Reklama

sobota 21. února 2015

70 let po osvobození od fašismu a války: Za novou politiku uvolňování napětí, ne přípravě na válku!

21. 2. 2015      zdroj
Výzva Spolku antifašistek a antifašistů Berlín

8.května 1945 byla celá Evropa osvobozena od zločinného systému německého fašismu a jeho války. Předtím padlo za oběť nacistickému teroru, holocaustu a ničivé válce 55 miliónů lidí. Milióny lidí zaplatily za německou touhu po světovládě nepředstavitelným utrpením.

Původci a ti, kteří měli z loupeživé a ničivé války prospěch, byly německé banky a koncerny, především chemický a zbrojařský průmysl. Německé hospodářství profitovalo z arizace a využívání vězňů z koncentračních táborů, z nucených prací a také z drancování obsazených zemí. Je nepředstavitelné, kolik by to stálo dalších obětí, kdyby fašismus nebyl poražen a zničen. Proto my, dnes žijící, vděčíme za základ života v míru, svobodě a jeho mnohotvárnosti vítězům 8. května.

Spojenecké ozbrojené síly, mezi nimiž daleko největší tíhu války v Evropě musela nést Rudá armáda, jsou také našimi osvoboditeli. Ocenit jejich roli, roli odporu v Německu a zemích, obsazených wehrmachtem, potvrdit historickou pravdu o příčinách a důsledcích fašismu je dodnes nezbytnou povinností. Vzhledem k německé zodpovědnosti za obě války 20. století se musí historická konsekvence, aby z německé půdy již nikdy nevzešla válka, bránit a předávat dalším generacím.

Přes tíživou politickou konstelaci následovala po vítězství nad fašismem v Evropě dlouhá perioda míru. Touha národů vytvořit po dvou vražedných válkách trvalé mírové vztahy a nastolit demokratické poměry přinesla své plody. Tato doba skončila válkou v Jugoslávii, na které se opět podílelo i Německo. Tento opětovný vstup Německa do řady zemí, které vedly válku, byl zřejmý průlom do poučení z novějších německých dějin. Dnes se německé zbraně – a často i německé vojsko – opět podílejí na většině válek ve světě.

Připravenost prosazovat „německé zájmy“ vojenskými prostředky se stala proti vůli většiny obyvatelstva politickou praxí vládnoucích kruhů. S velkou obavou vidíme, že současná krize na Ukrajině žene Evropu na pokraj nové války. Na tomto vývoji mají značnou vinu německá vláda, EU a NATO. Proti smlouvě 2+4 se NATO a EU krok za krokem rozšířily k dnešním hranicím Ruska. Vtažením Ukrajiny do strategie EU a NATO se vytvořila výbušná situace.

Ne jako zprostředkovatelé, ale jedna strana konfliktu jednají NATO a EU s Ruskem jako se staronovým nepřítelem, proti kterému vystupují s propagandou, vyhrožováním a sankcemi. Požadujeme okamžité ukončení této nebezpečné politiky.

V 70. roce osvobození od fašismu má spolková vláda historickou zodpovědnost nastolit novou politiku uvolňování napětí s Ruskem, ve které se bude brát ohled na bezpečnostní zájmy všech zúčastněných. Připomínat si 8. květen 1945 znamená dnes více než kdy jindy zajistit mír v Evropě. Silné mírové hnutí musí vyvíjet tlak na porozumění a odzbrojení místo štvaní a vývozu zbrojení.

Jako antifašisté budeme toto poučení z dějin prezentovat veřejnosti na různých akcích okolo a 8.5. po celé republice. A vyzýváme všechny demokratky a demokraty, zejména mladé lidi: Připomínejte mnohými regionálními a místními akcemi osvoboditele a velké naděje osvobozených po celý rok.

Již nikdy fašismus – již nikdy válka!

(70 Jahre nach der Befreiung von Faschismus und Krieg: Für eine neue Entspannungspolitik, nein zur Vorbereitung auf den Krieg !   Bund der Antifaschistinnen und Antifaschisten Berlin, 28.1.2015)

Pro Novou republiku přeložila Mgr. Zdeňka Holešová

8 komentářů :

 1. To co se dělo bylo hrozné, ale na Ukrajině po vládě Jagody, Kagana, Berii a dalších, po hladomorech milionů lidí které tam organizovali, jim prý připadal Hitler jako osvoboditel. Chraň příroda, že bych s ním souhlasil, byl to masový vrah, ale jak je vidno i dnes, jsou i stejní, ba i horší.

  OdpovědětSmazat
 2. Proces přepisování historie probíhá v několika etapách:
  1. etapa: "Co dělali nacisté bylo hrozné, ale komunisté nebyli o mnoho lepší"
  2. etapa: "Nacisté byli děsní, ale komunisté byli stejní"
  3. etapa: "Nacisté byli děsní, ale komunisté byli ještě horší"
  4. etapa: "Komunisté jsou tak děsní, že i nacisté nám připadají lepší"
  5. etapa: "Nacistí byli nejúdernější bojovníci proti komunismu"
  6. etapa: "Náš svět zná jen dvě kategorie: komunisty a ty, co jsou proti nim"

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Tak to je mi vás opravdu líto.To máte velice zúžený pohled na politiku a na svět.

   Smazat
  2. Skvěle napsáno!, Anonyme (20:04)!!
   Ani bystrý Orwell by to nevystihl lépe!!
   Ten také odtušil, že ti, kdo autoritativně interpretují minulost, činí tak hlavně proto, aby ovládali budoucnost.
   I my už víme, že oni vědí, proč ...

   Smazat
 3. A ty se řadíš ke kterým - příspěvek v 20:04 ?

  OdpovědětSmazat
 4. Je jasný ,že to co dělali komunisté v 50letech je neomluvitelné.Na druhé straně kdyby se nevybudovalo do 89 to co se vybudovalo tak by neměli nynější grázlové co rozkrást .A bylo toho dost, nemáme už prakticky nic

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Máte pravdu, že české už není téměř nic. Ani ta Škoda, kterou se tak rádi chlubíme nám nepatří. Jsme kolonií EU a USA, bohužel a proto je u nás příjmová úroveň obyvatelstva taková, jaká je.

   Smazat
  2. Morava L., nešetřete detail a pochlubte se o jaký nakradený majetek jste přišel?

   Smazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.