Reklama

čtvrtek 19. února 2015

Maďarsko ušetřilo tři miliardy eur díky smlouvě o plynu s Ruskem

19. 2. 2015  zdroj
Díky dohodám s Ruskem Maďarsko ušetřilo tři miliardy eur, které by mělo zaplatit "Gazpromu" do konce roku 2015 za neodebrání plynu. Uvedl to maďarský premiér Viktor Orbán. Informovala o tom agentura RIA Novosti.


Orbán také poznamenal, že maďarská vláda slíbila, že nebude přeprodávat ruský plyn na Ukrajinu. Budapešť nemá také v úmyslu podporovat iniciativu EU na vytvoření energetické unie, která vyžaduje schválení smluv o zemním plynu Evropskou unií. Premiér uvedl, že Maďarsko nakupuje u Ruské federace plyn za 260 dolarů za tisíc metrů krychlových, a tato cena "je pro zemi přijatelná."

Před tím ruský prezident Vladimír Putin prohlásil, že "Gazprom" souhlasil se sproštěním Budapešti podmínky "ber nebo plať" (take or pay) a přesunutím dodávek neodebraných objemů paliva na následující období.

Viktor Orbán prohlásil, že Maďarsko má zájem na realizaci projektu pro tranzit ruského plynu i bez "Jižního proudu". Podle něj "ať nahradí Jižní proud cokoli", vláda bude hledat cesty ke spolupráci. Vyjádřil také naději, že nový plynovod povede přes Maďarsko. Premiér uvedl, že Budapešť "má dvojí odpovědnost, protože přes Maďarsko získává plyn Srbsko."

Pro Novou republiku přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová

41 komentářů :

 1. To Maďarsko snad není normální! Ono se chová normálně. Děda.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Opravdu bych rad veril a verim, ze Rusko paradoxne nyni drzi prapor pravdy v politice.

   Pokud jde o krestanstvi, rusky patriarcha rika veci (napr o homosexualite) ktere uz popira cely svet. USA, EU ad.

   Ze to je hrich a neni to z Boha.

   A prezident Putin casto pouziva - Slava Bohu. Diky Bohu.

   Je treba se za prezidenta Putina modlit.

   Lezi na nem velika odpovednost.

   Ježíš Kristus, Pán, mu žehnej.

   Vymazat
  2. Souhlas s dědou na 100 % . Kdyby se tak chovali všichni , včetně Kocourkova zvaného Česko tak jsme v pohodě .

   Vymazat
  3. Řekl bych, že ve frekvenci dovolávání se Boha, je nejlepší ušatý držitel Nobelovy ceny míru.

   Vymazat
 2. Zaznamenal jsem i u povstalcu jmeno Pána Ježíše.
  Jméno Boží.
  Spasitelovo.

  To neni nahoda ze vitezi.
  Veri v Syna Božího.


  OdpovědětVymazat
 3. Libi se mi madarsky temperament Orbana. Stoji za zajmy sveho statu a nikoli zajmy falesneho EU. Maloktery dnesni politik ma k tomu odvahu.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Když předstírá, že stojí za "zájmy svého státu a nikoli za zájmy falešné EU", má to s největší pravděpodobností posvěceno tou falešnou EU, nebo SSA. Takovou politiku nelze dneska dělat sólo...

   Vymazat
 4. Chystají se nálety na Krym a Facebook mi nabízí lajk stránky o motorech a přílbách. Na čem budu jezdit, až mi atom vypaří hlavu?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Na nálety na Krym moc nevěřím.Porošenko jen vyhrožuje,aby chránil vlastní kůži.Cítí,že teď se budou"mazat"v Kyjevě sami mezi sebou.

   Vymazat
  2. Nálety na Krym? Ne- Chtějí zatlačit Rusko do kouta stejně jako Japonsko ve druhé polovině 30tých let. Chtějí ať z toho kouta sami vyrazí a první kousnou- a pak budou mít před Světem důvod k válce. Neuvěřitelná rétorika těch loutek furt tam budou tlačit rusáky, že oni mají přestat- kurňa přestat s čím.Když přestat tak třeba plyn- a rovnou přes Nord stream.

   Vymazat
  3. Tento komentář byl odstraněn autorem.

   Vymazat
  4. Podle mého, dobrý postřeh. Jediné o co jde USA, je dostat Rusko do války. Pokud možno, alespoň ze začátku, s někým jiným (Ukrajina, Evropa). Z tohoto hlediska, je třeba pohlížet na všechny Americké aktivity. Tady jde opravdu o to, kdo z koho. Rusku jde o národní existenci, Americe o další existenci, jako vládce světa. Co z toho vyplývá pro nás? Měli bychom se poučit, z příčin vzniku 1. SV. Tam spolu válčily státy, které spolu neměly žádné spory, a to jenom proto, že byly členy různých bloků. Neměly bychom dopustit, aby nám dnešní blokové dělení, bránilo zastávat své zájmy. Maďarsko nám jde příkladem.

   Vymazat
 5. Čím víc autoritář a menší demokrat, tím větší oblíbenec blbů z Nové republiky, kteří by dali nevím co znovu žít v totalitě.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. A v čem žiješ dneska? To už je totalita jako řemen. A pomalu už přechází v otroctví? To se ti líbí? blbe?

   Vymazat
  2. Jo, tvoje vysedávání u netu a plácání kravin s plným břichem je totalita a otroctví jako řemen. Zapomněl jsi na ještě na fašismus :-D

   Vymazat
  3. Jasně, my tu sedíme s plným žaludkem, zatímco ty reaguješ co deset minut, patrně z hladu. A to nás baví. Klikej, brouku, klikej, zvyšuješ nám rating.

   Vymazat
  4. Já jsem samozřejmě plně najezen, v teple a spokojen. Ale nejsem takový vypatlaný idiot jako ty abych tenhle blařený, požehnaný stav nazýval jako totalita a otroctví. Ty musíš mít řádně vygumováno...

   Vymazat
  5. Je ti blaženě, to je možné, ale IQ asi moc velké nemáš. Napadlo tě někdy, že někdo to cítí jinak? A ty mu budeš donekonečna opakovat, že se má dobře a že má držet hubu. Ale jak říkám, pokračuj, protože tady zvyšuješ čtenost a to je dobře. Povídej, přeháněj.

   Vymazat
  6. Pokud má někdo plné břicho, sedí v teploučku, jeho celodenní náplň spočívá v korzování mezi TV, PC, lednicí a záchodem a myslí si přitom, že je otrok a že se má hrozně špatně tak má vlastně pravdu. Je otrok. Ale jen otrok vlastní blbosti, nenažranosti a nesoudnosti.

   Vymazat
  7. Takových co mají plné břicho sedí v teploučku... je míň a míň v celém euroatlantickém prostoru !!! A pokud tomu víše napsanému říkáte svoboda tak mějme z toho strach !!! o svobodě mam jíné představy a pokud vy ne tak Vás lituji. s pozdravem občan

   Vymazat
 6. Anonymní19. února 2015 8:35 - Nenapadlo tě blbe někdy něco jako Americká totalita? Tolik lží, příkazů a zákazů, vnucených zákonů a smluv, tady ještě nebylo.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ne, nenapadlo.

   Vymazat
  2. ještě bych přidal slídění, špehování, podrazů

   Vymazat
  3. Myslel jsem si to, že tě nic takového nemůže nikdy napadnout.

   Vymazat
 7. Stále říkám, že naše země potřebuje takového Orbána jako sůl. Nevím proč, ale když jsem se na to Maďarů ptal, nechtěli nám ho ani na půl roku půjčit...

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. A co z toho mají ti Maďaři? Orbán vládne už 5 let a předtím ještě 4 roky 1998-2002. A co? Je maďarsko nějaký tygr? Vzkvétá? Mají se tam lidi lépe jak u nás? Leda hovno

   Vymazat
  2. Ani Číňané nám nechtějí půjčit soudy. :-( Přitom mají vysokou úspěšnost v potírání korupce a rozkrádání. Naší politici po řešení touží a touží a nic.

   Vymazat
  3. Oni mají to jak říkáš, zatímco my máme to samé. A to nám tady vládla pravice takovou dobu. Kde bude problém? V Putinovi?

   Vymazat
  4. 9:43

   Ne, oni mají podle všech statistik a ukazatelů ještě větší houbelec než my. Takže opravdu nechápu to oslavování Orbána.
   Tedy chápu. Kdokoliv se trochu postaví západu tak je tu oslavován jako hrdina.
   Jinak, jak se kdo má a co má ve svobodné, demokratické společnosti jako je ta naše závisí z 90% na každém jednotlivém jedinci. Pokud není samozřejmě duševně nebo tělesně postižený.

   Vymazat
  5. On se nestaví proti západu, ale ve prospěch své země. Proto Maďarům, závidíme. A asi si to i Maďaři tak vyhodnotili, protestujících tam bylo pár slovek. Mimochodem, velice mě pobavilo, jak se tady rozčilovali v ČT, že se nesmělo před Putinem demonstrovat a že vyklidili hlavní ulice. No to je teda nevídané, když tu byl Obama, tak chodil mezi lidma a mohlo se demonstrovat co hrdlo ráčilo a žádná jeho ochranka tu nebyla.

   Vymazat
  6. Jseš schopný pochopit, že žádný ten údajný "prospěch" ani po 9 letech jeho vládnutí prostě neexistuje? A 9 let je už docela slušná doba, to už se nedá okecat.

   Jinak, podle mezinárodních srovnýní Maďaři trpí nostalgií po totalitním režimu suverénně nejvíc ze všech zemí bývalého východního bloku. To hovoří za vše a za tím je i podpora Orbána, který si navíc říká "pravicový politik"

   Vymazat
 8. Někde jsem četl, že se diskutuje o návrh, vytvořit středoevropskou unii. Rakousko, Česko, Slovensko, Maďarsko a Slovinsko. A mě by vůbec nevadilo, kdyby to celé řídilo Rakousko. Slyšel jsem skutečný příběh od důvěryhodného člověka, jak si ve Vídni poradili se slovenskými vykrádači bytů a českými zloději. Velice tvrdě a nekompromisně. A jeden z těch zlodějů prohlásil "v Rakousku mě už niky neuvidí". Proč to asi nejde i u nás ?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Pěkná blbost.

   Vymazat
  2. a pod názvem Rakousko-Uhersko, takhle jsem to slyšel já

   Vymazat
  3. Kdysi tu bylo také uskupení Pentagonála. Podobně, jako Vámi uváděné uskupení středoevropské unie, zahrnovalo zdejší státy. Navíc s Polskem, které se od nás samo oddělilo, čehož bychom měli využít. Myslím, že v Česku by to našlo dost příznivců, ale nevím, jak se na to dívá takové Rakousko, nebo Slovinsko.
   Určitě by to bylo téma, pro některou bezvýznamnou politickou stranu. Buď by s tím vyrostla, nebo nikoliv.

   Vymazat
  4. Jenom ne s Polskem. To by to uskupení zahltilo tím potravinářským šmejdem. To raději nic.

   Vymazat
 9. Vytvořila-li by se "Středoevropská únie", byl by to první krok nastolení míru a prosperity celé Evropy. To však ti váleční štváči z EU a USA nedovolí a budou vytvářet všemožné překážky k realizaci takového to uskupení.

  OdpovědětVymazat
 10. doktor ad Orbán
  Některým z diskutujících unikla jedna věc,která jim nic neříká - a to pojem národní hrdost. A jak Orbán tak Putin ji svým občanům vracejí.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ano, to je hluboká pravda. I já jsem byl kdysi hrdý na svůj národ. Už nejsem!

   Vymazat
  2. Co je to národ- lidé žijící v nějakém hranicemi daném území, mající společný jazyk, uctívajícími nějaké zákony?Kde? Tady jako? Máme pod kontrolou půdu, vodu, oběh peněz, nebo to vlastní nějaké cizí skupiny lidí- a i kdyby- budou ti co disponují majetky zaměstnávat místní za mzdu, která je dobrá? Nebo bude syslit konspirovat, a škodit?
   Co takhle společenstvo lidí se společnými cíli?Napříč zeměmi, Znáte vesnici Bělou? Páni podnikatelé chtějí zničit okolní lesy, zdroje vody, životy lidí jen proto, že se tam nachází ložiska písku- zatím se tam brání, zatím. Ne národ ale komunita to by měla být vize, a smějte se, kdybychom jako druh spolupracovali, mohli bychom mít třeba osídleny sousední planety.

   Vymazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.