Reklama

úterý 17. února 2015

Joseph Stiglitz: Evropa potřebuje návrat k solidaritě

Joseph Stiglitz
17. 2. 2015 Altpress

 
Profesor Kolumbijské univerzity (USA) a laureát Nobelovy ceny za ekonomii (2001) Joseph Stiglitz absolvoval 13. ledna na půdě francouzského Národního shromáždění přednášku, z níž výňatky ve svém posledním čísle přinesla revue Alternatives Economiques (č 343, únor 2015). Toto jsou výňatky z výňatků řeči, v níž Stiglitz konstatuje, že úsporné strukturální reformy svědčí o nesprávné cestě, kterou se eurozóna vydala, a že řešení krize musí být zcela odlišné.

To, že tak mnoho evropských zemí má tak špatné ekonomické výsledky, naznačuje, že problém není jen problémem francouzským, italským nebo řeckým. V Evropě je systémový problém. Německá diagnóza je jednoduchá: nadměrné fiskální deficity a strukturální nepružnosti jsou zodpovědné za tyto obtíže. Dovolte mi, abych se vyjádřil slovy, která nejsou ani diplomatická ani akademická: je to naprosto absurdní. Španělsko a Irsko mělo před krizí rozpočtové přebytky a nízký poměr dluhu k HDP. Krize způsobila deficity, nikoli naopak. Důvod, proč Spojené státy jsou úspěšnější, spočívá v tom, že nepodlehly mantře úsporných opatření, nebo alespoň ne v takové míře.

Myšlenka, podle níž jsou strukturální problémy každé jednotlivé země tím, co je příčinou jejich špatné výkonnosti, také postrádá smysl. Strukturální nepružnost skutečně může způsobit neefektivnost, jež snižuje životní úroveň, ale pokles příjmů plynoucí z úsporných opatření je mnohem významnější. A nebyly to strukturální rigidity, které vyvolaly realitní bublinu ve Spojených státech a ve Španělsku nebo které snad vyústily ve všechny ty excesy finančního sektoru.

Slepé uličky

Mnoho z těch takzvaných „nezbytných strukturálních reforem“ nevede k ničemu jinému než k politikám, které snižují životní úroveň velké části populace prostřednictvím snižování mezd, zvýšené nejistoty v zaměstnání (prekérní práce) a snižování sociálních dávek. Jak můžeme tvrdit, že nejlepší způsob, jak zvýšit životní úroveň, je provádění politik směřujících k jejímu snížení? Tyto politiky kromě toho prohlubují nerovnosti, které jsou již beztak značné.

Mnozí používají krizi jako záminky k diskreditaci sociálního státu. Ale ten není příčinou selhání Evropy. Řada z těch nejúspěšnějších zemí starého kontinentu má nejrozvinutější sociální systémy; a recese by byla v Evropě mnohem vyšší, kdyby zde neexistovaly automatické stabilizátory, které poskytuje stát blahobytu. Konkrétněji: strukturální reformy, které snižují mzdy a ekonomické jistoty vedou ke snížení agregátní poptávky. Nynějším problémem Francie, Evropy a světa je nedostatek agregátní poptávky, nikoli omezování strany nabídky.

Je to opravdu strukturální problém, ale jde o strukturu eurozóny jako celku a ne o strukturu každé jednotlivé země. Euro byl politický projekt, pro nějž nevznikla dostatečná vůle vytvořit ekonomický rámec, který by umožnil dobré fungování. Ve zhoršující se složité situaci pochopení, co je potřebné k tomu, aby to fungovalo – a mohlo vést ke konvergenci – bylo velmi špatné. Mysleli jsme si, že všechno, co potřebujeme, jsou nízké deficity a co nejmenší státní dluhy. Nyní víme, že to byla chyba. Přesto někteří trvají na tom, aby se šlo ještě dál ve směru, který nikdy nefungoval.

Aby došlo k realizaci potřebných vnitřních úprav, které by předcházely důsledkům změn směnných kurzů, vyslovují se mnozí pro vnitřní devalvaci, aby nedošlo k očekávanému poklesu cen ve Francii. Brání se tedy implicitně deflaci a sugerují, že nárůst exportů by mohl nahradit pokles veřejných výdajů. Opět platí, že tato myšlenka je zcela nesmyslná.


Zlepšení, které se projevilo v běžných účtech zemí v krizi, bylo z velké části následkem poklesu dovozu, nikoli zvýšení vývozu. Vnitřní devalvace nikdy nefungovala, stejně jako úsporná opatření. Kdyby fungovala, se zlatým standardem by během Velké hospodářské krize nebylo tolik problémů.

Dnes víme nejen to, že deflace je špatná, ale také proč. Evropa vytvořila nestabilní systém, kde se kapitál a lidé s vysokou vzdělanostní úrovní přesunují z nejslabších zemí do zemí nejsilnějších a produkují tak spíše rozdíly než konvergenci. Evropa prohloubila státní dluhové krize tam, kde předtím neexistovaly…
 
Konvergence

Dnes mezi ekonomy existuje konsensus ohledně reforem nezbytných pro fungování eura. Většina jejich prvků je důvěrně známa, takže stačí, abych je vyjmenoval: bankovní unie, která znamená nejen společný dohled, ale pojištění vkladů a společný mechanismus řešení problémů; eurobondy nebo jiné prostředky ke zvýšení značné finanční kapacity pro Evropu jako celek; silnější společný fiskální rámec – ne sebevražedný pakt úsporných opatření, ale opravdová solidarita s fondem pro stabilitu a růst; sdílená odpovědnost v souvislosti s nezaměstnaností; společné investice s cílem vybudovat Evropu zítřka.

Ale jde o víc. Konvergence bude vyžadovat průmyslovou politiku, která zejména zaostávajícím zemím umožní lepší perspektivu vzestupu; regulační politiku, která přesměruje finanční prostředky ze spekulací ve sféře nemovitostí apod. do produktivních investic; politiku inovací, která nahradí destruktivní inovace ve finančním sektoru kreativními inovacemi, jež obohatí životy jednotlivců a ochrání životní prostředí. Údajné inovace ve finančním sektoru byly zaměřeny pouze k obcházení pravidel, která zajišťovala stabilitu ekonomiky a byla zaměřena proti podvodům.

Jedná se o strukturální reformy potřebné ke zmírnění neodpustitelného plýtvání zdroji, které charakterizuje evropské ekonomiky v posledních letech. Musíte přepnout z úsporných opatření na politiku růstu. Evropští představitelé to několikrát vyhlásili, ale učinili v tomto směru jen málo. Země, které mají největší rozpočtový manévrovací prostor, měly by tímto směrem vykročit. Vzhledem k vzájemné závislosti, z růstu těchto zemí bude mít prospěch celá Evropa.

Spíše než se spoléhat na deflace v zemích se schodky běžného účtu, měla by nastat inflace v zemích s přebytky. Zavedení minimální mzdy v Německu by k tomu mohlo přispět a omezit tam nárůst nerovností. Stávající instituce, jako je Evropská investiční banka, by se měly zapojit do dalších investic a pomoci oživit slabé soukromé investice a bankovních úvěry, zvláště pro malé a střední firmy.

Problémy, jimž čelí Francie, z velké části vznikly mimo její hranice. Jde o evropské problémy, které vyžadují evropské řešení. Euro vzniklo na podporu evropské solidarity. Má přesně opačný efekt. To, co je dnes zapotřebí, je návrat k zásadám evropské solidarity, na nichž bylo euro založeno.

31 komentářů :

 1. Souhlasím. Se solidaritou by měl začít pan Dvořák a rozdat potřebným aspoň několik ze svých bytů a domů (ke kterým přišel ostatně kdo ví jak) aby dokázal, že tyto bláboly myslí vážně a šel příkladem. Ale mám takový pocit, že tito chytrolíni chctějí vždycky rozdávat jen z cizího.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Bože, co to tu píše za hovádko boží!

   Vymazat
  2. :-D Něco takového jsem čekal. Plná huba solidarity, ale kdyby měl dát solidárně něco ze svého realitního království tak se posere vzteky.

   Vymazat
  3. Pane Dvořáku, to není hovádko boží, to je regulérní hovado závistivé, a ještě k tomu všeobecně blbé. Tomu nelze vysvětlit, že solidární chování není o rozdávání, ale o normálních mezilidských vztazích, úctě k životu druhých, racionálním chování a sebeovládání. Třeba i proto, abychom se jednou nevrátili k pazourkovým sekerám a kyjům. Nenažranec nikdy nepochopí, že když si nahrabe, urve a nakrade i co nepotřebuje, a tím způsobí, že druhý nemá nic, tedy co ztratit, tak si k němu nakonec pro to "své" dojde. Chce se mi napsat, kašlete na blba, ale občas se taky neudržím. Protože přesně tihle pokaždé v historii způsobili a vyvolali násilí. Čím víc demokracie a svobody v mají hubě, tím jsou pak horší následky, když se lidé začnou bránit, protože poznají, že lžou a chovají se přesně opačně. J.B.

   Vymazat
  4. Stiglitz ale nehovoří o nějakých vztazích ty pakoši, on mluví o zvyšování daní, odpouštění dluhů atd. Jseš úplně mimo jako obvykle.
   A ano, nenažranec Dvořák má několik bytů a vilu v Praze a druhý nemá nic. Tak aby si právě za Dvořákem nějaký J.B. nepřišel přesně tak jak píšete.

   Vymazat
  5. O pana Dvořáka a o mě si hubu neotírejte, oba máme to, co jsme si prací!! vydělali, a je to dost na to, abychom nemuseli před kýmkoliv hrbit hřbet. A protože jste evidentně článek nečetl, nebo jste vůl, případně obojí, tak si dovolím překopírovat z článku podstatné:
   "Ale jde o víc. Konvergence bude vyžadovat průmyslovou politiku, která zejména zaostávajícím zemím umožní lepší perspektivu vzestupu; regulační politiku, která přesměruje finanční prostředky ze spekulací ve sféře nemovitostí apod. do produktivních investic; politiku inovací, která nahradí destruktivní inovace ve finančním sektoru kreativními inovacemi, jež obohatí životy jednotlivců a ochrání životní prostředí. Údajné inovace ve finančním sektoru byly zaměřeny pouze k obcházení pravidel, která zajišťovala stabilitu ekonomiky a byla zaměřena proti podvodům".
   Kde je tam něco o daních a dluzích, fanatický imbecile? J.B.

   Vymazat
  6. A kde je tam ty přiblblé pako JéBé něco o mezilidských vztazích a ústě k životu jak tu blábolíš?

   Každý ví, že v devadesátkách se až na pár vyjímek dalo dostat k "několika bytům a vile v Praze" jen kradením, šmelením a podvody. S pohádkami o "poctivé práci" běž do prdele, soudruhu.

   Vymazat
  7. No a jsme doma. "Každý ví...". Závistivý a zapšklý zmetek. Co jiného čekat. A proč něco vysvětlovat, protože a když "Každý ví...".!!! Kde blb, tam nebezpečno, říkal pan Werich. Škoda dalších slov.....J.B.

   Vymazat
 2. Pravicovat,tunelovat,na lidi se vyprujmovat..Solidarita je odporně levicující sluvko,které do slovníku moderní české demokracie NEPATŘÍ...

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Někde jsem četl od uznávaného státníka toto: "V zemi, kde si mohu koupit beztrestnost, nemůže být demokracie". Takže popořádku, nejprve nastolit demokracii a potom další věci, pěkně krok za krokem. Ale to se asi v Česku nikdy nepodaří. Ti, co mají peníze si jedou pěkně po svém. Ždímat státní kasu jak jen to jde. Hezky peníze bez práce a bez znalostí. A můžete dělat ekonomické reformy podle čeho chcete, je to na nic !

   Vymazat
 3. A PROTO TU MÁME POŘÁD TAKOVÉHO TRUMBELU JAKO JE GUVERNÉR ČNB,KTERÝ DAL VYTISKNOUT 220 miliard korun

  namisto,aby je dal bezúročně našim podnIkatelům ve formě vládních programů zejména těm,kteří by předložili své návrhy jak na nich vydělat A DOBŘE ZAPLATIT PŘITOM SVÉ ZAMĚSTNANCE,kteří by si už pak mohli koupit za solidní platy alespon750 eur jako v Recku ,co potřebují a tak podpořili budování kapitalismu.
  NAMÍSTO TOHO JE PRÝ ČNB KDESI ZAČANTROŠILA A SNAD ZA NĚ NAKOUPILA DLUHY VYSPĚLEJŠÍCH STÁTÚ...

  Kvůli tomu taky zdravotnictví hlásí ztrátu 1.5 miliard a každy z nás musi platit kvuli dvalvaci DVE koruny ZA LITR BENZINU navic

  OdpovědětVymazat
 4. Poslouchej, Stiglitz, já u vás v júesej byl několikrát. Sice se člověk levně nají, napumpuje benzín a se ubytuje, ale k zubaři už nechodí a na preventivní prohlídky taky ne. Celej ten váš plutokratickej bordel si vetkněte za klobouk. Ještě nedávno u vás černoši močili vedle a seděli v autobuse taky vedle. Prostě my máme tohle a vy zase svoje.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Podle vaší přihlouplé teorie by v USA museli mít všichni zkažené zuby. Není tomu tak.

   Vymazat
  2. 45 milionů Američanů nemá zdravotní pojištění. To tam musí mít sakra skvělé zubní pasty, že nepotřebují zubaře!

   Vymazat
  3. A další miliony pojištění má, ale i tak vždy částečně u lékaře platí. Je to motivační, aby moc nezneužívali prostředky pojišťoven.

   Vymazat
 5. Petr Jihlava.
  Každý kdo má zdravý selský rozum a myšlením není sociální patolog musí s profesorem Kolumbijské univerzity (USA) a laureátem Nobelovy ceny za ekonomii (2001) Josephem Stiglitzem souhlasit.

  OdpovědětVymazat
 6. Až bude mít solidarita a to bude brzy, sílu jako divoké prase,pak se tak rozfofruje,že na klech toho prasete zůstane trčet něči korporátní prdel.Pak si tu zničenou prdel mohou ti nenažraní miliardáři dát odepsat jako kolaterální ztráty

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Petr Jihlava.
   Bez solidarity se žádná změna k sociálně spravedlivému přerozdělování neobejde.
   http://www.parlamentnilisty.cz/arena/rozhovory/Jde-o-zadky-Muze-prijit-neco-co-smete-cely-system-Mejme-pripravena-reseni-Vyznamny-politik-ze-strany-Roberta-Fica-o-budoucnosti-362350

   Vymazat
 7. Nepaušalizujte to pane P.Jihlava, ne každý nositel Nobel.ceny si ji zasloužil. Obama ji určitě prestiž nezvýšil, spíš naopak .Je vidět, že dokáží ovlivnit hodně dění ve světě. USA ztrácejí obecně důvěru venku. U jejich lokajů to potrvá hodně dlouho. Není vše zlato, co se třpití.To chce tam delší dobu žít a zkusit se dívat kolem sebe.

  OdpovědětVymazat
 8. Petr Jihlava.
  Pane Kapčiare,nepaušalizuji.S renovovaným ekonomem Josephem Stiglitzem nemám žádný věcný důvod proč
  nesouhlasit(data,argumenty,fakta).To nemá s paušalizací nic
  společného.Jsem si vědom toho,že některá názorová část společnosti u nás i ve světě s ekonomem JS souhlasit nemusí.Důvody proč nemohou souhlasit ? Mohou být různé.

  OdpovědětVymazat
 9. Každý kdo není úplně vymatlaný vidí, že Evropa je solidární příliš. Opak může tvrdit jen blbeček který parazituje na přerozdělovaném. A že takových je.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Nevím, jestli je Evropa solidární příliš, ale je pravda, že nejvíce prosperují státy, které jsou v rámci Evropy solidární nadprůměrně (Dánsko, Finsko,...).

   Vymazat
  2. Nejvíc v Evropě prosperuje fašistické Norsko kde kradou děti rodičům. Co z toho plyne?

   Vymazat
  3. Norsko zaostává v kritériu Governance. Asi by na tom měli zapracovat.

   Vymazat
 10. Ten článek je velice fundovaný, pravdivý a státotvorný. Ty diskuzní kidy kolem toho jsou stupidní, žvaní tady pologramoti -přelezlo to sem ze serverů kde řádí jen blbci, sprosťáci a pologramoti. Rozumějí ekonomice jako koza petrželi, ale musí to blbě žvanit, kdyby na sůl nebylo.A oni lidé zde v ČR nechodějí s prázdnýma hubama, nebo v nich mají černý pahýly, přestože si celký život platili na zdravotnictví, a pokud jsou v důchodu, tak stát za každého důchodce platí -proč? Když pojišťovny stejně téměř nic neproplácí a zubařské ošetření už vůbec ne? Kam ty peníze mizí? Na léčení všelijakých přivandrovalců? Ovšem až po odečtení statisícových platů nenažraným manažerům pojišťoven a na údržbu jejich napatlaných paláců - to stát prostřednictvím důchodců platí!!! Tak tady nežvaňte takový kokotiny, buďte tak od té lásky.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Aáá další nespokojený důchodce.
   Ty blbý pakoši, jen jeden snímek z rezonance stojí 8000Kč například, každá větší operace se pohybuje ve statisících.
   Od komoušů se zvýšil věk dožití o 7!!! let, jsou k dispozici nejmodernější léky, ale blbí rudí důchodci budou furt pindat kraviny.

   Vymazat
  2. Moc rád bych se někdy dostal k podkladům, které by umožnily podrobnou analýzu té ceny 8 000.- a podobných "cen" zdravotní techniky a léčiv. Vstup soukromého sektoru do zdravotnictví bych nikdy nedovolil. (? v programu to má Syriza.)
   ----------
   A Stiglitz, je v oboru "Fořt". Sleduji jeho články asi 10 let. A že to v EU ekonomicky strašlivě skřípe, tomu rozumí už i moje slepice Kropenky a kačenky Indický běžec. (Přestože !!! mám u kurníku trvale zapnuté rádio, aby věděly správný čas.)
   Děda.

   Vymazat
 11. Nějak se přestává mluvit o největší zhoubě, současného světa – o soukromém vlastnictví Národních bank (FED, atd.). Úsilí ekonomů se zaměřuje na zdůvodňování a omlouvání, proč se majetek soustřeďuje pouze v nemnohých rukou. Není divu, jsou za to placeni a podpláceni. Stejně jako politici, aby trpěli soukromé centrální banky a zdůvodňovali a omlouvali tento, pro národ nevýhodný, stav. Anebo ještě lépe, nepřipustili žádnou diskuzi o tom.

  OdpovědětVymazat
 12. Ty jsi trapnej prevít.Co je nám do toho, kolik stál tvůj snímek ty mizero, když kvůli tvýmu snímku zemře na rakovinu třeba tisíc dětí, protože hromadu léčebných úkonů pojišťovny "neproplácí"? Znovu opakuju - na můstek do svý sprostý držky bys vyplázl spoustu peněz protože pojišťovna proplácí jen klapačky - to nejhorší co můžeš mít.Opakuju - z peněz od státu prostřednictvím každého postiženého,nezaměstnaného, nepřizpůsobivého, a důchodce, si narvou pupek jen manažeři pojišťoven, nebo z protekce dodají nějakýmu magorovi nějakej snímek a ten magor tady potom machruje. Jsi obyčejnej odpornej sobec, hnusný pako - kterýmu je jedno, že další lidi strádají, jen když on dostal. Jednou dostaneš po tlamě - a pořádně. A proč hned "rudí důchodci!? ty zparchantělej americkej nácku? Tohle na tebe sedí ... mundur v barvě trávy, tupý pohled březí krávy, to je obraz barvitý usáckýho bandity... to seš ty jako vyšitej. V první řadě nejsem důchodce, - to seš ty, pěkně sprostej uplivanej dědek - a docela budu rád, až tahle hloupá smečka starých šmejdů,kteří žili v režimu, od něhož měli všechno, přesto nejvíc na to sprostě nadávají, skončí v pekle.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Už se netrap a běž se raději oběsit, tragéde.
   Nic víc k tomu tvýmu výpotku nemám.

   Vymazat
 13. Samo -ty se neoběsíš, ty máš zajištěnej plnej pupek a střechu nad hlavou díky minulýmu režimu na kterej nadáváš ty votrapo. A odmítáš akceptovat, že lidi, kteří pracují dnes na nenažranou, politickou, ke všemu proradnou a prolhanou havěť,mají právo být nasraní. Ty už jsi na vedlejší koleji, hovno víš a hovnu rozumíš. By se tobě a tobě podobným hodilo, kdyby se oběsili ti mladší, a vám, starým špejblům by se zvýhodnily důchody? Jenže tak to nebude - zlostná, nenávistná, a zapšklá struktura darebáků vychcípe, a pak už nebude kdo by nadával. Mladým je minulej režim fuk - mají právo žít slušně teď, proto by měli mít právo na práci a živit se poctivou prací - jako to bylo dopřáno tobě, jestli ses poctivě živil, protože jsi musel, i když jsi asi běhal s vypláznutým jazykem kolem Túzu a slintal po pravých značkových jeans, abys vypadal jako desperát z brakovejch rodokapsů, který jsi hltal ve škole pod lavicí. A žes nezemřel ve stoje a v botách? Tobě se i to -vedle jeans - může ještě splnit,nepřetržitě si o to koleduješ, i když jen tady, jako zbabělej podělanej anonymní skunk - venku asi držíš zbabělou hubu. Samozřejmě že nic dalšího k tomu co jsem napsal, nemáš. K tomu neexistuje argument.

  OdpovědětVymazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.