Reklama

sobota 31. ledna 2015

Ukrajinská svodka ze dne 30. 1. 2015

napsali Ernest,MP a vlk s přispěním dalších
31. 1. 2015    Kosa zostra čili https://vlkovobloguje.wordpress.com/


Boje o uzavření 'děbalcovského kotle', teror ukrajinských jednotek, 
Ernestova část:

Prapor „Ajdar“ bude rozpuštěn:
Z Korrespondent.net dnes 20:55 zdroj
Dobrovolnický prapor „Ajdar“ se chystají rozpustit. Podle tiskové tajemnice „Ajdaru“ Julie Evdokimové.
Stejnou zprávu napsali i na stránce Ajdaru ve Facebooku.
„'Ajdar' už neexistuje. Ajdar se podařilo všemi způsoby vyhnat z bojiště, rozpustit a nahradit jej Národní gardou," - říká se ve zprávě.
Podle tiskové mluvčí Ajdaru se v pátek bude konat demonstrace u ministerstva obrany s požadavkem, aby prapor nebyl rozpuštěn.
 
Foto ukrajinských nácků z praporu Azov. 
Ajdar rozpustí, Azov zůstavá!Jak oznámil Korrespondent.net, v síti se objevilo video, které ukazuje, jak prapor Ajdar začal rvačku s řidičem na silnici Kyjev – Borispol. Podle očitého svědka, vozy s bojovníky doprovázely vozy Automaidanu a jely rychlostí 40 km/hod. a zaplnily všechny čtyři jízdní pruhy. Jakýkoli pokus předjet jejich auta mařili.
Zástupce velitele praporu Ajdar, Sergej Grab, v komentáři pro Korrespondent.net potvrdil, že jeho bojovníci vyvolali rvačku s řidičem na trati Kyjev - Borispol. Podle něj, řidič nechápal, že nemůžete předjet pohřební průvod.

29. 1. 2015 (23:45) - Zpráva domobrany:
Uglegorsk: pouliční boje. Naši z Uglegorska oznamují, že město je téměř obsazeno, čistíme okraje. Odposlech radia: Nacisté v Děbalcevu křičí o tankovém útoku domobrany a prosí o pomoc. Doněck: Ukroteroristé ostřelují jednotlivými ranami do rajonu Bakuských komisařů – do obytných čtvrtí!
Ve 23:36 přiletěly granáty do rajonu letiště do Lidijevky, tam pracuje diverzní skupina ukrů. Gorlovka a Junokomunarovsk jsou ostřelována ukrajinskou armádou. Jsou tam mrtví a zranění. V mnoha oblastech není eletkřina, voda, topení a plyn.

29. 1. 2015 -  Večer shrnutí náčelníka štábu ministerstva obrany DLR Edwarda Basurina:
Během dne nepřítel ztratil devět tanků, sedm BVP, 117 lidí bylo zabito a 67 zraněno. Dnes byly nejintenzivnější boje na Děbalcevském směru. Ukrajinská vojska zahájila sérii útoků silou od tankové čety až do tankového praporu, aby obsadila ovládající výšiny a ovládla kontrolu dálnice Děbalcevo – Artěmovsk. Tyto útoky domobrana DLR úspěšně odráží, operativní kontrolu nad klíčovou dálnicí jsme si uchovali. Michajlovka - další město, které je pod plnou kontrolou domobrany. Uglegorsk kontrolujeme. Tato výšina u Jenakijeva ovládá celý prostor kolem, což je důležité pro další bojovou činnost. Počet ukrajinských vojáků, dobrovolně se vzdávajících do zajetí domobraně DLR, se dramaticky zvýšil. V minulých dnech přešlo přední linii 14 ukrajinských vojáků, aby se vzdali domobraně. Hladoví, zmrzlí a demoralizovaní. Jediné, o co prosí – nefotografujte a neuvádějte jména, aby se zabránilo násilí proti příbuzným doma. Těmto prosbám vycházíme vstříc. Zadrženým poskytneme pomoc. Jsou v bezpečí, mají zaručen život a humánní zacházení.
Po nezbytných vyšetřovacích úkonech, budou moci odejít z DLR.
Za 13 dní po obnovení aktivního nepřátelství, ztratily ukrajinské síly celkem 88 bojových vozidel pěchoty a obrněných transportérů, 115 tanků, více než 1311 osob bylo zabito.
Poprvé v ostřelování měst DLR ukrajinskou armádou počet zemřelých převýšil počet raněných. V Doněcku dnes zemřelo 11 lidí, šest na Petrovce, v Kyjevkém – dva lidé, v Kujbyševském u obchodu „Brusnička“ dva lidé. Zraněni byli čtyři. V Jenakievu byla zabita žena. V Gorlovce jsou dva zraněni.
Intenzita útoků kyjevských sil na hlavního město DLR je nyní velmi vysoká. Tvrdé obranné boje dnes podél celé linie kontaktu, ale navzdory těžkým ztrátám ukrajinské strany nepřítel nemohl zvrátit situaci ve svůj prospěch.
30. 1. 2015 (00:25) - Poslal dobrovolník s volacím znakem 'Zemljak':
Úspěšně bylo dobyto mnoho pozic. Plně pod kontrolou domobrany DLR je obec Michajlovka Novoorlovka, oblast Olchovatka - Bulavinu – tam se bojuje. Na děbalcevský směr Ukři vrhli posily těžké techniky. Kotel se vaří, Ukři utíkají, ...'velitelé' ukrajinské armády zachraňují své zadky.

Od blogera:
Místní lidé píší, že domobrana DLR prakticky začistila město Uglegorsk. Útočné kolony domobrany se rozvinuly, hovoří s obyvateli a sbírají Ukry zanechané zbraně. Boj pokračuje někde na okraji …

30. 1. 2015 - Poslal dobrovolník s volacím znakem 'Bolšoj':
Kramatorsku byla večer panika - v současné době probíhá evakuace SBU a štábů jednotek Pravého sektoru, které se tam nacházejí, podle doslechu jdou do Krasného Limana. Zároveň přicházejí posily a zesilují opevnění.
 
Od dobrovolníka Prochorova:
Čistka železniční stanice v Uglegorsku od Ukrů je v plném proudu – jsou vytlačeni na okraje. Z Avdějevka přicházejí zprávy, že ve městě se závodním tempem pohybují štábní auta ukrajinských vojsk. Je předpoklad, že vozidla evakuují dokumentaci a další cenný majetek.

Od obyvatel Mariupolu:
V Mariupolu ukrajinští okupanti zaminovali most.

30. 1. 2015 - Komentář generála Petrovského (volací znak 'Chmurnyj'):
Ofenzíva domobrany Donbasu je ztížena přesilou Ukrajinské armády. Pro vedení útočné operace musí být minimálně trojnásobná převaha, kterou domobrana nemá, poměr domobrany k ukrajinské armádě je přibližně 3:4. Domobrana musí útočit, jinak ukrajinské síly budou moci posílit pozici a sebrat stotisícovou armádu. Každý útok domobrany v současné době je nutný jako vzduch dokonce i bez ohledu na výsledek.

Domobranec DLR Evgenij Kryžin z Jenakijeva:
Uglegorsk je náš. Útočili tam, včetně kluků z naší jednotky, 2 padlí.


Dobrovolník s volacím znakem 'Zemljak':
Podle informací od chlapů – částečně zaujali pozice jsou již i na předměstí Uglegorska. Zničen muniční sklad u železničního přejezdu. Bojuje se. Začala čistka vesnice Kajutino. Myslím, že v Uglegorsku byli nováčci ukrajinské armády. A bez krys - velitelů. Ti utekli první. Budou umírat pod tvrdým rozkazem a hrozbou soudem. Je to škoda, lituji jejich matky. Ti, z ukrajinské armády, kteří jsou v Uglegorsku – jsou pouhý kanknenfuter. Porošenko už jim nezaplatí, jako účastníkům ATO, po 1000 hřiven. Pohřeb příbuzným vyjde na více.

Z Avdějevky, Světlodarska a Děbalceva bylo evakuováno 600 lidí – DonoOGA
Z Korrespondent.net, včera, 22:04  zdroj

30. 1. 2015 -  Video Evgenije Poddubného:
Ukrajinští okupanti, kteří byli v kotli pod Děbalcevem a kteří složili zbraně, budou posláni domů. To slíbil premiér DLR Alexander Zacharčenko v osvobozeném Uglegorsku v exkluzivním rozhovoru.
(video zde)


30. 1. 2015 - 10:20) zpráva domobrany:
Zvuky dělostřelectva nepřestaly v Doněcku po celou noc. S několika nevelkými přestávkami pokračují dosud. Hlásili hlasité zvuky z děla , které bylo slyšet v rajonech Buděnovskij, Krytý trh, Naběrežnyj, na severní straně města. Ostřelováním ukrajinské armády bylo zasaženo sídliště Strojitělej v Gorlovce, byl zabit třináctiletý chlapec,jednomu muži střepina urvala ruku, druhý byl posekán střepinami. Podle Eugenije Poddubnného v 08:30 (MSK) byl Uglegorsk obsazen domobranou, ukrajinská armáda vyvíjí jen slabý odpor.
Zpráva dobrovolníka s volacím znakem 'Běžlivyj':
Útok na ukrajinský kontrolní bod u Uglegorska byl proveden silami 15-ti domobranců. Rovněž je třeba poznamenat, že důstojníci ukrajinské armády, kteří byli na kontrolním stanovišti se elegantně ztratili, aby si zachránili vlastní kůži. Blahopřeji všem k obsazení Uglegorska a k novému kotli!

30. 1. 2015 (11:09) - Zpráva domobrany:
Popíšu vám frontu, aby všichni pochopili, jak se věci mají. Jih-Novoorlovka je naše, Ševčenko ničí, Maloorlovka - naše je velká část, na severním okraji stojí ukrajinská armáda. Výšina 307,9 – samotná výšina není ničí. My jsme v blízkosti vršku v nadmořské výšce 270 metrů a ukrajinská armáda na druhé straně na úpatí, téměř u silnice. No, naši návodčí jsou na vrcholu stoupání, navádí, a my střílíme a kontrolujeme bezpečně silnici. Ukři se pokusili obsadit vrchol, ale zahnali jsme je z minometů a AGS a oni přijali svůj osud. Další - Krasnyj Pachar – je náš, Troickoje - je celé jejich. Mironovskij je sporný - opevnili jsme se ve vesnici i my i oni. Nyní útočíme na Nižnoje Lozovoje. Uglegorsk - probíhá čistka okrajů! Můžeme říci, že je náš, probíhá úklid barikád ukrajinské armády, stavíme svá opevnění, sbírají se mrtví a technika z ulic a seznamujeme se s obyvateli. Přišli z sociální pracovníci z DLR – ptají se na problémy, v tuto chvíli se velitelé podílejí na jmenování starosty města.

30. 1. 2015 (12:35) - Zpráva dobrovolník s volacím znakem 'Varjag':
Teď se Ukrajinci snaží zorganizovat protiútok na Uglegorsk, aby prolomili kruh. V Doněcku pokračuje ostřelování ze směru od Písků a Avdějevky. Nejvíce to dopadá na rajony Petrovskij, Kujbyševskij a Kyjevskij. Také DRG nepřítele pokračuje v práci.
 


Nácek Semjon Semenčenko píše:
Situace v Uglegorsku – Děbalcevu: Včera došlo k útoku, po dělostřelecké palbě zasáhly tanky na pozice sil ATO. V Uglegorsku je nepřátelská obrněná technika, město se aktivně opevňuje. V Děbalcevu pracuje diverzní skupina nepřátel, hlavní cíl – zničení našich obrněných vozidel a vojáků. Na město neustále střílejí „Grady“ a pohyblivé minomety. Být venku na otevřeném místě déle než 10 minut není bezpečné, protože tam probíhá neustálé ostřelování. Také zesílily pokusy nepřátel odříznout Děbalcevský výstup z území kontrolovaného LLR.

30. 1. 2015 (13:08) - Zpráva milice:
Boje o Uglegorsk před půl hodinou se obnovily dvojnásobnou silou, Ukři se snaží dobýt město zpět – domobrana tvrdě „šimrá“ okupanty z 13. praporu územní obrany „Černigov-1″a odráží jednotky 25. brigády a praporní skupiny 92. a 128. brigády a Svitjazu.

Zpráva obyvatel Krasnolimanské oblasti:
Ukrajinští útočníci v okrese kácejí unikátní borové lesy pro vytápění a výstavbu obranných linií. Kromě toho na území okresu Krasnolimansk okupanti terorizují civilní obyvatelstvo: výslechy, zatýkání, mučení, loupeže, se vyskytují téměř každý den. Přes Kramatorsk směrem k frontě stále jezdí kolony techniky, kolem poledne projelo 6 KAMAZů a Uralů s municí. Také víme o třech polních krematoriích, z nichž dvě byla umístěna v blízkosti kontrolního bodu mezi Slovjanskem a Kramatorskem u čistírny odpadních vod, další, zdá se, byl u kramatorského letiště , v blízkosti hlásí místní obyvatelé trvalý pach 'grilovaného masa'. Krematoria pracovala od měsíce srpna, v polovině ledna byla odeslána, pravděpodobně, do oblasti Artěmovska.


30. 1. 2015 (13:40) - Zpráva domobrany:
Uglegorsk začištěn, opevňujeme se v okolí města i ve městě. Ukři tlačí a snaží se znovu dobýt město, ale my odrážíme všechny útoky. Černuchino - včera jsme tam zašli, ale museli jsme odejít, nepříteli přišla posila. Takže zůstáváme v Krugliku (mezi Děbalcevem a Černuchinem). V Děbalcevu pokračují pouliční a poziční boje. Krasnyj Pachar – odrazili jsme útok ukrajinské armády a přešli do protiútoku, znovu jsme se začali pohybovat v Mironovce a Mironovskom. Snažíme se znovu obsadit Trojickoje, Mironovku, Mironovskij, Novolugansk, Světlodarsk a Luganskij – to je nyní velmi důležité. Musíme se opevnit, abychom udrželi nepřítele v kotli. Nepřítel shromáždil síly a rozhodl se zaútočit na Uglegorsk a ukrajinská skupina pro odblokování se začala shromažďovat a zřejmě chystá udeřit na Krasnyj Pachar, Dolominoj a Lozovoj.

Níže mapa rozložení vojsk a schema úderů.

30. 1. 2015 (14:25) - Zpráva Vladimira Skobceva:
Dnes při ostřelování Doněcka došlo k přímému zásahu v místě poskytování humanitární pomoci v na ul. Kujbyševa, dále autobusu na ul. Bakuských komisařů. V současné době je známo o 5 mrtvých. Údaje se zjišťují. Pracoval nepřátelský návodčí„.

Zpráva místních obyvatel:
Ukři střílí od rána řídce, ale na Kujbyševskij rajon dopadá pár granátů za minutu. V 12:50 ostřelovali trolejbus – linka 14 na prospektu Matrosova, zastávka „Pracovních záloh“. Byli zraněni cestující a řidič trolejbusu, přesná data zjišťujeme.

video
  Mrtvý opravář doněckých plynovodů - jedna z obětí ukrajinského ostřelování
 
Pod palbou se dostal rajon Kujbyševskij, podle předběžných údajů zemřelo 12 lidí.
Doněck byl zasažen těžkou palbu. Proto humanitární středisko Rinata Achmetova zastavilo do konce dne výdej humanitární pomoci, uvádí tisková služba. Granát dopadl v blízkosti DK Kujbyševa. V této době, jak uvádějí některá média, v rajonu Kujbyševa byli zasaženi lidé, stojící ve frontě na humanitární pomoc.
Achmetovův štáb vyvrací tuto informaci. „Ve čtvrti Kujbyševa lidé byli zavedeni do krytu. Rodiny a těhotné ženy, dostávající pomoc na „Donbas Areně„, jsou nyní v uzavřených prostorách stadionu.“

UPOZORNĚNÍ Video obsahuje šokující záběry. Nedoporučuje se pro prohlížení na osoby mladší 18 let, těhotné ženy a osoby se slabou psychikou.
(zdroj)
(video)

Ukrajina čeká na setkání v Minsku, separatisté hrozí odejít
Z Korrespondent.net dnes 13:59  zdroj
Kyjev se chystá na setkání o Donbasu dnes nebo zítra, ale zástupci Doněcka a Luganska se chystají opustit schůzi.
Ministerstvo zahraničních věcí Ukrajiny zdůraznilo, že v současné době je předběžná dohoda o uspořádání trojstranné schůzky kontaktní skupiny v pátek - sobotu.
„Předběžně bylo dohodnuto, že se schůzka bude konat dnes nebo zítra,“ – řekl náměstkyně ministra zahraničí pro evropskou integraci Elena Zerkal, uvádí Interfax-Ukrajina.
Podle ní ukrajinská strana je nyní připravena na setkání, probíhá proces harmonizace dokumentu, který se bude zabývat prováděním dohod z Minska, včetně odstraňování vojenské techniky a zbraní.
Ve stejné době zástupci samozvaných Doněcké a Luganské lidové republiky na minských rozhovorech Denis Pušilin a Vladislav Dejněgo opouští Minsk, aniž by čekali na jednání. To oznámila RIA Novosti s odkazem na zástupce ředitele minského letiště Valerije Jefiněnko.
„Od včerejška jsou tady a linkou v 14:30 odlétají do Moskvy“ – řekl Jefiněnko. S odůvodněním, že se nedostavila ukrajinská strana.

 Vojenský dopisovatel a fotograf na místě bojů Aleksandr KocPušilin tvrdí, že jednání v Minsku byla zrušena
Z Korrespondent.net dnes 15:19 zdroj

Nevíme, jak vám pomoci. Jak pracují „telefony záchrany“ v Donbasu
Z Korrespondent.net dnes 15:33 zdroj
Obyvatelům, kteří opouštějí nebezpečnou zónu se doporučuje obrátit se na „horké“ telefonní linky, ale ty jsou k ničemu.
Státní záchranná služba řekla, že je připravena k přemístění civilistů z částí doněckého a luganského regionu ovládaných ukrajinskými orgány, do bezpečných oblastí. To Korrespondent.net sdělili v tiskové službě oddělení.

Evakuace se zejména týká obyvatel Děbalceva a Mariupolu.
Aby z nebezpečné oblasti mohli odjet, měli by se obyvatelé obrátit na místní úřady nebo koordinovat na telefonním čísle 101 nebo (044) 247-30-02. Uživatelé se mohou také obrátit na regionální komisi pro technogenní a ekologickou bezpečnost v regionu Lugansk – (0645), 71- 43 – 71 a v Doněcké oblasti – (0629) 51-59-01.
Všechny tyto telefony pracují nepřetržitě.

Prezident nařídil kabinetu regulovat odchod z Ukrajiny u osob, povinných nastoupit vojenskou službu.
Prezident Poroshenko podepsal dekret o dodatečných opatřeních k zajištění konání částečné mobilizace v roce 2015. Oznámila to tisková služba hlavy státu.
Podle dokumentu, Porošenko dal pokyn kabinetu zajistit zavedení postupů pro uplatňování pravidel a předpisů řady legislativních aktů v mobilizaci. Takže, vláda je povinna zkoumat otázku právní úpravy o cestování do zahraničí Ukrajinců vojenského věku po zvláštní období.
(zdroj)

Ministr zahraničí Polska: Dodávky zbraní Ukrajině – to je otázka peněz
Korrespondent.net, dnes. 15:55 zdroj
Grzegorz Schetyna nedoporučuje eskalovat situaci, pokud Polsko půjde do prodeje zbraní do Kyjeva.
Prodej zbraní na Ukrajinu závisí na finančních možnostech Kyjeva, řekl v pátek polský ministr zahraničí Grzegorz Schetyna. “Polsko je ochotno prodávat zbraně na Ukrajinu, to však záleží na finančních možnostech Kyjeva,“ – řekl. “Jsme ochotni. Je to byznys,“ – řekl polský ministr.

30. 1. 2015 (15:25) - Zpráva ukrajinských dobrovolníků:
V obci Luganskoje, což je asi 25 km od Děbalceva na severo-západ, domobrana právě zničila dva kontrolní body ukrajinské armády. Na kontrolních stanovištích byl rozmístěn13. prapor územní obrany „Černigov-1″ Bylo tam asi 40 vojáků, jejich osud není znám.

Zpráva voenkora (válečný koreppondent) s volacím znakem 'Stěp':
Nacisté ostřelují Telmanovo, granáty dopadají do bytového sektoru a nedaleko okresní nemocnice, kde šrapnel a výbuch rozbil všechna okna a dveře. V Telmanovu je mnoho poškozených domů a zařízení infrastruktury a humanitární katastrofa způsobená ekonomickou blokádou a pravidelným ostřelováním z ukrajinské strany. Dokučajevsk dvakrát ostřelovali z okupované Volnovachy. Celkově je na jihu situace kritická. Ukrajinská armáda stále vysílá do těchto měst diverzní skupiny a dělostřelecké návodčí. Gorlovka a Jenakijevo jsou i nadále v epicentru bojů, a to navzdory mírnému posunutí fronty v oblasti Děbalceva.

30. 1. 2015 - Zpráva velitele brigády 'Prizrak' Alexeje Mozgového:
Slyšel jsem, že kolují zvěsti o údajných velkých ztrátách brigády „Prizrak“. Tak vám dnes oznamuji situaci k dnešnímu dni. Během bojů pod Děbalcevm naše brigáda ztratila jednoho padlého a pět zraněných. Omlouvám se, že zklamu ty, kteří velmi touží po našem zániku. To se týká jak vnějšího nepřítele, tak idiotů mezi námi.

Zpráva TV 'Zvězda':
Zástupci LLR a DLR se chystají odletět z Minsku, a nečekat na jednání s Kyjevem. Dříve premiér LLR Igor Plotnickij řekl RIA Novosti, že dosud nemá v úmysl jet do Minsku k jednání kontaktní skupiny pro řešení situace v Donbasu.
 
30. 1. 2015 - Zpráva domobrany:


Děbalcevský kotel – finále jeho vzniku se blíží. V kotli bude čtvrtina z nejbojeschpnější techniky a osmina veškeré techniky a čtvrtina ukrajinské armády. To je je důležitější než obklíčení lidí. Lidi ještě získají – vhodného „masa“ je v zemi hodně, ale techniky málo – a to nejen, že ji ztratí navždy, ale ještě část získáme my. Nyní probíhá závěrečná část této operace. Ale problémů je stále více a více. Nejzoufalejší jednotky se jistě pokusí prolomit určité části obklíčení, a naproti nim vyjdou odblokovávající síly junty. Ten úder budeme muset vydržet. Ale pro to musíme ještě převzít kontrolu silnice Děbalcevo-Artěmovsk, protože palebná kontrola není bezpečná! Máme hodně práce, nyní budujeme opevnění na zaujatých pozicích. Musíme pochopit, že nejen že musíme udržovat v obklíčení 8000 lidí, ale na pomoc jim půjde ještě 2000! Myslím, že každý chápe, že je nás méně. Poměr sil je zde 1 ku 2. V průměru na frontách 3 ku 4 . Napsal jsem to, aby se všichni neradovali předčasně.

30. 1. 2015 (17:07) - Zpráva dopisovatele s volacím znakem 'Stěp':
Domobrana DLR bojuje na přístupech k Dzeržinsku, čímž tlačí frontu od Gorlovky. Mezi nacisty a jejich přívrženci vzniká panika a pokoušejí se opustit Dzeržinsk. Ukrajinští okupanti se snaží přeskupit a stahují rezervy. Domobrana DLR je v protiútoku, jedná malými skupinami. Okupanti se snaží obsadit ztracené pozice, obnovit kontrolu nad částí trasy Doněck – Gorlovka a odlákat síly domobrany DLR od děbalcevského kotle. Místní lidé uvádějí, že z kontrolních stanovišť ukrajinské armády se valí oblaka hustého dýmu, zaslechli zvuk střelby a boje na okraji města. Pokud pohyb domobrany dovnitř Dzeržinska neuvázne na obraně nepřítele, budou nacisti definitivně odtlačeni od Gorlovky.

30. 1. 2015 (17:10) - Zpráva domobrany:
Pěrvomajsk byl ostřelován ukrajinskou armádou. Očití svědkové uvádějí, že do města přiletělo 8 min. Ukrajinské síly zahájily palbu z raketometů „Grad“ na jižní stranu rajonu Petrovskij. Přišly zprávy, že v odpoledních hodinách osadu Gorky v Makějevce z lesní školky ostřelovala ukrajinská diverzní skupina. 29. kontrolní bod právě teď (asi v 15:00) zpracovává těžké dělostřelectvo a 120 mm minomety LLR. Palba pokračuje od časných ranních hodin. Od Lisičanska hlásí střelbu v oblasti RTI. Na kontrolním stanovišti u Čugujeva byl Ukry zadržen autobus z Ruska. Nyní lidi vyvádějí po jednom z autobusu a požadují 1500 UAH za to že je nechají jít“.

30. 1. 2015 - Zpráva domobrany:
Boje v kotli vypukly s novou silou. I my i nepřítel se snažíme útočit. Obranu Uglegorska nepřítel nedokázal prorazit. Mironovskij a Mironovka – vypukly boje, útočíme. Pouliční boj v osadě komplikuje stálá palba odstřelovačů, máme ztráty. Nyní naše síly zaútočily na osadu Luganskoje, zničili jsme 2 kontrolní stanoviště, prorážíme zde silnou obranu. Naše vojsko nadále brání útokům na Krasnyj Pachar. Také se nás ukrajinská armáda snažila vytlačit z Novoorlovky, ale nepodařilo sejí to. V Maloorlovce, Děbalcevu a u Černuchinu pokračují poziční pouliční boje. Většinu z Maloorlovky kontrolujeme.

Národní bezpečnostní rada dnes označila ostřelování Doněcka za provokaci
Z Korrespondent.net dnes 18:22  zdroj
Bezpečnostní úředníci dnes označili ostřelování Doněcka, kde bylo zabito sedm lidí, za provokaci separatistů.
Ostřelování Doněcka v pátek je provokace, řekl náměstek ředitele informačního analytického centra SNBO Vladimir Polevoj.
„Dnešní útok může být považován za akt provokace, jejímž cílem je narušení procesu jednání a dalšího setkání ve formátu třístranné kontaktní skupiny,“ – řekl Polevoj.
Podle něj ukrajinské dělostřelectvo nikdy nevedlo a nevede palbu do obytných oblastí města. „V současné době ukrajinská armáda nevedla aktivní bojovou činnost v oblasti Doněcka,“ – dodal.
Polevoj ujistil, že cílem pro ukrajinské síly ATO jsou výhradně bojovníci a jejich umístění mimo obytné oblasti.

Můj komentář: Co k tomu říci? Může tomu soudný člověk věřit?

díky moc Erneste!

Mapy:

Ukrajinská:


Opolčenská:

Interaktivní komentovaná:
Z informací komentátora:
Mariupol -  Opolčenci vyklidili tři dobyté obce v jeho nejbližším sousedství. Mimo jiné i tvrdě vybojované Vinogradovo. Důvodem má mýt těžká dělostřelecká palba z pozic ukrajinských baterií, které jsou umístěny mezi obytnými domy v Mariupolu, takže opolčenci nemají možnost náležité odpovědi. Proto se z těch držených obcí odešli. S tím, že dvě z nich musí zůstat neutrální, jinak budou pod jejich palbou. Útok na Mariupol vrchní velení opolčenců zatím zakázalo.

Důvody si snadno domyslíme, dodávám já.

Nikoho z rozhořčené světové veřejnosti nezajímá, že těžkou nálož dnes dostalo okrasní město Telmanovo na střední frontě, které má být, doslova masově rozstřílené. Zejména obytné čtvrti.

Vyhrocená začíná být situace na střední frontě – Dokučajevsk /Jelenovka. Opět – města pod těžkou palbou, pracují tak diverzní skupiny Ukrů a podle komentátora nepřítel soustřeďuje síly k masivnímu útoku na pozice povstalců.

Doněck: nic nového, dělostřelecká palba na město, akce diverzních skupin Ukrajinců. V Marience je prý situace jako v Píscích. Jsou tam obě strany a vzájemné útoky a protiútoky nepřinášejí zatím rozhodnutí…. Velká palba byla vedena i na pozice domobrany na letišti. K Opitnému nepřítel přisunul velké posily, tak komentátor počítá s razantním protiútokem Ukrů na letiště.

V Avdějevce dochází také ke změně. Opolčenci už na jižním okraji, který drží, neútočí, ale přešli do obrany, aby ho nemuseli odevzdat Ukrům.

Gorlovka: západní část výběžku. Nejsou hlášeny další posuny fronty, jen opolčenci se snaží prorazit na jihozápad, směrem ke strategické silnici, kudy Kyjev zásobuje svoje jednotky.

Východní část + Děbalcevská kapsa: úspěchem skončil útok na Uglegorsk. Na dně kapsy drží opolčenci polovinu Malorlovky …

Začal útok na Černuchyno a kolem ležící blokposty. Ve vlastní Děbalcevské kapse získali Ukři Novogrigorijevku. Opolčenci útočí na Nižné Lozovoje … nerozhodnutá je situace v Trojickém, Krasnyj Pachar drží povstalci, boje probíhají v Mironovském a Mironovce…. Stejné je to v Popasné.

Luganská fronta:  Bachmutské silnice – nic nového.
Podobně je to na úseku fronty Štěstí – Stancija Luganskaja.
Když to shrnu za sebe , tak dnešní informace jsou pouze pochmurného a velmi pochmurného typu ...
Vlkova část:
Další do svodky nepřidám. Mou část přehledu si přečtete v samostatném článku
Část MP:
Svodka od Ukrů:
Komentář k Vlkové ukrajinské vojenské mapě.
Teroristé pokračují v útocích na pozice bezpečnostních sil: Mapa ATO
30. leden 2015, 13:14  zdroj
Informační a analytické centrum SNBO Ukrajiny, vydalo aktuální mapu zóny ATO na východní Ukrajině k poledni dne 30. ledna.

Podle ministerstva, během dne je situace zóně protiteroristické operace stále obtížná. Rusko-teroristické skupiny přesunují značné síly ve směru měst Děbalceva a Uglegorska, která zůstávají nadále jednou z priorit k provádění palebných úderů ozbrojenců na pozice sil ATO. Teroristé používají taktiku průzkumu k určení palebných postavení ukrajinské armády s následným použitím raketových a dělostřeleckých úderů. Ve všech oblastech teroristé opakovaně ostřelovali pozice ukrajinská armády pomocí dělostřelectva, minometů, granátometů, tanků a raketometů „Grad“.

Nelítostný boj pokračuje kolem Uglegorska. Teroristé po masivních dělostřeleckých a minometných útocích opakovaně zaútočil na silniční zátarasy sil ATO. Všechny útoky ozbrojenců byly odraženy. Během dne, zahynulo 5 ukrajinských vojáků, 23 bylo zraněno.

Dle operativních informací, bojovníci gangů 'LLR' začali sestavovat seznamy studentů středních a vysokých škol a plánují je násilně použít v boji proti silám ATO. Podle plánů teroristů se mladí chlapci účastní v ozbrojeném konfliktu do 10 dnů na základě rotace.

*  Asi hlavní zprávou dnes, hlavně na ruských serverech bylo prohlášení A. Zacharčenka,
že došlo k uzavření Děbalcevského kotle. Kyjev toto samozřejmě oficiálně popírá a jen na „Ukro - Pozorovateli“ ho přinesli a dle svého tuto zprávu okomentovali. No, asi to bude jako s letištěm, Ukrové budou „mlžit“ dokud to půjde a dokud nebudou jejich zajatci pochodovat Děbalcevem.


Ukro-servery se však zabývají vyjádřením náčelníka gen.štábu Ukrajiny Muženka, který měl říci, že Ukrajina NEBOJUJE se žádnou ruskou pravidelnou armádou, ale se separatisty z Donbasu a ruskými dobrovolníky. Toto byla jistě rána ukrovské a celé západní propagandě, protože stupňování sankcí proti Rusku jde přeci za jeho vojenskou přítomnost na Ukrajině! Takže se toto jeho „skandální“ prohlášení snaží Kyjev „okecávat“ jak se dá a rovněž tak, jak jsem koukal jeho prohlášení zpochybňuje i naše „objektivní“ ČT.
A odvolává se na NATO atd., jak jistě už sami víte z TV. No nakonec udělají z Muženka blázna a… jedeme dál tu svojí písničku ...!

Muženko-gate: prohlášení o ruské armádě způsobilo skandál na Ukrajině.
30. leden 2015, 12:38   zdroj
Media vytrhla z kontextu slova velitele generálního štábu ozbrojených sil Ukrajiny Viktora Muženka, nicméně, i on by se měl vyjadřovat jasněji, říká blogger Arman Issabekov.

Tuto reakci způsobila slova v prohlášení Muženka – že „my nevedeme boje s jednotkami pravidelného vojska ruské armády“.

„Nelze chápat text vytržený z kontextu. Nemluvím o tom, že 'dnes nebojujeme s jednotkami ruské armády', 'ne přímo' na našem území je ruská armáda." I když, je zde velké pokušení psát to tak. Obecně by se měl Muženko vyjadřovat jasněji," - řekl Issabekov.

„Ale to je v pořádku. Fakt je, že otázky položené novinářem, přesně necitoval nikdo, dokonce ani 5. kanál,“ – řekl.

Blogger uvedl Muženkův přesný citát:
(*pozn., bohužel citát je v Ukrajinštině a lépe ho nedokážu přeložit)
„K dnešnímu dni máme pouze zapojení některých příslušníků ozbrojených sil Ruské federace, ruské občany v rámci ilegálních ozbrojených skupin v bojích. Boje proti jednotkám pravidelné ruské armády dnes nevedeme. Máme málo prostředků k tomu, abychom nanesli konečnou porážku ilegálním ozbrojeným formacím.“

Vlkův vstup: Umíte to někdo vyložit jinak než – Boje proti pravidelným jednotkám ruské armády Ukrajina nevede?! Tak jak to uvedly předevčírem třeba Novinky.cz pod titulkem Bublina splaskla? Na to muší být povaha citovat něco a pak o tom prohlašovat, že to říká pravý opak toho, co ten výrok sděluje! Souhlasím ovšem s tvrzením, že generál Muženko měl být ve výrocích opatrnější… To tedy ano. Je už teď mrtvola. Nejméně politická a funkční.

Jak uvádí „Pozorovatel“, dříve ukrajinští a ruští aktivisté oblasti lidských práv, novináři, komunitní vůdci a dobrovolníci, stejně jako armáda několikrát uváděli důkaz, že na území Ukrajiny bojují ruská pravidelná vojska.

Podle ochránkyně práv Eleny Vasilevové, k 6. lednu v důsledku bojů na Donbasu zahynulo
více než 5,5 tisíc ruských vojáků. Pokud vezmeme v úvahu neidentifikované obětí, číslo přesahuje 7500. Navíc skutečnost, že vojáci ATO bojují s ruskou armádou potvrdili v tiskovém středisku v ATO.

Vlkův vstup: Paní Elena Vasiljevová je opravdu pozoruhodná žena. Padlých ruských vojáků je podle ní více, než OSN předpokládá celkový počet obětí konfliktu. Ale nebudeme cimprlich. Já osobně si také myslím, že mrtvých na Donbasu není 5,5 tisíce, nýbrž 55 tisíc.

Nicméně o téhle dámičce už Kosa v souvislosti s tím, jak precizní jsou její údaje o padlých ruských vojácích na Ukrajině! V tomhle článku:
Ukrajinská svodka ze dne 25.09.2014

Když tam najedete, dozvíte se že:
pod Děbalcevem ukrajinská armáda smetla nic netušící kolonu vozidel obsazených ruskými vojáky z posádky v Orenburgu, bylo prý přes 20 mrtvých a 100 raněných. Uvádí několik jmen mrtvých vojáků. Tvrdí tam rovněž, že vojáci byli zpětně (po své „smrti“) antidatovaným příkazem propuštěni z armády. K tomu vyložila fota jakýchsi lejster mající dokazovat její tvrzení.
Pointa je ve jménech údajně zahynuvších vojáků: Viktor Karpuchin, Nikita Surkov, Vitalij Gluščenko, Sergej Dymov, Nikolaj Mylnikov a Alexandr Nikulin.

Kupodivu se nachlup stejná sada jmen vyskytuje na soupisce profesionálního druholigového fotbalového klubu Gazovik Orenburg za rok 2008:http://www.klisf.info/tourns/rus/2008/34r02.htm

Pokračuje zase MP:
Od 20. ledna čteme zprávy:
„Ruští vojáci pravidelné napadli ukrajinské vojáky na Bachmutské silnici (Luganské oblast).“
Přítomnost ruské armády na území Ukrajiny, potvrdily i mezinárodní organizace, stejně jako někteří západní politici
Zejména již dříve generální tajemníka NATO Jens Stoltenberg řekl, že na Donbasu bojuje ruská armáda.
 
Zachačenko řekl, že kotel pod Děbalcevem je uzavřen a vyzval ukrajinské vojáky ke kapitulaci.
30 leden 2015, 08:42  zdroj

Hlava DLR“ Alexander Zakharčenko řekl, že teroristé zavřeli kotel pod Děbalcevem. Nicméně, slíbil, že ukrajinští vojáci budou posláni domů, pokud se vzdají.
To řekl vůdce teroristů v rozhovoru pro Tv kanál „Rusko 24″.

Zacharčenko uvedl, že „kotel je prakticky uzavřen“, když teroristé „DNR“ vzali Uglegorsk. V rozhovoru poznamenal, že „teď už čistí město“, za podpory dělostřelectva. „Vzali jsme ho prakticky za jeden den. Ano, dnes jsme zamkli kotel v Děbalcevu. Od dnešního dne se silnice plně prostřeluje. A všichni, kdo budou vyjíždět z tohoto kotle během dvou – třech hodin, budou v křížové palbě našeho dělostřelectva.
V odpovědi na otázku, zda má ukrajinská armáda možnost vzdát se, Zacharčenko uvedl, že se to již děje.

„Chtěl bych apelovat na všechny vojáky Ukrajiny. Chlapci, můj návrh je složit zbraně a odejít. Bojujete s nesprávnými. Máte šanci zachránit si život a zůstat celí. Vzdejte se a budete žít. Slibuji vám, pak se vrátíte domů," - řekl terorista.

* video-interview s A. Zacharčenkem z míst bojů:
Předevčírem jsem si myslel, že je tam Zacharčenko přijel jen podpořit a šupem pryč. No zdá se že se prezident DLR účastní osobně v místech bojů. Během rozhovoru kolem svíští kulky. Co vy na to Porošenko!? Kdy přijede navštívit ty chudáky, které jste násílím nahnali na jatka ?!
!

https://www.youtube.com/watch?v=5rm_aAsrNMQ

http://youtu.be/5rm_aAsrNMQ

Jak uvádí „Pozorovatel“, podle informačního a analytického střediska SNBO Ukrajiny z 29. ledna, rusko-teroristické skupiny provádějí přesun sil ve směru měst Děbalcevo a Mariupol.

Koordinátor skupiny „Informace odporu“, poslanec Dmitry Tymčuk na své stránce na Facebooku řekl, že akce ukrajinského dělostřelectva znemožnily teroristům vytvořit „děbaltsevsky kotel“, oni utrpěly těžké ztráty.

Uglegorsk je pod kontrolou ukrajinská armády: Žoldáci ustoupili s těžkými ztrátami.
30 leden 2015, 12:55  zdroj
Náčelník GU MVD Ukrajiny v Doněcké oblasti Vjačeslav Abroskin objasnil situaci kolem útoků bojovníků na Uglegorsk. Řekl, že Uglegorsk a Děbalcevo, i přes tamní složitou situaci, jsou pod kontrolou VSU a ministerstva vnitra.

„Obtížná situace na linii Uglegorsk – Děbalcevo. Osídlené oblasti jsou pod kontrolou VSU a MVD. Byly neúspěšné pokusy nepřítele proniknout na okraj, výsledkem toho ozbrojenci utrpěli těžké ztráty a ustoupili, ...“ – napsal na Facebooku.

Abroskin také řekl, že během posledního dne v Děbalcevu a Uglegorsku zahynuli 4 civilisté (dva v každém městě). Kromě toho, jeden člověk byl zabit v Artěmovském a 1 v Marinském okrese Doněcké oblasti. Zraněno – 10 lidí.

Také šéf ministerstva vnitra v Doněcké oblasti, řekl, že jeho náměstek Sergej Kňjazev už několik dní pracuje na horkém místě, že tam byl ve čtvrtek večer, během útoku na Uglegorsk.

Velitelství ATO potvrdilo, že ozbrojenci pokračují v ostřelování blok-postů a opěrných bodů Uglegorska.
Informace o akcích ukrajinská jednotek nebyly zveřejněny, aby nedošlo k poškození působení sil ATO, píše tisková kancelář na Facebooku.

Jak uvádí „Pozorovatel“, ozbrojenci v boji o Uglegorsk ztratili velké množství zařízení a živé síly, řekl úřadující Mluvčí generálního štábu Vladislav Selezněv. Přesné údaje zatím nejsou, ale štáb ATO uvedl že podle předběžných údajů, ukrajinští vojáci 29. ledna zabili 22 ozbrojenců, 48 zranili. Nepřítel utrpěl ztráty na vojenské technice. ATO síly zničily 6 nepřátelských obrněných vozidel a čtyři děla.

Pod Uglegorskem zahynulo šest bojovníkům praporu z Černigov, tři byli zajati, 16 zraněných.
30. leden 2015, 16:22  zdroj

Tato přesná čísla uvedl starosta Černigova Alexander Sokolov, 30. ledna na zasedání městské rady, píší noviny „Vysokij Val“.

Ozbrojenci „DLR“ vydali dvě videa zajatých černigovských bojovníků, kteří obviňují své velitele, že je tam vhodili :

https://www.youtube.com/watch?x-yt-ts=1422579428&x-yt-cl=85114404v=Aadr3h36I-0

http://youtu.be/Aadr3h36I-0

V Uglegorsku pokračoval Nelítostný boj teroristé ovládají některé oblasti.
30. leden 2015, 16:53  zdroj
Do 16:20 30. ledna v Uglegorsku pokračovaly nelítostného boje, povstalci kontrolují některé oblasti.
Uvádí se v tiskovém centru ATO.
" 'Vážnou' je situace v Uglegorsku.
Radikálové nepřestávají ostřelovat pozice sil ATO a v ohrožení jsou město a životy civilistů. Nyní v této obci pokračují nelítostné boje. Informace o kompletním obsazení města teroristy není potvrzena. V současné době zločinci ovládají pouze určité oblasti," - píše se v prohlášení.

V odpoledních hodinách dne 30. ledna o situaci v Uglegorsku přišla protichůdná informace, někteří ukrajinští úředníci řekli, že město je kompletně pod kontrolou ATO, jiní – že polovina, třetina uvedla, že Uglegorsk obsadili ozbrojenci.

Pod Uglegorskem, Donětského regionu šest vojáků z Černigovského 13. praporu zahynulo, 16 je zraněno a tři byli zajati ovšem uvádějí v jiné zprávě!

29. ledna vyšlo najevo, že od Gorlovky přes blok-post sil ATO bojovníci- žoldáci
napadli Uglegorsk. Tanky a pěchota bojovníků byli údajně v centru města.

Sankce nezastavili Putina, Ukrajina potřebuje zbraně – senátor.
30 leden 2015, 07:31  zdroj
Americký demokratický senátor Robert Menendez, který je nyní vysoce postavený člen výboru pro zahraniční záležitosti v horní komoře Kongresu USA, poslal otevřený dopis ministru zahraničí Kerrymu, vyzval ho zahájit provádění zákona o podpoře svobody Ukrajiny.

„Sankce uvalené USA a EU, mají významný dopad na ruskou ekonomiku. V kombinaci s redukcí na globálních trzích s energií, mezinárodní tlak na ruskou ekonomiku byl bezprecedentní,“ – citoval Ukrinform zákonodárce.

Nicméně, řekl, „to nezastavilo ruského prezidenta Vladimíra Putina, který nezákonně pokračuje v podpoře separatistů na východní Ukrajině, jak o tom svědčí zprávy OBSE a NATO, které zaznamenávají rostoucí přítomnost ruských vojsk a dělostřelectva v regionu“.

Menendez řekl, že 15. února bude muset administrativa podat zprávu o svých plánech vojenské pomoci Ukrajině.

„Zákon povoluje poskytování obranných zbraní, včetně protitankových zbraní, zbraní a střeliva pro posádky, radary a komunikační zařízení pro Ukrajinskou armádu,“ – připomněl, člen Kongresu.
'Vyzval' americkou administrativu „poskytnout Ukrajině zbraně, které potřebuje pro sebeobranu.“

Kromě toho, senátor poznamenal, že je třeba posílit sankce proti Rusku. V této souvislosti poukázal na prvním místě na „Rosoboronexport“, který i nadále dodává zbraně režimu Bašára Asada v Sýrii.
Menendez vyzval k „zavedení dalších omezeních na společnost,“ stejně jako o uplatnění sankcí vůči ostatním ruským společnostem, které „přispívají k nestabilitě na Ukrajině, v Moldavsku, Gruzii a Sýrii.“

Podle senátora, mezinárodní společenství musí reagovat na militantní útoky a na Putina, který „záměrně ignoruje závazky vyplývající z dohody v Minsku a dal jasně najevo svůj záměr eskalovat napětí na Ukrajině a v celém regionu.“

Jak uvádí „Pozorovatel“, předtím jiný americký senátor – John McCain vyzval americkou vládu poskytnout zbraně Ukrajině .

Krátce z ekonomiky :

Cena ropy WTI klesla pod 45 dolarů
30 leden 2015, 05:37 zdroj
Futures cena americké lehké ropy WTI v New York Stock Exchange NYMEX klesla o 0,03.$, takže její cena byla 44,50 dolarů za barel, píše Gazeta.Ru.

Na druhé straně, cena futures za severomořskou ropy Brent na londýnské ICE klesla o 0,16 $ na 48,97 dolarů za barel.

V polovině obchodování ceny WTI poprvé od dubna 2009 klesly pod 44 dolarů za barel na základě informací o růstu zásob ropy v Cushingu (Oklahoma), kde je hlavní distribuční centrum ropy v USA, informuje TASS. – (úryvek z čl.)

Díky moc MP!
Všechny texty bez uvedení zdroje jsou převzaty z vk.com/strelkov_info4 komentáře :

 1. Tolik zpráv,že to člověk nemůže roztřídit a udělat si obrázek,jak vlastně tam vypadá.Pro ty lidi,nepřestavitelné utrpení,kdo to neprožil,neuvěří.Kde je rozum,zodpovědnost politiků,kteří tohle připustí.Tohle se nedá vyřídit mávnutím ruky,co jsme si,to jsme si.Takové rány se hojí několik pokolení.

  OdpovědětSmazat
 2. a přesto neustále volíme stranický gaunery kteří do vedení státu vůbec nepatří a jen vždy naletíme na plané sliby

  OdpovědětSmazat
 3. obdivuji ruskou trpělivost s kyjevskýma benderovcema a přitom by je měli zmáknutý za pár dní i s těma americkejma hajzlama !!!!!!!!!

  OdpovědětSmazat
 4. Obrovské množství podrobných zpráv. Tohle je občanská válka. Držím palce povstalcům v jejich těžkém boji za svou zemi, svobodu a spravedlnost.
  Co se týče postoje západu v čele s USA, tak je jasné, že to s demokracii nikdy nemyleli vážně.
  J.S.

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.