Reklama

.

.

úterý 13. ledna 2015

Za co, …., za co? Za koncesionářský poplatek, milí diváci


Oldřich Průša
13. 1. 2015
Nechci stále kritizovat zpravodajství ČT 24, ale moc mi to nejde. Jevy se jeví, děje se dějí. Vlny se vlní a ČT a nejen ona pluje po povrchu se svými secvičenými zaměstnanci, spřátelenými prověřenými komentátory ze spřátelených redakcí a pod knutou svých přátel. Pilně následují své vzory, snad s heslem dohnat a předehnat. S prominutím a s empatií k mrtvým a pozůstalým, pokrývání událostí v Sydney i Péšaváru, jsou historky okresního formátu, pokud nenásleduje analytický rozbor proč se tak děje. Prvotní zpravodajství naší TV jakož i BBC, CNN, TV 5, DW atd. usilovně rozpitvávají do nesmyslných detailů a zbytečností. Všichni v redakcích hlídají sledovanost a skutek utek. Zadání je evidentně společné. Nakrmit. Otupit. Je třeba strašit a zvykat na horší a nejhorší. I malé děti při televizních zprávách v klidu večeří a ani jim to nepřijde, už se ani neptají. Prostě normálka. Otrlost = Připravenost.

Kdo si dnes v redakcích vzpomene na nezvěstné i zvěstné malajsijské letadlo, kterými diváky tak pilně a senzacechtivě živili až do úmoru. Mají investigativce? Ne, na co! Smí publikovat alespoň to, co zjistili jiní? Ne, nikdo z nadřízených to nežádá. Naopak.

Podstata je ale přeci jinde. Ne záběry z ulice převzaté z jiné TV, ne poupravené překlady cizích šotů. To je na pár vteřin do zpráv.

Těch pár zahraničních zpravodajů se musí pídit po relevantních informacích od těch, kteří rozhodují, řídí apod. Od těch, pro které sami nemají ani české slovo – kteří tvoří leadership. Válka nejméně studená na krku a TV blábolí. Názory kolemjdoucích řešení nepřinesou.

Je dobrý výkon zpravodajky v Číně, když během pobytu ministra zahraničí v ČLR nemá na obrazovce ani jednu reportáž, neřku-li rozhovory s partnery hosta. Redakci stačí reportáž z nové „barevné“ (deštníkové) revoluce z Hong Kongu o tom, jak si studenti píší během demonstrace úkoly a jak po sobě ráno uklízejí. Darmo pokračovat.

Redakci stačí, když se moskevský nebo varšavský reportér za dobu pobytu nedostane ke kloudnému rozhovoru s někým z politiků, ředitelů, poslanců apod. Na stojícího redaktora před Braniborskou bránou nebo washingtonským Kapitolem hlásajícího to, co již bylo na internetu, jsou drazí. To jim mohou sprejeři nestříkat příslušné kulisy na zdi areálu Kavčích hor.

Přečtěte si článek P. Barocha v Týden.cz Týden, abyste pochopili, jaký materiál ČT živila jako svého editora, než ho přihrála na Euro 24, které ho překoplo Týdnu. Ač ateista si říkám, chraň nás ruka Páně, je-li na obdobné úrovni „editoriální panel.“

Pochopí TV redaktor, že když může na tiskové konferenci, která byla o koze, klást otázky, položí výhradně ty o voze, /viz.:Pravidlo: Kdo se chce opravdu něco dovědět, musí se naučit ptát/.

Je dobrou vizitkou, když příšerně vysoký tón hlasu Petra Vaška zazdí každou jeho reportáž, nebo když sportovní zprávař Petr Šašek neumí číst víc než jednotlivé věty. Poslechněte si je a posuďte sami.

Vizitku si sama vystavila exotická Adriana Dergam, když mezi asijské internetové servery v souvislosti s informováním o útocích v Paříži zařadila mezi arabské /asijské/ zdroje kromě Al Jazíry překvapivě i moskevské Izvestia. Nevzdělanost nebo úmysl? Toť otázka.

Chápu, že se noví redaktoři musí nějak otrkat a zvyknout si na kameru a mikrofon. Ale musí to ČT zkoušet rovnou na lidech, tedy divácích. Perlička od reportérky hovořící o statním dluhu, který se blíží jedné biliardě a xxx miliardám… /tj. biliarda asi podle vzoru „koukám jako malej Jarda“/. V jedné dvacetiminutovce je možno zaslechnout dva i tři podobné patvary o obsahových zmatcích v hlavách redaktorů nemluvě. Např. „test DNA u matky a 17 leté dcery požadovaný otcem, by mohl narušit vztahy v rodině“ – které jsou asi podle slečny s mikrofonem doposud zřejmě zcela idylické, že.

Musí mít Mme Jílková na každý týden jinou róbu a nová a celkem šikovná Irena Krcháková nedostane od TV ani pořádného kulicha (zkušenou Janu Čermákovou, která uměla říci celé reportáže bez zadrhnutí i se na tiskových konferencích věcně ptát, což pravidelně předvádí v Radiožurnálu, kab byla TV vyšoupnuta), resp. ani pár šminek jako slečně Pastorčákové. I to je k zamyšlení pro každého diváka.

Výběr poplatků od koncesionářů je pravidelný, přesto ČT 24 vysílá týden co týden od DW stále více darované propagandy. Proč by ne, když je zadarmo, že ano.

Nijak hlasitě, spíše potutelně ČT 24 zrušila ranní přehled domácího tisku. Že by se i pro ČT stala česká média pofiderním zdrojem informací, že je lepší si jich nadále už nevšímat? Nebo to televizi někdo doporučil? Ať to vedení zpravodajství svým divákům zdůvodní. Ne že by bylo o co stát, tedy co se píše v kvalitativně i kvantitativně upadajícím informačním segmentu, ale když TV informuje o kdejaké drobnosti, kterou chce přilákat diváky, měla by být trochu důslednější.

Předpřipravené /simulované, kašírované/ rozhovory zasvěcených /ne do problematiky/ a posvěcených /kým?/, úroveň zpravodajství nevytrhnou, ani rozhovory prošpikované návodnými otázkami.

Proč vlastně posílají diváci otázky do Hyde Parku, když jsou jakoby zakleté a jen proplují obrazovkou. Budou si snad už od nového roku prověření redaktoři klást otázky, které si sami připravili a hned si na ně budou i odpovídat za tichého držení palců editoriálního panelu a potlesku TV rady.

Je zvláštní a úžasné, že jediná kritika v ČT se dá objevit v reklamách na vlastní pořady, tj. kritika navenek pro vlastní sledovanost viz. např. vlezlý hlas v reklamě na pořad Ekonomika ČT24 /o masu z Dááánska, Německa, Rakouska po náš řízek/, případně o výši mateřské dovolené nebo potížích živnostníků.

Cenzura v ČT neexistuje, zjistila hlasováním Rada. Dobrá, i když jsem dosud netušil, že o faktu se dá rozhodnout hlasováním. Něco omylem vystřihl editor. Taky dobrá. Ale něco místo vystřiženého přidal, aby to nebylo nápadné. Takže dvě předchozí „dobrá“ škrtám a konstatuji, že pro mne to cenzura byla.

Privatizovat veřejnoprávní TV by byla ohromná chyba. Obdobně privatizace věznic apod., co by ještě zprivatizovat šlo. Možnosti pro špatné nápady jsou.
Současný stav ČT je ubíjející.
Zbývá otázka, vyhraje-li vedení ČT nebo diváci.
Ať je řežba demokratická. Vedená v Poslanecké sněmovně.
A hlavně rychlá.
Čas běží a pozdě už bylo.

P. s.: Pozabíjení v redakci Charlie Hebdo pochopitelně ostře odsuzuji. Akce prý byla perfektně připravena. Až na to, že teroristé v autě, ve kterém přijeli, zapomněli své doklady. Nechci nic srovnávat, ale i pasy teroristů z 11. září byly velmi záhy nalezeny, že ano.

31 komentářů :

 1. Přebíraná propaganda ... svět je řízený propagandou a u nás to není jinak. Neplaťte koncesionářské poplatky a stojíte s igelitkami před řadou tanků.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Souhlasím, že přesně stejnou taktiku "lhaní a zamlčování pravdy" srovnatelnou s praktikami v Rudém právu, uplatňují naši "loajální" novináři nejen v ČT. Cenzurují nepohodlné názory, upravují vyjádření se kterými "proamíci" nesouhlasí, zavádějí dvojí metr pro vulgarismy, uvádějí polopravdy a lži o situaci na Ukrajině a v Rusku, publikují jen některá vyjádření, stojí s červenými kartami jak (cituji) "tupé ovce se zcela vymytými mozky" .... Jeden příklad za všechny projev Obamy byl na ČT24 v přímém přenosu, zatímco Putina na ČT vůbec nevysílali; omezili se jen na několik sestříhaných pasáží!!!
   Nejloajálnější je Takáč, těsně následovaný Tvarůžkovou. První ukradl námět Hyde Parku ostravskému autorovi a zcela tento pořad zprasil, druhá sebrala Inteview Daniely Drtinové a povýšeným arogantním tónem zešměšňuje hosty.
   Tak to je současná úroveň ČT, kterou si platíme!!!

   Vymazat
  2. Televizi nemám a nekoukám na ní už vlastně celých 5 let. Šokovala mě v době kdy jsem pobýval v Řecku, a viděl na vlastní oči jejich "Listopad 1989" a také to jak o něm referovala Česká Televize. Tehdy jsem po několika záchvatech zuřivosti ztratil iluze a od té doby je ČT můj nepřítel a mnohokrát se mi to potvrdilo, že zpravodajství ČT je pouhá profiltrovaná břečka, ze které se pravdu nedozvíte. Zaměstnanci jsou buďto zkorumpovaní, anebo vyloženě hloupí a bez zájmu o cokoliv co by jen vzdáleně připomínalo investigativní žurnalistiku. Je to prostě stroj na konformní nekonfliktní růžovoučké názory a proto televizi nemám a nezajímá mě vlastně co tam říkají. Když ji příležitostně zahlédnu tak se mi zas a znovu potvrdí, co si o ČT myslím.

   Vymazat
 2. Souhlas. Hledal jsem stranu ktera mela v programu zruseni tohoto desatku - k nicemu. Podepsal jsme mraky petic a opet k nicemu. Nevim, proc ostatní chteji platit za takove služby. Když mají něco koupit o 20kc tak se krouti, ale tady dobrovolne cpou lenivcum prachy do chrtanu. Robert

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Petice i to ostatni je k nicemu. Tady pomuze jen milion lidi na Vaclavaku.....A jasne pozadavky.

   Vymazat
 3. Oddělení vymáhání pohledávek začne dupat na plyn a vypouštět černý kouř ze spálené nafty na neutrál, aby vás zastrašili. Tak to je. Samozřejmě celá Česká Televize je instituce k poblití, co si budeme povídat...

  OdpovědětVymazat
 4. Jsme zajatci systému ... který sobě říká právní. Ale je to jenom fašistická mašinérie, pravidla lágru, koncentráku, kde dostáváte denní rozpis toho co si myslet k snídani, obědu i k večeři.

  OdpovědětVymazat
 5. Servíruje Mitrofanov s Klepetkem... komu se to nelíbí, přikurtují ho a nakrmí hadičkou.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Kdyby jenom Mitrofanov s Klepetkem, ale jsou i jiní a lepší třeba Kakáč, Pussy Tvarůžková etc. Mimochodem vzpomínám, že v době jmenování vlády se již tehdy ministr financí při jednom televizním dotazu zmínil o tom, že až se seznámí s ministerstvem, posvítí si i na finanční poměry v ČT. Od té doby pěčlivě sleduji jeho vyjádření pro ČT, tak i pro psaná media a...nic! Tak nevím. Třeba se s problematikou MF ještě dostatečně neseznámil, což nepředpokládám. A nebo jej někdo - nebo něco - kleplo včas přes prsty. Tomu věřím víc. Tak jak to bude pane inženýre! Kdy konečně dojde na přešetření hospodaření ČT? A do kdy nám např, sdělíte platy těch "nejlepších". Máme na to ze zákona právo. Jsou zaměstnanci veřejnoprávní televize a konec konců jejich platy jdou z našich peněz. Tak jak to bude? Eda.

   Vymazat
 6. Kdo by snad pochyboval, tak se ho příjde přeptat na ty správné otázky Moravec s jeho kukadlama jako zrcadlama. No nežer to.

  OdpovědětVymazat
 7. To může vyřešit pouze poslanecká sněmovna, nebo velmi silná občanská iniciativa s pomocí erudovaných právníků. Ale kdo je zaplatí? Ti dobří nejraději obhajují ty nejbohatší lumpy, Jak to právě vidíme téměř v přímém přenosu.
  ?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Za 4 nebo 8 let nashledanou u Ústavního soudu.

   Vymazat
  2. Spravedlnost je taková kryogenní komora, do které si koupíte lístek za celoživotní úspory, vlezete do ní a probudíte se o několik let později v jiném světě, kde se dozvíte jestli jste na ten lístek v loterii 50/50 vyhrál to, co jste vsadil + plyšového mončičáka nebo žirafu k tomu.

   Vymazat
 8. ČT je lží prosáklá jak obarvené cukrářské těsto. Ztracený případ. Zahodit, ignorovat je to nejlepší, dokud je tam odtud nevyžene dav těch, kteří chtějí znát a slyšet pravdu.

  OdpovědětVymazat
 9. Není-li ČT státní televizí a nemůže ji kontrolovat NKÚ, nemá nikdo právo vybírat koncesionářské poplatky. Taktéž viz.status ČR.

  OdpovědětVymazat
 10. Nedělám si srandu, když píšu, že věci budou dány dopořádku teprve tehdy, až se zveřejní pravda o událostech v Bostonu, na maratónu. Jakýkoliv stav do té doby je stav nevyhovující, a obnovu stavu vyhovujícího by bylo nejlépe započít právě zveřejněním pravdy o těcho událostech. Spustilo by to obrovskou lavinu dalších odhalení, která by pracovala samospádem a ani byste se nestačili pořádně nadechnout a byli byste v jiném světě.

  OdpovědětVymazat
 11. ČT je objektivní až až, dává nám přeci na výběr : souhlas nebo ano nebo jo a někdy dokonce i jiný názor jako třeba: pravděpodobně a určitě, TO JE PŘECI Z ČEHO VYBÍRAT.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. http://necyklopedie.wikia.com/wiki/Novinář

   Vymazat
 12. Ondro zkusím to Palmerkovi, chudáčkovi s vodnatým mozkem tlumočit. Jen mám obavu, že už tak zdebilovatěl, že nepochopí a bude tu exibovat i dále. On totiž není schopen pochopit logické a věcné diskuze zde vedené. Od té doby co spadl robátko naše Palmerek na hlavičku není schopen logické úvahy. Umí pouze čůrat kakat a jen mimořádně se vypne aby něco z toho vodnatého mozečku vyplodil. A to něco jsou nesouvislé výkřiky, případně nadávky.
  Proto se za Palmerka, naše dítko debilní omlouvám Tobě Ondřeji i zdejším diskutujícím.
  Palmerův starostlivý táta

  OdpovědětVymazat
 13. A jaký to má vlastně celý smysl Palmere a Palmerův starostlivý táto? ... Exhibice? Bravo. Zkoušel si se přeptat jestli by tě vzali v cirkusu, že bys tam měl číslo rozhovor Palmera a Palmera, a ostatní by potom po tobě mohli házet shnilá rajčata. Anebo chceš odvést pozornost od podstatných témat k něčemu libovolně absurdnímu, aby ses utvrdil v názoru, že máš pravdu, když je považuješ za nepodstatná, a cítil se tak jako vítěz klání nad internetovými diskutujícími. Snažím se v celém tvém vystoupení najít něco nepatologického a nedaří se mi. Možná, že je to celé pravda, a seš prostě jenom zkryplenej zmetek, kterému není nic svaté.

  OdpovědětVymazat
 14. Vyděračský komplot ČT je sám o době dostatečně hnusný, ale to, jak si vyrábějí "důvody" k inkasování peněz, je vrchol. Včera jsem, proti své vůli, jelikož jsem ležel v nemocničním zařízen¨í, kde měli puštěnou TV, utrpěl jakousi dizidentskou detektivku, kterou natočila ČT. Příšerné! Tak stupidní a frázovité nebyly ani příběhy z NDR nebo Mosfilmu.
  Když už nejde zabránit tomu, aby si odsáli z veřejnosti vymačkané peníze na natáčení blbostí, tak proboha ať to alespoň nevysílají.

  OdpovědětVymazat
 15. Neplatit koncesionářské poplatky:
  Doporučuji, aby byl zákon o poplatcích zrušen a nahrazen zakonem, který umožní občanům, sice poplatek uhradit, ale takové televizi, kterou si sám zvolí a které důvěřuje. A občan by mohl poplatek rozdělit nikoliv jen na jednu TV, ale na více takových, které splňují mé nároky. Já bych celý poplatek věnoval TV Šláger, ČT bych nedal ani vindru. Tám by vznikla mezi televizemi a ČRo taková konkurence, že některé TV zkrachovaly.

  OdpovědětVymazat
 16. Já jsem poslala na Radu pro televizní a rozhlasové vysílání stížnost (Tvarůžková se Štětinou mě rozpálili do běla). Oni to projednali a dokonce mi odpověděli. Takovou drzou ptákovinu jsem léta nečetla - Palmer je proti nim inteligentní, tolerantní a přemýšlivá osoba. A když jsem jim poslala odpověď, tak na mne vybaflo z internetu, že to nejde, že tu adresu zrušili, neb jim chodily nevyžádané obchodní nabídky. Teď uvažuju, komu to mám poslat, aby se mi ulevilo.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Pošlete to mě, on.dvorak@email.cz

   Vymazat
  2. U těchto pánů jsem si jednou na ČT také stěžoval...., zřejmě mají ty drzé odpovědi připravené v několika variantách a jen je kopírují. Vůbec nic k věci, jenom drzý výsměch do ksichtu stěžovateli. Nic neporušili, všechno je podle zákona, vše je OK. HNUS fialovej!!!!

   Vymazat
  3. Jestli ještě máte tu odpověď, pošlete mi ji, porovnám to.

   Vymazat
  4. Zkuste to poslat do lampárny, ale vyjde to asi nastejno, jako když jste to poslala do ČT :-)
   http://necyklopedie.wikia.com/wiki/Lampárna

   Vymazat
 17. Sranda nebo fakt?
  http://necyklopedie.wikia.com/wiki/Česká_televize

  OdpovědětVymazat
 18. Všimli jste si pánové,z článku to čiší, že TV nenápadně obsadila téměř všechny redaktorské posty "nežným" pohlavím. Vizuálně velice pěkné, přitažlivé, ale výsledek???: No přece pro TV ten nejlepší..do ničeho nešťourají, nic nehledají, logika a kombinace žádné, jsou rády že se na obrazovce předvedou... a to je asi tak vše..

  OdpovědětVymazat
 19. Navrhuji vytvořit združeni proti poplatkům a platit zatím poplatky do depozitu a hromadně se odhlásit dále je zde šance obdržení platby zpětně za nevyužité služby.
  Měl bych i právnické zastoupení.

  Kdo má zájem pomohu na Honzik.jenda@seznam

  OdpovědětVymazat
 20. Je to hnus velebnosti!

  OdpovědětVymazat