Reklama

pátek 13. února 2015

Co zkrotí kult smrti

13. 2. 2015 Střípky ze světa
Daily Take Team, Thom Hartmann Program
Ty, koho mámí, změní jen nabídka důstojného života
Obama poslal Kongresu plán, zmocňující ho k boji proti ISIS. Válka je jediné, nač sází, i dnes. „Je to kardinální omyl. Všechno jen pokazí ještě víc,“ míní dva americké ostrůvky pozitivní deviace.

Křiklavá ilustrace je tu díky britskému Guardianu. Je oMohamedu Salehu Tauimanovi, teprve třinácti- letém Jemenci. Napřed mu americký dron zabil tátu. Žádného „teroristu“. Ordinérního civilistu. Guardian Mohameda kontaktoval krátce nato. Točil s ním video. O válce, „trestající“ smolaře, které dohnala v nesprávný čas na nesprávném místě. 26. ledna zabil dron i malého Mohameda. Uprostřed natáčení s Guardianem.

„Jediná indicie, že by al-Kájdu podporoval on sám či jeho rodina, neexistuje.“ Tím víc jsou „exemplárním příkladem“ na jiné téma – „co žene terorismu vodu na mlýn“. Má to i pikantní postskriptum: rodina, zbylá po smrti otce i syna, „dostává finanční podporu od al-Kájdy“. Vzájemnou vazbou – první a zatím i poslední – je právě až ta charita.

Al-Kájda vzývá – řečeno s Obamou - „kult smrti“. A „tak jako všechny kulty smrti, od Hitlera až po Rudé Khmery“, tím jen „násilím zvěčňuje svou moc“. S „islámem to nemá nic společného. ISIS a al-Kájda jsou muslimem zhruba stejně, jako byl Hitler křesťanem nebo Tódžó, japonský vrchní velitel za II. světové války, šintoistou.“

„Způsob, jak ´kult smrti´ porazit, je jen jeden.“ Ten, co to dokázal „po II. světové válce v Německu i Japonsku“. Dědictví, s nímž se musel vyrovnat, nebylo o nic triviálnější. „Hitler Němcům slíbil reich na 1.000 let a oni mu uvěřili.“ V „Japonsku měli císaře rovnou za ratolest boha slunce“. Podpora, jíž si tím Hitler i Tódžó vybudovali, byla „totální“.

„Mysli a srdce“ těch, koho zmanipulovali, se „podařilo dobýt přesto“. Hlavně „masivními injekcemi ekonomické pomoci“. Především ta bořila i překážky argumentaci, „odhalující zločiny předchozích režimů“.

„Dokážeme to samé i proti kultům smrti ISIS a al-Kájdy?“ Tentokrát je to tím důležitější, že ISIS a al-Kájda – „na rozdíl od nacistických a japonských kultů smrti“ – „jsou ideologie, a ne státy (třebaže ISIS jakýsi pseudostát v Iráku a Sýrii buduje)“.

V tom tkví i směrodatný rozdíl priorit tehdy a dnes. Zatímco pro „porážku nacismu i japonských imperialistů byla válka tím rozhodujícím“, „plameny kultů smrti ISIS a al-Kájdy rozdmýchá ještě víc“. A „přesvědčit lidi, jimž americké drony vraždí otce, bratry i sestry, že jejich kult smrti je cestou do pekel, je vrchovatě obtížné“.

„Po 13 letech pokusů vyhubit al-Kájdu bombami by se už mělo vědět, že jeden mrtvý terorista znamená 10 nových.“ „´Válka proti teroru´ není vojenské, ale informační povahy.“ A „ISIS na poli PR a propagandy dělá pokroky“.

Máme-li „lidi, propadlé kultům smrti, přesvědčit, že jsou vedle“, chce to hlavně jedno: sami se „vystříhat chování, které je kultům smrti nadhání jako první“. Dát - „místo vojenské“ – „znovu šanci ekonomické pomoci“.

„Novému Marshallovu plánu“, tentokrát „pro Střední východ“. Programu, co „nebude o mamutích ziscích pro americké zbrojaře“. Nýbrž o tom, jak „těmto zemím pomoci přebudovat z gruntu celou infrastrukturu“.
Jedině to – a nic jiného - „dokáže kulty smrti al-Kájdy a ISIS eliminovat natrvalo“.

4 komentáře :

 1. Spojené státy jsou největším světovým obchodníkem se zbraněmi. Podle některých odhadů vyrábějí tři čtvrtiny světové produkce zbraní. Spotřeba zbraní ve válkách je bytostním zájmem vojenskoprůmyslových komplexů. Z hlediska výrobců zbraní je každý důvod k válce dobrý důvod. Zisky vojenskoprůmyslových komplexů jsou podmíněny mařením lidských životů a ničením vytvořených hodnot ve válkách. Je čas tuto uvedenou skutečnost změnit. Jedna možná cesta realizace potřebné změny je uvedena v článku: http://miloslav7.blogspot.cz/2015/01/otevreny-dopis-vsem-lidem-na-planete.html

  OdpovědětSmazat
 2. Milý pane inženýre,
  Vàš článek je velmi zajímavý a tak jsem ho také rozeslala svým přátelům....
  myslím si ale stejně,že celà Vaše obdivuhodnà vize je bohužel asi neuskutečnitelná....
  Jste romantik pokud si myslíte,že je to tak jednoduché a hlavně,kde je zase zàruka,že by program nebyl zneuźit silami,které by ve finàlní podobě všechnu moc nestrhly na sebe?
  Ale Jste úžasný lidumil a jistě velmi podnětný a hodný člověk.Myslím ale ,že některà ustanovení by mohla být zneužita v negativní "prospěch" nedobře smýšlející jedinců!
  zdravím Vàs srdečně a hezký večer přeji
  Jitka N.(práci Jste si s tím ale dal,klobouk dolů!!)

  OdpovědětSmazat
 3. Kult blbosti, nedomykavosti mozkových chlopní, existuje od doby, kdy máme přední, nejmodernější, část mozku.

  Slunce v duši, ogaři.

  OdpovědětSmazat
 4. USA ze své dějinné tradice, mimo jiné kupříkladu, onoho „hrdinského“ dobývání Západu, podléhá dodneška kultu síly. Považuje proto za rozhodující efektivní způsob řešení mezilidských konfliktů zabíjení. Odpovídá tomu, mimo jiné i ona americká stupidita pocitu osobní svobody jen tehdy, když má člověk v ruce alespoň pistoli. Je to předcivilizační přístup k řešení konfliktů. Civilizované společnosti je řeší právním řádem své komunity, vesměs státu. Třeba vrah je v nich vypátrán, vyšetřován, souzen a potrestán. Dneska dokonce nesmí dostat trest smrti. USA z tohoto úhlu pohledu jsou na mezinárodní scéně jednoznačně zemí teprve v předcivilizačním stavu. Jejich víra v sílu a řešení každého násilí násilím ještě větším, je v dnešní globální společnosti, čti, přelidněném světě, naprosto jistou cestou k roztáčení spirály smrti, jejímž koncem nemůže být nic jiného než genocida, až třeba do koncei existence lidstva.

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.