Reklama

sobota 14. února 2015

Dohoda? Ukrajina je odsouzena trpět.

Ivan David
14. 2. 2015
Po půlnoci by mělo začít příměří. Nebude dodrženo. Jak zjednodušeně schematicky popsat hru? Je to politická „comedia del arte“ v loutkovém divadle. Účinkují loutkovodiči, loutky, "neřízené střely" a zúčastnění pozorovatelé. Jediným loutkovodičem je americká administrativa. 

Loutky jsou ukrajinští (kyjevští představitelé). Neřízené střely jsou soukromé batalióny ukrajinských oligarchů a Pravý sektor na jedné straně a představitelé východoukrajinských „samozvaných“ republik - samozřejmě včetně jejich armád. „Neřízené střely“ se nepodrobují ani loutkovodičům ani loutkám. Zúčastnění pozorovatelé jsou Merkelová, Hollande a Putin. Mají zájmy, ale nemohou do konfliktu příliš vstupovat. (Putin je „Západem“ označován za viníka aniž by byl prokázán aktivní podíl RF na konfliktu. Nechce dopustit to, co by se stalo, kdyby se skutečně RF aktivně podílela.)

Jak by mohli dospět k fungující dohodě tři zúčastnění pozorovatelé a jedna loutka? Nemohli. Loutkovodič nemá zájem a zúčastnění pozorovatelé mají různé zájmy, ale ne dostatečný vliv. Nikdo nemohl příliš ustoupit od zájmů, které reprezentoval. Vyvážený kompromis nebyl možný. Dohoda byla nutná, aby nikdo nemohl být označen jako ten (ta), kdo ji zmařil(a). Muselo se tedy řešit, co v dohodě nebude, přesněji řečeno nebude tak jasně, aby to bylo skutečně vymahatelné.

USA jako loutkovodič má zájem na konfliktu, protože chce pokračovat v útoku na ruské zájmy a chce zničit Ruskou federaci jako nezávislou mocnost. Loutka Porošenko musí plnit roli udržovatele konfliktu a obhájce „ukrajinských“ zájmů, proto nemůže ustoupit. Merkelová a Hollande mají zájem na ukončení konfliktu, ale Putin nemůže připustit ukončení konfliktu bezpodmínečnou rezignací na zájmy RF, i když to bude znamenat pokračování konfliktu. V končícím konfliktu by byl šéf Pravého sektoru Dmytro Jaroš bezvýznamnou figurou. Pro USA je užitečný odmítač nežádoucí dohody. Opolčenci se nebudou chtít vzdát v boji dosažených úspěchů a ohrozit svoji komunitu.

Jestliže Pravý blok a Národní garda se všemi batalióny oligarchů budou dál útočit, donutí k akci i „separatisty“. Těžké zbraně se samy neodsunou a to ani pod dohledem pozorovatelů.

Spojené státy si přejí válku, proto zinscenovaly Majdan. Ukrajina bude další v řadě zemí, které rozvrátily. Mají v tom rutinu. Bude se Ukrajina podobat spíše Iráku nebo Lybii? Možná skončí „jen“ jako Kosovo – vykradená, s obrovskou nezaměstnaností a nutně následující m masovým vystěhovalectvím. Jako místo vhodné k umístění amerických základen – zase o kus dál na východ.

Mír není jen přestávka v boji, je to proces, s přijatelnými podmínkami pro obě strany. Jedinými, kdo si přejí mír, jsou prostí obyvatelé Ukrajiny (a ne každý si ho spojuje s porážkou druhé strany). Je jich sice přes čtyřicet miliónů, ale na nich ale tolik nezáleží. Kdyby měli demokratické zastoupení, hrozilo by, že se dohodnou jako Česko se Slovenskem. To není v zájmu USA.

14 komentářů :

 1. A zbrojaři v USA si díky pokrytectví a podpory Jaceňuků Jarošů a.spol namastí kapsy.Je mi líto normálních občanů na Ukrajině.Jen aby jsme za nějaký čas na tom nebyli stejně.Vina padá i na nás protože držíme pořád huby

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. My tady ( na Nové republice) huby nedržíme....

   Smazat
  2. 22:15

   Ani řitní svěrače.

   Smazat
  3. .... ale jenom kvůli tobě, hajzle 22.17 .... jsi tak "po ruce"...

   Smazat
  4. .... jasně, když je blízko hajzl - není třeba držet řitní svěrače....

   Smazat
 2. tote rusi slovo nemaju

  OdpovědětSmazat
 3. Dnes jsem schválně sledoval zpravodajství na Nově. Jedinou pravdu, kterou o Ukrajině řekli byla ta, že se na Ukrajině válčí. Lituji lidi, kteří jsou odkázáni na tyto informace nebo na ČT. Do jaké žumpy nás naši představitelé vedou ?

  OdpovědětSmazat
 4. Omyl. Ta černá ulhaná zubatá opice není loutkovodičem ale loutka na vodících šňůrách.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Anonymovi 0:15 --
   1) V článku je řeč o USA, nikoli o americkém presidentovi. Kde je tedy ten "omyl" ?
   2) Proč máte potřebu sdělovat druhým, že se Vám nelíbí Obamův chrup nebo barva pleti? Použil byste stejně urážlivé výrazivo např. vůči Louisi Armstrongovi ?!

   Smazat
  2. Mykola Azarov:
   https://www.youtube.com/watch?v=nHnQqO6amB8
   Není to, co dnes říká poslední legálně jmenovaný ukrajinský premiér přinejmenším stejně zajímavé jako to, co říkají pánové Porošenko a Jaceňjuk?

   Smazat
  3. Loutka může být loutkovodičem. Něčí klient může být patronem jiného klienta v klientelistickém systému. Použil jsem obecně srozumitelnější slovo "loutkovodič" raději než "patron", protože to by mohlo být vnímáno chybně...

   Smazat
  4. Loutka může být loutkovodičem. Něčí klient může být patronem jiného klienta v klientelistickém systému. Použil jsem obecně srozumitelnější slovo "loutkovodič" raději než "patron", protože to by mohlo být vnímáno chybně...

   Smazat
 5. hrabě Kocharowski15. února 2015 14:57

  Přesně tak to je, autore, vo tom žádná řeč. K té černé zubaté a dodal bych ušaté opici, však on by ho tak nikdo nenazýval, pokud by jednal jako například Ghándí, pokud by mluvil o míru a demokracii a také tak jednal. Jenže tomu tak není, má plnou tlamu slintů o míru atd., ve skutečnosti kope za fašisty, vrahy a rozvraceče světového míru, tak se dočká jen nadávek, zcela oprávněně. Když je možné z Putina dělat Hitlera....

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.