Reklama

středa 28. ledna 2015

Ukrajinská armáda se blíží ke Stalingradu


Boris Terechov
28. 1. 2015   zdroj
Před několika hodinami prezident Spojených států Barack Obama oficiálně oznámil světu, že i přesto, že podporuje stávající kyjevskou moc, ale bojovat s Ruskem kvůli tomu, co se děje v Donbasu, nebude. Tím dnešní mimořádné zasedání představitelů NATO, o jehož svolání během celého víkendu žadonil u svých patronů prezident Ukrajiny, ztratilo smysl. I když se "záštita" NATO zjeví na zavolání žlutěblakytného "trpitele", ignorovat nařízení současného amerického prezidenta v žádném případě nebude. 



No, poplácá Petra Alexejeviče po drahém saku, a řekne soucitně: "Drž se, brácho", a rozjede se po svých mírový kancelářích dojídat paštiku z husích jater s parmazánem. Maximálně - udělá Putinovi 6704-té čínské varování o nepřípustnosti ...

Mezitím se po obnovení masakru na Donbasu situace kyjevské chunty rychle zhoršuje. Zmije se kousla do vlastního ocasu, a s ukrajinskými vojsky se dnes děje to samé, co se dálo s hitlerovskými před sedmi desítkami let. Ani jedněm se blesková válka na východ nezdařila. Jedni i druzí se zastavili na okraji hlavního města, a pak je hnali zpátky na západ. Nejprve pomalu, pak stále rychleji a rychleji. Je samozřejmé, že všechny historické analogie jsou relativní, ale svým významem jsou dnešní vítězství ozbrojených sil Novorossije u Doněcka srovnatelné s úspěchy sovětské armády u Moskvy v roce 1941. Se stejným procentním poměrem sil, mimochodem.

Mnoho vojenských expertů předpovídá, že není daleko ani Stalingrad. Mělo by k němu dojít v blízkosti Debalceva v Doněcké oblasti, kde dnes dělostřelectvo domobrany metodicky přemílá ukrajinské vojáky. Titéž lidé se domnívají, že hyperaktivní fáze ozbrojeného konfliktu by měla trvat ještě asi tři týdny. Poté budou rezervy trestné expedice většinou vyčerpány a její fronta se může zhroutit. Důsledkem toho by měl být vstup novorossijské armády do operativního prostoru k hranici Dněpropetrovské oblasti.

Není divu, že chunta zpanikařila. Pro ucpávání rozšiřujících se děr potřebují kyjevští stratégové novou potravu pro děla a nové zbraně. A rychle a ve velkém množství, neboť oddech jí již nedají. Lídr DLR Alexandr Zacharčenko oficiálně oznámil, že věhlasně známé minské dohody skonaly a návrat k této fikci není možný. Pokud s potravou pro děla zatím ještě v hustě obydlených částech Evropy těžkosti zatím nejsou, a problém je nyní poměrně úspěšně řešen pomocí násilné mobilizace v bolševickém stylu, ale zbraně a munici lze získat pouze zvenčí. A nejlépe zdarma, neboť groše nejsou. Zahraniční dluh se již přehoupl za trilion hřiven.

Avšak ani operativní vojenské dodávky ze Západu nemusí být všelékem. Neschopnost ukrajinského armádního vedení, upřímná neochota většiny mobilizovaných postavit se na život a na smrt za evropskou volbu, zaryté rozkrádání a krajně slabá ovladatelnost vojsk tvoří dohromady černou díru, schopnou zcela beze stopy vsát vojenské rozpočty tří nebo čtyř planet zemského typu. Při úplné absenci výsledků. A proto by se pro Porošenka a další pavouky z kyjevské plechovky stala nejlepším východiskem přímá vojenská intervence třetích zemí. Možná, že by dokonce souhlasil s oficiální přítomností ruských vojsk na území povstaleckých oblastí. Hlavně aby ​​západní "mírové sily" co nejdříve vzaly pod kontrolu území, které Kyjev ještě nějak kontroluje.

Možná, že násilné odtržení válčících stran do protilehlých rohů - to je opravdu jediný způsob, jak alespoň dočasně udržet Ukrajinu politicky nad vodou. Tento plán se ale s největší pravděpodobností realizovat nebude. Z různých důvodů. Zaprvé, Západ je si dobře vědom toho, že na přímou vojenskou konfrontaci s Ruskem nemá. A to nejen z důvodu okamžitého energetického kolapsu v Evropě. Z více či méně bojeschopných formací jsou mu dnes k dispozici jen Chip a Dale, Smrtonosná past, a také Jane Psaki. Za druhé, nezdá se, že by vítězství režimu v Kyjevě potřeboval vůdce západního světa - Spojené státy americké. Podle prezidenta Centra systémové analýzy a prognózy Rostislava Iščenka Američané dnes očividně ztrácejí válku na ukrajinské pláni a usilovně hledají záminku, jak ji opustit. Ale protože není pochyb o tom, že tento prostor bude okamžitě obsazen Ruskem, a proto tam po ústupu musí zůstat pouze politické a ekonomické ruiny.

Není třeba znovu někomu dokazovat, že bez vnější podpory je kyjevská chunta odsouzena k zániku. A protože pomoc je jí stále častěji odmítána, události se začaly vyvíjet podle scénáře Iščenka.

Co se stane s Ukrajinou dál? Dnes zůstává tato otázka otevřená. Před několika dny ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov telefonicky vyzval svůj americký protějšek Johna Kerryho k ovlivnění Kyjeva tak, aby ten zastavil boje. Před tím Kerry opakovaně vyzýval Lavrova, aby přitáhl uzdu donbaským domobrancům. Po tomto si ještě někdo může myslet, že na východě Ukrajiny Porošenko s Jaceňukem bojují proti Zacharčenkovi s Plotnickým?





Pro Novou republiku přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová

21 komentářů :

 1. Porošenko s celou tou fašounskou verbeží by už měl připravovat letadlo,jinak si to s nima vyřídí sami Ukrajinci.Palmer.

  OdpovědětSmazat
 2. Zase jeden z amerických podpisů na světě - chaos - bordel a spousta zbytečně mrtvých je velmi potřebné pro evropu odpoutat se od USA a dolaru jinak celá EU jede do pekel !!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  OdpovědětSmazat
 3. Myslím. že opolčencům pomáhá v jejich boji hlavně to, že bojují za svou zem, která je ničená, za své lidi, kteří jsou vražděni - to je jejich hnací síla. Vládní ukrajinská vojska, resp. normální Ukrajinci, domnívám se, nemohou bojovat se stejným elánem, protože si uvědomují, že je nikdo nevraždí a že oni sami v Novorossii nemají co dělat. To se ale netýká nacionalistických a banderovských band, ty vraždí s radostí.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Co je v článku zásadně chybná myšlenka: Že Rusko ihned obsadí tento prostor (Ukrajinu). To je politická blbost, jakou může vyslovit např. pan Svěrák, pražská demagokavárna, Zaorálek, S. Vondra, nebo nějaký sionista.
   Pravdou je, že Ukrajině p o m ů ž e jen Rusko. Čtěte názory ruských představitelů. Západ či USA pohne brvou jen zištně, takže jen ziským nadnárodních korporací, takže je to k h.....
   Proč Rusko zvýhodňovalo Ukrajině třeba nákup plynu a ropy?
   Asi mu na existenci Ukrajiny nějak záleželo. Je to velký sousední stát a s tím je dobré obchodovat a udělat ho stabilním (nefašistickým - to bude jedna z podmínek pomoci). K tomu tam není třeba ruský armádní sbor a 10 letišť. Snad nějaká ta základna jako protiváha těm z USA kolem - viz v Polsku. I to však budou naši demagogové interpretovat jako ruskou anexi. Rozum a pravda opět "zařvou"

   Slunce v duši, ogaři.

   Smazat
 4. Nemáte někdo nějaké nové info z bojiště. Svodka je neurčitá ?. Díky LH

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. https://vlkovobloguje.wordpress.com/

   Smazat
  2. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

   Smazat
  3. Národní garda a Pravý sektor hodlají přivést na bojiště oddíly šestnáctiletých a vojenské střední a vysoké školy pošlovu své studenty do ATO.

   Smazat
  4. Viz báseň z konce 3. říše: Volkssturm se sešel v plné parádě, kluci a dědové šedí. Jeden má hrnec na hlavě a druhý na něm sedí...

   Smazat
  5. Svodka je jasná: Probíhá akce Z BUZULUKU DO KYJEVA

   Smazat
 5. A co čekali, že budou vrtěti USA ? Copak ještě nepochopili, že je to všude stejné ? Nasadí chaos a bordel a pak se poserte. Oni přijdou až bude potřeba stavět a uzavírat půjčky a ti chudáci si ani nevšimnou, že tím momentem jim nepatří ani kámen v jejich zemi.
  DK

  OdpovědětSmazat
 6. Tak dopadne každý, kdo skočí na slizké lži a jedovatý lep USA !

  OdpovědětSmazat
 7. Slovo loutky má cenu hadru !

  OdpovědětSmazat
 8. Použiti, využiti jako všude jinde.

  OdpovědětSmazat
 9. toto je památná věta !!!

  "No, poplácá Petra Alexejeviče po drahém saku, a řekne soucitně: "Drž se, brácho", a rozjede se po svých mírový kancelářích dojídat paštiku z husích jater s parmazánem. Maximálně - udělá Putinovi 6704-té čínské varování o nepřípustnosti ... "

  OdpovědětSmazat
 10. Nevěřícně zírám na 11 : 11 !!! Je možné ,že toto napsal Palmer ???

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Situace se mění,musím se přizpůsobit.Palmer Palmerovič.

   Smazat
  2. Je vidět, že léky na diagnózu Palmer zabraly. Pane doktore, pokračujte v léčbě. :-)

   Smazat
 11. Co se stane s Ukrajinou dál?

  Copak ještě není dost míst kam vkročila noha (nebo přišel dolar) Američana?

  Ale v detailech by to mohlo být lepší. Kdyby Zaorálek s ostatními ministry EU podali demise a šli jim pomoct zahrnovat plné i prázdné hroby. A pak teprve do vazby.

  OdpovědětSmazat
 12. hrabě Kocharowski28. ledna 2015 16:39

  5,5 miliard dolarů je v háji, a nám těch 18 tanků také nezaplatí

  OdpovědětSmazat
 13. Nezapomínejme, že bez podpory EU by si USA na Ukrajině ani neškrtly. Predátorské choutky USA jsou přece všeobecně dobře známy již dlouho. Ale co si od toho slibovala Evropa? Z čeho je teď pořád tak šokovaná? Snaží se proti sobě poštvat vlastní sousedy, kteří jsou navíc spolehlivými a perspektivními ekonomickými partnery. Za EU jde celá tahle hanba, mohla to celé zastavit. Udělala pravý opak.

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.