Reklama

středa 18. února 2015

"Kasperský" odhalil americký špionážní virus. Počítače ve 30 zemích jsou napadeny špionážními programy

18. 2. 2015   zdroj a zdroj
Agentura pro národní bezpečnost USA (NSA ) se naučila skrývat spyware v oblasti pevných disků, které jsou chráněny před mazáním nebo formátováním. Jedná se o disky největších výrobců, což teoreticky umožňuje zpravodajské agentuře nepozorovaně číst data na většině počítačů ve světě, píše agentura Reuters.

Nový škodlivý program byl odhalen ruskou "Laboratoří Kasperského". Tvůrce antivirových programů tvrdí, že odhalil počítače infikované touto metodou ve 30 zemích. V první řadě na tomto seznamu uvedl Írán, pak Rusko, Pákistán, Afghánistán, Čínu, Mali, Sýrii, Jemen a Alžírsko.

Cílem sledování, jak upřesnila laboratoř, byla vládní a vojenská zařízení, telekomunikační a energetické společnosti, banky, atomová výzkumná střediska, média a islámští aktivisté. I když iniciátoři špionáže mohli mít technicky přístup k mnoha počítačům, ve skutečnosti si vybrali za "oběti" omezený počet těch PC, které je bezprostředně zajímaly.

Podle analytiků napadne škodlivý program (spyware) firmware disku, což umožňuje, aby virus přežil, i když se odstraní všechny soubory a disk se zformátuje. Co do významu z pohledu hackera je tento způsob zavlečení viru na druhém místě, lepší je pouze napadení BIOSu.

Jak tvrdí analytici, vůči takovému škodlivému programu (viru) jsou zranitelné pevné disky více než desítky předních společností, které pokrývají prakticky celý trh. Jedná se o známé značky, jako je Western Digital, Seagate Technology, Toshiba, IBM, Micron Technology a Samsung Electronics.

Společnost přímo neuvedla, která země je zodpovědná za tuto špionáž, ale upřesnila, že tento systém je úzce spjat s virem Stuxnet, který byl na objednávku NSA použit k útoku na závod na obohacování uranu v Íránu.

Bývalý pracovník NSA potvrdil agentuře, že analýza "Laboratoře Kasperského" je správná. Další bývalý zpravodajský agent zase oznámil, že NSA skutečně vyvinula technologii pro úkryt spyware v pevných discích.

Problém státní kyberšpionáže ze strany USA se stal aktuálním poté, co bývalý zpravodajský pracovník USA Edward Snowden předal novinářům řadu tajných dokumentů o jejich činnosti.

Pro Novou republiku přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová

3 komentáře :

 1. aha - tak proto se platí autorský poplatek i z prázdného HD !!!
  ..protože tam už má NSA instalován svůj virus - no to je krásné !
  ***
  *Spravedlivý*
  FUJ HNUS ZAŽALOVAT VÝROBCE HD, ŽE UMOŽNILI USSRAELSKÝM HYENÁM OMEZIT SOUKROMÍ A SVPBPDU UŽIVATELŮ PC !!!
  ***
  další žaloby PRO ŠPIONÁŽ A KRÁDEŽ DAT !!!!!!!!!!!!

  OdpovědětSmazat
 2. Až dodnes jsem se podivoval nad, že tato obrovsky důležitá zpráva na tzv. "nezávislých" webech zcela chybí, odkrývá se (podle mě díky Snowdenovi, ne náhodou je laboratoř Kasperky v Moskvě) trapné zákulisí celosvětového špehování NSA, která přímo úkoluje americké IT výrobce), Snowden dokonce prohlásil, že NSA dokáže proniknout do kteréhokoliv PC právě přes internet, protože Amerika drží ve svých rukou rozdělování internetových domén (ICANN), přitom uživatelské země disponují doménami až 2. a 3. úrovně. A právě přes zjevně neviditelnou (národnímu uživateli) doménu 1. úrovně lze proniknout při zapnutém PC připojenému k Internetu kamkoliv. No a cloudová technologie (stálé připojení k webu) jde o krok dále, dokáže se přehrabovat v uživatelských datech i přes 2. doménu, i když má uživatel vypnutý PC. No není to nádhera ? Docela chápu, že si Čína buduje vlastná systém (intranet)

  OdpovědětSmazat
 3. Je zcela otřesné, pokrytecké, hloupé, ale už i docela směšné, když po tom všem nám americká média vytrubují do světa, jak na ně všichni protivníci pořádají fundované a nebezpečné kybernetické útoky, třeba severokorejský Kim Čong Un, který nemá do své země ani příslušné kapacitní připojení internetu, které by nějaký útok vůbec dokázalo přenést do světa - prostě pohádky z Říše dobra, odkud zloděj křičí, chyťte zloděje ! Prostě, celosvětový tyátr.

  OdpovědětSmazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.