Reklama

pátek 6. února 2015

Náměstí mučedníků z Oděsy v italském Cerianu. Ukrajina to nechce.

6.2.2015 Il Cittadino M a B

Diplomatický incident vyvolal starosta italského města Ceriana Dante Cattaneo. Ukrajinský velvyslanec vyzývá premiéra Renziho a prefekta k zásahu. Zemský předseda Ligy severu Monti vzkázal: "Žádost vraťte odesilateli."


Z pojmenování náměstí v italském Cerianu Laghettu na Náměstí mučedníků z Oděsy se stává mezinárodní případ. Ukrajinský velvyslanec v Itálii Jevgen Perelygin požádal o intervenci italského premiéra Mattea Renziho a prefekta. Zpochybňuje tak rozhodnutí starosty obce Danta Cattanea. Mučedníky, po kterých starosta zastupující Ligu Severu pojmenoval náměstí, je myšleno 35.000 oděských Židů vyhlazených nacisty v roce 1941, ale také 48 proruských příznivců souhlasících s Putinovým připojením Krymu k Rusku, zabitých molotovovými koktejly 2.5.2014 v Paláci odborových svazů v téže Oděse.

Ukrajinský velvyslanec ve svém protestu poukazuje především na usnesení radnice v Cerianu, ve kterém je formulace „samozvaná vláda v Kyjevu“. Perelygin protestoval proti tomu s tím, že „nezávislou Ukrajinu uznala Italská republika a téměř všechny státy světa“. Dále napadl souvislost mezi masakrem v roce 1941 a masakrem z roku 2014, kdy „ve stejném městě v Paláci odborů pozabíjeli desítky lidí“.

Do problému zasáhl i provinční vedoucí Ligy severu Monti: "To nejmenší, co lze očekávat, pokud žijeme ve státě, který má stále ještě jisté minimum suverenity je, aby Itálie ústy svého prefekta způsobem zdvořilým ale pevným vrátila odesílateli onen protest, kterým je vyžadován cenzurní zásah proti našemu starostovi. Připomínám, že všechna rozhodnutí starosty v takových případech jsou akty vlastní správní samostatnosti. Je to starosta, který rozhoduje o tom komu, čemu, nebo jaké historické události bude patřit jméno náměstí; a ne nějaký cizí stát. Když mají zájem o pojmenování, mohou uplatnit své právo při správním řízení.“(Italštináři mohou sledovat pokračování případu, stanoviska a rozhodnutí radnice v Ceriane Laghettu na webových stránkách zastupitelstva /ZDE/)


23 komentářů :

 1. A co u nás? Přejmenovali letiště Praha - Ruzyně, nikoho se neptali, jen média hustlily do lidu, jaké to přinese výhody pro ČR. A prosadilo to pár vypatlanců ( typický kult Havla - čas ukáže, co to byl za umělec a politik !)

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ruzyňské letiště se přesně jmenuje Air Port Válava Havla, je to na hlavní budově. Opravdu být to napsáno česky by v tomto případě nebylo naprosto vhodné. Většina zahraničních letišt, viz
   Německo, je nadepsána v domácím jazyce.

   Smazat
  2. Václav Havel je český Nelson Mandela. Jeho velikosti tady nikdo na diskusích nedosahujeme.

   Smazat
  3. Jestlipak Nelson Mandela vymyslel něco na způsob "humanitárního bombardování" nebo dopis, posílající svět do války na základě vylhaných argumentů?

   Smazat
  4. Např. kousek skvostné a nedosažitelné:
   SLÁDEK Pijte! Proč nepijete?
   VANĚK Děkuji, nejsem na pivo moc zvyklý –
   SLÁDEK Vážně ne? Však my vás to tady naučíme!
   Tady si na to zvyknete! Tady pijeme pivo všichni – to už je taková tradice –
   VANĚK Já vím –
   SLÁDEK A nebuďte smutnej!
   VANĚK Já nejsem smutný –
   -----
   Na některé divadelní hry jiných světově uznávaných autorů jsem šel i několikrát. Havla jsem po třetí hře vzdal. Není to můj šálek čaje. Holt perly svině neocení, a tak chodím na jiné autory. Teď mi došlo, naše divadlo mi ho chtělo znechutit. (A to přijela banda z Prahy.)

   Smazat
  5. Havel byl pisálek okresního formátu. On to psal pod vlivem, takže po deseti pivech se člověk i smál. Já viděl hru jednu a pořád jsem se koukal na lidi o kolo, jestli jsem blbej já nebo ti co to hráli. Dětinské až na půdu.

   Smazat
 2. Kdyby Veškrna žil,tak by nám sdělil,že ti v Oděse nebyli upáleni,ale humanitárně odstraněni.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. To jste si dovolil hodně. Veškrnova busta je v USA, tak bacha. Dokonce je cítit alkoholem, aby iluze byla dokonalá.

   Smazat
  2. humanitárně vysmaženi

   Smazat
  3. Humanitání upálení je teď moderní i ISIL. Moc pěkně Peršanům sluší nové uniformy a střih filmu i režie a zkušená kamera v dané oblasti nemá konkurenci. A protože za všechno může Putin a v žádném případě soustátí, které vzniklo na vyvražděném původním obyvatelstvu zabráním jejich půdy, můžeme mu klidně dát za vinu, že zabil i Mrtvé moře!

   Smazat
  4. Ano, možná by si zasloužili cenu V. Havla. Jen bych nedělala společný večírek laureátů, více než odhalená děvčata z Pussy by se s ISIL asi ideově neshodla.

   Smazat
 3. Třeba to napadne i někoho u nás. Lidé také ze solidarity dávali svým dětem jméno Lidice. Odesa by bylo také hezké jméno. Třeba Odesa Nováková nebo Odesa Smith.

  OdpovědětSmazat
 4. Co takhle Odesa Porošenko ?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Nebo Odesa Bidenová

   Smazat
  2. Nebo Oděsa Obama. Ale to spíš zní jako Bolek a Lolek.

   Smazat
 5. Ukrajinské fašistické zrůdy kopou kolem sebe.

  OdpovědětSmazat
 6. No, pokud vím, Nelson Mandela nechal dávat svým odpůrcům hořící pneomatiky na jejich hlavu...

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Třeba Havel dostával provizi za každou hozenou bombu v bývalé Jugoslávii. Když mu vedli účet v ČNB a intervencemi mu zvyšovali jmění, tak se taky neštítil mluvit o korupci. Havlovo letiště se jednou bude ještě přejmenovávat. Ono to postupně vyleze co to bylo za strejce-nýmanda.

   Smazat
 7. Johanka z Arcu6. února 2015 15:00

  Nejde mi na rozum, jak se může velvyslanec kohokoliv s prominutím "srát" do záležitosti státu, kde má jen úřadovnu -nic víc? Jak říkala moje babička "postav hovno na kredenc a bude si myslet, že je dort" - není to zrovna o tomhle? Neumím si představit, kde bych sebrala tu drzost žádat jako velvyslankyně v nějaké zemi, aby se ta země přizpůsobovala mé zemi -pravda, taky nejsem velvyslankyně.Začínám mít dojem, že velvyslance mohou také dělat jen drzouni a lidské vši, s mohutnou záštitou politické moci politické smečky, která je vysílá. Jak bych mohla žádat zboření sochy, přejmenování ulice, nebo svržení prezidenta jak u nás např. praktikuje ten lump z Ameriky s pomocí české lidské zrádcovské žumpy?Ale že by nám vydali k potrestání amerického lumpa,který vyvraždil českou rodinu, tak to ani náhodou. A našup ani česká hnusmedia o kauze nepíší ( neboť mají zaracha?) ale proč to například nenanese někde prezident? Neustále se někdo do něj usírá, a já bych každýmu takovýmu okamžitě zavřela hubu otázkou "a kde je trest pro amerického vraha našich občanů?" A jak by se kroutili zmetci mizerní. Proč to prezident neudělá - proč to nikdo neudělá -proč je každý "předposraný" klást správné otázky na správném místě?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Americký velvyslanec ihned(!) při svém inaugaračním projevu začal poučovat Česko co a jak by mělo dělat. Zde bych, vůči hostitelům spíše očekával nějaké zdvořilostní fráze, např. ze znalosti našich dějin, naší hudby(Dvořák) naši kultury(Hrabal) a ne hned ukazovat, s kým máme tu čest... M.Radikowski

   Smazat
 8. Kyjevští náckové - majíce US huny za svými zády - si jsou sami sebou asi hodně jistí! To když si dovolují až toto. Také doufám, že je představitelé té země, jejíž jeden radní prokázal neovyklou statečnost, odkážou nácky tam, kam náleží. Do dálav ...
  Opluštil

  OdpovědětSmazat
 9. Keby postupovali všetci v Európe tak ako ten taliansky starosta tak by tým fašistom z Ukrajiny nikto ani ruku nepodal a rýchlo by skončili vo väzení.Žiaľ aj My na Slovensku máme takých zapredancov ako je napríklad prezident Kiska, ktorý sa s fašistami ako Porošenko prechádza a vyškiera a iba čo zbytočne hnevá národ.

  OdpovědětSmazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.