Reklama

čtvrtek 22. ledna 2015

Ukrajinské dělostelectvo záměrně ostřelovalo lidi, když šli do práce

Aleksandr Koc a Dmitrij Stěšin
22. 1. 2015  Komsomolskaja Pravda
  (překlad vd)
Naší zvláštní korespondenti Aleksandr Koc a Dmitrij Stěšin z místa v Doněcku, kde zemřelo 13 lidí (foto, video)

To nemohla být nějaká chyba. Bez deseti devět, kruh tramvají a trolejbusů na ulici Tkačeva plné lidí. "Plné" v dnešních podmínkách opuštěného Doněcka. První salva dopadla na tramvajovou trať asi 300 m od kruhu. Padla pod ni tramvaj, která unikla s rozbitými okny. A byla především prázdná - jela z centra na okraj města. Mezitím návodčí provedl korekci a zasáhl cíl.Necháváme auto před tramvajovou smyčkou - kolem je vše ucpané auty, některá patří záchranné službě, odtahovce "Tulipán", příbuzným obětí, pak pouhým divákům a sousedům.

Běžíme a kloužeme se k cihlovému domku dispečera. Babička v levném čínském kabátku z jehož švů trčí kousky peří, stojí přímo v louži a křižuje se. Křižuje se a šeptá "Běsi, běsi, co to dělají, Pane Bože."
 

Na chodníku leží žena, drobounká, ruce má už voskové. Vedle mladá dívenka v podřepu, pláče, slzy na tváři ji utírá hříva černých vlasů. Vedle muž, již ve věku. Povídá: "Zavolali mi do práce, co se to stalo."

„Byla to její rodná sestra. A pro mě to bylo sestřička, Tánička,“ - netají emoce dospělý muže. „Přijela do Doněcka na dva dny. Matka tří dětí, dvě vnoučata, čeká dalšího vnuka ... Ať je proklet ten „čokoládník“*/, ať nemá pokoj ani na tomhle ani na onom světě!
Ani on, ani jeho děti, vnoučata, pravnoučata,“ hořce naříká sestra zesnulé. „Ať je proklet do sedmého kolena. Ještě včera v televizi říkal, že je prezident míru a ne války! Jakýpak prezident míru?!“

To ale bylo na okraji tragédie, epicentrum je na náměstí před tramvajovou smyčkou. Mrtví leží na chodníku a zdá se, jakoby lidé jen usnuli unavení teplem a dlouhou cestou.

Vyhořelé osobní auto ještě dýmá – na sedadle řidiče beztvará hmota ohořelých lidských ostatků.
K zastávce přijíždí několik džípů. Z jednoho vystupuje sám zajatý plukovník ukrajinské 93. mechanizované brigády . V doprovodu hlídky ho vedou k trolejbusu. Je slyšet výkřiky: "Hoďte ho vlkům! Vraha! Zastřelte ho!" To nekřičí "teroristé", "separatisté" nebo "ruští výsadkáři“. To jsou prostí obyvatelé Doněcka.

Jen si představte, že museli prožití v těchto měsících, aby se dostali do takového stupně hněvu. Nemůžeme soudit ty, kdo žijí v neustálém strachu už více než šest měsíců. Pokud si nejste jisti, zda se vrátíte domů, když jdete ráno do práce.

"Řekni mi, kdo to udělal," ptají se plukovníka.

"Dělostřelectvo,“ odpovídá po chvíli přemýšlení.

"Co od nás chcete?“ - křičí lidé. „Proč jsi k nám jezdil. Tohle není vaše země! Co mlčíš?!“

„Nevím, co na to říct,“ - tiše odpovídá důstojník. - "Nemám co říct.“

Napětí roste, zajatce se snaží lidi udeřit a doprovod ho vrací do džípu. Několik lidí na něho útočí pěstmi, hlídka ho tlačí do auta.

"To je velitel praporu 'kyborgů'," - říká jeden z domobrany.

 "Chápe, že zabíjejí civilisty?"
"Ne. Říkal mi, že to jsou Rusové, že speciální skupina FSB**/ jezdí a z minometů ostřeluje.

"Roztrhat ho!“ - křičí dav. S obtížemi dostali zajatého plukovníka do auta. Sedí na předním sedadle se skloněnou hlavou.

Čerstvě dorazil džíp OBSE. Blahobytně vyhlížející muž si cosi píše do notesu, jeho obličej je maska – lhostejná k utrpení.


- - -

*/ "čokoládník" - prezident Porošenko je vlastníkem největších ukrajinských čokoládoven 
**/ FSB - Federální bezpečnostní služba Ruské federace


Nemohu si odpustit poznámku:

Dnes redaktoři Zpravodajství ČT opět perlili. Opět dávají přednost ukrajinským mluvčím, kteří byli již minimálně stopadesátkrát během tzv. Protiteroristické operace přistiženi při lži. Opět ignorují zpravodaje, kteří byli přímo na místě. Ignorují zdroje, které vytváří novináři na územích obsazených domobranou. Nechtějí přiznat, že zfašizovaná ukrajinská armáda, které tak očividně drží palce, záměrně masakruje své vlastní civilní obyvatelstvo. 

Dnes perlila Zuzana "Pussi" Tvarůžková se svými hosty - "ukrajinistkou" Lenkou Víchovou (to je ta osoba, která si nám tady v Čechách dovolila tvrdit, že banderovec není nic, prý jen ruská či sovětská nadávka).

Jsou splachovací, hanba je nefackuje. Dokud budou mít za ředitele Zdeňka Šámala a šéfredaktora Patra Mrzenu, budou mít za lhaní a manipulování s fakty zaručené prémie i kariérní postup. Je dost smutné pozorovat, jak mnozí docela inteligentní a vzdělaní lidé nezvládají své řemeslo a nezadržitelně se sunou ke svému konci - pověstnému "kůlu v plotě".

Václav Dvořák


29 komentářů :

 1. Slyšel jem to na ČT 24 a za tu ženu jsem se styděl a ta tmavá moderátorka nebyla o nic lepší !!

  OdpovědětSmazat
 2. Kdo se teď díval na ČT 24, tak kupodivu mohl vidět, jak se civilní obyvatelé vrhli na toho ukroše. A to ve chvíli, kdy český komentátor tvrdil, že "jedna strana to svádí na druhou". Jestli jsou pane Dvořáku v ČT inteligentní a vzdělaní lidé, pak o to větší to musí být bezpáteřníci. U hlupáka se dá blbost pochopit, u vzdělaného člověka to musí znamenat, že přinejmenším postrádá inteligenci.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Svědomí je něco, co se probouzí jen pozvolna. Dvořák z ČT do něj dostal kopanec už včera a asi mu to nestačilo. Jenže do takovýho psa dvakrát kopat nebudu.

   Smazat
  2. Včera na Radě ČT dostala redakce Zpravodajství od občanských iniciativ kapky, dneska se 'snaží', ale vyváženost a objektivita jim zřejmě nejdou, svůj profašistický stín překročit nemohou. Jestli bude v Praze zase defenestrace, tak mi věřte, že to bude na Krkavčích Horách.

   Smazat
  3. VČEREJŠÍ KOPANEC DO SVĚDOMÍ p. Dvořáka z naší "slavné, objektivní/pravdivé a demokratické ČT jsem včera neviděl, ale přesto mám malou poznámku - "Jsem si jistý, že Svědomí je spojeno s Duší lidské bytosti a v případě těchto všech lidí (počínaje těmi nacisty/tzv.ukrajinskými vojáky a konče těmito ČT havloidními Dvořáky) se musí jednat o Duši zaprodanou samotnému Ďáblu/Antikristu.
   Přeji v rámci možností (při čtení zpráv o bestiálních zvěrstvech páchaných Jaceňuky, Porošenky a ostatními jim podobnými GRÁZLY- Kolomojskyj a jiní židovští SINGŘI - sorry sígři) klidný večer.Zdeněk

   Smazat
 3. Podle hlášení Kyjevské junty na Ukrajině operují tisíce ruských vojáků, desítky tanků a stovky jiných obrněnců + desítky raketometů, těžkých děl atd. Sečteme-li prohlášení Kyjeva za posledního 1/2 roku, dojdeme k počtu cca 80-100.000 vojáků, 100-150 tanků a cca 500 kusů obrněných transportérů a další těžké vojenské techniky. Toto soustředění vojsk odpovídá síle 4-5 řádných divizí. A co je na tom nejúžasnější - ani americké drony, ani americké (a jiné) špionážní satelity, ani pozorovatelé OBSE a dokonce ani ukrajinští vojenští zpravodajci dosud nedokázali pořídit jediný snímek ruského vojáka, obrněného transportéru či tanku na Ukrajině. Taktéž žádný novinář píšící báchorky o urputných bojích statečných ukrajinských benderovců se zlými ruskými vojáky dodnes nepořídil jedinou fotografii. Takže buď nám všichni o přítomnosti ruských vojsk na Ukrajině lžou a nebo Ruská armáda disponuje maskovacími technologiemi na úrovni technologií ze seriálu Star Trek a jejich vojska jsou současnou technologií, kterou má NATO k dispozici nezjistitelná...

  OdpovědětSmazat
 4. Hnus od ČT, hnus vůdců Ukrajiny. Svět lhostejně mlčí a kývá Jaceňukovi. Nikdo nechápe, že se to týká všech a co není dnes může být zítra i u nás. Chtějí nám říct, že toto je naše budoucnost, máme si zvykat ?

  OdpovědětSmazat
 5. O čem ČT mlčí

  Bombardování autobusové zastávky v Doněcku, 15 mrtvých...

  Včetně videa

  http://www.1tv.ru/news/world/276230

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Není to pravda, že o tom mlčí. Článek vyšel na webu ČT24 dnes v 10:34

   https://plus.google.com/u/0/117711156630325289098/posts

   Smazat
  2. Omlouvám se za neznalost, ale ČT píše "Ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk z odpovědnosti za útok obvinil Rusko"

   Člověk by si mohl myslet, že Moskva ostřeluje východ Ukrajiny.

   ČT píše, že ukrajinská armáda prohrává boj o letiště, ale to je staré několik dní. Opravdu aktuální, nestranné zpravodajství.

   http://www.ceskatelevize.cz/ct24/svet/299052-doneck-vybuch-ve-meste-zabil-13-civilistu-armada-prohrava-boj-o-letiste/

   Smazat
  3. A jaké letiště má ČT na mysli ? Tu hromady trosek ?

   Smazat
  4. Když se leze po hladké skále bez jištění tak stačí půl vteřinky a snášíš se rychlostí volného pádu vstříc matičce zemi...

   Smazat
 6. O čem ČT mlčí

  Moskva požaduje okamžité a nestranné vyšetřování tragédie v Doněcku

  http://www.1tv.ru/news/world/276228

  Používání zakázaných zbraní, navíc proti civilnímu obyvatelstvu

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ono snad někoho na této zeměkouli zajímá po čem Rusko volá. Volá i po došetření pádu letadla a nikdo neslyší. Volá i po dohodách s Ukrajinou a NIC !

   Smazat
 7. Ti ukři se chovají jako zvěř. To nejsou lidi.
  A naši politici i jejich média to všechno odmítají vidět, slyšet.
  Stávají se tak spoluviníky těch kyjevských darebáků.
  Opluštil

  OdpovědětSmazat
 8. Chystají se čelní představitelé světa do průvodu proti ukrajinské agresi vůči vlastním obyvatelům ??? Nebo je nějaký rozdíl mezi Pařížany a Ukrajinci ??? Co na to madame Merkel ???

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. "rozdíl mezi Pařížany a Ukrajinci ??? "

   Určitě není žádný rozdíl, mrtvý jak mrtvý, civilista jak civilista, ale rozdíl bude v tom v čím zájmu umírají

   Smazat
  2. ta se ještě neprobrala z Jaceňukova pochlebování

   Smazat
  3. Bohumile Federmanne, vy spatřujete nějaký rozdíl v zájmu ?

   Smazat
  4. Záleží na úhlu pohledu, ten neustále zveřejňovaný zájem je:

   Boj proti teroristům, tedy Islámu na straně západní Evropy, na straně východní Evropy boj proti teroristům, tedy Slovanům

   Ten skrytý či skrývaný pohled je kdo stojí proti celosvětovému terorismu, teroristům a národnostem, či dokonce není sám terorista křičící zabijte teroristy.

   Smazat
  5. Jsem rád Bohumile, že si rozumíme, že zájem je pořád jeden a týž manipulace, politické zájmy, zastrašování a totální pokora spodiny za cenu jakýchkoliv obětí.

   Smazat
 9. Copak není možné proti tomu lhaní v ČT něco udělat? Na stžnost mně ani neodpověděli.Platby za ČT musím jak debil platit. Jedině prezident se trochu proti fašismu postaví a většina našich zástupců drží hubu. Čí zájmy hájí Zaorálek a ta bídná TV. Jak dlouho budou provokovat, než ty emoce prasknou a pak bude opravdu zle.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. O jednom psychologickém fenoménu se v učebnicích mlčí, vedle takových jevů jako je masové hysterie, a tím fenoménem je masová dlouhodobá pseudoracionalita nebo iracionalita. A to je čím je ČT postižená. ČT je instituce, která má vybudované silné a husté strukturální vazby této masové pseudoracionality.

   Smazat
  2. vybírám z wiki: Rada/pro rozhl. a TV vysílání/ má podle zákona 231/2001 Sb. 13 členů, které jmenuje a odvolává předseda vlády na návrh Poslanecké sněmovny, a to neprodleně po obdržení návrhu.
   Takže za podporu nacistického sviňstva páchaného na civilistech východní Ukrajiny je přímo zodpovědný B.Sobotka jako předseda koaliční vlády. Koalice má totiž dost sil v parlmentu vykopat celou radu pro rozhl.TV vysílaní.
   Vy všichni kdo v příštích volbách hodláte někomu z koalice hodit svůj hlas si na toto jejích připosrané jednání vzpomeňte.

   Smazat
  3. Včera jsem ředitelovi ČT Dvořákovi navrhoval okamžitou rezignaci a postoupení místa. Možná by však stačilo, kdyby se síly ČT a alternativního zpravodajství spojily a došlo mezi nimi k pevnému a trvalému konsensu na mediální "politice".

   Smazat
  4. Mezi ČT, která je prolezlá rakovinou 'pravdy a lásky' , cenzury, nekompetentnosti, mafiánského ukrádání peněz, řiťolezectví a čípkařiny a mezi alternativními médii, která na internetu dělají amatéři zdarma, není a nemůže být konsenzu na žádné politice. To je jako voda a oheň. Nejdou k sobě, aniž by parní stroj nevybuchl. A všimněte si, většina troubů, co 'nás zastupují' v parlamentu, považuje goebellsovskou televizi za seriózní zdroj informací. Na to hlavně před volbami nezapomeňte!

   Smazat
 10. Listinou práv a svobod si dnes můžeme tak jedině vytřít konečník.

  OdpovědětSmazat
 11. Rada bezpečnosti OSN v prohlášení ostře odsoudila bombardování v Doněcku

  http://www.1tv.ru/news/world/276253

  OdpovědětSmazat
 12. Na Doněckém letišti nalezen mrtvý voják v uniformě NATO

  http://www.1tv.ru/news/world/276254

  OdpovědětSmazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.