Reklama

pátek 13. února 2015

Britské listy o ruském imperialismu a jeho xenofobní a rasistické formě

Miroslav Polreich 
13. 2. 2015     Britské listy
A nejen to - s „myšlenkou na světovládu“. Ano tak jsme byli poučeni v Britských listech dne 14.1.2015 bez jakéhokoliv komentáře petrohradským profesorem Jevgenijem Asimovem. Není třeba vůbec citovat profesorovy fantasmagorické úvahy. Jistě o něm opět uslyšíme, až bude dostávat Havlovu cenu za svobodu projevu. 

Proč ne, pro mne je to spíše svědectvím o bezbřehé demokracii v dnešním Rusku, kde může tisknout své bláboly kde kdo. A možná s nimi objede svět. Nebyl by prvým (po jiném profesoru z MGYMO a již světově známých laureátkách Havlovy ceny). Potud myslím, že zpráva není moc zajímavá ani novátorská. 

Co se však děje s Britskými listy? Ponořily se do hloubky ruské imperiální mentality. Nejsou sami. Nedávno jsem se zúčastnil na Metropolitní Universitě v Praze diskuse na téma o ruském imperiálním myšlení a mentalitě jako naší největší hrozbě. Přednášejícím byl prorektor CEVRO (vysoká škola) pan Pojar. Přednášku pojal dosti odborně. Ukázal asi dvacítku map Ruského impéria. Od dob carů, kdy nebylo Polsko ani Pobaltí ani Finsko a další dnes samostatné státy. Velmi poučné, protože se na dalších mapách teritorium Ruské říše postupně zmenšovalo. Halič darem Rakousko Uhersku již v roce 1814 jako odměna za spoluúčast v napoleonských válkách, pak již za Lenina odešlo Pobaltí a Finsko, které s díky vzpomíná, že kdyby zůstali pod Švédskem, tak již by nebyli. 

Přeskočme Polsko a dojděme až do dob perestrojky a transformace a rozpadu bipolárního světa. Zde se světová historiografie ani moc neliší, jen sluhové, kteří to dnes potřebují, děkují Reaganovi za uzbrojení SSSR. Pak báťuška Jelcin svolal schůzku a řekl do té doby v lidské historii neslýchanou větu vycházející asi z jeho imperiálního ledví „ rozejděte se a vezměte si tolik moci, co unesete“. A SSSR skončil. V podstatě bez problémů. Teprve poté začaly války, ale ne mezi Moskvou a bývalými državami. Třeba mezi Gruzií a guberniemi, které před Gruzíncem Stalinem patřily vždy jen pod cara. 

Ale válčilo se i jinde. To jsme se dočetli z těch map a nyní nastoupil pan referent a chtěl odkrýt to imperiální ledví Rusů a nešlo mu to moc dohromady. Ano, měl mu pomoci agresivní útok na Gruzii. To sice slýcháme téměř denně v naší televizi, ale ještě zůstává v obecné paměti kdo rozbombardoval hlavní město Jižní Osetie a zaútočil. Ti státem jmenovaní komisaři nad ČTV to mlčky odsouhlasují. 

Vždyť jde jenom o protiruské lži a zabíjení lidí. To se televizi promíjí. Zatím kdyby někdo řekl přisprostlé slovo, tak chudáka redaktůrka snad i zavřou. Ještě uvedl agresi na Krymu. Zapomněl prezidentova slova „Krym byl, je a bude ruský“. Mohl si vzpomenout také na příslovečné „co bylo ukradeno, musí být vráceno“. S tím jsme žili ve věci restitucí církevního majetku dosti dlouho. Je tam sice rozdíl v letech 48 a 54, ale Krym byl ukraden rozhodnutím Komunistické strany SSSR od Ruska a to je neměnná autorita stále vyžadující respekt (přestože již ani není). Spíše by to však vypadalo na slovanskou „holubičí duši“, (i když já na ni  moc nevěřím) než na imperiální choutky s „myšlením na světovládu“, jak si je možno nyní přečíst ve všech mediích, útokem Ruska na Západní demokracie či raději civilizaci. A hlavně také s velmi pravděpodobnou možností zabrat Českou republiku. 

Píši však předně o Britských listech a zde mě zvláště vadí, že nevědí nic o britském impériu a jak se rozpadalo. Začalo to v USA a pokračovalo to přes celý svět, kde slunce nezapadalo. Nebudu specifikovat. Vždy se jednalo o desítky tisíc mrtvých. Tak důsledně se bránilo impérium a ani to nakonec nepomohlo. A co Francie. Těžko se píše o Vietnamu, odkud odešli po Dien bien fu po krutých bojích a porážce, ale postupně nastoupily USA, kteří, jak se odhaduje, zabily 3 až 4 milióny obyvatel (většinou anonymních civilistů), sami ztratili 78 tisíc mužů. Jejich jména je možno jednotlivě nalézt a přečíst na černém obelisku ve Washingtonu. 

Boje za dekolonizaci Alžíru trvaly 7 let a vyžádaly si stovky tisíc mrtvých. To vše je o potocích krve. Mám pokračovat? Nemusím. Jenom pro redakci Blistů, jak je to tedy s tou imperiální mentalitou? To není o minulosti. I dnes bombardují letadla v Sýrii i Iráku (raději již IS). Zabíjejí po desítkách i děti. Dokonce s tím předsevzetím, že nálety nemohou nikdy porazit IS, jak nám to srdnatě oznámil náš ministr zahraničních věcí pan Zaorálek. Tak proč tedy? Z radosti ze zabíjení a odvoláváním se na naši euroatlantickou civilizaci a její mentalitu? Víme, kdo zabíjí a kdo dává příkazy? Budeme je soudit? 

Nevíme. Nemáme svobodný přístup k informacím. V demokratické společnosti bychom to ale vědět měli. My chceme svobodu pro tvůrce karikatur a také se za jejich práva sejdeme demonstrovat po miliónech. Hodnota života člověka, pokud není z naší „civilizace“ však na pořadu dne není.

19 komentářů :

 1. Na BL jsem chodíval pravidelně, pak najednou jsem nevěděl co si o nich myslet a už mě to tam tolik netáhlo.
  A teď už nějakou dobu mám definitivně jasno. Je to na blití co se s nimi stalo. Nechodím tam už několik měsíců, už je to taky jen lež a nenávist.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. můj kolega je už běžně nazývá "blicí listy" a to už něco znamená, jinak jsem si všimnul, že podstatné články tam byly umisŤovány do cca r. 2010, pak se ty stránky transformovaly na prapodivnou všehochuť, doslova pavlačovou drbárnu, pro některé kvalitnější přispěvatele ríkám, bohužel, protože tam zapadnou, asi si je někdo dokoupil do sféry svého vlivu

   Smazat
  2. Souhlasím, vidím to stejně.

   Smazat
  3. Přesně, chodit tam může jenom člověk zvláštního ražení. Všechno se to zvrtlo od chvíle, kdy Čulíkovi hrozilo, že mu skončí ta jeho akademická kariera ve Skotsku. Najednou se jeho pozice udržela a psaní se změnilo v pravý opak. Koho chleba jíš, toho píseň zpívej. Ale za své, Čulíku, za své a ne za mé.

   Smazat
 2. Pozor! Pozor! Pomočenko se pos..l, Ohamba si cvrkl do trikotu a u nás se šíří chřipka - měli bychom požádat o rozšíření sankcí na RF a Putinovi dát domácí vězení. Určitě za všechno může on!

  OdpovědětSmazat
 3. Britské listy som kedysi čítal pravidelne, teraz len veľmi zriedka je čo čítať, články Dolejšího sú ten najväčší odpad,čo dá kde nájsť.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Myslím si BL naprosto totéž. Četl jsem je snad už před patnácti lety. Byla to jedna z mála alternativ (ještě lepší byl server netem.cz Ladislava Zajíčka). Dneska BL nejlépe vystihuje název "Blicí listy". Už dávno jsem je vyhodil z "oblíbených". Ani je neotvírám. Stal se z nich obyčejný odpad.

   Smazat
  2. Hlavně, že za to Karel D. dostává 30 tisíc. Asi třicet stříbrných.

   Smazat
 4. Souhlas s výše uvedeným. Z BL se stalo něco na způsob "Rudého Práva".

  OdpovědětSmazat
 5. BL nečtu už pár let. Článků (pokud se mnohé tak vůbec nazvat dají) psaných na zakázku je nás dost. Uráží mě ta ubohá propaganda.

  OdpovědětSmazat
 6. Ten Polreich má ale žaludek, že to dokáže číst. To se pozná dobré prvorepublikové zboží.

  OdpovědětSmazat
 7. Tady jsou jenom články na zakázku.

  OdpovědětSmazat
 8. Kvalitní soudruh a estébák. Tomuhle bych nevěřil ani nos mezi očima.

  OdpovědětSmazat
 9. Petr Jihlava.
  Autora textu pana Polreicha považuji za fundovaného analytika mezinárodního dění.Pan Polreich má ve své argumentaci vůči internetovým Britským listů pravdu.
  Rozumím kritice diskutujících na adresu tvůrců BL a považuji ji do určité míry za oprávněnou.
  Pravidelně čtu informace a komentáře na svých oblíbených internetových serverech.Nedokážu si představit neotevřít BL.
  Články a témata na BL není jen Rusko- Ukrajinský konflikt a prezident Zeman.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Vždy mne potěší racionální komentář bez invektiv.Každá stránka na netu je jen zdroj informací.Názor se tvoří v mé hlavě.

   Smazat
  2. Petr Jihlava.
   Pane Povolny,děkuji za názor.Naprosto s Vámi souhlasím,že každá stránka na netu je jen zdroj informací.Názor se tvoří v mé hlavě.
   Šéfredaktor BL Jan Čulík v jednom svém článku čtenářům BL správně připomenul výrok jednoho amerického senátora:Máte právo na svůj názor.Nemáte právo,ale na vlastní fakta.

   Smazat
 10. Aj ja som čítaval britské listy, ale už nie.Je to ako s tým ruským autorom, ktorý taktiež bol kúpený západnými agresormi a teraz píše pre nich a podľa nich a pre Rusov je to obyčajný zradca.Britské listy ničí hlavne Dolejší, ktorý zjavne od istého času oveľa viac klame vo svojich príspevkoch. Pritom stále žobrú o finančnú podporu od čitateľov a nehanbia sa písať, že bez príspevkov sa neudržia a skrachujú. Takže aj z tejto diskusie je zrejmé, že tento "plátok", pre takých ako Dolejší padnú. Tak im treba.

  OdpovědětSmazat
 11. Dovolil bych si upozornit pana Polreicha na to číslo mrtvých US vojáků ve Vietnamu, má to být 58.000, co jich je vepsáno do kamene ve Washingtonu DC, ne 78.000 (ale já je nepočítal). Ale možná, že to číslo je mnohem větší, asi se tam nepočítaly ty další tisíce US občanů, kteří tam byli ne jako vojáci, ale civilní zaměstnanci různých soukromých firem najmutých US vládou. Tento styl byl později velmi úspěšně vyvinut, jak nechvalně známo, třeba Blackwater (dnes se jmenují jinak) v Iráku.
  A o těch BL, to je opravdu nevídané, jak se mohly tak překabátit. Co na to redakční rada BL, a kdo to vůbec je?

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.