Reklama

pátek 20. února 2015

20 nových známek života v Doněcku

20. 2. 2015, zdroj: zde, autor Alisa Titko, překlad Petr Ďoubalík


 20 nových známek života v Doněcku, které se objevily v průběhu války


Chtěli je dostat na kolena, ale nepovedlo se. Obyvatelé Doněcka se v boji stali silnější a naučili se přizpůsobovat, aby přežili. Teď se chtějí dívat na slunce, jíst čerstvý chléb a milovat.


V narychlo psaných příspěvcích na internetu popisují každodenní život. Vstávají ti vlasy na hlavě, když čteš "Mým budíkem byl BM-21 Grad", "soused začal zatloukat hřebík a já strachy lehl na podlahu", "do sklepa se nechodí jen pro okurky". V těchto krátkých větách jsou nejen hrůzy války, které se zakořenily do každodenního života mých spoluobčanů, ale i síla ducha Donbasu. A lehká ironie, jako ochranná maska. Vždyť všechno poznané a strach z války může vést ke svěrací kazajce v blázinci. Zde je několik "znamení, že žijete v Doněcku", která se podařilo shromáždit ze stránek přátel v sociálních sítích:

1. Ráno se probouzíš s pocitem příjemného překvapení: "Ejhle, já žiju!"
2. Staré spodní prádlo a děravé ponožky nenos, nedej bože, mohl by ses dostat do nemocnice nebo do márnice.
3. Občanský průkaz si ber vždy, i když jdeš jen s odpadky. V nejhorším případě to usnadní identifikaci ostatků.


4. Nehledě na minometné útoky, zastav na červenou a dej přednost tankům a obrněným transportérům.
5. V autobusu seď u uličky, abys mohl padnout na zem, když začne střelba.
6. Při slovech "příměří" a "mírové rozhovory" si hned ťukáš na čelo. Známe ten váš mír! To je jen klid před bouří.
7. Obrovské slevy v obchodě tě přestaly lákat. K čemu nová sedačka nebo mikrovlnka, když za chvíli můžu zůstat bez střechy nad hlavou?
8. Posledních 20 hřiven (asi 60 rublů) utratíš za čokoládu, protože se ti najednou zachce. Proč si nedopřát tu nevinnou radost, když nevíš, co se stane za minutu?
9. V koupelně častěji spíš, než se koupeš. Vodou z vodovodu se nerozmazluješ každý den.
10. Ztratili jsme chuť na hororové filmy. Najednou se zdají hloupé, přitažené za vlasy a vlastně nejsou vůbec děsivé. Skutečný život v Doněcku to je opravdový horor.
11. Několik hodin denně uklidňuji rodiče, příbuzné, přátele „vkontakte“ (obdoba facebooku), že brzy bude konec války, opět půjdeme na procházku do parku a fandit fotbalovému klubu "Šachtar". Ale pak celou noc brečím do polštáře, protože tomu sám nevěřím.
12. Upřímně se směji, když slyším: "Sejdeme se příští týden". Jak si věříme! Jen musíme ještě přežít dnešní den.
13. Teď znám všechny vojenské jednotky ve městě a můžu přesně nakreslit, na které straně od Doněcka jsou Peski, Toněnkoje, Šachtěrsk a Ilovajsk. A to jsem - holka.
14. První otázka v sociálních sítích od přátel je: "Emigrovat neplánuješ?" Záporná odpověď je překvapuje v 70% případů a 30% vyjadřuje obdiv.
15. Peníze ztratily svou hodnotu, nesním o Land Cruiseru. Shoří stejně rychle jako žigulik, když dostane zásah.
16. Teď nemám strach darovat krev, přetrpím bolest zubů, jsem schopen vystát kilometrovou frontu (např. pro potvrzení na humanitární konzervy a vodu) a nejsem lakomý na kopějku pro babičky s nataženýma rukama.

17. Máš pocit hrdiny filmu "Já - legenda", když vyjdeš na ulici po 20:00.
18. Místo přání „dobrou noc“ tě potěší víc: "to od nás střílejí, ne do nás".
19. S dvojnásobnou něhou políbíš své dítě před spaním.

20. Zdá se mi, žetahle válka skončí, budu chodit po Doněcku a budu objímat stromy, lidi a domy.
Hlava mi stále nebere, jak mohli lidé v Donbasu přežít deset krvavých měsíců bez pomoci psychologů a kde hledali sílu a trpělivost. Radovat se za těchto okolností, ženit se a rodit děti. Metaři nepřestávali čistit ulice města, opraváři přijížděli pod palbou látat plynovody a opravovat elektřinu. A to všechno proto, že lidé chtějí žít. A já chci věřit, že těch 20 příznaků a stovky dalších zmizí z reálného světa. Ale, bohužel, nelze je vymazat z paměti obyvatel Doněcka.

32 komentářů :

 1. At uz pro ussackou bandu zenou vlastní lidi jako krále Kazisveta!Však jim pak nějakej ussackej odstrelovac pomůže:-))))))a to na věky:-))))))))

  OdpovědětSmazat
 2. Nic než obrovský obdiv k těmto lidem a přesvědčení, že je nikdo nemůže porazit. A vzkaz pro naše jestřáby. Jediný den byste to tam nevydrželi. A je strašně odporné, že podporujeme barbary, kteří se takto chovají k vlastnímu národu. Strašně se za naše představitele stydím.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Souhlasim a stydim se . Smrt hawlomrdum !!!

   Smazat
  2. Také se připojuji, protože bych to takto podobně vyjádřil.

   Smazat
 3. sú to len rusi - v USA padne decko do kanála a všetci plačú - tu nikto nevyroní slzu - ale pozor - rusi nikdy nezabúdajú - a vedia skade prišli tanky ktoré na nich pálii -

  OdpovědětSmazat
 4. Obdivuji obyvatele Doněcka,že to nevzdali a vydrželi. Doufám,že už budou moci žít v klidu a míru.Tuto zkušenost,jakou získali oni,nepřeji nikomu,jen říši zla za mořem.

  OdpovědětSmazat
 5. Do hloubi duše se stydím za stát, který tahle zvěrstva podporuje a jehož jsem, bohužel, občanem.Naštěstí nikoliv ovčanem, jako většina ostatních.

  OdpovědětSmazat
 6. Několikrát jsem si prohlédl ty snímky a obdivuji všechny jak tu hrůzu tak dlouhou dobu mohli vydržet.Takový národ nemůže prohrát.Divím se všem těm našim demokratům jak můžou zastávat tak zvrácené,nelidské postoje.

  OdpovědětSmazat
 7. A "naše" vláda posílá v přítomnosti kamer ČT tzv. humanitární pomoc do Kyjeva!!!
  Díky Bohu za to že má tento národ - volící takové zmetky, jako jsou ti naši u moci -, jen 10 milionů občanů. ZB

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Jenom si spočítej volební procenta a poznáš hned koho a kolik obyvatel z těch 10 milionů zastupují.Kdyby jsme my nespokojení šli volit proti tomuhle asi by se divili.

   Smazat
  2. A vis co je nejlepsi? Ze Jakes zije, a Havel hnije!

   Smazat
 8. Dobrý večer, nejsem moc velký diskutér..,ale to co ted předvádí p. Gabal na čt 24. to je ..fajn...to se může?Zbrojmistr

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. A co se ti nelíbí? Říká nevyzbrojovat.
   Ruská ambasáda má 150 lidí? to je prostě fakt.

   Smazat
  2. Gabal sice připomněl, že ruská ambasáda má 145 lidí a americká jen 86, zapomněl ovšem sdělit kolik dalších organizací tady ještě mají amíci pod palcem.
   Že všichni ti katolíci by se tak strašně rádi porvali v další světové válce. To mně hlava nebere.

   Smazat
 9. Obdiv a úcta všem Novorussijcům ,ahanba a opovržení naší vládou a parlamentem ,stydím seza naši vládu ,jeto banda sluhů aotroků zasrané nenáviděné SSA!!!!

  OdpovědětSmazat
 10. Tak podle tech slintu na ct24.. Amerika bude bojovat do posledniho ukrajince, a tak snad nakonec nabudeme ani my pozadu a vytvorime oddil Liebstandarte Vaclav Havel z clenu prazske kavarny. Dluhoslav Kalousek je vybavi Pandury ktere mohou v predpokladanem ustupu pouzit jako silnicni zataras. Misto Gripenu posleme Pana Stropnickeho na bilem koni..

  OdpovědětSmazat
 11. Dobrý večer, nebylo by lepší, než tady nasraně slintat, se nějak domluvit, a opravdu s tím bordelem něco udělat...pořád tady mluvíme/te...o problémech s minoritama, s mafiánama, s iluzionistama...atp...Z.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Volby. Každý je chytrý v hospodě a k volbám nejde. A pak se diví a diví a zase kecá v hospodě. Co asi s takovým národem dělat ? Nic, bohužel ! Ti co mají peníze, dnes už i církve, si s tímto národem dělají co chtějí. Dokud lidi neotevřou oči, nic se nezmění.

   Smazat
  2. Měl by to spunktovat někdo,kdo dokáže sjednotit lidi vážící si míru.S nadsázkou,starej dobrej estébák,s visáží Mohority.NATO by se hodil můj starej psík.značky argentinská doga,kterému bylo v prosinci 10.Přátelé prosím.Volte RAFFA.Je to záruka míru.

   Smazat
 12. Hluboce se skláním před lidmi z východní Ukrajiny a obdivuji jejich statečnost. Hluboce pohrdám českou vládou, která dovolila dodávat zbraně ukrajinským fašistům. Hluboce pohrdám prokyjevskými politiky, kteří podporují fašismus na Ukrajině a osobně se domnívám, že jejich postoje jsou i trestné !

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Děkuji za Váš názor, souhlasím s každým slovem. Velký obdiv a úcta věm lidem, kteří museli tyto válečné hrůzy přetrpět. A moc jim přeji, aby zase mohli žít normální život, přeji jim to z celého srdce.

   Smazat
  2. Souhlasím,klobouk dolů před nimi.Ať žije Novorossija.

   Smazat
 13. Vše bylo řečeno mými předřečníky, není co dodat. Smekám před těmi lidmi a snad se dočkají lepších zítřků. Držím těm lidem palce !

  OdpovědětSmazat
 14. Doktor / já si jenom myslím, že medvěda hrozně nas..li. A je známé přísloví - je mnoho způsobů vyhnat medvěda z brlohu, ale ještě nikdo nevymyslel, jak ho tam vrátit.

  OdpovědětSmazat
 15. Čtu tady reakce na článek a nestačím se divit. Obyčejní lidé jso kievské vládě u prdele stejně jako té naší, usácké či německé. V kapitalismu to nikdy jinak nebylo ani nebude. Vlády jsou jen nástrojem oligarchů. Tak se tomu nedivte, za vládu se nestyďte, chová se přirozeně. Chce to jen změnit společenský řád. Pak ani války nebudou.

  OdpovědětSmazat
 16. Tak strašné a zbytečné utrpení...jen proto, aby mocní tohoto světa měli více. Do hrobu si ty krvavé peníze nevezmou! A my, ať jsme na kterékoli straně si jdeme po krku...Pro příznivce V.Havla...Nevzpomínáte si, jak tvrdil, že my Češi jsme mostem mezi Východem a Západem?!!!!

  OdpovědětSmazat
 17. To co Havel navykládal a sliboval, by bylo vhodné sepsat jako odstrašující příklad pro další generace. Havel byl pouze mostem k přenosu všech svinstev z USA do Evropy. Jen se podívejte na svět, kde USA prosadilo a prosazuje americkou demokracii ve prospěch svých zájmů. A moudří lídři EU jim stále lezou do pr.... . A to co vidíme na ČT24 je ke zblití !!! (LB)

  OdpovědětSmazat
 18. Je to smutné, moc smutné, ale určitě pravdivé. Přeji všem v Novorussii mír. Je mi jich moc líto a trápí mě bezmoc, že jim nemohu pomoci. Proto o to víc nenávidím USA.

  OdpovědětSmazat
 19. NOVORUSKO JSTE HRDINOVÉ SVĚT ŽASNE JAK BOJUJETE ZA PRAVDU!

  OdpovědětSmazat
 20. Vážení obyvatelé Doněcku, přeji vám mír ve vašem krásném městě. Jste velcí hrdinové a vlastenci!!! Celý svět už ví že všechno to zlo páchá USA!

  OdpovědětSmazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.