AA

Reklama

bb

úterý 3. února 2015

Ischinger: Úkolem generací se může stát obnovení dialogu s Ruskem

Wolfgang Ischinger, prezident Mnichovské konference
3. 2. 2015     ruvr.ru
Prezident Mnichovské konference o bezpečnosti Wolfgang Ischinger nevylučuje, že úkolem pro celé generace se může stát obnovování dialogu mezi Západem a Ruskem, který byl narušen v důsledku akcí amerického vedení a situace kolem Ukrajiny. „Z mého hlediska musíme vytvořit základy pro diplomatický proces pod záštitou OBSE, abychom znovu zapojili do dialogu Rusko a zamysleli se nad dalším postupem, aby bylo možné obnovit ideje společného evropského domu a euroatlantické bezpečnosti. Bude to samozřejmě trvat dlouho, je ale důležité se touto myšlenkou řídit“, píše expert.

„Na začátku 70. let věřil jen málokdo, že je to dobrý nápad zahájit jednání, jejichž výsledky byly později zaznamenány v závěrečném Helsinském dokumentu. V 80. letech si mohl jen málokdo představit, že většina států střední a východní Evropy bude brzy demokratická. A dnes zase nemůže nikdo uvěřit tomu, že obnovení jednání s Ruskem má nějaký smysl. Zkrátka a dobře je docela možné, že se to stane úkolem pro celou generaci“, napsal Ischinger v eseji Úkol pro generaci otištěné v lednovém vydání časopisu Internationale Politik.

Podle jeho slov zasadilo připojení Krymu k Rusku těžkou ránu myšlence euroatlantické bezpečnosti, Západ by se ale neměl vzdávat pokusů navázat vztahy s Moskvou.

Další, 51. Mnichovská konference věnovaná otázkám politiky bezpečnosti se bude konat ve dnech 6. – 8. února. Zúčastní se jí německá kancléřka Angela Merkelová, viceprezident USA Joe Biden a americký ministr zahraničí John Kerry, americký senátor John McCain, generální tajemník NATO Jens Sroltenberg. Rusko bude na konferenci zastupovat ministr zahraničních věcí Sergej Lavrov. Celkem se očekává příjezd dvaceti hlav států a šéfů vlád a asi šedesáti ministrů zahraničních věcí a obrany.

Otázka je otevřená

Vztahy mezi Ruskem a Západem se zhoršily v roce 2014 po tom, co se na Krymu konalo referendum o připojení k Rusku a poloostrov se tak stal součástí Ruské federace.

Ischinger má za to, že krymská otázka by neměla být z programu vyloučena. „Jelikož ale nemůže být za současných podmínek vyřešena, musí být dána jako by do závorek“, píše expert.

Moskva mnohokrát prohlašovala, že není stranou vnitropolitického konfliktu a má zájem na tom, aby Ukrajina překonala politickou a ekonomickou krizi. Moskva vyzývá Kyjev, aby začal plnit minské dohody, aby mohla být urovnána situace na východě země. USA strategii vůči Moskvě porušily.

Dvojitá strategie Západu vůči Rusku, kdy bylo rozšiřování NATO v Evropě doprovázeno deklarováním myšlenky o zvláštním partnerství s Moskvou, byla porušena v důsledku akcí amerického vedení, píše Ischinger.

„Tato dvojitá strategie byla bohužel porušena vládou Georga Bushe (mladšího), která se rozhodla zastavit činnost komise Gor-Černomyrdin. Tato komise byla důležitým kanálem dvoustranných vztahů v době Billa Clintona. Jeho vláda vypověděla smlouvu o omezení protiraketové obrany, což je zvlášť bolestivé téma pro Rusko, protože je to jediná oblast, ve které je rovnocenným partnerem USA, a Moskva proto začala plánovat rozmístění PRO“, píše expert.

Podle Ischingera se Západ dopustil velké chyby, když se zřekl dvojité strategie, protože ve „velkém evropském domě už Rusku nezůstal ani pokoj“.

Nová strategie vůči Rusku

„Je nezbytná naše strategická trpělivost, musíme se pokusit jednat z pozice silného, nikoli slabého a roztříštěného“, píše Ischinger.

„Musíme se rovněž vyvarovat dalšího zatahování do debat o členství Ukrajiny v NATO“, soudí expert. Podle jeho slov existuje prostý test na to, jestli se ta která zem může stát členem Severoatlantické aliance, a Ukrajina ho neprojde.

Dnes je důležité hovořit o navázání dialogu s Moskvou, domnívá se Ischinger. „Naším úkolem nemůže být rozehrávání role nepřítele, proti kterému se budou muset sjednotit všichni obyvatelé Ruska“, dodává Ischinger.

„Z mého hlediska musíme vytvořit základy pro diplomatický proces pod záštitou OBSE, abychom znovu zapojili do dialogu Rusko a zamysleli se nad dalším postupem, aby bylo možné obnovit ideje společného evropského domu a euroatlantické bezpečnosti. Bude to samozřejmě trvat dlouho, je ale důležité se touto myšlenkou řídit“, píše expert.

18 komentářů :

 1. Vyzývám redakci tohoto webu aby mne kontaktovala, ve věci podání oznámení. Domnívám se že je váš web napaden zdrojovým kódem. Neumím si totiž vysvětliti kam mizí příspěvky s velice závažnými sděleními. V jakémsi kodexu výše jsou jakási pravidla, ty jasně určují možnost omezení příspěvků. Avšak všechny mé příspěvky byly podepsány!! Dokonce je zde několikrát uvedena má adresa i telefon. Není nic snažšího než uvedené skutečnosti ověřit. Také jsem nedostal odpověď na otázku proč je dle vás "idiot" sprosté slovo. Není je to označení míry rozumu. Dle postižení tzv. Idiocií což je lékařský termín. Dále do teď nemám vyjádření pí. Procházkové ohledně mé prosby o zadokumentovaní konkrétních důkazů a zadokumentování jejich předání B.I.S. Jedině jsou ze zákona povinní chránit ustavnost a principy demokracie jak určuje zákon o zpravodajských službách. Jelikož do teď není žádný zájem ze strany "svobodná média" považuji tuto skutečnost za velmi alarmující. Nechci věřit že by jste vy sami(redakce) byly do této záležitosti zapojení.

  Doubek 3/2/2015 12:42

  Vezsenyi Václav
  Doubek 166
  607133667

  PS: Opět bude mnou vytvořený koment zaznamenán ofocením displeje.

  OdpovědětSmazat
 2. Jakých generací? Generací koho? Od dobrodružství v Sýrii se moje vnímání Světa jednoznačně posunulo tak, že jsem PROTI NATO. A dnes tudíž na straně slušných lidí, kteří chtějí normálně žít- což nám jaksi západní společnosti a systém kapitalismu v Čechách neumožňuje. A o co více sílí štvavá rétorika zaprodaných médií o to více se radikalizuji vůči nim a stavím se na stranu, kterou zastupují rusové, ale věřím, že i další.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Svět se změnil,původně to platilo někomu jinému ale teď?-"kam šlápne politika USA dvacet let tráva neroste"!!!

   Smazat
 3. Přeji pěkný den, můžete mi vážené vedení webu prozradit účel kopírování článků 1-4 dny starých z jiných webů. Totiž bojím se toho že sem přilákaní čtenáři jsou ve skutečnosti vaším zdrojem z reklam a o deklarovanou svobodnou diskusi a informaci ve skutečnosti vůbec nejde. Tím spíše že takto nesourodé počínání by mohlo býti považováno za jakéhosi trojského koně který ve správný čas spustí fázi ovlivňování vědomí!!! Není možné něco deklarovat a přitom odmítati spoluodpovědnost na deklarovaném. Bojím se že zde záměrně vytváříte zdání svobodného média tak aby jste v pravý čas nasadili vaši pravdu.

  Vezsenyi Václav
  Doubek 166
  607133667

  PS: opět ofocuji

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. No tak sem nechoď, to vypadá že jsi jakýsi samozvaný cenzor a dohlédač na ideovou a formální čistotu internetu.

   Smazat
  2. Osobně jsem rád,pokud mi web soustředí články i od jinud a ušetří mi čas.Protože všichni,aspoň já ano píšeme ve volném čase,ne v době zaměstnání,všem děkuji.P.S.Vítám Vás zpět na webu,hezký den.

   Smazat
  3. Já osobně jsem rád, že na tomto Webu jsou kopírovány články z jiných Webů. Rozšířil se mi tím rozsah webů, z kterých dnes čerpám i já.

   Smazat
  4. Vážení čtenáři,
   vedle vlastních autorských článků sem dáváme příspěvky z jiných nezávislých webů, s jejichž obsahem se redakce ztotožňuje a jejichž autoři jsou rádi, že jejich autorské sdělení se dostane k většímu okruhu čtenářů. Jsme jakési 100+1 zajímavostí z nezávislých webů. Takže pane Václave (13.09) ta 'naše pravda', to je to, co tu čtete. Nekádrujeme žádný web. Jak jistě víte, otiskujeme jak v pravicově tak i z levicově orientovaných webů, přetiskujeme však pouze ty články, s jejichž obsahem, či aspoň s převažující jeho částí více méně souzníme. Děkuji za pochopení a prosím, zachovejte nám přízeň.
   Za redakci - Václav Dvořák

   Smazat
  5. Vážený pane Dvořáku,

   Mohl bych znati odpověď i na první otázku? Dále mne zajímá jestli můžete obnovit mé komenty. A kdo vám dal právo dělat s boje proti nesvobodě 100+1 zajímavostí. Vám má jít především o vlastní činnost. Což kopírování článků určitě není!!! Jenže vy jen jak sám přiznáváte se jen snažíte o co nejvíce čtenářů. Dle mne se pouze snažíte prodat reklamu a o uvedené principy vám nejde. Můžete mne prosím přesvědčit o té vaší pravdě vašimi myšlenkami ukotvenými v principech na které se odvoláváte. Děkuji za pozornost.

   Vezsenyi Václav
   Doubek 166
   607133667

   PS: opět ofocuji

   Smazat
  6. Pane Václave, jestli jste nespokojený s tím, co děláme, tak sem nemusíte chodit. Nevím, co vás sem táhne. Vaše diskusní příspěvky mnoho diskutujících obtěžuje a žádají mne, abych vás z diskuse vyloučil. Víte proč? Založte si svůj web a pište si tam, podle liba. Úkolujte laskavě sám sebe a nedělejte dirigenta druhým. Lidi to nemají rádi, když je někdo mustruje.

   Smazat
  7. Velevážený pane Dvořáku,

   Nikdo netvrdí že jsem nespokojený, jestliže nechápete mé příspěvky nevadí. Mohl bych také poprositi aby jste okomentoval příspěvky pod vaším manifestem občanského sdružení"NOVÁ REPUBLIKA". Velice by mne zajímalo vaše stanovisko. Stále jsem od vás nedostal odpověď na mou výzvu na kterou jste zatím neodpověděl!!! Není možné nepřijmout odpovědnost za dopady které redakce tohoto webu přehlíží.
   Věčné diskuse zdar.

   Vezsenyi Václav
   Doubek166
   607133667

   Smazat
 4. Nestojíte mi ani za mák vážení, já zde zastupuji pouze sám sebe. Proto se také podepisuji. Vždyť jakou relevanci může míti anonym. Né to je jen hra na stádo. Já jsem já a mám vlastní názor a inteligenci. A tím že na mne budete reagovat ať tak či tak ničeho nedosahnete. Já vše co sděluji mohu doložiti ovšem toto vás nezajímá. Vy jen hledáte kupku sena v jehle!!!

  Vezsenyi Václav
  Doubek 166
  607133667

  PS: opět ofocuji

  OdpovědětSmazat
 5. Václave,uklidni se,dej si kafe;jsme rádi,že jsi zase tady...mně se taky ztratily příspěvky (nebyly takové jako Tvoje ,ale to je jedno)...màš pravdu a jsi podnětný přispěvovatel!hlavně nešil z každýho úkazu!pozdrav do Doubku posílá Jituš

  OdpovědětSmazat
 6. Ahoj Jituš,

  Mohu pouze konstatovat že tzv. Člověk který si neuvědomil závažnosti současného stavu je pro mne ukolébaný spotřebitel zpráv které mají za cíl pouze zahltit jeho vědomí. Princip reklamy a emocí je lehce doložitelný fakt. Vynechám hodnocení tohoto záměru. Nicméně chci abys vědela " I see you" Myslím že z mých komentů jasně vyplývá zcela konkrétně úmysl s kterým tak činím. To že jsou tací kteří si činí nárok urážet mou inteligenci mne nechává naprosto klidným, inteligence se buď změní v intuice a proniká k jinému, nebo naráží na nedokonalost inteligence k niž míří. Nedokonalost může míti velice mnoho příčin. Proto není zapotřebí poučovat nebo snad vyvolávat při. Jediné čím mohu přispět k celku je se postavit za svá zjištění a nabídnout je k zhodnocení. Dle mne jsem tak již učinil dostatečně. Přeji si abych neměl pravdu, protože bych a to my věř byl mnohem radši za blázna. Zatím mohu pouze podávat svědectví.


  Vezsenyi Václav
  Doubek 166
  607133667

  PS: opět ofocuji

  OdpovědětSmazat
 7. Milý Václave,já si vážím Tvých názorů respektuji je.. Opravdu, mnoho z toho ,co píšeš má úžasnou hloubku a jsi pro mně (promiň,že to takhle řeknu,ale Ty víš jak to myslím, )!!ZVĚSTOVATEL!!! nemusíš se ale kvůli tomu,že Ti třeba někteří nerozumí hned tak zlobit,protože to ti potom škodí a znečisťují se Ti myšlenky!!!Takže:nerozčilovat se a o to lépe psát! pozdrav Ti posílàm do Doubku Jituš

  OdpovědětSmazat
 8. Myslím že reakce redakce hovoří za vše, tohle je právě to co musí lidé pochopit. Není přeci možné si v dospělosti na něco hrát. Existuje jakýsi "laws of attraction" a ten funguje na principu odpovědnosti poznaného. Tedy čím více toužíš zjistit tím více jseš za dané zjištění odpovědný ve smyslu tvého puzení. Tedy že deklaruje-li někdo že objevil Ameriku tak by měl zvážit závažnost skutečnosti které se v tu chvíli stává součástí. Ovšem toto zdejší vedení není schopno pochopiti a dle mého je na místě ukázat čeho se tímto dopouští a dát ostatním možnost posoudit relevanci manifestu občanského sdružení "nová republika". Tím spíše že se tito redaktoři/korektoři s tímto deficitem dosud nevyrovnali. Z uvedeného jednání tak lze dovoditi upřímnost záměru jimi deklarovaného manifestu. Nejsem o nic víc než kdokoliv jiný!!! Jen používám mysl v jiném módu. Není těžké popsat nějaký děj, je o dost těžší pochopit příčinu tohoto děje a vytvořit si k tomu konstantu ve vztahu k poznanému. V podstatě jde o to že nové republice se buďto rozsvítí a bude opravdu tím čím sebe sama prohlásila. Nebo bude škodit stále dál. Nechápu jak může p. Dvořák napsat že mu jde o co nejvíce čtenářů a 100+1 zajímavostí a nechá bez odezvy otázky mu položené. No a doufám že už tomu začíná rozumět aspoň pár čtenářů. Minimálně se dle mého skromného úsudku rapidně zvýšil podepsaných komentů.

  Vezsenyi Václav
  Doubek 166
  607133667

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Pane Vezsenyii,je mi líto,že nemám Vaši intuici a mám blok v mé nedostatečné inteligenci.Přesto si Vás rád přečtu,nejen proto,že již neužíváte nadávky ale také jako spojence k podepisování komentů.Sám jste to zaregistroval.Těch pár nenávistných budem ignorovat a u inteligentních tolerujme-možná se podepsat prostě nemohou.

   Smazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.