na argumenty, že zůstaneme osamoceni, bych citovala Mariii Le Penovou: "Ále, nestrašte. Zemím stojícím mimo EU se daří dobře."
   Navíc, Německo bude vždycky usilovat o primát a ostatní země dusit stejně jako teď USA Rusko, aby je náhodou někdo nepředběhl. Jen si vzpomeňte, co všechno jsme tu ve jménu EU museli zlikvidovat. Proč asi? Úplně by stačily smlouvy o vzájemné spolupráci mezi evropskými zeměmi, klidně i ta bezcelní zóna, ale společný prostor včetně měny, zákonů, daní, dávek, to je dlouhodobě předurčené k zániku, jenom tím ztrácíme čas.

   Smazat
  4. Dozadkuleznou plíživou českou cestou s namydlenou hlavou jsme se drápali do konečníku NATO. Za tohle krvavě zaplatíme...

   Smazat
  5. Souhlasím s panem Baštou, pokud nedojde k sociálnímu smíru v ČR mezi obyvatelstvem- obědy pro děti-léky pro důchodce a potřebné- (pracující a jejich rodiny a staré rodiče) nebude české obyvatelstvo akceptovat tzv.imigranty (kolonisty z Afriky a arabského východu) a dojde k občanské válce. Obyvatelstvo v ČR má dost tzv.vyžírků ze světa. Toleruje a bude jen ty, co jsou přínosem pro ČR. A jsem pro jednoduchý zákon: prohřešíš se proti obyvatelstvu a jeho kultuře - zrušení občanství a vyhoštění z ČR a to celé rodiny.

   Smazat
  6. Suverenitu jsme ztratili a stále se usmívající asertivní pan Sobotka a pan Chovanec již rozhodli a na své voliče se neohlíží.Pan prezident Miloš Zeman je pro spojené státy, jako by už nebyl, jak se přibližně vyjádřil Erik Best.Velvyslanectví spojených států s pomocí červených karet proti němu štve naše občany..

   Smazat
  7. referendum do EU bylo, ale zmanipulované. S kým se o tom bavím, každý říka že dal ne EU.

   Smazat
 3. Ano všeobecné, neokleštěné REFERENDUM. Hlavně však okamžité vystoupení z NATO. Poté anulování všech smluv a dohod uzavřených v EU po vstupu do EU-jsou totiž neplatné,-nebo opuštění EU bezodkladně a bez sankcí. Poté lze honit ostatní k zodpovědnosti za vše dobro zde implementované, nebudou mít tito strůjci totiž ani páky ani oporu z těch shnilých a zkorumpovaných a korumpujících struktur.
  Howg.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Svym zpusobem s Vami souhlasim,ale pak bychom si sami nabehli na hodne ostre vidle.Zustali bychom jako cool v plote.Ostruvek v oceanu.N a t o uz by si naslo duvod nas spolknout nasilim,pak jsou tu ty Sudety,proruske nazory pana prezidenta,... A Rusove nas zachranit neprijdou,ani nikdo jiny.

   Smazat
  2. Co když nebudeme sami. Slovensko, Maďarsko, Je tu neutrální Rakousko a Srbsko - to už je docela zajímavé soustátí a trh, pro BRICS jako dělané.

   Smazat
  3. 12.56 Máte pravdu a tomu právě chtějí naši i evropští politici zabránit,zákazem výstupu z jakékoliv struktury či už EU nebo NATO potřebují totiž národy sehnat doromady do jednoho stáda . pak je líp ovladatelné a naši uplacení političkové jim v tom přitakávají.Takže náš hlavní boj je o svobodu ČT a ČRo a o vystoupení s EU a NATO .Jedině tak si můžeme zajistit svoji svrchovanost,svobodu a sebeurčení.

   Smazat
  4. A prave kdyby to bylo tak snadne,nemyslite si,ze uz by tyto staty stredni E.byly z techto svazu pryc?Orbin a Fiko jsou nejbojovnejsi a droli se jim puda pod nohama.Nejprve je nutne udelat si doma poradek-zbavit se neziskovek vystrnadit par Sidu a obrnit se pred mafianskymi praktikami zastrasovani a vydirani.Viz Merkl a dalsi.K cemu odboj,kdyz nam hrozi vymazanim z map?Pomalu rozebirat zevnitr,nic jineho -zatim nezbyva.

   Smazat
 4. Ano a z těch pár profi vojáků ze zkušenostmi žoldnéřů udělat složky pro ochranu proti živelným pohromám, epidemiím a vůbec z nich konečně udělat užitečné pro vlast a né janičáry něčích zájmů.

  OdpovědětSmazat
 5. Syriza v Řecku nikdy nezvítězí, to si přece dokážou ohlídat ! Stále myslím na citát připisovaný Stalinovi: Není důležité, jak hlasují, důležité je, kdo sčítá hlasy!" Stejně překvapivě dopadlo sčítání Skotsku. Jak? No přece pěkně po Stalinsku ! Stejné to bude s Řeckem, vůbec o tom nepochybuji. Prostě "kolektivní" zájem celku (EU) zvítězí.

  OdpovědětSmazat
 6. Milý pane-byli bychom sami? A ted s námi někdo je a pomáhá nám a láskyplně nás vede za ručičku k prosperitě? Nezlobte se to je to strašení jako když dětem říkají, že když budou zlobit tak jim ježíšek nic nenadělí. Co nám kdo nadělí? Nikdo nás nebude víc polykat než jsme polklí ted
  , A hlavně se necháváme polykat od svých polykačů a taky se polykáme strachem co by kdyby. Bojíme se co je za rohem a radši nepůjdem za roh,takhle připosraný národ. Kdyby nebyli lidé kteří jdou jinou cestou než ti ostatní asi bychom ještě ted neuměli možná ani rozdělávat ohen,
  Sice by nás nikdo nezachranoval museli by jsme se zachránit sami ale spolupracovat, komunikovat, obchodovat a vše ostatní, bychom mohli dle svého uvážení a výhodnosti s každým kdo by toto s námi chtěl, a nevěřím že by jich nebylo dost, co by chtěli. Žádné embargo nebo podobné by nebylo, naopak ostatní by nás jenim následovali. Vždyt už ted většina a nejen v EU-viz kdysi Francie výstup z NATO, jenom čekají kdo začne a kdo první a pak to začne, zůstanou a cukat se budou jen ty co jim to plní kasu a nebo ego, ato jsou jen dva tři a bez ostatních si můžou trhnout třeba protézou, na které beztak stojí.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Naprosto s tímto příspěvkem souhlasím. Na světě je mnoho jiných států mimo Evropu, které by jistě o spolupráci s ČR stály za oboustranně výhodných podmínek. A jsou to státy, které mají před sebou mnohem lepší ekonomické perspektivy než USA s celou EU dohromady. I v Evropě jsou jasné státy, se kterými by byla možná dohoda, protože už mají EU politiky plné zuby a budeme tu opět jakoby kopírovar Rakousko-Uhersko, což se jiným silným státům jako jsou USA, Německo, Francie a VB libit nebude, dokonce ani Polsku. Proč nevytvořit společenství středoevropských nezávislých států, které by vyhlásily neutrální status jako Rakousko a dohodly se na vzájemné spolupráci v ekonomické, příp. i vojenské oblasti. I jiní by se následně přidaly, tak nějak tuším i Bulharsko kromě už dříve zmiňovaných zemí. Pokud budeme chtít spolupracovat, partnery najdeme.

   Smazat
  2. Naprosto souhlasím .Když se zakládala profesionálni armáda tak se slibovalo že bude levnější a hlavně pro účely civilní obrany. Dnes je civilní obrana v troskách a ve skutečnosti ani neekzistuje. Jsme stát ve středu Evropy a mohli jsme si v vybírat a diktovat podmínky zatím jsme se doprošovali abynás vzali do EU i do Nato.

   Smazat
 7. Je to přesně tak jako když jsme byli připosraní, ale hlavně obelhaní různými Klausi o jediné cestě bez přívlastků a alternativ po podvodu-89.
  Kdyby tehdy byla ta zatracovaná a dehonestovaná třetí cesta, kterou notabene, dnes hledá kde kdo. tak kdyby jsme jí zkusili, myslíte že by bylo hůř? Možná, možná ne ale tehdy lidé měli vůli a asi by se to povedlo, ale báli jsme se jít za roh, a zrazovali nás erudovaní a zkušení ekonoumové a strašili návraty starých pořádků a neosvědčených slepých cest.

  OdpovědětSmazat
 8. Osobně jsem zastáncem Evropské unie. Fantastická myšlenka. Kdyby byla oproštěna od zbytečné a trapné byrokracie a diktátu USA, samozřejmě s účastí Ruska. To by se mělo podílet na společné evropské kolektivní bezpečnosti. Tudíž žádné NATO, které se matlá do věcí, do kterých vlastně evropskýn státům nic není. Vzájemně spolupracovat jako rovnocení partneři a to včetně USA. Nebude li toto zejména Amerika respektovat, dopadne EU jako RVHP, prostě naprostým rozkladem. M.Radikowski.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Já si také myslím, že EU plní ty nejdůležitější úkoly, nä které by samotné Česko nikdy nestačilo ! Příklad z poslední doby: http://dolezite.sk/Zachrana-se-blizi-Evropska-komise-chce-zavest-nove-predpisy-KjwL.html

   Smazat
  2. kdyby, kdyby, kdyby...Obílená Chatrč to nedovolí.

   Smazat
 9. Jenom s Ruskem!jinak referendum a vyhnat NATO!!!!jituš

  OdpovědětSmazat
 10. Se všemi třemi body souhlasím. Skutečnost, že tento stát je relativně homogenní (máme zde dost menšin, ale ty se dokázaly začlenit) je důvodem jeho stability. Nemusíme řešit, zda muslimům překážejí vánoční stromky nebo je neuráží něco jiného. Pokud sem někdo pod falešnými hesly "humanismu", "multukulturalismu" a "tolerance" začne posílat imigranty z odlišných kulturních oblastí a tím přispívat k nezvratné destrukci této společnosti, vystoupení z EU je jedna z věcí, kterou bychom měli prosazovat. Jsou to právě ti "humanisté", kteří obvykle podporují americké válečné agrese po celém světě a jejich šíření chaosu a smrti, "multikulturalisté" zase prosazují ničení jedinečných evropských národů a jejich kultur a k "toleranci" nás vyzývají ti, kteří jí myslí toleranci k vlastnímu postupnému zániku - to skutečně tolerovat nejde!

  OdpovědětSmazat
 11. Okamžitě vystoupit z EU a nato.


  Bude nás to stát hodně obnova toho nám EU vzala,ukradla a zakázala.
  Ale za tu svobodu se klidně uskromnim.

  Referendum je cesta zdlouhavá generální stávka v EU nebo tak něco. By to učinilo lépe

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Já se zase uskromním jen když to povede k definitivní liokvidaci ruska.Co na to říkáš nácku?

   Smazat
  2. Tak to tě můžu uklidnit, nemusíš se vůbec uskromňovat. protože Rusi nikdo neporobí a to už od dob bojů s velkou tartárií.

   Smazat
 12. Stěžejní úkoly pro rok 2015:
  Na základě referenda vystoupit z EU a z NATO.
  Provést kroky ke spolupráci s Euroasijskou unii.

  OdpovědětSmazat
 13. Zlikvidování zemědělství a průmyslu bylo účelové. Kdybychom náhodou chtěli zvednout hlavu.

  OdpovědětSmazat
 14. Bašto, prober se a sleduj dění! Výstup z tzv. EU je n e o d v o l a t e l n ý a je prakticky "na věčné časy", což si ještě ze svých svazáckých let pamatuješ. Jediná naděje, že všechny říše krachovaly ve stále kratších intervalech, snad to bude méně než 70 let.

  OdpovědětSmazat
 15. Všechna svinstva řídí nejmocnější lidé a to jsou majitelé FED, dluží jim celé USA. Kdo to je !?

  OdpovědětSmazat
 16. Přijetí j a k é h o k o l i v množství uprchlíků je naší povinností. Pravdou a láskou bude možné je vychovat k úctě k našim hodnotám.

  OdpovědětSmazat
 17. Jiné řešení se nenaskýtá - opustit EU bude trochu bolet, ale získáme prostor a rovnoprávné vztahy se světem.

  OdpovědětSmazat
 18. Vše, co říkáte je pravda, ale... První se musí vyčistit vláda, poslanci, prokuratura omladit a nastoupit mladí. První si zavést pořádek doma a pak vystoupit z EU a NATO.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Pokud nechcete rozpoutat občanskou válku, pak k realizaci neexistuje jiná cesta než ve volbách volit ty protinatistické strany, které se zaručeně dostanou do parlamentu.
   A taková strana je jediná - komunisti. Ať se vám to líbí nebo nelíbí, jiná možnost není.
   Jakmile však náckové z objektivních průzkumů veřejného mínění (ty existují, jen nejsou zveřejňovány) zjistí, že by volby prohráli, rozpoutají tady s pomocí USA takový teror, že okupace v srpnu 1968 proti tomu byla neškodný čajíček.
   Tak zkuste místo svého "se musí..." předložit nějaký konstruktivní nápad :-)

   Smazat
 19. Podle dnešní vládnoucí garnitury musíme být ještě více proameričtí, proobamovští, proTTIPovští, provazalovští, toto je spolehlivá cesta do pekla!Řekové, Maďaři, možná VB referendem o výstoupení z EU, to brzy rozčísnou!Takže vyhlášením referenda, které potvrdí hlasy vystoupení, lze tedy z EU legálně vystoupit, toho by se Sobotka, Zaorálek, Sáša Promo Pro a Pehehe a ostatní, velice báli.

  OdpovědětSmazat
 20. Evropu čeká v blízké budoucnosti obrovská vlna etnických a sociálních nepokojů. To by mohl být počátek konce EU. Rozpadne se to a bude to hodně, hodně bolet. Protože už nemáme ekonomickou základnu z doby pře rokem 1989. Měli jsme funkční hospodářství, teď jsme zemí kde funguje jen logistika a skladiště EU. Od první republiky budované přes socialismus československé národní hospodářství je pryč. Ale vážil bych si více svobody a suverenity s nižší životní urovní než současné zpackané formy demokracie a totálního politicko-hospodářského otroctví. Problém našich politiků je, že vládnou stylem: po nás potopa. Draze jsme za rok 1989 zaplatili a ještě zaplatíme. Přejme si ať ve Francii vyhraje volby paní LePenová , Británie at vystoupí, Řecko udělá co bude pro Řeky dobré, Španělé to ještě dál rozhoupou a to by mohl být začátek konce našeho tzv. výhodného spojení se západem.

  OdpovědětSmazat
 21. V ekonomické oblasti to zas tak černě nevidím .Vypadnztím z EU. A rychlým zrušením všech zbytečností a brzd nacpaných do zákonů a předpisů a norem z EU .Se jen uvolní potenciál který zde stále máme...Jak v průmyslu službách,zemědělství...Kam obchodovat a vyvážet je... stačí se přidat k ekonomickému Eroasijskému svazu...a jsme hned na trhu o min 250 milionech obyvatelích..Když k tomu připočtu země další které by šli nejspíše stejnou cestou tak jsou to minimálně,Srbsko,Makedonie,Bulharsko,Rumunsko,Černá Hora,Moldavie,Madarsko,Slovensko ČR, a pravděpodobně jetě Bosna,Hercegovina,Srbsko,Slovinsko,. Takže už jen u první skupině zemí se trh rozroste na 300-320 milonů lidí a další uzemí...Naopak si myslím že po ekonomické stránce by to bylo velmi dobré. A asi i skokové..Pochopitelně že je úskalí jedno a to velké bankovní sektor který byl za hubičku prodán takže ten by bylo nutno zpětně znárodnit...A padla by nutnost devizových plateb neb by se platby prováděli v národních měnách...

  OdpovědětSmazat
 22. Proč? Protože to byl od počátku podvod.

  OdpovědětSmazat
 23. EU vládnou psychopati v čele s ožralou Junkrem. Ji nezáleží na prosperitě všech členských zemí. Je to diktatura nejhrubšího zrna. Pryč z EU i NATA. Včera bylo pozdě.

  OdpovědětSmazat
 24. Opustit evropskou unii je šance pro prospěcháře aby víc
  zadlužili Česko.

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.