Reklama

středa 18. února 2015

Osudná porážka Kyjeva: Okupované Debalcevo je svobodné. Nikdo nemusel umřít

Petr Hájek
18. 2. 2015   Protiproud
Osvobození Debalceve neznamená jen strategické vítězství doněcké domobrany, ale současně houstnoucí napětí, které panuje mezi kyjevskými pučisty. Vztyčení vlajky Novoruska nad osvobozeným Debalcevem.Česko dodává zbraně Kyjevu. Zprávy v ČT jak od wehrmachtu. Videa z Debalceva
Strategické Debalcevo je opět v rukou domobrany. Bylo vlastně už včera, pouze to oficiální propaganda (v Kyjevě, v Praze, respektive v Bruselu a Washingtonu) nechtěla přiznat. To byl také hlavní důvod, proč tisícům obklíčených kyjevských vojáků jejich velitelé nedovolili využít nabídku velení vítězné domobrany ke složení zbraní a volnému odchodu „bezpečným koridorem“, ale donutili je po stovkách umírat ztracený boj, nebo ve zmatku prchat. Je to dramatická porážka, která korunuje uzavřené příměří víc než jen symbolickým způsobem.

Nechali je v tom

Ještě včera ukrajinský poslanec a velitel praporu Donbas S. Semenčenko zoufale volal: „Obracíme se na vrchního velitele s žádostí, aby bez prodlení rozhodl o mohutném úderu na rusko - teroristická vojska, o stažení zablokovaných jednotek a vyrovnání frontové linie“. Jenže neměl šanci. V Kyjevě se totiž bojuje výhradně propagandisticky. A tak, zatímco domobrana likvidovala okupační jednotky, armádní mluvčí V. Selezňov hlásil: „Ozbrojenci zahájili kampaň, podle níž se naši vojáci dobrovolně vzdávají. To ale není pravda. Dostali se do zajetí v boji.“

Osvobození Debalceve je významným mezníkem v občanské válce. Strategickým i psychologickým

Bylo by to směšné, kdyby to nebylo hrůzné. Prchající vojáci si hledí zachránit holý život a do jednoho rozhořčeně obviňují velení a celou kyjevskou vládu, že je vědomě poslali na smrt. Že nic neudělali pro to, aby je z beznadějné situace dostali živé. Prezident Porošenko se mezitím dává snímat kamerami v polní uniformě a oznamuje, že letí na frontu. Tvrdí, že probíhá spořádaný a organizovaný přesun jednotek z obklíčeného města. Ještě včera přitom stejně rozhodně tvrdil, že žádné obklíčení neexistuje. A dnes mu zase vůbec nevadí, že jeho slova o „spořádaném a koordinovaném ústupu“ jsou jako vystřižená z doby nacistické okupace. Tehdy německá propaganda o prchajícím wehrmachtu také tvrdila, že se jen „přesunuje do předem připravených pozic“.

Nikdo nemusel umřít

Český ministr zahraničí přivítal osvobození Debalceva slovy, že „jde o jasné porušení minských dohod o příměří“. Je to samozřejmě pravda asi jako ukrajinské zpravodajství České televize, která už dle svých starých tradic dávno lže, jako když Rudé právo (a celý zbytek hlavních médií) tiskne.

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov, narozdíl od ministra Zaorálka účastník jednání, vysvětluje, že k žádným obětem nemuselo dojít, protože o Debalceve se v Minsku konkrétně hovořilo: „Prezident Putin navrhl dohodu o urovnání situace kolem Debalceve. Říkal, že je potřeba udělat vše pro to, aby mohli lidé z obklíčení odejít. Ukrajinští zástupci ale prohlásili, že nic takového není potřeba – a došlo k tomu, k čemu došlo.“ To se ovšem česká veřejnost z hlavních médií rovněž nedozví.
video zde:

Vztyčení vlajky Novoruska nad osvobozeným Debalcevem
Atmosféra v Kyjevě houstne


Porážka vládních vojsk – kolikátá už v řadě – je už předmětem rozhořčení i vládních kyjevských médií. Ta totiž – a podle nich i ta pražská s všechna další – berou vždy slova své loutkové západní vlády naprosto vážně. Je pro ně tedy pád Debalceve šokem – a už se snaží hledat viníky. Nenapadne je ovšem, že ti skuteční sedí v poklidu ve Washingtonu, respektive v Bruselu – a narozdíl od kyjevských lidských ztrát počítají své současné (a hlavně budoucí) finanční zisky – jeden z ústředních motivů, kvůli nimž státní převrat na Ukrajině vyvolali.

Pučisté se však již mydlí mezi sebou docela nezastřeně. Třeba prezident Petro Porošenko označil premiéra Arsenije Jaceňuka a jeho předchůdce, dnešního předsedu Bezpečnostní rady státu Alexandra Turčinova, za hlavní viníky občanské války. To je ovšem pouze viditelným vrchlíkem ledovce „vnitřní nenávisti“, který stále mohutní.

Porošenkovo otevřené vyhlášení války Jaceňukovi a celé jeho klice se mu ovšem může stát snadno osudným. Ostatní oligarchové jsou silnější než on – a mají své „soukromé“ armády. A Porošenko si to nejspíš uvědomuje, protože podle posledních zpráv jeho manželka i s dětmi již opustila Kyjev. Zprávy neuvádějí zda odletěla do Spojených států, Anglie či do Švýcarska, kam mají obvykle prchající rodiny oligarchů namířeno.


video zde:

Debalcevský kotel se stal pro ukrajinskou armádou peklem
Američtí vojáci a zachmuřené tváře


Zajímavou peripetií, která těsně před pádem Debalceva rozvířila stojatou hladinu protiruské propagandy českých médií, bylo prohlášení komunistického europoslance Miroslava Ransdorfa. Jeho informační zdroje mu sdělily, že ze zhruba osmi tisíc obklíčených bylo 2 200 mužů ze zemí NATO. Tedy více než čtvrtina celkového stavu.

„Asi stovka mužů je z amerických speciálních jednotek, asi 100 britských výsadkářů, kolem stovky lidí z francouzské cizinecké legie, přibližně 100 vojáků z Polska, 30 Izraelců, 30 Chorvatů, dále tam jsou naverbovaní Litevci, Estonci, Kosovští Albánci, Gruzíni, Bosňané, Turci, Švédové, Finové, Dánové (Němec ani jeden). Opravdu pestrá sestava bojovníků za svobodnou a demokratickou Ukrajinu, že?,“ napsal na svém blogu.

Když z něj poté večer v ČT lámali, aby prozradil jména svých informátorů, Ransdorf to odmítl. Řekl, že České televizi nevěří, protože není televizí veřejné služby, jak by měla být, ale propagandistickou hlásnou troubou zájmů úplně jiných, než jsou zájmy většiny těch, z jejichž peněz si propagandisté v ČT luxusně žijí. Že to budou právě komunisté, kterým bude možné věřit – to bych si kdysi opravdu nepomyslel ani ve snu.

A že výroba mystifikací jede stále naplno, lze vidět i ze zdánlivých detailů. Po osvobození Debalceva se náhle zprávy z bojiště dočkaly v ČT vlastní znělky s nápisem Ukrajinská krize. Jinak řečeno, dokud kyjevská armáda společně se zahraničními jednotkami Debalceve okupovala, bylo vše v pořádku. Teprve nyní jsme opět v „ukrajinské krizi“. Tomu odpovídal i výběr externích komentátorů, kteří se na toto téma během celého dne do studia ČT 24 „slétali“: Samé staré známé tváře „washingtonské eskadrony“ s ostře nabitými protiruskými propagandistickými frázemi, vypadaly tentokrát nezvykle zachmuřeně.

Vzhledem k tomu, že každý, kdo jen trochu realisticky sleduje situaci na východní frontě (čtenáři Protiproudu, narozdíl od diváků ČT, tuto možnost mají), věděl, že obklíčené okupační jednotky Debalceve neudrží, bylo z těch zachmuřených výrazů přečíst pozoruhodné poučení: „Ukrajinská sekce“ pražské kavárny je zjevně vždy první obětí své vlastní propagandy. Oni ty své lži prostě myslí vážně! Dost možná jim to umožňuje, aby vůbec mohli spát. Jinak by se totiž museli hanbou sami (navzájem) fackovat...


video zde:

Ukrajinští vojáci vzdávající se u Debalceva
Příměří funguje


Přestože se česká média snaží vyvolat dojem opaku a hystericky líčí porážku Kyjeva v Debalceve jako konec dohodnutého příměří, opak je pravdou. Klid zbraní se ve skutečnosti dodržuje, začíná dokonce stahování těžkých zbraní z řady míst bojové linie. Pokračuje rovněž jednání Putin – Merkelová – Hollande – Porošenko. Jejich dnešní telefonická konference patrně vezme na vědomí ukončení bojů o Debalceve a povede k pokusu o zakonzervování daného stavu. Teprve nyní nastala totiž situace, kterou vyjednávači v Minsku (kromě prezidenta Porošenka) realisticky měli za výchozí stav.

Velmi mírně proto reagovala na novou situaci Francie, podobně i Německo. To má nyní především starost, aby vláda v Kyjevě nepadla prostřednictvím nějakého dalšího – tentokrát spontánního „Majdanu“ či nějaké rychlé akce ozbrojených nacistických skupin, které pochopitelně porážku v Debalceve nesou velmi emocionálně.

Angela Merkelová proto okamžitě slibuje Kyjevu další hospodářskou pomoc – a kupodivu ji už nepodmiňuje žádnými „reformami“, které žádá Mezinárodní měnový fond. Je to dvojí metr v přímém přenosu. Zatímco vůči Řecku nemíní ustoupit ani o píď (samozřejmě, že nakonec ustoupí), Kyjev má dostat cokoli, co by náladu rozhořčené veřejnosti ještě více nepřiblížilo k radikální „akci“. Sociální ohledy na Ukrajince mají mít prostě jiný „úhel pohledu“ než alarmující situace Řeků, kteří se „ jen volebně vzbouřili“ proti německému (bruselskému) diktátu.

České zbraně Kyjevu – za miliardy?

A nesmíme zapomenout na fascinující „porošenkovskou“ piruetu, kterou provedl dnes již citovaný ministr Zaorálek. Česká vláda je podle něho prý nadále pro diplomatické řešení bojů na Ukrajině (jak eufemisticky říká tamní občanské válce). A prý také stále trvá na tom, aby se na Ukrajinu žádné zbraně ze zahraničí nedodávaly.

Reagoval tím na zprávu MF Dnes, že teprve minulý týden ministerstvo průmyslu a obchodu zrušilo vývozní licence třem českým firmám, které popřevratovou kyjevskou armádu zbraněmi zásobovaly. Například společnost CZ Hermex je tam vozila v průběhu celého loňského roku. „Vše bylo legální, ke každému vývozu se vyjadřovalo ministerstvo zahraničí,“ říká majitel firmy E. Markup.

To je nám ale překvapení! Že jsme nic takového nesměli dodnes vědět! Jak dlouho už nám soudruh Zaorálek tvrdí, že česká vláda zásadně odmítá zásobovat Kyjev zbraněmi? Nyní se od něj dozvídáme, že se tak děje už druhý rok! Vloni to bylo za hodně více než sto miliónů, letos zatím jen sotva za deset. To mu máme věřit?

Spíše je proto zajímavé věnovat se souběhu s jinou informací: Česká armáda právě nyní zničehonic zjistila, že jí chybí munice – bratru za půldruhé miliardy. A že prý ji rychle nakoupí. Hleďme, hleďme. Má to snad nějakou souvislost s pozoruhodnými ohňostroji ve zbrojních skladech některých soukromých firem? Anebo prostě naše armáda už nemá co dodávat bratrům ve zbrani na východní frontu? Každý přece ví, že něco takového jako doplňování munice je dlouhodobě plánováno a probíhá kontinuálně. Jen ta naše výtečná Stropnického armáda asi právě mrkla do skladů a zjistila, že kdovíproč nemá čím střílet...

Mírotvorci

Jsou to prostě všechno typičtí mírotvorci. Jeden jak druhý. Počínaje Washingtonem, který spolu s Británií a Polskem dodává Kyjevu zbraně od počátku zcela otevřeně a nyní jen čeká na záminku jak jejich množství a kvalitu mnohonásobně zvýšit. A zahajuje současně v Polsku přímý výcvik praporů (jako je nacistický Azov). Přes Brusel a pobaltské státy, kteří se nabízejí jako dobrovolníci k prosazení zájmů amerických jestřábů (a zbrojních firem na ně navázaných). Až k šéfům NATO, kteří právě obkličují Rusko jednotkami rychlého nasazení (v nichž se také zúčastní naši vojáci – až si dokoupí tu munici).

Osvobození Debalceve však nicméně významným mezníkem v občanské válce je. Strategickým i psychologickým. Funguje totiž především jako jasná zpráva domobrany zmíněným zámořským „mírotvorcům“, jejichž prodloužené ruce mají prsty na spouštích v Kyjevě: Své domovy, svou řeč, své rodiny vám živí nedáme!

26 komentářů :

 1. Paráda,da zdravstvujet Novorossija!Palmer.

  OdpovědětSmazat
 2. Kdo si myslel, že ČT se dnes v Hydeparku bude věnovat aktuální situaci v Debalcevu, ten se zmýlil. ČT24 to udělala šalamounsky. Aby nemusela čelit nepříjemným otázkám, které nejsou v souladu s bláboly Porošenka, udělala neškodnou diskuzi o potravinách. Přitom ale čekala na tiskovou konferenci prezidenta Porošenka a besedu na Hydeparku utnula a plynně přešla na situaci na Ukrajině. Samozřejmě si pozvala do diskuze takové lidi, kteří mluví tak, jak je to správne a jak to má byt!
  Kecy Porošenka o tom, že je tam 22 padlých, nemá snad ani cenu komentovat.

  OdpovědětSmazat
 3. Zatím jsem o tom četl, jak wehrmacht "se přesouval na předem připravené popzice" - a dnes jsem se s tím setkal naživo! Porošenko byl k zulíbání, když to říkal, naditý do maskáčů. Vypadal jako Duka v Afganistánu a připomněl mi taky fotografii Madeleine Krvavé v letecké bundě¨.

  OdpovědětSmazat
 4. Hoši z pražské kávové sedliny jsou pro mě koncentrát hnusu a vlastizrádci. Ale to je u nás už jaksi normální, že. Co ještě budu muset považovat za normální? Že si agenti CIA u nás budou řídit nějakou další politickou stranu kromě KDU (Bělobrádek) prostřednictvím placených přednášek jejích lídrů v USA?

  SvDO

  OdpovědětSmazat
 5. To je pravda . Kdyby rusaci nenapadli ukrajinu, nikdo opravdu nemusel zemrit.
  Palmer

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ukrajinu napadli fašističtí ukrajinští pučisté z Majdanu , vole

   Smazat
  2. Amanda nebo Carl jak si chce tento blb říkat to ví, akorát ze sebe dělá vooooooola.

   Smazat
  3. Jste ubohej a trapnej troll. Nemá cenu na vás vůbec reagovat.

   Smazat
  4. pane "Palmer" jste hoden tohoto jména ! Gratuluji.

   Smazat
  5. Pane Palmer, odstěhujte se do USA a oni radi využijí vaší inteligence, třeba jako poradce Obamy nebo v tajných službách.

   Smazat
 6. ODDĚLIT USA OD EVROPY prvořadý úkol pro evropské národy !!!!

  OdpovědětSmazat
 7. 22 padlých UK kluků....Podle toho jak šupajdili , tak to byly spíš oběti nehod při ústupu.Kdy byl na vojně a zažil opravdu velký přesun v koloně (za míru a bezvětří), tak ví o čem mluvím.

  OdpovědětSmazat
 8. No, co dodat, snad jen, že p. Zaorálek není soudruh, že.
  P. Hájek... jak mám uvěřit, nabýt jistotu, že Vaše příspěvky jsou OK a nesnažíte se o podprahovou manipulaci?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. A Vám váš selský rozum nestačí? Nechcete se už vyprdnout na ty "soudruhy" a připustit si skutečné strůjce nebezpečí? Když kvůli ničemu jinému, tak snad kvůli vlastnímu bezpečí, ne? Prostě stačí jenom přemýšlet.

   Smazat
  2. Nejsem to já, kdo někoho nazývá soudruhem proto, že na vykonávanou funkci nemá schopnosti a nestačí ji. O tom to je.
   P. Zaorálek je ČSSD a vše nasvědčuje, že praktiky soudruhů - jmenování "osvědčených" do funkcí nesouvisí s tím, že noví (druzí) to dělat nebudou.
   Vyjádření p. Hájka mě pouze přesvědčilo, že souvislost zlehčuje a vlastně nedomýšlí. Proto ztrácím jistotu a ptám se ho, zda pracuje takto i s dalším informačním materiálem uváděném v jeho příspěvku. Hledám někoho, komu věřit. Dejme tomu, že se mýlím.

   Smazat
 9. Zaorálek,není soudruh,to je Hajzl.Palmer.

  OdpovědětSmazat
 10. Podstatné a důležité je, že situace v Debalcevu se blíží k finále. Ukrajinští vojáci se vzdávají, nebo kotel opouštějí a shromažďují se v okolí.. Domobrana Doněcké lidové republiky zahájila stahování těžkého dělostřelectva od frontové linie v souladu s Minskými dohodami, byť se tak stalo později než bylo dohodnuto. Je těžké předpovídat co bude následovat. Znepřátelené strany válečného konfliktu by mněly pokračovat v jednání protože když se jedná mohou zbraně mlčet. Jednání je cestou k řešení i všech globálních problémů. Viz např.: http://miloslav7.blogspot.cz/2015/01/otevreny-dopis-vsem-lidem-na-planete.html

  OdpovědětSmazat
 11. Hysterie fashingtoských zrůd kolem prohry u Delbaceva kopíruje hysterii hitlerovských zrůd kolem prohry u Stalingradu.

  OdpovědětSmazat
 12. Jenom chci připodotknout, že dle Čt jsou ukrajinští vojáci odcházející z kotle naopak rozhořčeni na kyjevské velení, že je donutila se vzdát, neb oni chtěli bojovat do roztrhání těla za korporátní ideály. A o tom, že příměří nedodržují domobranci, ani není třeba hovořit. To už je skoro groteska, kdyby nešlo o skutečnost.
  A co mě taky mrzí, jsem velký milovník kaváren a jejich spojování s hajzly Kalouskovsko-Schwarzenberského typu jim kazí renomé...Myslím, že by si zasloužili zcela jiné, daleko horší pojmenování. No nic, jdu si udělat kávu.

  OdpovědětSmazat
 13. Budu psát trochu od věci, ale bohužel na stránkách Protiproudu je diskuse zpoplatněna. Včera tam byl uveřejněn článek doktora Ratha, s upozorněním na zájmové kliky, které chtějí ovládnout tuto zemi. Mimochodem, dle mého názoru ji už dávno ovládají, jen jde o přetahování skupin o vliv.
  Co nemohu pochopit a s čím nesouhlasím, proč zrovna tento člověk dostává tolik místa k presentování svých názorů. Pominu-li, že do dnešního dne jsem od něj neslyšel rozumné vysvětlení o obsahu jeho neobvyklého zavazadla, mám mu za zlé to, že ač byl jeden z těch, kteří tuto zemi celá léta řídili, s upozorněním na nekalosti přijde až dnes, když mu teče do bot. Kde byl celá ta léta ? Nic neviděl a neslyšel ? Dokud kára jela, tak se s pravdou ven nechodilo, pouze se přesedlo z pravé na levou a jelo se dál. Kdo jiný, než člověk, který má blízko k politice a médiím, se může alespoň pokusit o nějakou nápravu ? O takovýchto problémech se ví, diskutuje se o nich v hospodě, píše se o nich na internetu, ale obyčejný člověk nemá možnost na ně viditelně upozornit.
  Doktor Rath tu možnost celá léta měl a nevyužil ji. Jeho komentáře lze jen zařadit do skupiny : " zloděj volá ... ".

  Luboš, Příbram

  OdpovědětSmazat
 14. Škoda, že nám prolhaná ČT nepřinesla alespoň informaci, na kterém ukrajinském letišti se včera promenoval Porošenko, a kde také natáčeli veselé ukropy na tanku s ukropskou vlajkou a dekorování "vítězů" Porošenkem - zjevně to bylo stovky kilometrů od kotle

  OdpovědětSmazat
 15. Porošenko se svalováním viny za občanskou válku na druhé své zodpovědnosti nezbaví. Byl to hlavně on, kdo namísto jednání zvolil totální válku s leteckým bombardováním, dělostřelectvem a raketami, kterou vedl naprosto bezohledně za pomoci gestapáckých praktik, likvidace a zatýkání obyvatel, kteří sympatizovali se separatisty. To není politik, ale bezohledný oligarcha, jednající pouze v zájmu svého byznysu

  OdpovědětSmazat
 16. Porošenko je válečný zločinec.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Palmere ty jsi vůl. Sláva NOVORUSKU a povstalcům jste frajeři!

   Smazat
  2. No a najhorsie je ze takeho zmrda pravdepodobne nikdy sudit nebudu, tak ako sudili Milosevica, nech mu je zem lahka... ked som ho dnes videl navlecenho v tych maskacoch, vyzeral jak hurka v maskacoch.. a niekde som cital ze Prasacenko ma obcianstvo Svajciarska a Izraela, vlastenec jak hovado...

   Smazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.