Reklama

pátek 30. ledna 2015

Západ velí Kyjevu: Ukončete válku!

Tereza Spencerová
30. 1. 2015     Literárky
Ukrajinský „demokratický zázrak“ se s konečnou platností nekoná a smysl celého Majdanu je ještě neuchopitelnější, než kdy dřív. Blíží se opravdu konec ukrajinské krize? Kyjev i samozvané doněcké lidové republiky až dosud postupovaly vcelku čitelně: po „mírových jednáních“ volaly výhradně v situacích, kdy zrovna prohrávaly, ale jakmile se jim dařilo, „Minsk“ šel okamžitě stranou. Z tohoto pohledu se zdá, že nyní navrch mají rebelové, kteří už jakákoli jednání odmítají, a o míře jejich převahy napovídá to, že prezident Petro Porošenko požaduje „dodržování minských dohod“ snad třikrát denně …

 Právě tímto úhlem je nejspíš třeba nahlížet na dnešní jednání „kontaktní skupiny“ v Minsku, jehož se účastní zástupci Kyjeva a OBSE plus ruský ambasador na Ukrajině. Podle Porošenkova úřadu prezident vyzývá k podpisu dohody o okamžitém zastavení palby, odsunu těžkých zbraní o 15 kilometrů od linie fronty, jak se utvořila k 19. lednu, obnovení ukrajinské kontroly hranic s Ruskem, na niž by dohlížela OBSE, a výměně zajatců.

Porošenkova snaha uzavřít mír co nejdříve může být samozřejmě výsledkem situace na frontě, na níž demoralizovaná ukrajinská armáda v posledních týdnech jen ustupuje, zatímco dokonce i na protiruském západě Ukrajiny se 57 procent mužů povolaných v rámci série mobilizací do zbraně, službě „vlasti“ prostě vyhnulo. Celkem je řeč asi o milionu mužů.

Svou roli ale zcela jistě sehrává i otevřený vzkaz šéfky Mezinárodního měnového fondu Christiny Lagardeové, která minulý týden v rozhovoru pro Le Monde prohlásila: „Žádný partner MMF nemůže zvažovat účast v podpůrném programu, pokud visí otazník nad více než 20 procenty HDP Ukrajiny… Pokud chce Ukrajina reformovat svou ekonomiku, potřebuje stabilní hranici, to je nezbytné. Je tu flagrantní spojení mezi ekonomickou situací a vojenskou situací.“ Vůbec poprvé od vypuknutí konfliktu tak některý významný západní činitel konstatoval, že ztrácí s Kyjevem trpělivost, a spojil finanční pomoc s ukončením války, což je prizma, jemuž se Kyjev až dosud snažil vyhýbat.

Dalším určujícím faktorem bylo dozajista jednání ministrů zahraničí EU, kteří se shodli jen na „bezbarvém“ prodloužení sankcí proti jednotlivým ruským vládním činitelům a představitelům „lidových republik“. Německo sice zesílením sankcí pohrozilo, ale v Berlíně musí dál zuřit vnitropolitický boj, neboť ministr hospodářství Sigmar Gabriel z Berlína vzkázal, že na něčem takovém „nemá zájem nikdo z EU“. Francie pak rovnou konstatovala, že maximálně je ochotná jednat jen o rozšíření „černého seznamu“ sankcionovaných jednotlivců. Největší pozornost ale vzbuzovali Řekové, nově zastoupení vládou levicové Syrizy. Nový šéf řecké diplomacie Nikos Kotzias postoj své vlády k ukrajinské krizi vysvětlil v rozhovoru pro francouzský list L'Humanité: „Jako každý jiný člen EU má i Řecko právo vyjadřovat své názory a bránit své zájmy ve všech otázkách, včetně politiky EU vůči Rusku. Řecko neakceptuje situaci, v níž se o politice EU vůči Rusku, rozhoduje mimo instituce EU.“ Dodal, že Athény upřednostňují mírové řešení donbaského problému a federalizaci Ukrajiny. Řecko je tak podle všeho připraveno vetovat jakékoli další sankce proti Rusku, a nelze přitom vyloučit, že právě na to většina členů Unie čeká. Jakmile se tak stane, budou všichni moci ukázat prstem na Řecko a svalit na něj vinu za nepodařený nátlak, ale přitom si v duchu hluboko vydechnou, že je ta „blamáž za námi“. Jinými slovy, nelze vyloučit, že chuť zcela ukončit sankční válku s Ruskem má více států EU, ale veřejně se to neodváží přiznat, ze strachu z USA. Náměstkyně ministra zahraničí USA Victoria Nulandová totiž „jede“ bez ohledu na realitu a aktuálně navrhuje vytvoření velitelských center a sil rychlého nasazení hned ve „všech šesti zemích, které se nacházejí na linii fronty“ s Ruskem. Přiznala ale zároveň, že většina zemí NATO neplní americký požadavek navýšit výdaje na zbrojení (tedy na nákup amerických zbraní) na dvě procenta HDP a některé z nich prý už jsou blízko, aby se„utrhly z háčku“.

Nad tím vším se vznáší fakt, který shrnul například American Conservative: „Je velkou otázkou, jaký význam Ukrajina pro Západ vlastně má. Bez ohledu na přehnanou rétoriku některých západních politických lídrů a médií, Ukrajina pro většinu západních zemí nikdy nijak důležitá nebyla. USA a jejich evropští spojenci kvůli Ukrajině do války určitě nepůjdou a ve své většině nejsou ani naladěni na finanční pomoc Ukrajině. (…) Západní instituce nepůjčí Ukrajině peníze, které potřebuje, aniž by přitom Kyjev nenastavil přísné parametry, a ukrajinská vláda tyto podmínky nemůže splnit, aniž by se přitom politicky nezničila. Pokud by někdo „nalezl“ nějaké peníze pro Ukrajinu bez zásadních reforem, většina z nich se ztratí kvůli korupci nebo zamíří do Ruska na splácení ukrajinských dluhů. To by z hlediska Západu bylo mrháním prostředky. Západní vlády se už během loňského roku rozhodly, že jim Ukrajina za moc nestojí, a při pohledu na realitu je těžké jim to vyčítat.“ Zkrátka, Ukrajina má pro Západ hodnotu rétorického argumentu.

Mimochodem, Kyjev svůj aktuální dluh vůči Rusku odhaduje na 4,7 miliardy dolarů.

Ukrajinský „demokratický zázrak“ se zkrátka nekoná a smysl celého Majdanu je ještě neuchopitelnější, než kdy dřív. Blíží se opravdu konec války i ukrajinské krize?

Celý článek naleznete zde: Literárky

28 komentářů :

 1. TechCamp - vyvolání občanské války.......

  OdpovědětSmazat
 2. Už jsem se dlouho tak nepobavil jako u tohoto článku, mohu ho podepsat od A-Z, samá pravda a nic než pravda.....

  OdpovědětSmazat
 3. Skvělý článek, vše sedí, díky!

  OdpovědětSmazat
 4. Nebyt Putlera a jeho "internacionalni pomoci", zadna valka tam nebyla.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Docent Chocholoušek ti zapomněl dát prášek na spaní,že tu tak brzo otravuješ,FAŠISTO???

   Smazat
 5. Nebyt Strelkova. Nie Putina. Nebyt Strelkova tak by si mohli banderovske nackovske svine dalej pokojne upalovat svojich rusky hovoriacich spoluobcanov ako 2.5.2014 v Odese. Alebo ich rozstrielat ako v tom autobuse....A taki ako ty by to este schvalovali. Ved to boli iba RUSACI.

  OdpovědětSmazat
 6. Nejsou to peníze (daňových poplatníků), které by neradi pumpovali do bezedné jámy. S tím nemají sebemenší problém. Ani to není obava, že by neukecali "problém Řecko".. Socansko - lidovecká evropská megakoalice dostala strach, že by v každých dalších volbách "Ukrajina" byla skutečným tématem voličů. Totiž, že by voliči mohli před volbami, nedejbože , uvažovat. Čemuž se jim dařilo desetiletí úspěšné zabraňovat pomocí nastolování umělých témat.

  OdpovědětSmazat
 7. Heriot.
  Já bych to tak optimisticky neviděl. Ukrajinská válka není nic jiného než válka USA proti Rusku financovaná EU...A oslabit a ovládnout Rusko je základní kámen strategie USA, bez toho zahynou ekonomicky samy. Klidně budou na Ukrajině válčit za evropské peníze a rukama ukrajinců do nekonečna, či do té doby, než je Rusko s Činou silou donutí toho nechat. Loutky v EU svoji poslušnost američanům nevypoví, o tom nemám nejmenších pochyb.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Jaroslav Lučinský31. ledna 2015 9:38

   Kéž, by jste neměl pravdu...

   Smazat
 8. Z článku cituji: " ...který shrnul například American Conservative: „Je velkou otázkou, jaký význam Ukrajina pro Západ vlastně má. ...."

  Ano .jasný realistický názor někoho z povzdálí.
  A jestlipak k němu ta většina evropských lídrů, po všech těch nevratných průšvizích nadělaných dosud, taky dospějí?
  Ne. Nedospějí. Neuznají. Nemohou. Na to mají v hlavách příliš mnoho sena.
  Děda.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. evropští lídři nemohou, nemají pravomoc, jsou to satrapové

   Smazat
 9. A doufám, že pak přijde spravedlivý soud a na lavici budou sedět všichni, co jezdili do Kyjeva rozmýchávat nacistycké vášně. Tak pěkně po pořádku jmenovitě to bandu lumpů: Schwarzenberg, Vondra, Kocáb, Dobrovolný, Bursík, Zaorálek a k nis dáme (za podporu humnitárního zabíjení civilistů: B. Sobotka + Stropnicky. Kařdý z nich minimálně 6 let na Mírově. Zapoměl jsem na někoho?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. A co média,ti ženou bojovat Ukrajinu všechny.

   Smazat
  2. Omluva.
   Vypadlo mi slovo,,za,,Děkuji

   Smazat
  3. Přidal bych k nim Fendrycha,Lipolda,Urbana a plno dalších Kkchálistických havloidů.

   Smazat
  4. A hlavně Štětináče.

   Smazat
  5. A co Zaorálek??

   Smazat
  6. Kratší by bylo napsat kdo z těch lumpů nepude sedět.

   Smazat
  7. Zapomněl - Kalous a odpovědné osoby z tzv, nezávislých sdělovacích prostředků. Váleční štváči Mitrofanov, Pehe a další znalci.

   Smazat
 10. Jak jsem se dozvěděl, Merkelová je židovka, stejně jako Kličko, tak se nám ta židovská parta zlé krve zapojená do vraždění Slovanů začíná rýsovat: pro pořádek židé zapojení do zabíjení Slovanů na Ukrajině: Porošenko, Jaceńjuk, Tymošenková/Tymošenko, Kolomojsky, Kličko a další , o kterých to dosud nevím. Na české straně: Kocáb, Dobrovolný, Vondra, Stropnickým, Herman a další, o kterých to zatím nevyplavalo na povrch. Je to válka proti Slovanům, měli bychom se jí postavit, nebo dalším národem, který bude na zabití budeme my.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Naprosto souhlasím.
   Takže přání židů z USA se musí plnit.
   Židé to mají ve svém zákoně,likvidovat čímkoliv jinověrce.
   Proto je i klamavé a právě od židů,tvrdit,že židokřesťanské soužití převládá.Proto také ovládli posty v katolické víře.

   Smazat
  2. Neustále se zamýšlím, proč Hitler vyvražďoval především cigány a Židy? I když s tím nesouhlásím, pro mne má život každého velkou cenu.

   Smazat
  3. 7:31
   Mudrlantovi se něco "rýsuje".

   Smazat
 11. Jojo ja si porad rikal, ze to ma Petro z tovarny na cokolady vymysleno tak, ze mu budou chodit penizky a on bude posilat vojacky, stavet zidky, fotit se u tanciku. No a ono to nevyjde. Jiz za druhe svetove si UA army vydobila svebytne renome. Hodi se na cistky, vrazdy proste ATO ... V boji s nepritelem je zbabela a k nicemo. A tal to asi nekdo hitlerove dcerce a nositeli nobelovky pripomel ...jo ta pani Spencerova je dost dobra. Po celou dobu teto valky pise trefne objekticni komentare

  OdpovědětSmazat
 12. P. Spencerová je statočná novinárka s darom reči a schopnosťou objektívne posudzovať vývoj situácie v krízových oblastiach. Je škoda, že väčšina "našich novinárov " na Slovensku ale i v Čechách nemá odvahu a možno ani talent postupovať podobným spôsobom a preto väčšina ich príspevkov je nezaujímavá a poplatná oficiálnej politickej línii. To neplatí o p. Spencerovej a vždy keď natrafím na jej príspevok viem, že pôjde o kvalitnú a objektívnu analýzu situácie. Držím jej palce, prajem veľa zdravia a mnoho ďaľších objektívnych článkov - Ladislav

  OdpovědětSmazat
 13. P. Spencerová je statočná novinárka s darom reči a schopnosťou objektívne posudzovať vývoj situácie v krízových oblastiach. Je škoda, že väčšina "našich novinárov " na Slovensku ale i v Čechách nemá odvahu a možno ani talent postupovať podobným spôsobom a preto väčšina ich príspevkov je nezaujímavá a poplatná oficiálnej politickej línii. To neplatí o p. Spencerovej a vždy keď natrafím na jej príspevok viem, že pôjde o kvalitnú a objektívnu analýzu situácie. Držím jej palce, prajem veľa zdravia a mnoho ďaľších objektívnych článkov - Ladislav

  OdpovědětSmazat
 14. Zide maji strach z novych pogromu, ktere nebudou v Nemecku. Tento stat neni svobodny a kdykoliv by chteli prosadit jinou vec nez USA a Izrael, take je zarazi. Ostatne USA maji v Nemecku spolecne s Anglii jeste vojenske posadky, zejmena nejvetsi vojenska letiste a sklad atomovych zbrani uz od konce svet.valky.
  Jiste pogromy na Zidy je treba odsuzovat, ale dosud nikdy nevysvetli proc k nim za cela staleti dochazelo.

  OdpovědětSmazat
 15. Ano souhlasím pěkný článek!

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.