Reklama

čtvrtek 12. února 2015

Jak dál po Minsku?

Hans Berger
12. 2. 2015           Hintergrund
Před včerejším středečním příjezdem šéfů států a vlád Ukrajiny, Německa, Francie, Ruska a zástupců východoukrajinských rebelů do běloruského Minsku existovaly jen sotva nějaké naděje na skutečný průlom při jednáních. Již samotná přítomnost protagonistů se hodnotila jako úspěch. Během čtyřhodinového maratonu schůzky se ovzduší změnilo jen málo. O čem, jak a kdo ve skutečnosti diskutoval, zůstalo neprůhledné. Střídala se hlášení, jednota a dementi.


Nakonec měla krizová vrcholná schůzka přece jen jeden výsledek, protože nějaký mít musela, pokud by všechny strany nechtěly přiznat, že už vlastně není co projednávat. Dohodlo se příměří, které vstoupí v platnost 15. února přesně o půlnoci, zní jednohlasně z proruských i prozápadních médií. Ruská Pravda k tomu zveřejnila úryvky z dohody stran konfliktu, ve které je stanoveno, že dva dny po příměří mají být staženy těžké zbraně a má být započato s propouštěním všech zajatců. Za dozoru OBSE mají být staženi zahraniční žoldnéři a jednotky, pro regiony Doněck a Luhansk se předpokládá „zvláštní status „ , mají být zahájeny rozhovory o volbách v oblastech bojů.

Celkový výsledek Minské schůzky silně připomíná výsledek první Minské schůzky v září 2014. Již tehdy bylo relativně krátce po ukončení jednání jasné, že dohody nezabrání další eskalaci konfliktu. Proto a kvůli celkově beznadějné situaci není dohodnutý dokument komentován s euforií.

„ Nedělám si iluze, neděláme si žádné iluze. Je zapotřebí ještě velmi , velmi mnoho práce. Existuje ale reálná šance obrátit věci k lepšímu,“ shrnula Angela Merkel. A ministr zahraničí Frank – Walter Steinmeier doplnil: „ Mnohým to nebude stačit. Také bychom si přáli více. Ale to je to, na čem se prezidenti Ukrajiny a Ruska mohli dnes v noci sjednotit“.

Pokud bychom si vzali text smlouvy do ruky, tak samo o sobě to, čeho bylo dosaženo, není nepatrný krok směrem k znovunastolení jakžtakž mírové situace a k přesunutí konfliktu z roviny vojenské do roviny politické. Mohli bychom být docela“ opatrně optimističtí“, což jako hlavní myšlenku popisují všechny parlamentní strany zastoupené v Bundestagu.

Problémem není nyní podepsaný text, problém je realita konfliktní situace na Ukrajině. Ještě bezprostředně před schůzkou byly hlášeny potyčky, Kyjev informoval o mrtvých v Debalcevu, v Doněcku kontrolovaném separatisty vybuchly granáty a usmrtily minimálně jednoho civilistu. Právě Debalcevo, ono město, ve kterém je uzavřeno v kotli několik tisíc ukrajinských vojáků, se v následujících dnech stane zkušebním kamenem dohody v Minsku.

Těsně nad prahem vnímání západních médií došlo k pohybu dalších jednotek.Neonacistický prapor Azov, který v občanské válce bojuje na straně Kyjeva, tvrdí, že „ v překvapivé ofenzívě“, krátce před začátkem Minské schůzky, „ osvobodil několik míst mezi Mariupolem a Novoazovskem“. Poslední útok je natolik relevantní , když zaměřuje pozornost na problém, který se začíná stávat tématem v ukrajinské občanské válce. Jsou ti, kteří se sešli na schůzce, i když mají vůli, schopni uzavřít mír? Nebo existují síly, které budou ve válce v každém případě pokračovat?

Ve vztahu k Rusku objasňují i západní média tento bod, když populisticky kladou vyhrocenou otázku, jaký má vlastně Putin vliv na separatisty v Doněcku a Luhansku.

Ve vztahu k Ukrajině se ale tato otázka neklade, ačkoliv by byla daleko více namístě. Neboť zde máme pravicově extrémní prapory dobrovolníků, které se staly neodmyslitelným mocenským faktorem, které se v krajním případě postaví i proti Kyjevu. Tyto síly chtějí dále bojovat a v Kyjevě mají partnera na vlivné pozici, totiž premiéra Arsenije Jaceňuka. Tento oblíbený kandidát USA se nikdy netajil tím, že na východě Ukrajiny sází na vojenské řešení. Dva dny před jednáním v Minsku znovu vyzýval obyvatelstvo Ukrajiny k „mobilizaci“. „Musíme udělat vše pro naši obranu“, řekl premiér. „ Nejde jen o mobilizaci armády, ale i mobilizaci vlády a celého státního aparátu na obranu Ukrajiny a každého jednotlivého občana.“ A k tomu dodejme: Neonacisté z praporu Azov , jako je jeho velitel Andrej Bilecki a jiní zastánci tvrdé linie, jako bývalý spoluzakladatel sociálně nacionalistické strany na Ukrajině, Andrej Parubij, mají velký vliv na Jaceňukovu „Lidovou frontu“.

Krátce : Každý ideál míru, který je dojednán, se bude muset prosazovat proti velkému a vlivnému táboru „jestřábů“, kteří hnáni šovinistickými pocity nenávisti vidí v každém ústupku povstalcům na východní Ukrajině „zradu“.

Nikoliv bezvýznamné v této souvislosti bude, jakou pozici zaujmou USA, které již tradičně pěstují úzké vztahy k táboru „ jestřábů“. Média v USA doposud informují jen o tom, že Bílý dům vyčkává, jak se bude příměří vyvíjet. Zároveň má být ale v pondělí odesláno na Ukrajinu 600 vojáků, aby „ cvičili“ ukrajinské jednotky.

Skutečně důvěryhodným krokem by bylo, kdyby bylo odeslání jednotek odřeknuto.

Pro Novou republiku přeložila Zdeňka Holešová

21 komentářů :

 1. "Vydržet, Prťka, vydržet ............... " :_(((((

  Realita je stále hůř než krutá ..........


  https://www.facebook.com/AlexeySmirnov84

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Pro Porošenka je to jen oddechový čas, aby mohly USA Ukrajinu dozbrojit. Příměří, pokud nastane, se dá lehce porušit provokací záškodnickou skupinou např. s minometem.
   Víme, že dněpro-doněcká pánev, která ve východní oblasti leží, je hlavním producentem ropy a plynu (cca 90 procent). Proto se Porošenko východu nikdy nevzdá. Také víme, že USA tu už investovaly několik miliard dolarů do těžby břidlicového plynu. A nejen proto USA nikdy z Ukrajiny neodejdou.
   Po druhé svět. válce napadli USA 17 suverénních států a pomocí lživé propagandy, sankcemi nebo převratem rozvrátili několik desítek dalších. USA si myslí, že jsou předákem (nadčlověkem), kterému je mu všechno dovoleno. I zabíjení žen a dětí při "humanitárním" bobardování. Američtí zabijáci jsou velebeni a vyznamenáváni za vlastenecké činy spáchané v cizí zemi.(srovnej s islamskymi zabijáky)
   Obyvatelé východní Ukrajiny, (tedy Rusové) se měli nechat vybít bez odporu jako ovce, aby USA mohly oblast ovládnout a na hranicích s Ruskem si postavit vojenské základny. Jenže obyvatelé se začali bránit. Tak je prohlásili za teroristy.
   A když to začíná vypadat, že by se mohli ubránit, sen nenažranců z USA na břidlicový plyn a vojenské základny se začíná rozplývat. A vypadá to, že ani Rusům se nepodaří udělit osud Indiánů v Americe.

   Smazat
 2. keď pôjdu amici ta Rusi tak isto !!ale nie 600 ale 6000!!!

  OdpovědětSmazat
 3. Před chvílí mluvil na ČT 24 Vondra. To byla síla, blábol vedle blábolu. Jak vůbec mohl tento člověk být ministrem obrany a velvyslancem. Je to vyloženě agent USA a on sám svými výroky to jenom potvrzuje. Jednání takových lidí by mělo být prošetřeno !

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ale má hezké kudrny, takové pěstěné. To je nyní pro něho asi důležité.

   Smazat
 4. Četli jste Lihovky? Na Ukrajinské území podle Kyjeva pronikly ruské jednotky atd. Porošenkovic čuňajs už cítí, jak se vaří voda. I Zadolárek stáhnul ocas. Nikdy bych nevěřil, že budu držet palce Rusku, ale to svinstvo a vraždění, které rozpoutali šmejdi je neuvěřitelné. Střílejí do ukrajinských vojáků, aby neutíkali z boje za sionisty a mafii. Řecko nesmí povolit a Němci si mohou dluhopisy nacpat do zadku. Jestli v Řecku měli ve vládě stejné tvory jako Špidla, Gross a Paroubek, tak aťsi to zaplatí. prostí lidé z toho neměli nic. Prostě pan feldkurát vám nic nedá!!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Prostí řečtí lidé se nechali uplatit takovými sociálními výhodami, o kterých se nikomu na světě ani nesnilo. A ještě je desítky let zneužívali. Přitom museli vědět, že projídají budoucnost svých dětí. Najednou jsou překvapení, že kasa je prázdná a nikdo jim už nechce půjčit. Teď už jim nezbývá nic jiného, než začít tvrdě makat a uskrovňovat se.

   Smazat
  2. Ty jseš jen obyčejná komunistická píča která se spojí s úplně každým kdo nějak vystupuje proti západu. Putin, Castro, Maduro, KimČong, Satanáš,.... s kýmkoli. Ve své makovici jsis totiž vytvořil představu, že je to západ, svoboda a demokracie, které mohou za tvůj zbytečný, neúspěšný, promrhaný život, plný nezdarů, neúspěchů a proher. Myslíš si, že když někdo porazí a zničí západ tak tobě se začne dařit a budeš šťastný. Očekáváš nějakého spasitele v podobě diktátora, totalitáře, který za tebe vše vyřeší, ty se nebudeš muset o nic starat a nést za nic odpovědnost a konečně budeš někým uznávaný. Vy komunisti jste tak strašně blbí až to bolí :-D

   Smazat
  3. Odkdy mají v Bohnicích večerku až o půlnoci, pane doktore Davide?

   Smazat
  4. Číratý blábol ... www.youtube.com/watch?v=PptAlRHvLsw ... www.youtube.com/watch?v=ttUjrUE9na0

   Smazat
  5. pro 23:59 - tak ti co upalovali v Oděse a mlátili lidi železnými tyčemi to je demokracie? Jaká je tady svoboda? Desetitisíce bezdomovců chcípou pod mosty a to je demokracie? Hádej kdo vymyslel komunismus a proč!? Stejní šmejdi, co ovládají USA a Evropu. Vždyť vy jste propagátoři fašismu.

   Smazat
  6. 0:29

   Ano, je tady svoboda. Každý si může krom kradení a násilí dělat naprosto co chce.
   Když někdo prohraje dům v automatech nebo ho profetuje tak je holt bezdomovec. A ty máš svobodu ho ubytovat ve svém, živit ho a zaplatit za něj dluhy. Ale to bys nesměl být pokrytecký žvanil.
   Se žvástmi o fašismu jdi do prdele, vždyť ani nevíš co ten pojem znamená....

   Smazat
  7. Jistě, Grossovi půjčili 20 mega, nakoupil akcie a prodal je obratem za 100 mega a potom ta firma skrachovala, i tak se dá realizovat demokraticky úplatek za to co dělal. Co třeba nedávno "soudem" osvobozený Barták!? Ti dobytkové co se ničeho neštítí okrádají i senilní důchodce. Nepoužívej slovo pokrytec, nevíš co to znamená. Tady se krade jako nikdy, ale odsuzují jenom ty, co se jim hodí.

   Smazat
  8. Co je fašismus, nám uhnii milá junta předvedla i dnes ... http://rusvesna.su/news/1423777720

   Smazat
  9. Sere vás pár miliónů pro Grosse a Bartáka? Kolik je prezidentská výplata v Rusku, že Putin patří k nejbohatším lidem na světě? A ti jeho kámoši si svoje majetky taky určitě nenakradli ze státního. Si nevidíte na špičku nosu.

   Smazat
  10. To je přeci krása:

   "Sere vás pár miliónů pro Grosse a Bartáka? Kolik je prezidentská výplata v Rusku, že Putin patří k nejbohatším lidem na světě?"

   A v américe na pobřeží, tam vám bíjou černochý, černochý, černochý ...

   Smazat
 5. Prvním krokem k nabytí vlastní nezávislost je vyhnání amerických agentů CIA do nás do jejich domoviny do Izraele (Vondra, Dlouhý, Sokol, Komárek, Telička, Stropnický, Fištejn, Pehe, Tomský, Just, Filipovská, Marjanovič atd.)

  OdpovědětSmazat
 6. Můžete mi říct , kdo je odsud vyžene ? Máte tím snad na mysli bezpáteřního Sobotku Bohuše , nebo snad silnější kalibr Zaorálka ? Nebo snad že by je vyhnal sám Kharl Spící ?

  OdpovědětSmazat
 7. Dohoda "Minsk II".Co to je?Kus papíru,který je dobrý na utření partie těla,kde nohy přestávají mít slušný název.Stačí se podívat,kdo jej podepsal.Ani jeden z těch,kteří hráli šestnáct hodin trvající divadelní hru.Nedá se věřit ani jednomu z účastníků této komedie/tragedie/,ostuda pro celou Evropu.F.L.

  OdpovědětSmazat
 8. Na Ukrajině se boje, podporované Amerikou, asi postupně uklidní. Neboť konečně se evropské mocnosti Německo a Francie odvážily Americe říct, že už v tom s ním dále nejedou. Amerika by jistě zvládnula pokračovat sama, ale protože o peníze jde až v první řadě, tak bez evropských peněz to už pro ni není tak zajímavé. To ale neznamená, že bude klid. Navrátit rozbitou a rozvaděnou Ukrajinu do běžného života, i když by zcela skončilo vnější rozeštvávání, bude dost těžký a dlouhodobý úkol. Přitom bude trvale oslabovat všechny Evropany (EU i Rusko).
  Samozřejmě, nadále zůstává Americký cíl, likvidovat každého potenciálního soupeře. Rusko musí být poddáno, nebo rozbito. Takže se dají očekávat další sankce a nějaký další stát v blízkosti Ruska, se může „těšit na přízeň“ USA.
  Dalšímu řádění Ameriky v Evropě, by jistě zabránila, nějaká smlouva mezi EU a Ruskem.

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.