Reklama

pátek 20. února 2015

Polští zemědělci ve Varšavě pokračují v protestních akcích

20. 2. 2015   zdroj
Několik tisíc polských zemědělců opět požadovalo rezignaci ministra zemědělství a rozvoje venkova Marka Sawického, odškodnění za ztráty na úrodě způsobené divokými prasaty, inventarizaci trhu mléka a vepřového masa, zákaz prodeje půdy cizincům. Polští zemědělci budou i 20.února pokračovat v protestní akci u vládní budovy ve Varšavě v Polsku, informuje korespondent agentury RIA Novosti.

19. února večer postavili polští zemědělci naproti budovy polské vlády stany a polní kuchyň a přenocovali tam. Zemědělci přivezli pytle brambor, cibule a zelí. U sídla vlády a v blízkosti dalších vládních budov byla posílena policie.

Několik tisíc polských zemědělců vyšlo 19. února na další protestní shromáždění v hlavním městě Polska. Mezi demonstranty byla i známá aktivistka odborového hnutí, bývalá poslankyně polského Sejmu za stranu "Sebeobrana" Renata Beger.

Před budovou kabinetu ministrů Polska v centru města zemědělci opět požadovali rezignaci ministra zemědělství a rozvoje venkova Marka Sawického. Mezi dalšími požadavky demonstrantů bylo odškodnění za ztráty na úrodě způsobené divokými prasaty, inventarizace trhu mléka a vepřového masa, zákaz prodeje půdy cizincům. Kromě toho je pobuřuje, že polská vláda poskytuje obrovské částky na pomoc Ukrajině, když je nedostatek finančních prostředků na podporu polského zemědělství.

Polská premiérka Ewa Kopaczová s protestujícími zemědělci nevyjednávala. S lídrem odborového svazu polských zemědělců Slawomírem Izdebským se setkal náměstek ministra zemědělství Kazimierz Plocke.

Protestní akce polských zemědělců probíhají již dva týdny. Každý den zahrazují traktory a další zemědělskou technikou cesty v různých oblastech Polska.

Pro Novou republiku přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová

6 komentářů :

 1. .a kde je ta vase "Solidarita" ? asi na vas kasle tak,jako nasi "chartisti" prose pana..

  OdpovědětSmazat
 2. Že by naší ČTV ty demonstrace v Polsku nějak unikly? Nebo to bude prezentovat ve vysílání v "dobrém čase", t.j. okolo půlnoci, až sežene ty správné "odborníky", kteří nám to odborně, pod tím náležitým politickým úhlem vysvětlili? Eda

  OdpovědětSmazat
 3. pláčou na špatném hrobě, měli by plakat na tom bruselském a střihnout si nějaký varšavský majdan

  OdpovědětSmazat
 4. Vzhledem k tomu, že to neorganizovala americká ambasáda, tak to nemohla ČT vysílat. Navíc Poláci si zapomněli napsat transparenty v angličtině.

  OdpovědětSmazat
 5. Dneska jsem byl v Klodzku,všude hory jablek,za pár šupů,nikdo to nekupuje,maj to už nahnilý...to je důsledek těch debilních sankcí,teď si to poláci vyžerou....zdá se,že akce chroupejte jablka,naštvete Putina jaksi nezabrala....

  OdpovědětSmazat
 6. Doktor Ono to v Polsku bude jak u nás, že si vláda a církev dělají co chtějí....(a co ji přikážou).Naboural jsem (omylem) Poláka - podnikatele a ten řval jako tur (ne kvůli bouračce-zrušil jsem mu auto),ale po té,co jsem se zmínil o politice polské vlády.Odhodil zrcátko a nárazník a myslel jsem,že ho klepne pepka.Říkal, že u nás je to ještě zlatý....a že si toho nevážíme.Tak nevím.

  OdpovědětSmazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.