Reklama

čtvrtek 12. února 2015

Odložený mír: Kdo kam ustoupil?

12. 2. 2015    zdroj
Maraton jednání v Minsku vedl k podepsání dokumentu o "balíčku opatření k plnění Minských dohod", který předpokládá příměří a stažení těžké techniky, kterým se stanoví status "povstaleckých regionů" ve struktuře Ukrajiny, a také uskutečnění ústavní reformy, kterou má provést Kyjev. Noviny "Ъ" (Kommersant = Podnikatel) se pokusily určit, na jaké ústupky šla Ukrajina, Rusko a domobranci, a které sporné otázky stále zůstávají nejasné.


Ústupky Kyjeva

Ukrajinská moc fakticky uznává, že v dohledné budoucnosti nebude moci vykonávat kontrolu nad územím dnešní DLR a LLR, které jsou v dokumentu nazývány "jednotlivými okresy Doněcké a Luganské oblasti." Konflikt je fakticky zmrazen - podle příkladu Podněstří.

"Jednotlivé okresy" mají právo podílet se na jmenování soudců a státních zástupců, tvořit "oddíly lidové milice" (kterou téměř jistě budou tvořit dnešní domobranci). Kromě toho se Kyjev zavazuje napomáhat "přeshraniční spolupráci jednotlivých okresů Doněcké a Luganské oblasti s okresy Ruské federace."

Ukrajinská strana se zavázala, že provede ústavní reformu, jejímž cílem je podle slov francouzského prezidenta Francoise Hollanda zajistit "dodržování práv obyvatel východní regionů." Nová ústava by měla být přijata do konce tohoto roku. V diskuzi k příslušným návrhům zákona v Nejvyšší radě, kde jsou silné pozice radikálních "patriotů", mohou vzniknout pro Petra Porošenka vážné problémy. Po Minsku vstupuje prezident Ukrajiny do minového pole. Jeho političtí soupeři získávají důvod k obvinění hlavy státu "z pohrdání národními zájmy", což může vést nejprve k "parlamentní vzpouře", a pak k masovým protestům se zapojením dobrovolnických praporů.

Slib amnestie pro účastníky bojových akcí ze strany DLR a LLR včetně vůdců neuznaných republik. Prakticky to znamená legalizaci lidí, kteří byli dříve v Kyjevě nazýváni pouze "teroristy" a "válečnými zločinci".

Plnění sociálních závazků vůči občanům "povstaleckých území", výplatu jejich důchodů a dávek. Pro Ukrajinu, stojící na pokraji platební neschopnosti, je to další zátěž, která není rozpočtem předpokládána.

Ústupky Moskvy a neuznaných republik

Přerušení ofenzívy domobranců, která se celkově vyvíjela úspěšně a umožnila jim dostat pod kontrolu od začátku ledna nad 600 čtverečních kilometrů území. Ukrajinské ozbrojené síly mají možnost vyhnout se drtivé porážce v "děbalcevském kotli", která se zdála být téměř nevyhnutelnou. Příměří má nicméně vstoupit v platnost ne okamžitě, ale až 15. února. To znamená, že na řešení naléhavých bojových úkolů zůstává silám DLR a LLR ještě dva a půl dne.

Uznání, i když čistě formální, DLR a LLR součástí Ukrajiny. Moskva na oficiální úrovni vždy tento postoj zastávala, ale představitelé obou republik stále trvali na úplné nezávislosti. U tohoto problému nepřipouštěli kompromis.

Provedení ještě jedněch místních voleb - tentokrát v souladu s ukrajinskou legislativou. Tento bod zpochybňuje legitimitu voleb, které proběhly v DLR a LLR 2.11.2014, a na základě jejich výsledků vytvořených orgánů státní moci.

Stažení cizích ozbrojených formací a techniky. Tím se nepřímo uznává, že takové útvary na území DLR a LLR byly. Bude velmi obtížné určit, která technika má být stažena, a která ne. Není příliš jasné, podle jakých kritérií se toto bude provádět. Není zcela jasný ani bod o "odzbrojení všech nezákonných skupin." Pro Kyjev byly všechny formace, které mu na Donbasu kladly odpor, nezákonné.

"Obnova plné kontroly nad státní hranicí vládou Ukrajiny" v té části, kde se dotýká území DLR a LLR. Když si teoreticky představime, že samozvané republiky budou izolovány od Ruska, časem může u Kyjeva vniknout pokušení zkusit znovu řešit problém "separatismu" vojenskými prostředky, jako tomu bylo loni v létě. Avšak v praxi bude uzavření 450 kilometrů hranice velmi obtížné. A navíc, toto opatření nebude realizováno ihned, ale až po uskutečnění místních voleb v "jednotlivých okresech".

Pro Vladimíra Putina, vzhledem k politické situaci, je potenciální riziko nesrovnatelně menší než pro Petra Porošenka. Hodnocení ruského prezidenta může vážně utrpět pouze v tom příbadě, kdyby kyjevská "strana války" využila příměří k posílení ozbrojených sil a v určitém okamžiku se snažila zopakovat zkušenost chorvatského prezidenta Franjo Tudjmana, který se rozhodl řešit silou otázku Srbské Krajiny v srpnu 1995. V této situaci by Kreml čelil obvinění ze "zrady Novorossii". Zatím však žádné předpoklady pro malou vítěznou válku Ukrajina nemá.

Pro Novou republiku přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová

21 komentářů :

 1. http://www.rozhlas.cz/zpravy/evropa/_zprava/jednani-v-minsku-skoncilo-bez-dohody-ruske-podminky-jsou-pro-porosenka-neprijatelne--1454653

  Těžce duševně nemocní potřebují v akutním stavu sedativa co 30 minut ... to je případ i Porošenka, který ledva podepsal smlouvu o příměří, už zase otáčí. Klasický případ psychózy.

  "Dohodu potvrdil i Petro Porošenko, odmítl ale, že by samozvané lidové republiky měly dostat jakoukoli autonomii, jak požadovali proruští separatisté a Moskva. Francouzský prezident Hollande k tomu dodal, že čtyřstranná dohoda obsahuje celkové řešení krize. " ... asi mu chtěl připomenout, že zrovna něco podepsal, aby si to pamatoval třeba o 5 minut déle.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Porošenko je alkoholik se všemi příznaky rozvrácené alkoholické osobnosti (ztráta paměti, porušování jakýchkoliv slibů, které předtím udělal atd.). Je to zkrátka ukajinský Kalousek.

   Smazat
 2. Na dnešní čt 24 se opět projevil američan Vondra podle nej američané se do Ukrajiny nevměšují, opět lže .Všechno háže na Putina.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Vondra je prasoidní debil, co patří do chlívku, nahatej.

   Smazat
  2. Agent CIA a zloděj Vondra, ten patří za katr.

   Smazat
 3. Musím říct,že takovouhle dohodu by nevypotil po genocidě rusů ani idiot...nerozumím tomu a můj selský rozum mi říká jedno : nejenže se vlk ještě nenažral , a koza celá nezůstala ,ale koza bude sežrána a vlk bude posílen.Nejhorší je vždycky to,když není zadostiučinení...v tomhle případě mi to připadà pomalu jako zrada na Novorusii...
  nelíbí se mi to
  jituš

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Co naděláš, Putin vás zradil. Stejně jako Castro. I Lukašenko se lísal k Merkelové a pěl na ni ódy.
   Dnes už není spoleh na nikoho. Snad na KimČonga...

   Smazat
  2. Vidět s jakým odporem podával Porošenko ruku Putinovi a jak se potřeboval Poroš vyplakat Lukašenkovi na rameni bylo jasné, že je vzteky bez sebe a výsledek mu nevyhovuje.
   Dle mého názoru udělá další podlosti a bude žhavit telefony do Fašingtonu o pomoc.

   Smazat
  3. No, milá Jituš, snad si dovedu domyslet Vaše pocity.
   Sám situaci chápu jako příznivější, a pokud byste na můj názor trošku dala, mohla byste být klidnější, jako já.

   Jde o to odhadnout nebo vědět jaké jsou strategické cíle Ruska.
   Jde tady o dva dost odlišné problémy současně - zastavit genocidu a řešit strukturu na ukrajině - a zabránit, aby se další vývoj vztahu USA Rusko nevyvíjel ke světové válce.
   Myslím, že Putin sleduje to, aby Ukrajina zůstala celistvou, aby se v dohledné době nemohla připojit k NATO, aby zůstala neutrálním nárazníkovým prostorem mezi USA zónou a Ruskem. Toto zřejmě považuje za podstatně důležitější, pro celou severní polokouli ( a s tím naprosto souhlasím).
   Pokud by došlo k rozdělení Ukrajiny, padají naděje na ono nárazníkové pásmo.
   K pochopení jeho důležitosti je ale potřeba mít podrobnější znalost dnešních možností moderní vojenské.
   Na diskuzi o tom není právě zde vhodný prostor, a nebyla by snadná.
   Nicméně vidím sílu Ruska zatím stále dostatečně velkou, aby své krajany ohlídalo. Novorusko se i za dosavadních problémů pomalu stává oblastí státotvornou, západní část se naopak z tohoto hlediska vyvíjí směrem opačným, k nestabilitě.
   Takže nemíme být moc nedočkaví, te'd je malá naděje na zastavení vraždění, a další procesy vyžadují další čas.
   Vidím dnešní události jako velké plus pro Novorusko (i když oni sami by to chtěli jinak), i pro celé Rusko, i pro celou Evropu.
   Zdravím, Děda.

   Smazat
  4. opravuji: ....dnešních možností moderní vojenské techniky. Děda.

   Smazat
 4. Zdivočelé Ukrajinské fašistické hordy těžko poslechnou nějakého Porošenka. Válčit se bude dál. Tím poruší dohodu Ukrajina a domobrana bude mít možnost UK armádu dobít. USA vojáci v kotli budou buď zajati nebo pobiti. Snaha Merkelky zabránit skandálu s cizími vojáky nevyjde. Putin udělal vše, co šlo a vina za porušení dohod bude na Porošenkovi.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ty si ty úchyle nic jiného než válku a zabíjení nepřeješ. Stéká to z každého písmenka které jsi naklepal jako sliz.

   Smazat
  2. ...ze by zkusenost, s dosavadnim vyvojem? Nebo snad hordy, ktere se vyzivaji v nacisticke symbolice, slozily zbrane hned po podepsani podzimniho primeri?

   Smazat
  3. Ano, toto riziko zde je, o to větší, že Porošenko u svých vojsk autoritu silně postrádá, možná ani nebude v jeho silách to zastavit.
   Na opačné straně, ani povstalci nemusí uposlechnout doporučení z dnešní dohody (koho doporučení v podstatě? Putina nebo Merkelové? Vymyslela to a přišla s tím Merkelová) a pokračovat jak dosud. Stačí, aby dohodnutý okamžik Ukrajici o pár vteřin s palbou přetáhli. Putin může povstalce dál podporovat humanitárně a jinak v rámci možností, ale nemůže jim poroučet.
   (Na západní části je spousta problémů ještě jiných než jenom doplnění skladů zbraněmi. A na jejich dokvašení je potřebný čas.)
   Děda.

   Smazat
  4. Podle mého na jednání chyběli ti nejdůležitější. Majitelé armádních praporů, Azovu, Donbasu a Kozáci. Prostě tam nebyli mafiáni. Martin von Brunn

   Smazat
 5. Na Ukrajině ta žhavá fáze teprve přijde:
  1) Kiev musí vyplatit zadržované sociální dávky. Tím se ulevilo Rusku, ale přitížilo Kievu. To vyvolá nepokoje uvnitř Ukrajiny, protože už není z čeho brát - veškeré přebytky byly vypáleny do vzduchu na východě.
  2) Kiev bude muset začít splácet půjčky a plyn. U obyvatel už peníze nejsou. Takže toto se obrátí proti oligarchům, kteří se obrátí proti "své" vládě.
  3) Fašistické bojůvky nedosáhly ani jednotné Ukrajiny a ani národního sjednocení - ty se asi vzbouří proti vládě jako první už proto, že je nebude mít kdo platit.
  4) Do Ruska odešlo více než 500000 lidí v produktivním věku, takže obnovovat zničené hospodářství bude problém. Nastávajícím problémem bude hladomor, protože už nejsou peníze na naftu do traktorů.

  OdpovědětSmazat
 6. Přesně tak , naprostý souhlas .Až nebudou mít na Ukrajině prozápadní
  nadšenci co žrát , půjde nenávist k Rusku stranou pak běda Porochovi i s Jacem .Nezachrání je ani strýc Sam !!!

  OdpovědětSmazat
 7. Ale houbeles, natisknou se další zelené a pojede se dál... A tímhle písáním se nic nezmění, chce to zvednout se a něco dělat.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. V Německu - odkud vyšla minulá válka se šíří nová aktivita "Wieder Krieg in Europa? Nicht in unserem Namen! " Najde se někdo odvážný, znalý jazyka, aby zorganizoval podporu - stejné zásady - jen sbírat pod přeložený text podpisy v češtině. V Německu je silná opozice k Merkové a Gaukovi, žádají podporu i v cizině . na bl to Stratég pro vytlačení Ruska od Ukrajiny za Ural - šéfredaktor Dolejší - nevezme .

   Smazat
  2. Proč se ztratila odpověď na větu chce to něco dělat? Byla v ní upozornění na Petici v Německu - Válka? Ne pod naším jménem . V němčině lze získat informace na Die Petition ist bereit zur Übergabe

   Referenz: Appell: Wieder Krieg in Europa? Nicht in unserem Namen!

   Korrektur/Aenderung email adressen für allfällige Fragen:

   1. drwilfried.benner@sunrise.ch
   2. wilfried.garry@web.de

   Bitte diese Verwenden für Kontaktaufnahme..

   Smazat
 8. Dědovi z 2:39:
  Díky za vysvětleni;chápu smozřejmě to prioritní-lidské životy....Vadí mně na tom něco ještě jiného,že žádný bod v dohodě neprojednal potrestání vinníků jak z Oděsy,tak z Gorlovky a dalších měst,kde probíhaly regulérní vraždy na ubohém obyvatelstvu...tím se nezabýval nikdo.udělalo se to zkràtka tak povšechně.Kdo dá těm lidem nové domovy,kdo jim pomůže se konsekventně zbavit traumatů?Kdo jim vysvětlí,co se to vlastně najednou stalo,že pod "patronátem světa" měly být vyhubeni jako škodná?Na té satisfekci prostě dědo trvám...
  Když se to totiž neudělá (odsouzení vàlečných zločinců timošenko,jazenjuk,kolomojskij,loutka porošenko ,turčinov a další s tím,že oni budou platit všechny ty škody na lidu a zemi)tak je to k
  pláči pro svojí marnost-zbytečnost...
  no uvidíme,ale máte asi pravdu,že nejde vše najednou.Takè mi vadí i to,že byly vybojovány území,která se musí vracet pod vládu vlastních vrahů,aby neutrpěla celistvost?Už to kdyby nebylo,tak by zadostiučinění bylo zastoupeno,ale takhle...
  je toho upřímně řečeno spousta k napadení...
  přeji hezký den a dědovi
  díky za odpoveď jitka n.

  OdpovědětSmazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.