Reklama

čtvrtek 19. února 2015

NSA ničí bezpečnost internetu na globální úrovni

19.2.2015 eRepublika
Máte chuť sedět v letadle a žít vedle atomové elektrárny, nebo vedle vojenské jaderné základny, kterou řídí přes hacknutý počítačový systém buď NSA, nebo šílený privátní hacker? Výsledek může vyjít nastejno.


Ruská, a dnes mezinárodní firma na ochranu počítačů Kaspersky Lab, zveřejnila podrobnou zprávu o devastující činnosti poslední známé řady trojánů a dalších virů, které vyvíjí společnost Equation Group patřící americké vládní NSA. Zpráva se jmenuje Equation group: questions and answers. NSA odmítla zprávu Kaspersky Lab komentovat, ale bývalí pracovníci NSA většinu faktů potvrdili. Navíc je mnohé dosvědčeno ve Snowdenových materiálech, viz klíčová slova v záhlaví článku. Projděme si kostce, jak byly počítače nakaženy zhruba od roku 1996, ale zcela jistě od roku 2001. Začněme celkovou architekturou celého útoku, to jest přehledem celé série útočných nástrojů.


Tvoří jeden celek a navrhlo je jedno centrum, což je vidět i na jejich specifických účelech. Útok začíná trojan, který Kaspersky nazval Double fantasy. Jeho účelem je pouze identifikovat oběť a zjistit z obsahu parametrů, zda je PC špionážně zajímavé. Pokud ano, následuje injektáž další série malwaru, firmou nazvaného EquationDrug a GrayFish. Klíčovou roli v systému hraje trojan GrayFish, který z počítače udělá kompletní zombie. Programátoři mu přidělili práci hodnou "firmy", jako je americká NSA. Klíčový cyklus infikování pak vypadá následovně.Na konci této řady dojde k tomu, že trojan si nabootuje vlastní systém Windows upravený v základních parametrech a přitom si upraví hardisk tak, že v něm vytvoří vlastní file-system (Virtual File System). K tomu kompletně přepíše registry ve Windows a změní bootování disku. Do takto upraveného PC se ve vybraných zemích pustí vir jménem Funny, který se podobá špionážnímu průmyslovému viru Stuxnet. Ten vytvoří tzv. "backdoors" a váš PC je zcela otevřen pro další špionážní použití. Celý upgrade pak vypadá následovně.


A na závěr se podívejte, které země byla tímto systémem virů zamořeny, vyjmenujme je anglicky: Iran, Russia, Syria, Afghanistan, Kazakhstan, Belgium, Somalia, Hong Kong, Libya, United Arab Emirates, Iraq, Nigeria, Ecuador, Mexico, Malaysia, United States, Sudan, Lebanon, Palestine, France, Germany, Singapore, Qatar, Pakistan, Yemen, Mali, Switzerland, Bangladesh, South Africa, Philippines, United Kingdom, India and Brazil. A také je dobré se podívat, které země zamořeny nebyly. Jistě šlo o náhodu, že USA a Kanada minimálně, ale EU země hodně. Viz ostře sledované Německo kvůli technologiím a ekonomice.Jednání této organizované skupiny bylo vysloveně zločinné. Podívejte, do jakých kategorií spadaly nakažené počítače.
Governments and diplomatic institutions
Telecommunication
Aerospace
Energy
Nuclear research
Oil and gas
Military
Nanotechnology
Islamic activists and scholars
Mass media
Transportation
Financial institutions
Companies developing cryptographic technologies.

Nakažené PC se chovala jako zombie a kdokoliv ze zasvěcených je mohl ovládat. Ale je třeba si uvědomit, že jakýkoliv hacker mohl na trojan přijít a mohl tak využít celou síť pro sebe. Máte chuť sedět v letadle a žít vedle atomové elektrárny, nebo vedle vojenské jaderné základny, kterou řídí přes hacknutý počítačový systém buď NSA, nebo šílený privátní hacker? Výsledek může vyjít nastejno. A nezapomeňme, že tyto viry sedí přímo v harddiscích a byly jimi infikovány celé sítě a routery, jako například CISCO. Vzhledem k těmto možnostem je vyluxování bankovního konta přes tyto trojany jen něco jako nevinná dětská hra.
- - -

Související články:
Jak vláda USA donutila internetové giganty ke špionáži
Aktivisté a demokraté se stávají nepřáteli státu
Anonymous zveřejnili sadu dokumentů o odposlechu NSA
Výzva kongresu hackerů z Hamburku: Braňme svobodnou společnost!
Bílý dům by měl omezit fízlování běžných Američanů
NSA pěstuje MYSTICký vztah k realitě
Nouzové přistání programu Dreamliner
Obama nabourává demokratické ideje
Anonymous odkryli spojení mezi americkými lobbisty a čínskými hackery
USA vedou nekonečnou válku a k ničemu

12 komentářů :

 1. Nevím, jestli to Putinovi prozradil přímo Snowden, ale putin nedávno prohlásil, že Internet byl vybudován na zakázku CIA. A provozuje ho přímo NSA.

  OdpovědětSmazat
 2. sem patří spíš: Až dodnes jsem se podivoval nad, že tato obrovsky důležitá zpráva na tzv. "nezávislých" webech zcela chybí, odkrývá se (podle mě díky Snowdenovi, ne náhodou je laboratoř Kasperky v Moskvě) trapné zákulisí celosvětového špehování NSA, která přímo úkoluje americké IT výrobce), Snowden dokonce prohlásil, že NSA dokáže proniknout do kteréhokoliv PC právě přes internet, protože Amerika drží ve svých rukou rozdělování internetových domén (ICANN), přitom uživatelské země disponují doménami až 2. a 3. úrovně. A právě přes zjevně neviditelnou (národnímu uživateli) doménu 1. úrovně lze proniknout při zapnutém PC připojenému k Internetu kamkoliv. No a cloudová technologie (stálé připojení k webu) jde o krok dále, dokáže se přehrabovat v uživatelských datech i přes 2. doménu, i když má uživatel vypnutý PC. No není to nádhera ? Docela chápu, že si Čína buduje vlastná systém (intranet)

  OdpovědětSmazat
 3. skvělá cesta k penězům přes internetové bankovnictví, no jo, ale ti bohatší spoří ve zlatě, co pak ?

  OdpovědětSmazat
 4. takže nová měna "bitcoin" asi také není v takovém bezpečí, tu asi půjde ukrást zcela beze stop

  OdpovědětSmazat
 5. Ozvete se komunisticka zberi, az bude internet dostupny i na Kube a v Severni Koreji. Jestli zatim nekdo nici svobodu internetu, jsou to cinsti komunisti a Putlerovi kagebaci.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Panebože, ty jsi ale vůl...

   Smazat
  2. Předpokládám, že si dělá legraci právě z takových pomatenců, co si myslí, že za komunistů se šmírovalo a nyní je ráj na zemi.

   Smazat
  3. milý neinformovaný hňupe, ty nesleduješ informace našeho vůdce, nositele nobelovky za válku ? copak ty jsi ještě přímo od něho neslyšel, že nepřátelská severní korea přes internet útočí téměř denně na jůesej a že je poškozuje kybernetickou špionáží díky svým vypělých internetovým technologiím ? já tedy neberu slova našeho vůdce vůbec na lehkou váhu !

   Smazat
 6. Chybi tady drobné upřesnění. Všechny strategické systémy (armádní, policejní, řízení AE atd.) jsou hardwarově odděleny od veřejné sítě. Takže do PC či serveru v takovém systému se po instalaci už nemůže nikdo zvenčí dostat a nemůže také odtud dostat ani bit informace. Zneužití tak lze realizovat jen pomocí kvalifikovaného insidera (špiona) pracujícího na tomto systému. Tím se obrana poněkud zjednodušuje.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. ale takové jednoduché zařízení pro civilní účely, které nepředstavují vojenský objekt, ty však ano - jaderné elektrárny, dopravní letadla, chemické závody, energetická zařízení obecně - no jo, ale jejich napadení zvenčí může způsobit násobně větší škody, než třeba vyhození do povětří nějakých Vrbětic

   Smazat
  2. máte na mysli teřba insidera Snowdena, kvůli kterému se teď musí usa hnát do války s Ruskem ?

   Smazat
 7. Asi to sem úplně nepatří, ale chci poukázat na to, že dnes opět po nějaké době létala letadla chemtrails a zároveň tak obeznámit ještě nic netušící o co vlastně jde. Tento jejich koktejl plný všelijakých jedů byl vypoštěn nad vých.čechy. Možná jste byl někdo také svědkem tohoto ekologického terorizmu, kterým vysvětlují snahu o pomoci planetě z důvodu globálního oteplování. Je neuvěřitelné jak si může několik "nadlidí" myslet, že si vše mohou dovolit a pomalu nás tady zabíjet. Proč k tomuto vláda, potažmo MŽP mlčí? Oni si snad myslí, že dýchají jiný vzduch a pijí jinou vodu? A co naše i jejich děti, jakou mají asi budoucnost? Je to hrozný ,současný svět, svět arogance ,peněz, moci, pohrdání občany. Nejhorší je to, že většina lidí se nezajímá o to, co se kolem nich děje. Nejvíce je zajímá, kde mají slevy, jaké auto si koupil soused, kam na dovolenou atd. Když jim ukážete ty zlověstné čáry na nebi, neví o co jde a někteří vám řeknou že je to nesmysl. Je mi z toho smutno, ale co více zmůžu. Rád bych se mýlil, ale myslím, že něco takového jako je asi konec světa se pomalu a jistě blíží, jak je v bibli psáno!!!!!

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.