Reklama

úterý 20. ledna 2015

Vítr změn bude dobrý, laskavý - optimistický tip kulturního a sportovního referenta

Valeria Lanskaja
20. 1. 2015, Petr Ďoubalík, zdroj: YouTube, písničku z filmu "Mary Poppins, nashledanou!" (Мэри Поппинс, до свидания!, SSSR 1983) - "Vítr změn" zpívá herečka Valeria Lanskaja - video - text - překlad - procvičení ruštiny


Od východu Ukrajiny přicházejí zprávy, ze kterých je mi strašně smutno. A stejně smutno je při pohledu na hnědou mlčící Evropu. Proto jsem se pokusil vybrat něco, abychom alespoň na pár vteřin zahlédli světýlko na konci páchnoucího tunelu - nějaký čerstvý vítr nesoucí změnu k lepšímu: "...on přijde, bude dobrý, laskavý, vítr změn...".


Písničku "Vítr změn" (hudba Maxim Dunajevský, text N. Olev) už nazpívalo mnoho interpretů (připojím tedy i pěknou verzi od Čičeriny, která byla jedním z nedávných tipů Novérepubliky), ale "divadelní" vystoupení Valerie s klavíristkou Taťánou Solnyškinou mi připadá snad nejkrásnější ze všech.
Valeria Lanskaja nejen hraje v divadle, ve filmech a zpívá, ale potešila mnoho diváků krásnými krasobruslařskými vystoupeními spolu s Alexejem Jagudinem (ale to zas někdy příště). Je to prostě šikovná holka! Moc si přeji, aby udělala radost i vám.Ветер перемен
Кружит Земля, как в детстве карусель,
А над Землёй кружат ветра потерь.
Ветра потерь, обид, разлук и зла,
Им нет числа.

Otáčí se Zem jako v dětství kolotoč,
A nad Zemí krouží větry ztrát.
Větry ztrát, křivd, rozchodů a zla,
Není jim konce.

Им нет числа, сквозят из всех щелей
В сердца людей, срывая дверь с петель.
Круша надежды и внушая страх,
Кружат ветра, кружат ветра.

Není jim konec, protahují se všemi skulinami
do srdcí lidí, vyvracejíc dveře z pantů.
Ničí naděje a vnášejí strach,
Ženou se větry, ženou se větry.

Сотни лет и день, и ночь вращается
Карусель-Земля,
Сотни лет все в жизни возвращаются
Hа круги своя.

Stovky let, dnem i nocí se točí kolotoč - Zem,
Stovky let se v životě vše vrací na svá místa

Hо есть на свете ветер перемен,
Он прилетит, прогнав ветра измен,
Развеет он, когда придёт пора
Ветра разлук, обид ветра.

Ale je na světě vítr změn,
přiletí, vyžene vítr zrad,
Rozfouká, když uzraje čas,
Vítr rozchodů, vítr křivd.

Сотни лет и день, и ночь вращается
Карусель-Земля,
Сотни лет все ветры возвращаются
Hа круги своя.

Stovky let, dnem i nocí se točí kolotoč - Zem,
Stovky let se všechny větry vracejí na svá místa.

Завтра ветер переменится,
Завтра, прошлому взамен,
Он придёт, он будет добрый, ласковый,
Ветер перемен.

Zítra se vítr změní,
Zítra, na místo minulého,
Přijde, bude dobrý, laskavý,
Vítr změn.

Он придёт, он будет добрый, ласковый,
Ветер перемен.
překlad bez záruky, ale s láskou udělal: Ď


Nedalo mi to a připojuji i jedno (z mnoha) krasobruslařských vystoupení ze soutěžního show "Ice Age". Valeria s Alexejem si tehdy, v roce 2009, vybrali lehce protiválečné téma, ona jako mimozemšťanka, která se octne na Zemi, on jako zdeptaný voják. Moderátor říká: oni tancem vyjadřují, že válka není pro nikoho dobrá, ani pro mimozemšťany. Ještě musím dodat, že Valeria není krasobruslařka - profesionálka, neočekávejte tedy kreace nejvyšší obtížnosti. Alexej Jagudin (nar. 1980) je vícenásobný mistr Evropy (3x), světa (4x) a olympijský vítěz (rok 2002). Konec krasobruslařské kariéry oznámil v roce 2003.
zde je ještě slíbený "Vítr změn" s Čičerinou a M. Bojarskym:
...a někdy si ji pusťte v "originálu" - na konci filmu (rodinného muzikálu) "Nashledanou, Mery Poppins!":
...nebo s pěknými obrázky a kvalitním zvukem:

4 komentáře :

 1. Už dávno v minulom storočí sa takto nádherne malo žiť na našej celej planéte.Demokracia by mala viesť národy sveta k spolupráci len mierovou cestou pri riešení všetkých problémov.Ľudia by sa mali stretávať a bojovať čestne športom,na kultúrnom poli a veda by sa starala o rozvoj nových technológií v prospech všetkého života na našej ešte stále krásnej planéte ZEM.
  No však vďaka nenažranosti a hnusného egoizmu 1% neľudí, ktorí vyvolávajú po svete hnus, neskutočné utrpenie ľudí všetkých vekových skupín- Ukrajina, Sýria, Irak,Srbsko a po celom svete je to len čistá Utópia.Je to Hnusná demokracia-KAT.
  Čo tak národy sveta konečne Budíček a vážne sa zamyslieť nad tou Utópiou a ísť radšej týmto smerom. No nebola by to NÁDHERA???

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Tohle je dost povzbuzující článek. Neviděl jsem žádnou jinou fotku, na které by Assad tak zářil radostí, štěstím a úlevou.

   "Dokázal to." A Amerika si bude sypat popel na hlavu. Samozřejmě prozatím jenom jak je jí vlastní jenom špetičku a jakobyse neřeklo.

   http://www.tyden.cz/rubriky/zahranici/asie-a-oceanie/usa-meni-pristup-k-syrske-krizi-uz-nechteji-konec-asada_330736.html

   Smazat
  2. "Nadešel čas, aby prezident Asad a jeho režim postavili svůj národ na první místo a přemýšleli o důsledcích svých činů, jež do Sýrie přivádějí stále více teroristů," řekl Kerry - to je dobrý vtip od USA....oni sami se k takovému něčemu asi nechystají

   Smazat
  3. Citovat Kerryho, to je jako zkapalňovat na parfém bublání bažiny. Klasickej americkej vygumovanej idiot na drátkách americkýho korporátního fašismu.

   Smazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.