Reklama

pátek 6. února 2015

Proč ČT informuje tak nevyváženě o Ukrajině? Možné důvody

Michal Mikulenka
6. 2. 2015
Kolik dětí musí ještě umřít? Kolik lidí musí pozabíjet armáda podřízená vůdcům kyjevského režimu? Jaké masakry musí ještě způsobit bandy nájemných ozbrojenců placených ukrajinskými oligarchy, aby se pohnulo svědomí zpravodajců České televize a začali informovat spravedlivě? Uvědomují si tito lidé, že absence názorové plurality v minulosti vedlo k velmi nepěkným událostem? Mohlo by dojít k tak strašnému utrpení Židů, kdyby tisk v Německu nezačal sloužit nacistům? 

Nesmí to ale vypadat, že všichni pracovníci České televize jsou jen mediální manipulanti. Většina jich určitě pracuje poctivě a jsou profesionály na svém místě. Proč jim ale ti, kteří mají na starost zahraniční zpravodajství, dělají ostudu?

Zahraniční zpravodajství České televize v případě ukrajinské krize manipuluje s fakty tak nestoudně, až je to zarážející. Redakce velkoryse mlčí, když dochází k brutálním masakrům civilistů v luhaňské a doněcké oblasti. Měsíce obléhání a bombardování měst a vesnic v ruskojazyčné části Ukrajiny mu nestojí za zmínku. Trestná operace, vyhlášená vůdci kyjevského režimu, kteří na východ země poslali armádu i nájemné zabijáky, už přinesla více než pět tisíc mrtvých. Z toho většinu civilistů. 

Nic se nedozvíme o protestech matek na západní Ukrajině, které odmítají posílat své syny a muže, aby, kdo ví za koho, zabíjeli obyvatele Donbasu. ČT spí spánkem podivným a jen čas od času se probudí, to když dojde k nějakému zločinu, z něhož jsou kvapem obviněni separatisté, přesněji řečeno domobrana. To pak obvykle nastoupí pan Kubal a s dramatickými sugestivními gesty spustí rádoby zasvěcené hodnocení, ve skutečnosti průhlednou propagandistickou frašku. Pokud se objeví hosté, vždy se jedná o takzvané „kejvaly“, tedy o ty, kteří jen přizvukují a ještě přiloží nějaké to polínko na oheň mediální manipulace. Žádné kontroverze. Žádné kritické otázky. Žádná snaha pochopit jednání druhé strany. Žádné nezaujaté hledání příčin. Jednotný názor a místo relevantních důkazů obvykle jen domněnky, mlžení a podsouvání divákovi, co si má myslet. 

Pravda, čas od času do vysílání nedopatřením proklouzne i člověk s odlišným pohledem, jako třeba novinářský bard a bývalý disident Jan Petránek a naruší ideologickou čistotu veřejnoprávního média. Takový člověk už obvykle vícekrát osloven nebývá. Někdy zaznívá i hlas druhé strany, přece jen existuje jakýsi Kodex ČT a televize by ráda budila dojem vyváženosti. Například se objeví krátká věta šéfa vzbouřenců, že domobrana už odmítá mír: samozřejmě vytržená z kontextu a bez vysvětlení, že separatisté chtějí vytlačit dotírající agresory do bezpečné vzdálenosti od svých těžce zkoušených měst. Nepřipomíná to způsoby totalitních médií? Co vede pracovníky České televize ohledně ukrajinské krize k tak tendenčnímu podávání informací? Důvodů může být více.

Strach?

Jednou z příčin očividné tendenčnosti ČT může být strach odpovědných editorů vybočit z předem určeného směru. V podobném tendenčním duchu totiž informuje mainstream téměř v celé Evropě. I když ledy se začínají lámat a přibývá novinářů, kteří pochopili, že hra už zašla příliš daleko a hrozí pořádný průšvih. Vzpomeňme na komunistickou Československou televizi. I tam existovala témata, o nichž se mlčelo, jiná se pro změnu zveličovala. A nebylo třeba cenzorů, redaktoři sami věděli, kam až mohou zajít. Může se tomu říkat uvědomělost, ale taky autocenzura nebo servilita. Anebo také snaha strkat hlavu do písku a nedělat si zbytečné problémy. Novináře s odlišným názorem dnes totiž někteří fanatici šmahem neváhají označit za komunisty nebo sympatizanty Ruska. Přitom se tito zastydlí antikomunisté sami chovají jako nesnášenliví bolševici a místo pravdy a lásky z nich sálá nenávist a netolerance.

Korupce?

Úplně asi nejde vyloučit ani možnost, že je někdo z vedení ČT pod psychologickým tlakem třetí strany. Nebo že je dokonce nějakým způsobem zkorumpovaný. A nemusí jít rovnou o podplácení penězi. O tom, jak se korumpují významné osoby v médiích píše ve své knize Koupení novináři (Gekaufte journalisten) bývalý redaktor Frankfurte Allgemeine Zeitung Udo Ulfkotte. A jeho svědectví vyvolalo v Německu zděšení. Neznamená to ale, že se tento případ automaticky vztahuje i na vedení ČT. Příčina nevyváženého informování o Ukrajině může mít jiný důvod. Možná by se dal charakterizovat slovy podlézavost, lokajství, nedostatek odvahy...

Neinformovanost?
ČT řadu reportáží přebírá od podobně tendenčních agentur a prakticky je jen přeloží. Že by ale redaktoři v době internetu neměli dost informací z druhé strany, zní nepravděpodobně. Spíše to vypadá, že nějaký politruk v ČT rozhoduje, co je pro českého diváka ještě stravitelné a co už škodlivé. Dojemná snaha a vzpomínka na časy vlády jedné strany.

Ideologická zaslepenost?

Člověk ideologicky zaslepený není schopen objektivního nadhledu. Vidí prostě jen to, co vidět chce, a tak ostatním předává své černobílé a zjednodušené vidění světa. V praxi ČT to možná funguje tak, že editor zpravodajství vybírá informace ze stran, které rezonují s jeho subjektivními představami. Tento pracovník ale nemůže být soudcem a rozhodovat, která informace je ta správná! Veřejnoprávní televize je tady od toho, aby informovala vyváženě a události pak rozebírala s odborníky. Ne pouze se skupinkou vybraných jednostranně zaměřených ideologů, kteří ve vstupech pravidelně rotují a jejichž názory jsou dopředu jasné.

12 komentářů :

 1. Jako nejpravděpodobnější se jeví KOMBINACE všech důvodů, výše uvedených.

  OdpovědětSmazat
 2. Proč? Protože modré mozky, horlivých protekčních dětiček, které fušují do zpravodajství od doby, kdy modrá frčela, teď nevědí jestli mají být jaloví nebo březí. Nevědí která barva bude mít navrch a nechtějí si to a´priori se žádnou rozlejt. V mediích chtějí zůstat, protože je to dobrej šolich, ale momentálně je určité společenské temno, kde se navzájem přetlačujou dvě síly. Mediální činovníci moc dobře akceptujou nasranost lidí, že naše hlavy pomazané musí lézt usákům do výfuku, což vidí každej, a ať chtějí nebo nechtějí, prokázali si svým hloupým štvaním proti Rusku medvědí službu, lidi jsou nasraní a zrovna budou Rusko vzývat - to je normální reakce každého, kdo se cítí být někam tlačen. Senioři taky nechtěli být tlačeni do nákupu hrnců a domohli se až pokutování tzv."šmejdů" - a media je to samé. Taky šmejdi. Snaží se lidi někam tlačit a to je špatně. Není on nějaký kodex, že media musejí být nestranná??? Novinář , stejně jako soudce nesmí být zaujatý a podjatý -pak není způsobilý svou práci vykonávat? Kdyby se toho byli redaktoři a hlasatelé zpráv ČT drželi, a vystupovali zásadně nestranně, občanům by se media nezhnusila, a mediální činovníci by nemuseli předjímat zase další možnou změnu společenského barviva, aby se zachovali. Za respektování a dodržování kodexu by nikdo nikoho šikanovat nemohl - tomu nevěřím. Ale svou modrou nafučeností a neprofesionalitou si nadrobili do hnízda. Budou muset být postupně vyměněni - to je jasný jako facka.

  OdpovědětSmazat
 3. VŮBEC NECHÁPU, JAK JE MOŽNÉ ŽE V ČT JEŠTĚ VŮBEC MLUVÍ O "ZPRAVODAJSTVÍ". Poté, co vysocí důstojníci štábu ukrajinské armády a mluvčí SBU na oficiálních briefincích potvrdili že "Ukrajina nebojovala a nebojuje s jednotkami armády Ruské federace" MUSÍ BÝT PŘECE VŠEM JASNÉ, ŽE ČT OD KVĚTNA 2014 KAŽDÝ DEN (slovy každý den) LHALA LHALA A LHALA A ŽE SE V TOM STÁLE SNAŽÍ POKRAČOVAT. Jestliže se tedy při jakémkoliv evaluačním hodnocení vůbec uvažuje o nějaké korektnosti nebo vyváženosti zpravodajství ČT, pak jsme v naprostém absurdistánu.... blázinci....

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Mně se prostě při náhodném puštění zpráv na našich TV, téměř automaticky začnou dít nepříjemné věci. Ucítím slanou chuť v ústech a dostavuje se pocit nutkání ke zvracení. Je to v určitém smyslu zvláštní. Vrátily se mi emoce, jaké jsem zažíval u zpráv na konci sedmdesátých let... (a velmi mi to připomnělo problémy , jaké měl hrdina knihy Stefana Heyma - Křižáci na západě)

   Smazat
 4. A to se to bude ještě zhoršovat tím, jak bude tlačit čas ten Ukrajinský konflikt zakončit ho zahájením opravdové války. To už vycítila jistá skupina politických šmejdů a ti se snaží na tom mainstreamu přiživit. Už leze Gabal s protiruskou rétorikou, s protiislamismem Okamura a ODS. Speciálně Lidovci mají šanci převzít po Kalouskovi zbrojní business. Ostatně Bělobrádek se bude jistě brzy prozbrojařsky vydřovat, jak ho to v USA správně naučili. Do médií právě teď polezou mladé ambiciozní mozky, kterým doma vysvětlili do jakých zadnic lézt, protože se začínají otvírat.

  OdpovědětSmazat
 5. Teď právě v televizi domluvil jakýsi analytik Jan Šír. Neskutečný ideologický zabedněnec, který je, jako kovaný rusofob, zván poměrně často. Při jeho výstupech mě, omlouvám se, pokaždé napadne úsloví"Smrdí jak psí kšíry". Tohle vemeno učí studenty. Ani ten redalktor Borek už to nemohl nekorigovat, tak to je nechutné. Ale, důvodně předpokládám, bude zván dál, je v hlavním proudu. Takového zaťatého válečného štváče by slušná televize musela dávno vyrazit. ČT si ho pěstuje. J.B.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. A Votapek se ti libil.

   Smazat
  2. Ale vůbec ne, jenom, jako bývalý diplomat, tu rusofobii víc zaobalil a uhladil. Jinak je to stejný "plkoň" , jako (K)Šír(a).
   Merkelová řekne, že zatím nepředpokládá z rozhovorů konkrétní závěry, a ten d..iplomat, tleská ručičkama a straší, že se zase Putin nechtěl dohodnout.Pořád to samé. Řekne hovadinu, a pak ji vydává za fakt. Dokud se nenajde vládní garnitura,která opravdu neprosadí solidní a nikomu veřejně nestranící vedení, do té doby pořádek v ČT nebude. Je jasné, že každý má svobodné právo na svůj názor. Ve veřejnoprávním mediu si ho ale musí nechat pro sebe. Tam nikdo nesmí poznat, komu redaktor fandí. Ale takového tam nevidím.J.B.

   Smazat
 6. Hustá pavučina lží, kterou je Česko protkáno, je zachycena prakticky na všech úrovních státní správy. Jsou jí omotáni politici, úředníci, soudci, lékaři, policie i novináři. Upletena je ze zbabělosti, vypočítavosti, touhy po moci a velké dávky hlouposti. Lež je ve školních osnovách na předním místě. Debilizace národa prostřednictvím masivní propagandy, reklamy, stupidních seriálů i bulvárních pitomin slaví své úspěchy. Je toto cesta ke skutečnému úspěchu? Domnívám se že nikoli. J.Odehnal.

  OdpovědětSmazat
 7. Je to síla. Dojedou na to samé jako jejich totalitní předchůdci.

  OdpovědětSmazat
 8. Už je to tady!
  Rada České televize - Jednání 4.2.2015 - Diskuze ke zprávě o činnosti zpravodajství
  https://www.youtube.com/watch?v=nb7xVGq2IDs
  https://www.youtube.com/watch?v=8l2TQYPOsJ4
  https://www.youtube.com/watch?v=HCp2lXR8UV4

  OdpovědětSmazat
 9. Důvod je mnohem hlubší. Média už od dob druhé světové války slouží v celé Evropě pouze a jen vládnoucím vrstvám. Konec konců i celý právní řád byl, je a bude ještě dlouho kodifikován především, ne-li jenom k zajišťování jejich zájmu. Personální výběr pro práci v ČT je tomuto požadavku podřízen, ideologičtí fanatici zaměstnáváni přednostně, nevzdělanci vítáni, protože jsou lehce manipulovatelní. Že proti náhodně odbojným típkům užívají nátlaku (strach),či chtivosti (korupce) je běžné všude a vždycky.

  OdpovědětSmazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.