Reklama

pátek 13. února 2015

„Co jste tomu říkal, pane Werichu… Tak zrušili nám cenzuru?“

Vladimír Škutina
13. 2. 2015     Bez cenzury 

Vladimír Škutina - Tak už jsem tady s tím vápnem, pane Werichu! (1981)


„Co jste tomu říkal, pane Werichu… Tak zrušili nám cenzuru?“, řekl jsem a pan Werich přestal vrčet s tím podivným přístrojem a uzasmál se: „Tak vidíte. Tak nám zabili Ferdinanda! A zrušili a zabili cenzuru. Ale trvalo to. Já jsem se hned jaksi nad tím zamyslel a informoval v knihách. Víte, že cenzura začala roku 443 před Kristem? To byli nějací dva censorové, kteří vlastně odhadovali daně a způsobené škody. Pak se to vyvinulo v takový dohled, jak se kdo má chovat. Během těch staletí se to pak přejímalo v různých formách. Všiml jste si, že v dějinách se vyskytuji vlády, které na předcházející vlády nasazuji patřičné psí hlavy a jsou vždycky lepší než tamty, ale to špatné, jaksi to, co pomáhá k vládnutí, i když to vymyslela ta špatná vláda, to si ta nová dobrá vláda nechá. A obyčejně jsou to daně a cenzura. To se nám přeci stalo za první republiky. Po kouskách jsme převzali cenzuru, kterou proti nám udělal Bach! Já se pamatuji, za první světové války byly noviny hodně cenzurované. Vybílené. To, co se nesmělo tisknout, bylo bílé, prázdné místo. V Hybernské ulici byl takový kluk, který prodával noviny a křičel: „Co je bílý - to je pravda a co je černý to je lež!“ Pak ho zavřeli. Ale prohráli válku stejně. Němci si to potom vylepšili, že jaksi nebylo vidět, co je cenzurováno, takže my jsme četli noviny a nevěděli jsme, že tam není, co tam mělo být.“
„To zůstalo.“ „To zůstalo. Do nedávna. A to je pryč!“
Vladimír Škutina - Tak už jsem tady s tím vápnem, pane Werichu! (1981)

10 komentářů :

 1. Stefan Zweig (1881-1942): "Cenzura je odevždy rodnou sestrou každé diktatury."

  OdpovědětSmazat
 2. Stefan Zweig: "Duchovní svoboda nemůže nikdy cítit uspokojení ve stínu diktatury, diktatura se nikdy nemůže bezstarostně vyžívat, dokud v jejím dosahu zústává se vzpřímenou hlavou třeba i jen jeden jediný nezávislý člověk."

  OdpovědětSmazat
 3. Jan Werich: "Kdo ví, je vyhnán z ráje blbosti."

  OdpovědětSmazat
 4. Pánové Werich a Škutina - krásní lidé, s nimi je člověk rád Čechem.

  OdpovědětSmazat
 5. Dneska by byl pan Werich vláčen ve sdělovacích prostředcích jako nepřítel demokracie.

  OdpovědětSmazat
 6. No taky proto po něm po revoluci ani pes neštěk. Totéž lze říci i o Krylovi. Připomínat jejich myšlenky by bylo pro dnešní elity nebezpečné. Eda.

  OdpovědětSmazat
 7. Komu patří ten třírohý klobouk? Novému Napoleonovi? https://www.youtube.com/watch?v=AA1yiOehuy8

  OdpovědětSmazat
 8. V Hyde parku ČT24 mohou diváci klást otázky a ohodnotit ty ostatních. Dle moderátorů otázky s vyšším ohodnocením mají větší šanci na odpověď hostem. Opak je pravdou.
  Zdroj: http://ceskapozice.lidovky.cz/hyde-park-ct-prestante-predstirat-ze-nazor-divaku-nekoho-zajima-pww-/forum.aspx?c=A150209_125422_pozice-forum_kasa

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.